Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eδώ πέρα τον τελευταίο 1 μήνα (και βάλε) είμαστε στις 20 ώρες ηλιοφάνειας συνολικά, οπότε το λες και ευλογία αυτό που θα συναντήσω στην ελλάδα. οπότε και νιφάδα να μην δω εγώ θα είμαι καταευχαριστημένος με τον καιρό της θεσσαλονίκης που λογικά δεν θα έχει ούτε τις ομίχλες που κρατάνε την πόλη πιο κρύα κι από το χορτιάτη σε κάτι χειμώνες σαν το φετινό. αν το ζήσει κάποιος θα καταλάβει γιατί όλοι οι ευρωπαίοι θεωρούν καιρικό παράδεισο την ελλάδα,την ιταλία και την ισπανία

image.thumb.png.2c9f76033dd0028d11c1f186afaa4a2f.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Η εξισορρόπηση δεν έρχεται σε 1-2 μήνες, αλλά σε βάθος χρόνου. Το ότι μπορεί να κάνει τραγικό χειμώνα (δεύτερο σερί) δε σημαίνει ότι θα φέρει κρύα άνοιξη ή δροσερό καλοκαίρι. Άλλωστε το 2006-2007 μετά τον τραγικό χειμώνα (μαζί με τον περσινό οι χειρότεροι της 20ετίας) ακολούθησε το γνωστό καλοκαίρι με τους 3 μεγάλους καύσωνες,1 σε κάθε μήνα εκ των οποίων αυτοί του ιούνη και του ιούλη είναι ίσως οι 2 μεγαλύτεροι καύσωνες της ιστορίας μαζί με εκείνον του 1987. Αντίστοιχα το θερμότερο καλοκαίρι της ιστορίας, το 2012 ακολούθησε ένας χειμώνας-κλόουν, ο 2012-2013.

 

 

Το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και με τα νερά. Πρόπερσι και πέρσι έπεσαν πολλά νερά, σε κάποιες περιπτώσεις και τα διπλάσια από τα φυσιολογικά και ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή θα γυρίσει η κατάσταση στο πιο ξερό. Αυτά περί ερημοποίησης κλπ είναι περισσότερο για τα κλικ και για το κους κους μιας και τα ακούμε εδώ και 10ετίες και αντί για ερημοποίηση βλέπουμε ρεκόρ σε ταμιευτήρες νερού, λίμνες να ξαναγεμίζουν νερά από εκεί που ήταν χωράφια κλπ

Τα τελη της δεκαετιας του 80 ηταν δραματικα υετικα...πραγματικα σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω μια σοβαρη καταιγιδα στην Αθηνα μεταξυ των ετων 1987-1993 κ δεν μου ερχεται τιποτα...ολο κατι τσιρι τσιρι ή απλες βροχες χωρις ουδεμια ακροτητα...καμια σχεση με αυτα που κανει πχ τα τελευταια 10 χρονια

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχω κεντράρει το διάστημα 9-11/1/23 και θέλω να βγει σενάριο παρόμοιο με το παρακάτω, μπορεί σε ένα ανάπηρο χειμώνα να κένει ένα τέτοιο.

gens-8-1-354.png

gens-8-0-354.png

gens-8-2-354.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Τα τελη της δεκαετιας του 80 ηταν δραματικα υετικα...πραγματικα σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω μια σοβαρη καταιγιδα στην Αθηνα μεταξυ των ετων 1987-1993 κ δεν μου ερχεται τιποτα...ολο κατι τσιρι τσιρι ή απλες βροχες χωρις ουδεμια ακροτητα...καμια σχεση μετα που κανει πχ τα τελευταια 10 χρονια

Έτυχε. Ο καιρός γενικά κάνει κύκλους και σίγουρα είμαστε σε μια περίοδο θέρμανσης του πλανήτη γενικότερα, αλλά σε καμία περίπτωση στο βαθμό που προσπαθούν να μας πείσουν κάποιοι τρομολάγνοι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

έχω κεντράρει το διάστημα 9-11/1/23 και θέλω να βγει σενάριο παρόμοιο με το παρακάτω, μπορεί σε ένα ανάπηρο χειμώνα να κένει ένα τέτοιο.

gens-8-1-354.png

gens-8-0-354.png

gens-8-2-354.png

Αυτός είναι ο λεγόμενος ΣΑΛΙΓΚΑΡΟΣ του @BrainA

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Snow sick said:

Η εξισορόπηση δεν θα έρθει φέτος γιατί θα κάνει το 3/3. Πέρυσι είχαμε έναν από τους καλύτερους χειμώνες της δεκαετίας όπως όλοι γνωρίζουμε. Πρόπερσι άθλιος χειμώνας με ιστορικό. Φέτος άθλιος χειμώνας με ιστορικό. Όλα καλά. 

Βολεύομαι καθε χρονο παντως με χειμώνες σαν το περσινό έκτρωμα …😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Βολεύομαι καθε χρονο παντως με χειμώνες σαν το περσινό έκτρωμα …😎

Τέτοια περσινά εκτρώματα μακάρι να γίνουν κανόνες. Υγροί χειμώνες με πολλά κρύα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, geornik said:

Ε και αν δεν κατσει ουτε φλεβαρης ουτε μαρτης παμε για ψωφοκρυο το Πασχα...θα τουρτουριζει κοσμος στον επιταφιο

Και, ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ, αν μας παει τραινακι μεχρι και τον Απριλιο, ας βγει μπουρινατος ο Μαίος. ΡΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Βολεύομαι καθε χρονο παντως με χειμώνες σαν το περσινό έκτρωμα …😎

Ναι ναι και εγώ. Αν και ήταν ο χειρότερος της 20ετίας μαζί με το 2006-7, μακάρι να έχουμε πάντα τέτοια:) Είμαστε ολιγαρκείς εδώ κάτω στα προσήνεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω κεντραρει στην λογική του σεναρίου 50. Είναι  ακριβώς η λογική που έχω στο κεφάλι μου στην αναδίπλωση. Μακάρι να βγει!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

αν το ζήσει κάποιος θα καταλάβει γιατί όλοι οι ευρωπαίοι θεωρούν καιρικό παράδεισο την ελλάδα,την ιταλία και την ισπανία

Ναι ουυυυ, τρομερός παράδεισος να έχουμε ήλιο 9-10 μήνες το χρόνο. Είμαστε ότι χειρότερο εδώ κάτω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ζερίκιος είπε:

Ναι ουυυυ, τρομερός παράδεισος να έχουμε ήλιο 9-10 μήνες το χρόνο. Είμαστε ότι χειρότερο εδώ κάτω...

Για τον μέσο άνθρωπο έτσι είναι, γι αυτό γεμίζουν τα πάρκα όποτε βλέπουν τον θεό ήλιο, γι αυτό το καλοκαίρι κανονίζουν διακοπές στη μεσόγειο και όχι πχ στη σκανδιναβία κλπ κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

Για τον μέσο άνθρωπο έτσι είναι, γι αυτό γεμίζουν τα πάρκα όποτε βλέπουν τον θεό ήλιο, γι αυτό το καλοκαίρι κανονίζουν διακοπές στη μεσόγειο και όχι πχ στη σκανδιναβία κλπ κλπ

Ναι αλλά εμάς με ενδιαφέρει τι θέλουμε εμείς ως καιρόφιλοι και όχι ο μέσος άνθρωπος που μόνο καιρόφιλος δεν είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έχω κεντραρει στην λογική του σεναρίου 50. Είναι  ακριβώς η λογική που έχω στο κεφάλι μου στην αναδίπλωση. Μακάρι να βγει!

Εγώ θεωρώ το ιδανικό μετά την αναδίπλωση θα ήταν να μείνει ένα πεδίο υψηλών πιέσεων στη σκανδιναβία κι ας έχανε δυναμική ο αζορικός

gens-48-1-312.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ναι αλλά εμάς με ενδιαφέρει τι θέλουμε εμείς ως καιρόφιλοι και όχι ο μέσος άνθρωπος που μόνο καιρόφιλος δεν είναι.

Προφανώς και δεν είναι καιρόφιλος ο μέσος άνθρωπος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι περιοχές που κύριο χαρακτηριστικό τους είναι ο ήλιος είναι ό,τι χειρότερο. Άλλωστε και ο καιρόφιλος την ανωμαλία επιζητά, κρύα και βροχερά καλοκαίρια, αν είναι δυνατόν 365 μέρες χωρίς ήλιο, χιόνια που για την περιοχή μας αυτό συνεπάγεται ανωμαλία της τάξης των 10 βαθμών θερμοκρασιακά και άλλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Εγώ θεωρώ το ιδανικό μετά την αναδίπλωση θα ήταν να μείνει ένα πεδίο υψηλών πιέσεων στη σκανδιναβία κι ας έχανε δυναμική ο αζορικός

gens-48-1-312.png

Ως προς τι είναι ιδανικό αυτό το πράγμα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Orfeas_xionakias είπε:

 Ως προς τι είναι ιδανικό αυτό το πράγμα;

Κοίτα αν ήταν πιο ανατολικά το χαμηλό της Μαγιόρκας θα έβγαινε πολύ καλό κέντροβορειος χιονιάς,έτσι όπως είναι για δυτικό χιόνια το βλέπω και θαψιμο ιταλιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Άλλωστε και ο καιρόφιλος την ανωμαλία επιζητά, κρύα και βροχερά καλοκαίρια, αν είναι δυνατόν 365 μέρες χωρίς ήλιο, χιόνια που για την περιοχή μας αυτό συνεπάγεται ανωμαλία της τάξης των 10 βαθμών θερμοκρασιακά και άλλα

Και αντίστοιχα ο μη καιρόφιλος θέλει ήλιο και ζέστη 365 μέρες το χρόνο. Το πρόβλημα είναι ότι ο καιρός ικανοποιεί τα θέλω των μη καιρόφιλων, στη χώρα μας τουλάχιστον.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Orfeas_xionakias είπε:

Ως προς τι είναι ιδανικό αυτό το πράγμα;

Οι οριζόντιοι αυλώνες βόρεια της χώρας είναι οι ιδανικοί για κακοκαιρίες διαρκείας στη βόρεια ελλάδα που είναι και η μοναδική περιοχή που με ενδιαφέρει τι θα κάνει, οπότε κοιτάω και τα αντίστοιχα σενάρια. Το να έρθει ένας αυλώνας κάθετα που θα μας σαρώσει από τα δυτικά προς τα ανατολικά και είτε θα έχει μικρή διάρκεια, είτε μέτριο αποτέλεσμα εδώ μου είναι αδιάφορο. Όπως καλή ώρα αυτό που ναι μεν έρχεται δυτικά μας, αλλά έρχεται με τέτοιο τρόπο που απλά μας σαρώνει και δεν δίνει τίποτα σοβαρό στα βόρεια

gens-46-1-354.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Ζερίκιος είπε:

Και αντίστοιχα ο μη καιρόφιλος θέλει ήλιο και ζέστη 365 μέρες το χρόνο.

Όχι όλοι. Στο χιόνι και κάποιος μη καιρόφιλος αν δεν τον εμποδίζει στις μετακινήσεις ή τις δουλειές του θα το χαρεί (θα βγει να κάνει τη βόλτα του, να βγει φωτογραφίες, να παίξει με το χιόνι) εφόσον γίνεται φυσικά σε λογικά πλαίσια (νορμάλ ποσότητες, όχι πολικό ψύχος κλπ). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Οι οριζόντιοι αυλώνες βόρεια της χώρας είναι οι ιδανικοί για κακοκαιρίες διαρκείας στη βόρεια ελλάδα που είναι και η μοναδική περιοχή που με ενδιαφέρει τι θα κάνει, οπότε κοιτάω και τα αντίστοιχα σενάρια. Το να έρθει ένας αυλώνας κάθετα που θα μας σαρώσει από τα δυτικά προς τα ανατολικά και είτε θα έχει μικρή διάρκεια, είτε μέτριο αποτέλεσμα εδώ μου είναι αδιάφορο. Όπως καλή ώρα αυτό που ναι μεν έρχεται δυτικά μας, αλλά έρχεται με τέτοιο τρόπο που απλά μας σαρώνει και δεν δίνει τίποτα σοβαρό στα βόρεια

gens-46-1-354.png

 

Θα έκανε ένωση το ψύχος με το χαμηλό στην Μαγιόρκα και ο Αυλώνας η ψυχρή λίμνη δεν ξέρω τι είναι θα πήγαινε ολος στην κεντρική Μεσόγειο, αμφιβάλλω αν θα έκανε κάτι αξιόλογο στην βόρεια χωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, snow_evia said:

Κοίτα αν ήταν πιο ανατολικά το χαμηλό της Μαγιόρκας θα έβγαινε πολύ καλό κέντροβορειος χιονιάς,έτσι όπως είναι για δυτικό χιόνια το βλέπω και θαψιμο ιταλιας

Μπα…βροχουλα λιγα χιονια στο μιλανο και στον παγο η κεντροβορεια ευρωπη χωρις υετο .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Θα έκανε ένωση το ψύχος με το χαμηλό στην Μαγιόρκα και ο Αυλώνας η ψυχρή λίμνη δεν ξέρω τι είναι θα πήγαινε ολος στην κεντρική Μεσόγειο, αμφιβάλλω αν θα έκανε κάτι αξιόλογο στην βόρεια χωρα

Αν μιλάμε για ακριβή μετάφραση του σεναρίου που έβαλα πιο πάνω ναι δεν έχει κάτι στη βόρεια ελλάδα γιατί εκφυλίζεται τελείως στις επόμενες ώρες ο αζορικός και ο αυλώνας φεύγει προς τον ατλαντικό. Η λογική του με ενδιαφέρει. Το πόσο δυτικά θα πάει δεν παίζει ρόλο, και στη μαγιόρκα να βγει το χαμηλό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...