Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πισωγυρισμα η τελευταία αναβάθμιση...ο παλιός τζιφος είχε ισορροπήσει το παιχνίδι...

Τιποτα δεν ειχε ισορροπήσει,  απλά είχαμε αλλη εποχη χωρις ενδιαφέρον...πάντα καλος ηταν το καλοκαίρι και το φθινόπωρο,, μόλις μπαίνει ο χειμωνας ειναι τραγικοτατος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Οι αμερικανοι συναγωνιστες ποιο μοντέλο βλέπουν άραγε?

ό ότι βλέπω ευρωπαικό, όπως και για την πολική εισβολάρα πουυ  έγινε   πρόσφατα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Τιποτα δεν ειχε ισορροπήσει,  απλά είχαμε αλλη εποχη χωρις ενδιαφέρον...πάντα καλος ηταν το καλοκαίρι και το φθινόπωρο,, μόλις μπαίνει ο χειμωνας ειναι τραγικοτατος 

Όχι όσο τραγικός ήταν μέχρι το 18 δεν ήταν η νέα βερσιόν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 δυνατά τα εσνέμπλ του ευρωπαίου για την Ήπειρο αρκετά εκ των οποίων χιονίζουν και τα Γιάννενα😁

όταν λες αρκετά μάλλον θα αναφέρεσαι στα 5 βαριά 8 σενάρια από τα 51 μάλλον που βρίσκονται λίγο κάτω από το μηδέν στα 850 μετά τις 20 του μήνα γιατί πριν είναι λιγότερα από 3........ με μέσο όρο κοντά στο +2 στα 850....

ens_image.php?geoid=52584&var=201&run=12&date=2023-01-07&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snow_evia είπε:

Επιτέλους κάποιος στο φόρουμ αναφέρεται στα όσα λένε οι σοβαροί μετεωρολόγοι,δεν φτάνει ο αζορικος για να έρθει κρύο στην Ελλάδα επειδή είναι κάτι επιφανειακό,πρέπει για να στραφεί ο αεροχείμαρρος προς την Μεσόγειο πρέπει να υπάρχει το ανάλογο κύμα ροσμπυ 

Ο αζορικος δεν ειναι κατι επιφανειακο.Υπαρχει αλληλεπιδραση μεταξυ των μονιμων Α,του jetstream και των κυματων rossby.Για να στρεβλωθει τοσο το jetstream οσο και να δημιουργησει ενα longwave(κυμα rossby)πρεπει να επηρεαστει απο την ανοδο προς τα βορεια ενος Α.Απο την αλλη για να ριτζαρει ο Α πρεπει στα δυτικα του να κατελθει ενα longwave.Ειναι η ιστορια του αυγου και της κοτας και του ποιος γεννησε ποιον.Εγω ακομα δεν εχω βγαλει ακρη για να ειμαι ειλικρινης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

όταν λες αρκετά μάλλον θα αναφέρεσαι στα 5 βαριά 8 σενάρια από τα 51 μάλλον που βρίσκονται λίγο κάτω από το μηδέν στα 850 μετά τις 20 του μήνα γιατί πριν είναι λιγότερα από 3........ με μέσο όρο κοντά στο +2 στα 850....

ens_image.php?geoid=52584&var=201&run=12&date=2023-01-07&model=ecm&member=ENS&bw=1

Για τόσο μακριά μου φτάνουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bill24 είπε:

@[weathermaniac] θα μπορουσα να σε ρωτησω κατι...επειδη σε παρακολουθω χρονια και ξερω σε ποια διαταξη αναφερεσαι οσον αφορα τον δυτικο χιονια...υπηρξε ποτε περιπτωση τα γιαννενα να στρωθηκαν πολυ καλα 10+cm με τετοια διαταξη?το χαρακτηριστικο αυτης της διαταξης αν και δεν ειμαι σιγουρος ειναι το εξης.διαρκει γυρω στις 3-4 μερες με ψυχρο νοτιοδυτικο ρευμα.υπαρχει ροη υγρασιας απο το ιονιο με τα χιονια να ξεκινουν γυρω στα 1200.μετα αρχιζει να μπαινει λιγο περισσοτερο κρυο και σιγα σιγα πεφτουν τα υψομετρα οπου φτανουμε στο ζενιθ της κακοκαιριας την τελευταια μερα[με -2 στα 850] που φτανει να χιονιζει κοντα στα 400-500 μ αρα το εχει γυρισει και γιαννενα αλλά δεν αντεχει το κραταει για πολυ λιγες ωρες[αν πιασει λιγο στις ευαισθητες επιφανειες γιαννενα] και την επομενη εχει βγαλει ηλιο...με ξεροβορι

Ναι, χει αναφερθεί αρκετές φορές. Το 2005 τέλη Γενάρη είχε ξαναγίνει. Ναι μεν με διαφορετική έναρξη, αλλά με την κατάλληξη που ψάχνω. 20 πόντοι ήταν τότε στα Γιάννενα απλά λόγω της υφής της διάταξης, το ύψος χιονόστρωσης ανεβαίνει πάρα πολύ με το υψόμετρο.. Έτσι παρόλο που πχ στην Αριάδνη είχαμε μεγαλύτερη χιονόστρωση στα Γιάννενα, απέναντι το ΜΙτσικέλι φαινόταν πολύ πιο άδειο σε σχέση με το 2005, που ήταν αυτό το έντονο λευκό, από όσο έχω δει στις φώτος.

ναι, πάντα ξεκικινάει με βροχή, και καταλήγει σε χιόνι. Μπορεί να διαρκέσει και παραπάνω η χιονόπτωση αν το χαμηλο κινηθεί αργά. Σε θεωρητικά σενάρια έχω δει και συνεχόμενες 2 μέρες με χιονοπτώσειςδυτικού ρεύματος.. απλά δεν βγαίναν ποτέ δυστυχώς Τώρα ατυχία είναι δεν ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2005 ηταν ασυλληπτο σαν διαταξη για τα β.δυτικα κυριως λογω του κολληματος για 5 σχεδον μερες της ιδιας διαταξης.Φυσικα γι αυτον τον λογο ειναι εξαιρετικα σπανιο.Τα βουνα ψηλα ισως εβαλαν αυτες τιςμερες μονο και 3 μετρα χιονι ενω τα χωρια στα 1000+ ειχαν 1,5μ.Βεβαια τα γιαννενα εμειναν με 20ποντους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, INUIT said:

το κρυο φετος αποφευγει την ευρωπη...οπως ο διαολος το λιβανι !!!

https://www.meteociel.fr/modeles/gfse_3d.php?lat=50&lon=0&ech=234&zoom=6

Απιστευτο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω αρχισει να πιστευω στις θεωριες συνωμοσιας και τον ελεγχο του καιρου στην Ευρωπη. Μαλλον χρειαζομαι υπνο.. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το 2005 ηταν ασυλληπτο σαν διαταξη για τα β.δυτικα κυριως λογω του κολληματος για 5 σχεδον μερες της ιδιας διαταξης.Φυσικα γι αυτον τον λογο ειναι εξαιρετικα σπανιο.Τα βουνα ψηλα ισως εβαλαν αυτες τιςμερες μονο και 3 μετρα χιονι ενω τα χωρια στα 1000+ ειχαν 1,5μ.Βεβαια τα γιαννενα εμειναν με 20ποντους.

Το 2005 ήταν έπος και για δυτική Πελοπόννησο με Ταΰγετο θυμάμαι στα 1600 μ. με πολύ πάνω από 3 μ. χιόνι. Οι χιονοπτώσεις τότε Μεσσηνία ξεκινούσαν απ' τα 500+ μ. περίπου. Μαίναλο μάλιστα είχαμε 5 νεκρούς από πτώση χιονοστιβάδας...είναι ο λεγόμενος ψυχρός ΝΔ που είχε γίνει κάτι ανάλογο και πρώτο δεκαήμερο Φλεβάρη 2003 (με μικρότερη διάρκεια), ενώ προηγούμενες δεκαετίες διατάξεις ψυχρού ΝΔ  συνέβαιναν με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα μέσα στους Χειμώνες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Βασει πρωινων η Αττικη αλλα και η Ευβοια εν τελει φαινονται να επηρεαζονται το πρωι της Τριτης απο περασμα βροχων που ισως να συνοδευτει και απο καταιγιδες...Ο τζιφος τουμπιασε προς τα αλλα μοντελα..Η αν θελετε το κυριο ακολουθησε τα ανσαμπλ του που οπως εγραψα και χθες ηταν σαφως πιο υετοφορα..

Τζιφος και Τζεμ για Τριτη μεσημερι..

gfs-2-60.png

gem-2-60.png

Για το χαμηλο στις 13 του μηνα εχω την αισθηση οτι θα κινηθει οπως το δειχνει ο τζιφος στο πρωινο του τρεξιμο...Πολυ νοτια..Κατα συνεπεια φαινομενα αξιολογα αυστηρα σε Πελοποννησο,Κυκλαδες και Κρητη..

Απο την αλλη ομως το τζεμ το περνα πιο βορεια με καλα νερα και στην Ανατολικη Στερεα...Οποτε περιμενουμε..

gem-2-132.png

gem-2-138.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουτε στο cfs  δεν βλεπεις εικονικο....που να δεις πραγματικο....παω να δω αν ανθισαν οι αμυγδαλιες γιατι εχει και καμια βδομαδα χωρις ομιχλη τωρα και ειναι πολυ κακο αυτο....καλημερα ομαδα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, Dusterakos said:

Εχω αρχισει να πιστευω στις θεωριες συνωμοσιας και τον ελεγχο του καιρου στην Ευρωπη. Μαλλον χρειαζομαι υπνο.. 😂

αλλαξε πλευρο 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σιγά σιγά σχηματίζεται απ' όλα πλέον τα μοντέλα και η κακοκαιρία της Παρασκευής 13 του μήνα.Η οποία μπορεί να είναι και η πιο χειμερινή για φέτος μέχρι στιγμής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Σιγά σιγά σχηματίζεται απ' όλα πλέον τα μοντέλα και η κακοκαιρία της Παρασκευής 13 του μήνα.Η οποία μπορεί να είναι και η πιο χειμερινή για φέτος μέχρι στιγμής.

Ουκμο??χάρμα οφθαλμών..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...