Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Delsnow είπε:

Δεν ξερω καθολου αδερφε απο αθηνα εχω να κατεβω απο τον στρατο που πηγαινα μεγαλο πευκο και κατεβαινα με τρενο...

Μενει νομιζω ψηλα στο νεκροταφειο μου χει πει..και ειχε παρει και φωτια φετος σταματησε 20 μετρα απ το σπιτι του....

Νέα Πεντέλη μεγάλη δύναμη όπου και να μένει!Βασικα στις 3-4 υπερδυνάμεις όλης της Αττικης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Gary είπε:

σοβαρολογεις τωρα??? γιουπιιιι επιτελους μεχρι χτες καθομουν στο μπαλκονι με κοντομανικο και τωρα εχω ελπιδες ν α ασπρισουν ολα γυρω απο το σπιτι μου

απλα ...βαλτα στο πανω ραφι !!!😂

Free Cool Beans Cliparts, Download Free Cool Beans Cliparts png images,  Free ClipArts on Clipart Library

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

@GEORGE SNOWMAN..εχω εναν κολλητο μενει νεα πεντελη...επειδη δεν ξερω καθολου απο αθηνα ειναι καλα να παω εκει για το 3/3???

Ειναι φλωροι εκει.Ελα πανω σε μενα που ειμαστε αξεστοι,να φας και να πιεις.😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρίτη,τετάρτη,πέμπτη,παρασκευή μια από αυτές τις μέρες κάτι θα κάνει εδώ, το κοντρόλ δίνει κάτι κάθε μέρα. Θέλω απλά να δω αν γίνεται με -5 στα 850, -35 στα 500, υετό και να μην χιονίσει. Έχουμε κι ένα υψόμετρο λίγο πάνω από τα 100 μέτρα

Diagramme GEFS

 

Για την συνέχεια και για τα βόρεια θέλουμε για μια φορά ο άχρηστος να σηκωθεί. Ούτε στο 12αρι τα κατάφερε με αποτέλεσμα να μας πλησιάσει πολύ και ο αυλώνας κατέβηκε αρκετά ανατολικά ευνοώντας την τουρκία κυρίως και σε μικρότερο βαθμό τα νησιά του ανατολικού αιγαίου. Μιλάμε βέβαια για πολύ μακρινές ώρες, χθες και προχθές στις αντίστοιχες ώρες δεν είχε καν αζορικό. 

Ένα πολύ καλό σενάριο είναι αυτό με μια μικρογραφία φλεβάρη 2005 που είχε τα πολλά χιόνια στον έβρο και τη σαμοθράκη και ικανοποιητικά χιόνια στην υπόλοιπη βόρεια ελλάδα 

gens-4-1-252.png

 

gens-4-1-264.png

Υπάρχουν κι άλλα καλά σενάρια εννοείται, σε όσα δεν πλακώνει ο αντικυκλώνας όλη την ευρώπη και καταφέρνει η ψυχρόμπαλα να διατηρηθεί τριγύρω από την ιταλία και τα βαλκάνια. Γι' αυτό και στη συγκεκριμένη περίπτωση θέλουμε τον αυλώνα όσο πιο παχύ γίνεται και χωρίς αποκοπή που θα προκαλέσει αποδυνάμωσή του με την πάροδο του χρόνου και θα οδηγήσει τον άχρηστο σε κατάρρευση και ανατολικότερη κίνησή του προς κεντρική ευρώπη 

gens-21-1-288.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Μπα νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλο και αυτό. Βασικά μια μέση λύση θέλουμε.. αναμονη και ότι κάνει.. 

 

Υ.Γ Αν βγει το σενάριο 23 από εχθές στο 18αρι γίνομαι και εγώ προσήνεμος😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μπα νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλο και αυτό. Βασικά μια μέση λύση θέλουμε.. αναμονη και ότι κάνει.. 

 

Υ.Γ Αν βγει το σενάριο 23 από εχθές στο 18αρι γίνομαι και εγώ προσήνεμος😆

Τι γίνεσαι???!!!!..θες στις 96 η στις 72 να χαλάσει..μήπως στις 48😎😎😎😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα από ευρωπαίο, πλέον το καλύτερο σενάριο το έχει ο τζίφος [μέχρι το 18αρι του δηλαδή]..

Πάμε σε άλλα, μόνο με ένα μικρό θαύμα αλλάζει σε κάτι καλό. Σιγά μην μας έκανε την χάρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ειναι φλωροι εκει.Ελα πανω σε μενα που ειμαστε αξεστοι,να φας και να πιεις.😅

Να φερω και τα κλαρινα με τα μηχανηματα????😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Τι γίνεσαι???!!!!..θες στις 96 η στις 72 να χαλάσει..μήπως στις 48😎😎😎😎😎

Εε ναι.. Για αυτό το σενάριο 23 από εχθές δεν πρόκειται να βγει ποτέ😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ίδια λογική με τα υπόλοιπα μοντέλα κ το ευρωπαϊκό... περιμένουμε την αναδίπλωση του αζορικου μπας κ έρθει κάτι προς τα μέρη μας με την σωστή κίνηση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός φαίνεται ο σκουπιδαίος αφού ο αυλώνας ούτε αποδυναμώθηκε, ούτε αδυνάτισε σε σχέση με τον βασιλιά. Ο σκοπός είναι να μην δοθεί η ευκαιρία στον αζορικό να εξαπλωθεί ανατολικότερα σε ευρωπαϊκά εδάφη, οπότε για να γίνει αυτό χρειαζόμαστε δυνατό αυλώνα που δεν θα τον αφήσει. Ή τουλάχιστον να τον καθυστερήσει και να ανέβει βορειότερα πριν καταρρεύσει

ECM1-168.GIF?11-0

gfs-0-168.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τζίφο είναι πιο δυτικά αφού είναι πιο δυνατός ο αυλώνας, αλλά για να κάνει κάτι καλό θα πρέπει να ριτζάρει προς τα ΒΔ εδώ πέρα. Αν όχι τότε πάμε για μετά τις 5 φλεβάρη με πανευρωπαϊκό πλάκωμα

ECM1-192.GIF?11-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Από τζίφο είναι πιο δυτικά αφού είναι πιο δυνατός ο αυλώνας, αλλά για να κάνει κάτι καλό θα πρέπει να ριτζάρει προς τα ΒΔ εδώ πέρα. Αν όχι τότε πάμε για μετά τις 5 φλεβάρη με πανευρωπαϊκό πλάκωμα

ECM1-192.GIF?11-0

Πρώτα β.δ και μετά β.ανατολικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βέβαια τον σκουπιδαίο δεν είναι για να εμπιστεύεται κανείς όπου εμφανίζει κι εξαφανίζει αντικυκλώνες και στη θέση τους εμφανίζει χαμηλά 960. Τουλάχιστον ο αυλώνας που κατέβασε είναι στην ίδια λογική ακριβώς στην περιοχή της κεντρικής ευρώπης ανάμεσα σε αζορικό και υποτροπικό. Μακάρι ο βασιλιάς στο 18αρι να διορθώσει τις ατέλειες που είχε στο 12αρι, ήδη από τις 18 του μήνα έτρεχε σχετικά μόνος του στα ανσάμπλ

ECM1-216.GIF?11-0

ECM1-240.GIF

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Έτοιμος και ο παιος να κάνει το κόλπο γκροσο

Μετά δεν έχεις και εναλλακτικές. Αν δεν πάει βορειοδυτικά δεν έχει που αλλού να πάει πέρα από σκέτο ανατολικά και να πλησιάσεις τόσο πολύ την ελλάδα που δεν θα έχει χώρο στα δυτικά για να κατέβει άλλος αυλώνας, οπότε με όλα αυτά θα χαθούν άλλες 10 μέρες μετά τις 21-22. Και μετά τις 10 μέρες δεν ξέρεις κιόλας αν θα σηκωθεί ξανά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαφώς καλύτερο από τζίφο, αλλά 240 ώρες που σημαίνει ακόμα πιο πίσω το οτιδήποτε. Τουλάχιστον αφήνει πολλά περιθώρια να σηκωθεί αζορικός δυτικά από ισλανδία και να κατέβει ξανά κάτι από τα βόρεια κάτι που στον τζίφο δεν έγινε 

ECM1-240.GIF?11-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Να φερω και τα κλαρινα με τα μηχανηματα????😅

Κάτσε εκεί εσύ θαρθω εγώ για να νιώσω το 3/3.....Δεν θέλω πολλά, τζάκι, φαγητό, κρασάκι, ρακόμελα.....οκ φτάνουν!!😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιος και ο παιος.Ο αζορ παταει ευρωπη και απο κει θα σηκωθει μετα.Πολυ ωραια τα βραδινα.Ευχαριστω,γεια σας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 minutes ago, Delsnow said:

@GEORGE SNOWMAN..εχω εναν κολλητο μενει νεα πεντελη...επειδη δεν ξερω καθολου απο αθηνα ειναι καλα να παω εκει για το 3/3???

έλα στα μέρη μας γίγαντα να γίνει πανικός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...