Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο ένα σενάριο απο μεσο ορο τζιφου που φαίνεται σε καμία 7, 8 σεναρια του να κατέβει ο αυλωνας 1 μέρα αργότερα και φυσικά οι παχύς και καλος ...Όλα εξαρτώνται από τον Α ....

Πάντως ακόμα δε με πείθει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τέτοιους αυλωνες, μόνο με σοβαρό αντικυκλωνα στην νότια Γροιλανδία θα υπάρξει προοπτική για τα κ.β.δ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν θα γίνει το 3/3 δεν ξέρω, βέβαια ένα 80% οτι θα γίνει το δίνω. Απο εκεί και πέρα το θέμα είναι οτι επιτέλους χειμωνιάζει και αυτό εμένα μου αρκεί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

gfs-2-276.png

gfs-1-276.png

maxresdefault.jpg

Στο λιμάνι του Πειραιά, πάλι θα βλέπεις τους ανατολικούς γείτονες σου να χιονιζονται με αυτο😅  Θες λίγο αλλαγμένη διάταξη εσυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Στο λιμάνι του Πειραιά, πάλι θα βλέπεις τους ανατολικούς γείτονες σου να χιονιζονται με αυτο😅  Θες λίγο αλλαγμένη διάταξη εσυ

Δεν το θέλω!!! ΟΧΙ ΠΑΛΙ!!!😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

μπορεί να κόψει /5 τα χιλιοστά και να μας δώσει -5 βαθμούς; Εγώ το αγοράζω.

Ποιος να σου δωσει -5 ;; ο καρναβαλος ; που μας ειχε κορδονι στο -2 με -3 για 3 μερες απο 21 και μετα και τωρα το εχει παει +2 μεχρι 27 ; αχαχαχαχαχ

Προσωπικη αποψη μου ειναι οτι μεχρι 28 ο βολος δεν βλεπει χιονι με τα τωρινα . Στην συνεχεια ισως εχει δυνατη ευκαιρια για κατι καλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα!

Μερικά γενικά σχόλια παρατήρησης. Τζιφος τα κύρια τρεξίματά του πέρα των 100+ ωρών χοντρικά δεν έχουν πολύ νόημα για ακόμα έναν χειμώνα. Εννοείται πως τα κύρια και όλων των άλλων δεν είναι εμπιστοσύνης για μακρινές ώρες σε σχέση με τα ενσεμπλς τους, αλλά του τζίφου λίγο παραπάνω. Επίσης στα κύρια του βλέπουμε συχνά να πηγαίνουν πακέτο τα 00 με τα 12 και από την άλλη τα 6 με τα 18. Τα 6αρια και τα 18αρια πλέον για μένα είναι να περνάει η ώρα και μόνο, απλά σε τέτοιο διάστημα όπως τώρα που επιτέλους κάτι αχνοφαίνεται δεν είναι να παίζεις με τέτοια χαχα.

Στο μεσοπρόθεσμο όπου κυριαρχούν τα ενσεμπλς να πούμε επίσης, όπως αναφέρθηκε εδώ και το πρωί, ότι για την διαταραχή που ξεκινάει στα δυτικά τώρα επί μέρες ο μ.ο. μελών του τζίφου ήταν κάτω από το 0 στα 850 σε αντίθεση με ευρωπαϊκό που ήταν μόνιμα πιο πάνω και φειδωλό. Τελικά φτάσαμε να ψάχνουμε ακόμα και το -0.1 με τα κυάλια.

Στα επερχόμενα πρέπει οπωσδήποτε να γίνει στις 26-27 ένωση κομματιού αυλώνα με χαμηλό δυτικά μας. Τίποτα από τα 2 δεν έχει κλειδώσει ακόμα προφανώς. Για εμένα είναι ο μόνος τρόπος έτσι ώστε να διεκδικήσουμε από την μία αυτή την ευκαιρία που μπορεί να αποδειχτεί δυνατή, κυνηγώντας ουσιαστικά τις θερμοκρασίες και από την άλλη για να έχουμε ελπίδες να μας απασχολήσει και ο κύριος αυλώνας μετά, εφόσον κατέβει εννοείται, Η ένωση αυτή σίγουρα θα δώσει από την μία χιόνια και απλά θα κυνηγάμε τα υψόμετρα και από την άλλη μπορεί να γίνει ο μπούσουλας σύμμαχός μας για την συνέχεια. Το παράδειγμα του ukmo σε σχέση με τζίφο-τζεμ νομίζω είναι χαρακτηριστικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει καποια ωραια σεναρια ο γεροτζιφος...

gens-24-1-264.png

gens-10-1-252.png

gens-6-1-240.png

gens-22-1-252.png

Αν μη τι αλλο,υπαρχει πλεον ενδιαφερον!!

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ποιος να σου δωσει -5 ;; ο καρναβαλος ; που μας ειχε κορδονι στο -2 με -3 για 3 μερες απο 21 και μετα και τωρα το εχει παει +2 μεχρι 27 ; αχαχαχαχαχ

Προσωπικη αποψη μου ειναι οτι μεχρι 28 ο βολος δεν βλεπει χιονι με τα τωρινα . Στην συνεχεια ισως εχει δυνατη ευκαιρια για κατι καλο

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12&date=2023-01-19&model=gfs&member=ENS&bw=1

Όταν κάνει αυτό το κέρατο ο υετός, ο μέσος όρος είναι αρνητικός και υπάρχουν και σενάρια χαμηλότερα. Ας κατέβει έστω λίγο Τ, και να μην χιονίσει Βόλο, τουλάχιστον να κατέβουν τα χιόνια όσο πιο χαμηλά γίνεται. Μη τα ψάχνουμε πάλι στα 1000μ+, μου την έχει σπάσει αφάνταστα αυτό το πράγμα. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα βγει χαμηλό, που ακόμη είναι φαντασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 απλά πραγματακια και το έχουμε ...  Ένα καλό Ριτζ από τον άχρηστο και μια χείρα βοηθείας από την Γροιλανδία και θα πάρουν όλα  το δρόμο τους ... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά θα ηθελα Για αρχή αυτή η χαμηλάρααα που τέτοιο χαμηλό έχουμε να δούμε κοντά δυο χρόνια να βγει γιατί οι βροχές τώρα γίνανε ψυχαλες και για μετά βλέπουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12&date=2023-01-19&model=gfs&member=ENS&bw=1

Όταν κάνει αυτό το κέρατο ο υετός, ο μέσος όρος είναι αρνητικός και υπάρχουν και σενάρια χαμηλότερα. Ας κατέβει έστω λίγο Τ, και να μην χιονίσει Βόλο, τουλάχιστον να κατέβουν τα χιόνια όσο πιο χαμηλά γίνεται. Μη τα ψάχνουμε πάλι στα 1000μ+, μου την έχει σπάσει αφάνταστα αυτό το πράγμα. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα βγει χαμηλό, που ακόμη είναι φαντασία.

Νταξει η τροχια του χαμηλου ειναι πολυ πιθανη βεβαια, αλλα σκεψου οτι ακριβως το ιδιο εδινε για 22/1,23/1,24/1,25/1 και 26/1 αχχαχαχαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλησιάζει η πιο κρίσιμη ώρα για σήμερα...μέχρι στιγμης καλά τα πήγαμε!!!!ενοποίηση κακοκαιριών δείχνουν όλα ,το ότι καθυστερεί λίγο ο Αυλώνας δεν σημαίνει ότι δεν κατεβάζει.Απλα ίσως έρθει κάτι χλιαρό που σε πρώτη φάση μπορεί για τα καθαρά βόρεια να είναι αρκετό.Δεν είναι τυχαίο που δυτικισσν οι μέσοι όροι για αμέσως μετά Χωρίς Αυλώνα πως δυτικισσν?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έστω και ελάχιστα πρέπει ο παιος να είναι πιο δυτικός από το γιουκμο...αν και πρώτο λόγο ακόμη έχουν τα ανσμπλ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...