Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

ΝΑΟ ΚΑΙ ΑΟ σας άνοιξε?

Ναι ο ορισμός του ανακατεματος

16-48-16-nao.gefs.sprd2.png

16-48-06-ao.gefs.sprd2.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ψύχρανε κι αλλο ο μεσος όρος στις 26 στο 6αρι του ευρωπσιου εχει φτασει μεον 3 εδω αλλα χαλαει ο υετος όσο φτιάχνει θερμοκρασιακα

Που τα βλέπεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μηπως μπορει να εχει τη καλοσυνη καποιος να μου πει ποτε μπαινει το πολυ κρυο εδω στην μακεδονια και γενικα σε ολη την ελλαδα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

ΝΑΟ ΚΑΙ ΑΟ σας άνοιξε?

Ο ναό κάπως νορμαλ συν πλην στο 0... Ο αο από +5 μέχρι -5  μπαχαλο.ισως είναι καλό αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Η ανατολικη Αττική έχει -4 και η Αθήνα -6,όσο πιο δυτικά(-8 η Ελευσίνα)τόσο πιο καλές θερμοκρασίες θα είχε αλλά λιγότερο υετο ενώ όσο πιο ανατολικά το αντίθετο.το λεκανοπέδιο έχει αλλάξει ριζικά σε σχέση με το παρελθόν και η θερμονησιδα έχει τρομερή δυναμικη και θεωρώ ότι ναι μεν θα μπορεί να στρώσει αλλά θα είναι τα πράγματα οριακά,ίσως ναι κάνω και λάθος για αυτό μακάρι να έρθει έτσι ακριβώς να δούμε τι θα γίνει τελικά😂😂

Καλά μιλάμε για τελείως θεωρητικά σενάρια, αλλά επειδή ξέρω πάρα πολύ καλά τις συνθήκες χιονόπτωσης και χιονόστρωσης στην πόλη μου κι έχω μελετήσει διατάξεις από 1880 μέχρι σήμερα εξονυχιστικά, μπορώ να σου πω με 100% βεβαιότητα ότι το συγκεκριμένο σενάριο είναι θάψιμο μέχρι τις παραλίες και μάλιστα οι θερμοκρασίες είναι υπερ-αρκετές. Υπάρχουν και πρόσφατα παραδείγματα (2014, 2016, 2017, 2019 - Ζηνοβία) όπου είχαμε χιονοπτώσεις/χιονοστρώσεις σε πολύ χαμηλότερα από το αναμενόμενο υψόμετρα με πολύ υψηλές Τ στα 850, λόγω καλής διάταξης. Και η διάταξη που ανέβασα πριν δεν είναι απλά καλή, πλησιάζει το απόλυτο.

Μακάρι όντως να έρθει αυτό, για να δούμε αν ισχύουν αυτά που λέω, όχι τίποτε άλλο 😅😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

Τι παιζει απο χιονι στην διαδρομη?

Κυρίως γύρω από το Μέτσοβο είχε, όριο χιονόστρωσης 900-1000 μέτρα, ,πετσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Καλά μιλάμε για τελείως θεωρητικά σενάρια, αλλά επειδή ξέρω πάρα πολύ καλά τις συνθήκες χιονόπτωσης και χιονόστρωσης στην πόλη μου κι έχω μελετήσει διατάξεις από 1880 μέχρι σήμερα εξονυχιστικά, μπορώ να σου πω με 100% βεβαιότητα ότι το συγκεκριμένο σενάριο είναι θάψιμο μέχρι τις παραλίες και μάλιστα οι θερμοκρασίες είναι υπερ-αρκετές. Υπάρχουν και πρόσφατα παραδείγματα (2014, 2016, 2017, 2019 - Ζηνοβία) όπου είχαμε χιονοπτώσεις/χιονοστρώσεις σε πολύ χαμηλότερα από το αναμενόμενο υψόμετρα με πολύ υψηλές Τ στα 850, λόγω καλής διάταξης. Και η διάταξη που ανέβασα πριν δεν είναι απλά καλή, πλησιάζει το απόλυτο.

Μακάρι όντως να έρθει αυτό, για να δούμε αν ισχύουν αυτά που λέω, όχι τίποτε άλλο 😅😅

Ευκολα ενταση μεγαλυτερη της Ελπιδας, που αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο αφου ειναι στα τοπ 3 εντασης 50ετιας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

Που τα βλέπεις

Εδώ το μέσο όρο.. κανε σύγκριση με τις 150 του 00

https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwfens_cartes.php?ech=6&mode=1&code=51&ext=0

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείκτες καρφί Ιόνιο έως 30. Μετά τουρκία και ίσως και άλλη κατεβασιά 5-6 φλεβάρη. Γενικά όμως και τώρα οι δείτες Ιόνιο δείχνανε και είδαμε τι έγινε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Με τη συγκεκριμένη διάταξη μιλάμε για ακραίο θάψιμο μέχρι τα καβούρια στην Αττική. -7 στα 850, -35 στα 500, τόσο πυκνές ισοβαρείς και ΒΔ επιφανείας και ασύλληπτη ραγδαιότητα φαινομένων, θα είχαμε εύκολα αρνητικές σε μηδενικό υψόμετρο. Το 1983 με παρόμοια διάταξη έστρωσε 10+ποντο στο Κέντρο με μόλις -3 στα 850, αντίστοιχα και το 1957 με μόλις -5 με -6 και χειρότερη διάταξη.

Σωστός!!! Εχουν υπάρξει θαψιματάρες στο λεκανοπέδιο (δεν μιλάμε καν για Αγιους Στεφάνους κτλ) με κάτι -6 στα 850. Πχ τη δεκαετία του 80 ναι!! Κάτι ξεγυρισμένα 40 ποντα στο Μενίδι. Τα ξέρει ο Μακης antinod. Μου τα έχει πει και ο πατέρας μου που δούλευε εδώ απο το 1983. Δυστυχώς εγώ μεγάλωσα στο "καταραμένο" (απο άποψη χιονιού) δυτικό τόξο, στο πολύπαθο Περιστέρι χαχαχ. 

Οι Κογκες των 00s έχουν δημιουργήσει την παρανόηση οτι η Αθήνα χιονίζεται μόνο εαν κατέβει ολόκληρος ο Βόρειος Πόλος. Δεν ισχύει. Και ναι, μπορεί απο Λαμία και πάνω, ενίοτε να χιονίζονται και με κάτι -4 στα 850, αλλά η διαφορά μας δεν είναι τόσο μα τόσο μεγάλη όσον αφορά τις συνθήκες χιονόπτωσης. Η τρομερή διαφορά βρίσκεται στις ελάχιστες θερμοκρασίες ΜΕΤΑ το χιόνι, όπου η έννοια "αναστροφή" στην Αθήνα είναι έννοια άγνωστη και δεν πιάνει παγετούς. Για αυτό και έχουμε ελιές και εσπεριδοειδή (τα οποία ενίοτε παθαίνουν ζημιές όπως το 04 και το 08 αλλά και τις δεκαετίας 80,90 στα βόρεια προάστια όπως Μενίδι)

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άικον κορυφαίο.....

αστερακι μου....φεγγαρι μου να ερθεις να τη βρεις....ποτε θα κα ποτε θα κανει ξαστερια ...αν εισαι ενα αστερι που φως θα φερει...κάντε υπομονή κι ουρανός θα γίνει πιο Γαλανός....

5 τυχαία τραγούδια 😂😂😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πεταξε βομβα ο γερμανος

iconnh-0-171.png

Ταίναρο ο Γερμανός. Λίγο πιο κρύος να έρθει και γίναμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για αυτο θελω προσηνεμο χιονια , το πρωτο μερος που εβγαλε υετο ειναι η δυτικη μακεδονια τουλαχιστον ετσί βλεπω νιφαδα αν περιμένεις από κεντροβορειο,,....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...