Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως συμφωνώ με κάποια από τα παιδιά που λένε πως κάτι θα έρθει για τα προσήνεμα (τουλαχιστον) 29 Γενάρη και μετά... Είναι μακριά αλλά μια τάση υπάρχει... και όταν λέω τάση, είναι αυτό που βλέπω πως δεν βγάζει κανένας ανύπαρκτο ψύχος για εκείνη τη περίοδο, ούτε είναι κάτι που πέταξε ο τζίφος σε ένα ραν στις 384 ώρες. Είναι κάτι που στα περισσότερα μοντέλα (δεν τα παρακολουθώ όλα) πότε βελτιώνεται και πότε χαλάει. Δεν παύει όμως να δείχνει πάντα ένα κοντινό σενάριο. Τώρα το πόσο ξερο θα είναι, το ποια υψόμετρα χιονόπτωσης θα αφορά, τη διάρκεια, είναι ακόμα αδύνατον να το πει κάποιος με σιγουριά... 

Αυτό όμως που με τρώει εμένα είναι οι βροχές!!! Πάλι σήμερα, μια κακοκαιρία super express που έκανε το περασματάκι της και αντίο, πάμε σπίτια μας... Που είναι οι ωραίες χειμωνιάτικες ποτιστικές βροχές χωρίς ακραίες ραγδαιότητες που έπεφταν όλη μέρα τσιρ τσιρ; Να φυσάει και λίγο το παγωμένο αεράκι; Όλα παραπέμπουν σε προχωρημένο φθινόπωρο, τουλάχιστον για τα τελείως πεδινά της Αττικής.... Οι θερρμοκρασίες πάλι ανεβαίνουν και τα γνωστά του φετινού χειμώνα...

Όπως και να 'χει (και το ξέρω πως ακούγεται πια γραφικό αυτό😄), ο χειμώνας έχει ακόμα 2 γεμάτους μήνες τυπικά, οπότε δεν μπορεί κάτι θα κατεβεί.... Τώρα αν κάθε ευκαιρία θα κόβεται τη τελευταία στιγμή τότε νομίζω πως δεν έχει νόημα να κοιτάμε πλέον χάρτες... Αν δεν υπάρχει καμία αξιοπιστία στα μακρινά και όχι πολύ κοντινά τότε γιατί να ασχολούμαστε με το οτιδήποτε πέρα των 100 ωρών;;

Τι να πώ... Χάος είναι η μετεωρολογία και ο καιρός και όλοι εμείς παλαβοί!😆 Αλλά μας αρέσει... Και βαθιά μέσα μας (ΠΟΛΥΥΥ βαθιά) μας αρέσουν όλα τα ρανς... Γιατί έχουν αυτή την αγωνιά... Και παρόλο που ξέρεις πως ο χάρτης του Τζιφου στις 300+ ώρες δεν πρόκειται να βγει, ένα δάκρυ χαράς κυλάει από τα μάτια σου...Πάντα όμως φροντίζεις και την αλοιφούλα που θα βάλεις στο σβέρκο πριν το επόμενο ραν... Και θα γελάσεις και με τα σχόλια στο φόρουμ... και θα περιμένεις τον @nikolas 2365 να πεί ΕΠΟΣ, τον @GEORGE SNOWMAN να καθησυχάσει το στράτευμα, ή τον @[weathermaniac] να βλέπει επιτέλους του χάρτες που θα γράφουν ιστορία για Λάρισα ή Γιάννενα...

Για αυτό αγάπησα το φόρουμ αυτό... γιατί είτε καλά πάει το πράγμα είτε όχι πάντα εδώ το αντιμετωπίζουμε με τον δικό μας τρόπο... (Σορρυ για το οφ τοπικ)

 

Και τώρα στα δικά μας... Ο βασιλιάς της ❤️μας, δίνει λίγο υετό (αλλά από το καθόλου πέφτω κάτω και κλαίω από χαρά)

39-102GR.thumb.gif.6d99990f5e255ef2960099377d1c2b7c.gif

 

60-102GR.thumb.gif.8f53e7cb8a8e305a3ff8f21b98623370.gif

Και ένα σενάριο για το γέλιο και μόνο... Πόσος υετός χαμένος στο νερό βέβαια....

180-102GR.thumb.gif.fea71406773a385e27f2d99a13972b73.gif

 

Αυτά! μπορεί να σας κούρασα λίγο αλλά ήθελα πολύ να τα πώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, bill24 είπε:

ens_image.php?geoid=52619&var=201&run=0&date=2023-01-20&model=ecm&member=ENS&bw=1

δεν υπαρχει απολυτως τιποτα για πεδινα μεχρι αρχες φλεβαρη...ισα ισα τα ensembles παιρνουν την αναφορα

Διαφωνώ ρε συ Μπιλ!! Με τέτοια ensembles??? Ολοι έχουμε ελπίδες. Πρώτα οι ΚΒ και στη συνέχεια ΚΒ (έτσι κι αλλιώς) και προσήνεμοι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως σημερα πεσαν τα πρωτα 20mm υετου (εδω στη περιοχη μου, αλλου μπορει και περισσοτερο), και μας περιμενει ενα 7ημερο γεματο υετο, μακαρι να πεφτουν 20mm τη μερα μεχρι τελος του μηνα, οπως σημερα, να ξεδιψασουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

26-28 κακοκαιρια ορεινων και με λιγη τυχη ημιορεινων απο 800μ και πανω για θεσσαλια...πιο μετα φαινεται λιγο περισσοτερο κρυο αλλά ενσεμπλ ξερα μετα τα σεναρια να μην μπορουν να ξεπερασουν το -6.και οταν τα ενσεμπλ δεν μπορουν να ξεπερασουν το -6 ουτε -2 με -3 δεν θα ερθει στο τελος[το εχουμε δει το εργο].απο 1η και μετα τα ενσεμπλ παιρνουν την αγουσα οποτε προσωπικα τουλαχιστον μεχρι 5 φλεβαρη δεν περιμενω τιποτα.για προσηνεμα φυσικα δεν σχολιαζω καν καθως μονο η κορυφη της παρνηθας μπορει να ελπιζει για νιφαδες

Καλα υπερβαλεις λιγο για τα 800 😛 με την σωστη διαταξη με ενα -2 χιονιζει καλα μεχρι 500 θεσσαλια ειδικα δυτικη . Στα αλλα συμφωνω γενικα....εκτος απο αυτο για την μια φλεβαρη και μετα γιατι μιλαμε 12 μερες μετα......εδω σκεψου οτι 6 μερες πριν για μεθαυριο ο τζιφουλας ετρεχε κορδονιασμενος στο -3,5 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, menidi said:

Εγώ πιστεύω ότι κάνει ΜΠΑΜ για τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη. Για προσηνεμα μάλλον. Έστω light εισβολή. 

Βασικά είμαι σίγουρος 

Οτι κανει εκει γύρω στις 29 για εμας που προς το παρων υπαρχει ταση για κατι light(παντα οσο αφορα τα πεδινα)μετα κοιταμε απο 7/2 και μετα να ξαναανεβει ο αζορ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσμπλ του τζιφου πέριγραφουν πως έρχεται καθαρόαιμος μακεδονίτικος Θρακιώτικος και δυτικοθεσσαλικιωτικος χιονιάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οταν μιλαμε για μεσοπροθεσμη εξελιξη παντα πρεπει να ξερουμε οτι οι χαρτες ειναι ευμεταβλητοι..το 25-30 για πολυ χαμηλα υψομετρα παιζει δυνατα...το μετα ας κρατησουμε οτι  ο ΑΟ στο ευρωπαικο χθες επαιρνε την ανιουσα για να ξερουμε τι θα δουμε στα 12αρια..επισης στις 29 με 1 η πολικη δινει η θα σπασει η θα εξασθανενησει πολυ οποτε θα συνεχιστουν οι ευκαιριες ψυχρης εισβολης με τα προσηνεμα να παιρνουν το πανω χερι προφανεστατα το φλεβαρη...οποτε χειμωνα δεν ειχαμε αλλα αππ εδω και περα αδιαφορος δεν θα ειναι τωρα αν χιονισει πεδινα κλπ θελει και τυχη παντα και δεν χρειαζεται να το βλεπουμε κια 8 μερες πριν στα ενς ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

μην λαμβανεις υποψην τις τρελες του τζιφουλα χαχα.το μοντελο ειναι καθαρα για χοπκαστινγκ.το καταλαβαινεις οτι μεσα σε 3 ραν ακριβως μετετρεψε μεσο ορο στις 200 ωρες απο -1 σε +8 στα 850 τον δεκεμβρη...για να χιονισει οπως ειπες με -2 στα 500μ πρεπει να ειναι ολα τελεια και μιλαμε για το ιδανικο σεναριο να κατσουν συγκλισεις κλπ που μονο στο nowcast φαινονται.κατα βαση ενας μεσος ορος -2 δινει χιονια απο 700-800μ και πανω.μ αρεσει να μιλαω για πολλες μερες χεχε.προς το παρον καλα πανε οι προβλεψεις μου χεχεχε ο φιλος μου ο @Galanto εχει να το λεει...

Βρε ναι εσυ καλα τα λες, απλα αν το δουμε καθαρα επιστημονικα δεν μπορουμε να εχουμε αποψη για τοσο μετα! Κατα τα αλλα και εγω δεν βλεπω κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μόλις μπήκα ΚΤΕΛ. Τεράστιες καλές αλλαγές θα έχουμε στους χάρτες.😄

ερχεσαι γιαννενα????????????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιαννιώτης Γ. είπε:

ερχεσαι γιαννενα????????????

Ναι βρε έννοειται.! Και ας μην χιονίσει, έχει ωραίες κακοκαιρίες. Θα ξανάρθω τον Φεβρουάριο για τον δυτικό ιστορικό. Χαχαχα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι βρε έννοειται.! Και ας μην χιονίσει, έχει ωραίες κακοκαιρίες. Θα ξανάρθω τον Φεβρουάριο για τον δυτικό ιστορικό. Χαχαχα.

και λεει ερχεσαι και το βραδυ ξεκιναει να χιονιζει. ααχαχαχαχαχα ε μετα ρισπεκτ τπτ αλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιαννιώτης Γ. είπε:

και λεει ερχεσαι και το βραδυ ξεκιναει να χιονιζει. ααχαχαχαχαχα ε μετα ρισπεκτ τπτ αλλο

Εγω λεω να τον κρατησετε μεχρι 1 φλεβαρη εκει χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

πως τα βλέπετε τα Ensembles του τζιφου ;

graphe3_10000___22.1698113208_40.6072874494_.png

Για εσένα δεν είναι άσχημα,μπορείς να χιονιστεις βάσει αυτών(όχι ότι είναι σοβαρό μοντέλο ο τζίφος)αλλά δεν μου αρέσει που στο τέλος ανεβαίνουν οι γραμμές στα 850

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το οτι εβγαλε αυτο στις 228 ωρες σαν ταση παμε καλα γενικα.. Πιστευω μεθαυριο θα εχουμε καλυτερη εκτιμηση και πιο κλειδωμενη για τις 29/1.

gens-0-1-228.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο αρναουτογλου μολις ποσταρε οτι τελος της αλλης βδομαδας τα πολυυυ πολυυ χαμηλα κεντροβορεια ειναι υποψηφια για χιονι. ειμαι και γω μεσα σε αυτα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Dusterakos είπε:

το οτι εβγαλε αυτο στις 228 ωρες σαν ταση παμε καλα γενικα.. Πιστευω μεθαυριο θα εχουμε καλυτερη εκτιμηση και πιο κλειδωμενη για τις 29/1.

gens-0-1-228.png

Θα ήταν τέλειο σαν διάταξη αν ήταν κίτρινη η δυτική Αφρική για να έχει καλή βάση ο αζορικος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...