Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υετικά το επόμενο 5ήμερο (που ας πούμε έχει μια κάποια προγνωσιμότητα) είναι άριστο. Να δούμε τι θα πέσει στην τελική όμως. Άντε και κάνα χιόνι όμως και χαμηλότερα απ' τα 1500μ επιτέλους. Φλεβάρης φτάνει..

https://modeles2.meteociel.fr/modeles_gfs/runs/2023012300/120-777GR.GIF?23-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Το απόλυτο τίποτα. Και φοβάμαι χάθηκε το πρώτο δεκαήμερο Φλεβάρη με έντονο Ατλαντικό. Τα στέλνει όλα ανατολικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα. 3 μερες μετα και ακομα δεν υπαρχει κατι χειροπιαστο για πεδινα χιονια στην Αττικη παρα μονο ελπιδες στα μακρινα. Παμε τωρα για αρχες φλεβαρη και βλεπουμε. Το συρτοχαμηλο της προηγουμενης εβδομαδας προφανως και εξαφανιστηκε και μαζι του τα πολλα υποσχομενα νερα στην ανατολικη Ελλαδα. Παμε να παρουμε τα λιγα τουλαχιστον!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, nikolas 2365 said:

Καλημέρα. Το απόλυτο τίποτα. Και φοβάμαι χάθηκε το πρώτο δεκαήμερο Φλεβάρη με έντονο Ατλαντικό. Τα στέλνει όλα ανατολικά. 

Το κυριο του τζιφου φαινετε σχετικα ακυρο οποτε μην τα βαφουμε ολα για ολα μαυρα απο τωρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα καλή εβδομάδα σε όλους... στα κοντινά φαίνεται ότι την Πέμπτη Παρασκευή θα πέσουν πολύ τα υψόμετρα... για το μετά το χαος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρώτη φορά (βλέπω εγώ τουλάχιστον ) που μας δίνει snow depth το κύριο του παιου για Θεσσαλονίκη (0.000001 χιλοστα βεβαια 😂)

image.thumb.png.f645e34ffaaad007c6d458da936f5224.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

Καλημέρα καλή εβδομάδα σε όλους... στα κοντινά φαίνεται ότι την Πέμπτη Παρασκευή θα πέσουν πολύ τα υψόμετρα... για το μετά το χαος

Απ ότι φαίνεται τα πεδινά θα παλέψουν να δουν μερικές νιφάδες ίσως. Πάνω από τα 200 αλλάζει το σκηνικό όμως και έχουν καλές ελπίδες νομίζω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι απόλυτα βέβαιαως ότι πεδινό χιόνι δε θα δούμε φέτος στα μέρη μας. Στοίχημα εάν θα κάνει ένα χιόνι Στενής (προσωπικά δε θυμάμαι καμιά χρονιά που να μην έκανε έστω ένα μικρό χιόνι). Πάμε να βρέξει καλά, να κρυώσει λίγο ο καιρός (να αισθανθούμε έστω ότι είναι Νοέμβριος) γιατί, με την επικρατούσα κυκλοφορία, η άνοιξη και τα πρώτα 30αρια δεν είναι μακριά. Όσοι από εσάς συνεχίσετε το κυνήγι για ένα πεδινό χιόνι ένα μεγάλο respect από εμένα.

image.png.aef116f9b755b93197d0de8b8e6be096.png

image.png.3a0031306fd5c897e08f96552ff9f89a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, nikolas 2365 said:

Καλημέρα. Το απόλυτο τίποτα. Και φοβάμαι χάθηκε το πρώτο δεκαήμερο Φλεβάρη με έντονο Ατλαντικό. Τα στέλνει όλα ανατολικά. 

άρχισε πάλι να ψυθιρι΄ζει ζωνικές η δεύτερη καρτελα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Είμαι απόλυτα βέβαιαως ότι πεδινό χιόνι δε θα δούμε φέτος στα μέρη μας. Στοίχημα εάν θα κάνει ένα χιόνι Στενής (προσωπικά δε θυμάμαι καμιά χρονιά που να μην έκανε έστω ένα μικρό χιόνι). Πάμε να βρέξει καλά, να κρυώσει λίγο ο καιρός (να αισθανθούμε έστω ότι είναι Νοέμβριος) γιατί, με την επικρατούσα κυκλοφορία, η άνοιξη και τα πρώτα 30αρια δεν είναι μακριά. Όσοι από εσάς συνεχίσετε το κυνήγι για ένα πεδινό χιόνι ένα μεγάλο respect από εμένα.

image.png.aef116f9b755b93197d0de8b8e6be096.png

image.png.3a0031306fd5c897e08f96552ff9f89a.png

Η Αποκάλυψη του Ιωάννου θα είναι "Λούνα παρκ" μπροστά σε αυτό που θα έρθει αγαπητέ μου. Ετοιμάσου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την στιγμή που κουμάντο θα κάνουν τα χιονοβομβιδια και όχι ένα κλασικό οργανωμενο χαμηλό που θα συνδυάζεται με αντικυκλωνα κτλ κτλ κτλ τότε πρόγνωση δεν υπάρχει ούτε καν προσπάθεια...μόνο για τα κοντινά και μέχρι Παρασκευή και αυτό από αύριο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Από την στιγμή που κουμάντο θα κάνουν τα χιονοβομβιδια και όχι ένα κλασικό οργανωμενο χαμηλό που θα συνδυάζεται με αντικυκλωνα κτλ κτλ κτλ τότε πρόγνωση δεν υπάρχει ούτε καν προσπάθεια...μόνο για τα κοντινά και μέχρι Παρασκευή και αυτό από αύριο..

Βαγγελη αυτη την στιγμη ο παιος ειναι καλυτερος απο τζιφο για πεμπτη- σαββατο ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στενεύουν τα περιθώρια για πεδινό χιόνι καθώς δεν υπάρχει ούτε καν η τάση πλέον... Δεν θέλω ούτε να σκέπτομαι οτι μπορεί να βγεί το κύριο του Τζίφου...

ΥΓ η μετεωρολογική βόμβα έγινε τελικά δυναμιτάκι... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει καλό ψύχος πουθενά. Και ναι μεν τα πεδινά από Λαμία και πάνω ίσως και με ένα -5 είναι εντάξει (έστω για απλή χιονόπτωση), ούτε αυτό φαίνεται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εαν η πτωση των ζωνικων κοψει οντως την φορα στην ταχεια ανατολικη κινηση των αυλωνων τοτε στα βορεια μπορουμε να ελπίζουμε σε εξπρες καταβασεις δυτικα μας κ οτι αρπαξει ο κ@&%€€^ μας και  καθως οι θερμοκρασιες θα  υπαρχουν μεχρι να ξαναζεστανει θα ελπιζουμε σε χιονι απο εγκλωβισμο οι πεδινοι μη παραθαλασσιοι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

Βαγγελη αυτη την στιγμη ο παιος ειναι καλυτερος απο τζιφο για πεμπτη- σαββατο ;;

Ο παιος έχει καλύτερη αποθήκη ψύχους βόρεια και β.ανατολικα άρα έχει καλύτερες προοπτικές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα 

οι απαισιόδοξοι της παρέας ας απολαύσουν τα νερά αυτής της εβδομάδας και την πτώση της Τ προς το τέλος της και ας μην ταφοπλακιάζουν από τώρα για την πρώτη Φλεβάρη. 
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή εβδομάδα....οι κατοικούντες στην Αττική,ας απολαύσουμε τις βροχές του μεσοβδομαδου...όσο για τα χιόνια και τους προσυνεμους ο χειμώνας μόλις αρχίζει....η φύση πάντα ισσοροπει έστω και αργά...δεν ξέρω αν θα επαναληφθεί στρώσιμο έως τις βάρκες,αλλά το κάτι τις θα το πάρουμε..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ο παιος έχει καλύτερη αποθήκη ψύχους βόρεια και β.ανατολικα άρα έχει καλύτερες προοπτικές...

εχεις στοχοποιησει καποιο διαστημα για το πολυπόθητο? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

εχεις στοχοποιησει καποιο διαστημα για το πολυπόθητο? 

Κατά ρχας Πέμπτη και Παρασκευή και μετά περιμένω να δω τι θα γίνει με τις αναδιπλώσεις και το υποψήφιο χαμηλό που θα προκύψει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Κατά ρχας Πέμπτη και Παρασκευή και μετά περιμένω να δω τι θα γίνει με τις αναδιπλώσεις και το υποψήφιο χαμηλό που θα προκύψει..

οπως καποτε το γαλλικο δειχνει το δρομο 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξάλλου οι περισσότεροι χιονιαδες που έχουν μπει στην Αττική είναι Φεβρουάριος, Μάρτιος...θα μου πείτε υπήρχε και δείγμα χειμώνα πριν... Όχι σε όλες τις περιπτώσεις.φανταστειτε κάτι σαν φωτοβολίδες....φωτοβολίδα θα είναι αυτός αν σκάσει φέτος..θα μας χάλουσε;.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, stormlover είπε:

Εξάλλου οι περισσότεροι χιονιαδες που έχουν μπει στην Αττική είναι Φεβρουάριος, Μάρτιος...θα μου πείτε υπήρχε και δείγμα χειμώνα πριν... Όχι σε όλες τις περιπτώσεις.φανταστειτε κάτι σαν φωτοβολίδες....φωτοβολίδα θα είναι αυτός αν σκάσει φέτος..θα μας χάλουσε;.....

Ναι θα με χαλουσε αν ειχαμε μολις 10μμ ολο τον χειμωνα. 

Το λεω ειλικρινά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...