Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεύτερο σερί run με μεσημβρινού τύπου block στην Ευρώπη. Αυτή τη φορά σχημάτισε αντικυκλώνα στην Κεντρική Ευρώπη - Σκανδιναβία και θα το σκάσει Τουρκία. 

Κρατάμε την τάση για εμποδιστή και προχωράμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Έστω και μακριά, μόνο ο Τζιφός μπορεί να βγάλει αντίθετα τρεξίματα χαχαχα.

 

12-51-14-animlwd4.gif

Η λογική είναι ίδια όμως με ανύψωση του αζορικου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και φυσικά δεν θελει ουτε να βρέξει  πια σε αυτό τον καταραμένο τόπο 

Μία χαρα παιδιά η κανονικότητα του καλοκαιριού συνεχίζετε. Καμία κλιματική αλλαγή, καμία ξηρασία. Όλα βγαίνουν καλώς και περιμένουμε με ανυπομονησία τα χιονια ❄️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Νικόλα κοίτα και κάνα ενσεμπλ πρώτα , διότι με αυτούς τους χάρτες παραμυθιού, από το πρώην καιρικό μοντέλο, δεν θα βγάλεις καθόλου άκρη. 

Θα έρθει και θα κάνει κρότο. Σπύρο αισιοδοξία. Εγώ τον σχολιασμό θα τον φτάσω 600 σελίδες σε χρόνο ρεκόρ. Μετά τις 10 Ιανουαρίου θα δούμε καλά τρεξίματα. Αυτή είναι η αίσθηση μου. Θα το φέρω στα δυτικά της Αθήνας και το τόξο Κόρινθος, Μέγαρα, Ελευσίνα, Νίκαια, Θήβα  και Χαλκίδα θα πάρει φωτιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάθε περίπτωση στα ενσεμπλς αυτή η ενοχλητική για τα κεντροβορεια αποκοπη δεν φαίνεται να συμβαίνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Εάν καταφέρει ο αζορικος να πάει αρκετά βόρεια τότε το ψύχος που θα έρθει από Ρωσία θα είναι ασύλληπτο ,έχει μαζευτεί πάρα πολύ πράγμα και δεν φεύγει με τον Ντέμι-μπαστακα αλλά παραμένει στην περιοχή...

Βαγγελη δεν ισχυει παντα αυτο..πολλες φορες το ψυχος κολλαει..ειδικα στα συνορα μας😉...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σε κάθε περίπτωση στα ενσεμπλς αυτή η ενοχλητική για τα κεντροβορεια αποκοπη δεν φαίνεται να συμβαίνει 

Μακάρι Μιχαήλ γιατί πήγε πολύ ανατολικά. Δεν ήταν το τρέξιμο όπως το θέλαμε. Και ευτυχώς είναι από τον άκυρο τον τζίφο μαζί με τα ανσαμπλς του. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Galanto είπε:

Τραγικά ανσάμπλ ευρωπαίου... ως τις 18 του μηνα Συνέχεια πάνω από τα κλιματικά και και υποψία για χιόνια 

Ειπαμε 13-18 ερχετε η καλοκαιρια αλκυωνη😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Δεύτερο σερί run με μεσημβρινού τύπου block στην Ευρώπη. Αυτή τη φορά σχημάτισε αντικυκλώνα στην Κεντρική Ευρώπη - Σκανδιναβία και θα το σκάσει Τουρκία. 

Κρατάμε την τάση για εμποδιστή και προχωράμε. 

Κοίτα πως αλλάζουν οι εποχές, ο περσινός σαντας φουλ στην απαισιοδοξία, με αποτέλεσμα να τον θάψει η ελπίδα 

Αντίθετα ο φετινός εδω και καιρό αισιόδοξος  με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πέσει πέτσα χιονιου, ούτε στην χιονομανα Φλώρινα.

Οποίος και να είσαι, βγες έξω από τον πραγματικό Σάντα  τώρα!!! 

max von sydow priest GIF 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Θα έρθει και θα κάνει κρότο. Σπύρο αισιοδοξία. Εγώ τον σχολιασμό θα τον φτάσω 600 σελίδες σε χρόνο ρεκόρ. Μετά τις 10 Ιανουαρίου θα δούμε καλά τρεξίματα. Αυτή είναι η αίσθηση μου. Θα το φέρω στα δυτικά της Αθήνας και το τόξο Κόρινθος, Μέγαρα, Ελευσίνα, Νίκαια, Θήβα  και Χαλκίδα θα πάρει φωτιά. 

Αργολίδα μπορείς να το φέρεις? γιατί έχω να δω σοβαρό χιόνι από την Αριάδνη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 192+ ώρες δεν υπάρχει άλλο μοντέλο πέρα από τον Τζίφο. Αυτός τα πιάνει πρώτος. Για να δούμε τα Ensemble του... Μπορεί να δούμε σημάδια για 17-20 του μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Η λογική είναι ίδια όμως με ανύψωση του αζορικου 

Επειδή υπάρχουν πολλές λίμνες και λιμνακια ανεβαίνει εύκολα ο αζορικος, προσωπικά θεωρώ ότι ο Τζιφός είναι τελείως αστείος, και ενώ οι τελευταίες αναβαθμίσεις άρχισαν να τον βελτιώνουν, αυτή που έγινε τους τελευταίους μήνες τον κατέστρεψε.... 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Θα έρθει και θα κάνει κρότο. Σπύρο αισιοδοξία. Εγώ τον σχολιασμό θα τον φτάσω 600 σελίδες σε χρόνο ρεκόρ. Μετά τις 10 Ιανουαρίου θα δούμε καλά τρεξίματα. Αυτή είναι η αίσθηση μου. Θα το φέρω στα δυτικά της Αθήνας και το τόξο Κόρινθος, Μέγαρα, Ελευσίνα, Νίκαια, Θήβα  και Χαλκίδα θα πάρει φωτιά. 

Ήμουν κάργα αισιοδοξος μέχρι το τελευταίο δεκαημέρο του Δεκεμβρίου 

Αλλά μετά άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια 

Δυστυχώς Νικόλα αυτή η επίμονη έξαρση του Ατλαντικόυ, μαζι με έναν πολύ κακο αζορικο έχουν φέρει αυτό το ακραίο αποτέλεσμα στην χώρα μας και όχι μόνο 

Μακάρι να αλλάξει τουλάχιστον στο δεύτερο μισό του, διότι αν δεν γίνει αυτό θα έχουμε τεράστιες καταστροφές στην καρδιά της άνοιξης.και στο πέρας του φετινου θέρους..  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα έλεγα ότι ο Τζιφός έχει χτυπήσει αρνητικό ρεκόρ προγνωσιμοτητας τωρα, όπως και τον χειμώνα 14-15 μέχρι 17-18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα έλεγα ότι ο Τζιφός έχει χτυπήσει αρνητικό ρεκόρ προγνωσιμοτητας τωρα, όπως και τον χειμώνα 14-15 μέχρι 17-18

Μιχαήλ, άρα το ευρωπαϊκό είναι το καλύτερο στα μακρινά και το ουκμο στα κοντινά; Και το Τζεμ έχει επιτυχίες στα μακρινά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ, άρα το ευρωπαϊκό είναι το καλύτερο στα μακρινά και το ουκμο στα κοντινά; Και το Τζεμ έχει επιτυχίες στα μακρινά. 

Αυτό που ισχύει φέτος είναι ότι προφανώς όσο πλησιάζουμε σε καποια μερα στα μοντέλα αλλάζουν σενάρια, αλλά πηγαίνουν προς το σενάριο που όντως θα βγει. Αυτό δεν ισχύει για τον τζιφο.Ακόμα και το Τζεμ μπορεί να βγάλει ένα κάρο αρλουμπες, αλλά όπως έχω δει συνήθως έχει πιο σωστά τις.μεταβλητες σε σχέση με τον τζιφο.

 

Άποψη μου είναι ότι το ουκμο και οΕυρωπαίος τα πάνε σχετικά καλα, το κακόν επίσης παλεύεται με το Τζεμ αλλά ο Τζιφός είναι σε άλλο λεβελ αποτυχίας. Έχω φτιάξει με αυτά που βλέπω και προσωπικά για το χαμηλό δεν περιμένω σχεδόν τίποτα πέρα από τα δυτικά αξία το Αιγαίο.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

εγώ πάντως εστιάζω στις βροχές Τρίτη - Τετάρτη, για τα μακρινά δεν έχει κανένα νόημα να κοιτάμε.

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2023-01-05&model=gfs&member=ENS&bw=1

 

Μάζεψε βλέπω τις θερμοκρασίες που είχε το πρωινό,λογικό ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επειδή είδα που αναφέρατε για τα ανσάμπλ του πρωινού ευρωπαικου τα είδα ένα - ένα.

Ως προς τη λογική του χαμηλού (δε λέω για το αποτέλεσμα, βροχές που εύκολα αλλάζει με μικρή μετατόπιση του χαμηλού) τα 40 από τα 50 σεναρια είναι αρκετά καλά. Υπάρχουν 4-5 σενάρια σαν το Τζεμ και άλλα 4-5 σεναρια που το χαμηλό είναι πολυ ανατολικά και φευγει βολιδα. 

Από το 06ζ του τζίφου και τα 20 σεναρια δίνουν χαμηλό και σε καλή θεση.

Οπότε με βάση την εικόνα των ανσαμπλ ευρωπαικού και τζίφου η ¨λογική" Τζέμ δεν έχει για μένα πάνω από 5% πιθανότητα να συμβεί (αν συμβεί θα είναι απλά καντεμιά για άλλη μία φορά).

Πάντως με τα παρακάτω ανσαμπλ του ευρωπαϊκού εγώ αισιοδοξώ για τις βροχές 10-12/1.

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-01-05&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Kilkis1989 είπε:

Σαν σήμερα πριν 4 χρόνια .......

 

49206648_1344973222310786_624193433988235264_n (1).jpg

49766553_1344517309023044_7708503626645241856_n.jpg

Άστα ...4 χρόνια πλέον από τον τελευταίο καλό χιόνια για εμάς...μίνι πέτρινα περναμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Μπουτβαλ είπε:

Τη Τρίτη δίνει μια διάταξη που μπορεί να χιονίσει μέχρι χαμηλά στη Μακεδονία. 

Θέλει δουλειά ακόμα, χρειαζόμαστε να κατεβάσει λίγο παραπάνω ψύχος, αυτό το -1 με -2 δεν αρκεί θέλουμε, τουλάχιστον -4 στα 850 hpa και πάλι με το ζόρι. Δύσκολα να γίνει οπότε εγώ πιστεύω χιόνια πάνω από τα 400-500 μέτρα που πάλι χαμηλά θεωρείται. Με βάση τα τωρινά στοιχεία πάντα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...