Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα αναφέρω ξανά την εμπειρία μου από Κρήτη με Αριάδνη το 2017. Ήμουν στα 170μ είχαμε -6 τραβηγμένο στα 850hpa και υποστήριξη τύπου -35 , και έριχνε χαρτοπετσέτες με 0 έως 1 βαθμό , έβαλε για πλάκα 20 πόντους , βοήθησε και η σύγκληση ΝΝΔ με ΒΔ σε μορφή. Δεν είχα ξαναδεί ποτε τόσο μεγάλη στουπα τόσο χαμηλά στην Κρήτη. Ο καιρός πάντα λέει την τελευταία του λέξη την ώρα της κακοκαιρίας. Σίγουρα θα μας βοηθούσε ένα -8 τουλάχιστον αλλά πάμε αισιόδοξα. 
θελω να ρωτήσω και κάτι εμπειρικό για Αθήνα , από την ύψος της κατεχακη και πάνω πως λειτουργεί αυτό το κομμάτι με τον Υμηττό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Αναφερω για τους Αττικαριους οτι στο χωριο μου στην Νεα Ποτιδαια το οποιο ειναι καραπαραθαλασσιο χωριο στην Χαλκιδικη χιονιζομουν παντα με 400μ επιπεδο παγοποιησης και αν υπαρχει ενταση πεφτει χιονι ανετα και με 500μ

Στρώσιμο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Χιονιάς_Αττική said:

τι ειναι το Γκεσουρας? παντως δινει καλα χιονια για πετρουπολη..

Ο Γκεσουρας. 

Τεράστιος ερασιτέχνης από τους καλύτερους εκεί έξω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Εντωμεταξύ πριν φτάσουμε στα αυριανά η σημερινή πρόγνωση της ΕΜΥ έχει πάει τελείως κουβά για την Αθήνα...

ΑΤΤΙΚΗ
Καιρός: Νεφώσεις με τοπικές βροχές και πιθανώς μεμονωμένες καταιγίδες. Λίγα χιόνια θα πέσουν το βράδυ στα ορεινά.

Εξω ήλιος ντάλα... 

 

Α γειά σου 

Αλλά για αυτό δεν μιλάει κανείς μας

Πολυ σωστή η παρατήρηση σου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Dimitris2113 said:

Θα αναφέρω ξανά την εμπειρία μου από Κρήτη με Αριάδνη το 2017. Ήμουν στα 170μ είχαμε -6 τραβηγμένο στα 850hpa και υποστήριξη τύπου -35 , και έριχνε χαρτοπετσέτες με 0 έως 1 βαθμό , έβαλε για πλάκα 20 πόντους , βοήθησε και η σύγκληση ΝΝΔ με ΒΔ σε μορφή. Δεν είχα ξαναδεί ποτε τόσο μεγάλη στουπα τόσο χαμηλά στην Κρήτη. Ο καιρός πάντα λέει την τελευταία του λέξη την ώρα της κακοκαιρίας. Σίγουρα θα μας βοηθούσε ένα -8 τουλάχιστον αλλά πάμε αισιόδοξα. 
θελω να ρωτήσω και κάτι εμπειρικό για Αθήνα , από την ύψος της κατεχακη και πάνω πως λειτουργεί αυτό το κομμάτι με τον Υμηττό;

Αν ανεβεις πχ περιφερειακο Υμηττου με αμαξι απο νοτια πηγαινοντας Κατεχακη θελει προσοχη, το σημειο εχει 3-4 βαθμους χαμηλοτερα απο Αργυρουπολη κλπ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλκίδα θα διαφωνήσω με τον Πολίτη. Θα πάμε στα 20 πιστεύω. Μια Μήδεια το λιγότερο. Ειδικά στην δεύτερη φάση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, CATHA said:

Εντωμεταξύ πριν φτάσουμε στα αυριανά η σημερινή πρόγνωση της ΕΜΥ έχει πάει τελείως κουβά για την Αθήνα...

ΑΤΤΙΚΗ
Καιρός: Νεφώσεις με τοπικές βροχές και πιθανώς μεμονωμένες καταιγίδες. Λίγα χιόνια θα πέσουν το βράδυ στα ορεινά.

Εξω ήλιος ντάλα... 

 

Το πιο αστείο είναι αυτό για Κυριακή. 

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΘΡΑΚΗ
Καιρός: Νεφώσεις με χιονόνερο και χιόνια στα ορεινά και ημιορεινά. Τα φαινόμενα στη Χαλκιδική και τη Θράκη μέχρι το μεσημέρι θα είναι κατά τόπους έντονα, ενώ από αργά το απόγευμα στη δυτική και κεντρική Μακεδονία θα σταματήσουν.
Ανεμοι: Στη δυτική και κεντρική Μακεδονία βόρειοι βορειοδυτικοί 5 με 7 μποφόρ, στις υπόλοιπες περιοχές βόρειοι βορειοανατολικοί με την ίδια ένταση και στα θαλάσσια τμήματα τοπικά 8 μποφόρ.
Θερμοκρασία: Από (μείον δύο) -02 έως 05 βαθμούς Κελσίου. Στη δυτική Μακεδονία 3 με 4 βαθμούς χαμηλότερη.

 

Δηλαδή θα έχει υετό αλλά δεν θα χιονίσει χαμηλότερα και ενώ η θερμοκρασία στα 850 θα το επιτρέπει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Το πιο αστείο είναι αυτό για Κυριακή. 

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΘΡΑΚΗ
Καιρός: Νεφώσεις με χιονόνερο και χιόνια στα ορεινά και ημιορεινά. Τα φαινόμενα στη Χαλκιδική και τη Θράκη μέχρι το μεσημέρι θα είναι κατά τόπους έντονα, ενώ από αργά το απόγευμα στη δυτική και κεντρική Μακεδονία θα σταματήσουν.
Ανεμοι: Στη δυτική και κεντρική Μακεδονία βόρειοι βορειοδυτικοί 5 με 7 μποφόρ, στις υπόλοιπες περιοχές βόρειοι βορειοανατολικοί με την ίδια ένταση και στα θαλάσσια τμήματα τοπικά 8 μποφόρ.
Θερμοκρασία: Από (μείον δύο) -02 έως 05 βαθμούς Κελσίου. Στη δυτική Μακεδονία 3 με 4 βαθμούς χαμηλότερη.

 

Δηλαδή θα έχει υετό αλλά δεν θα χιονίσει χαμηλότερα και ενώ η θερμοκρασία στα 850 θα το επιτρέπει.

Χαχαχαχχα που τον βρήκαν τον υετο για κεντρική Μακεδονία γελάω 🤣 τι να πω μακάρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Χαλκίδα θα διαφωνήσω με τον Πολίτη. Θα πάμε στα 20 πιστεύω. Μια Μήδεια το λιγότερο. Ειδικά στην δεύτερη φάση 

Θα διαφωνήσω,πέρα ότι θεωρώ μπορούμε και πιο πολύ χιόνι να πέσει,δεν θα έχει καμία σχέση με το "αισχος" της Μήδειας που με το που έκοψε ο υετός το πρωί της Δευτέρας άρχισε το γρήγορο λιωσιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Χαλανδρι-Γερακας-Βριλησσια-Μαρουσι 20-40 ειναι υπερβολη δυστυχως

Είναι απλά αδύνατο. 0-10

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Seth13 said:

Το πιο αστείο είναι αυτό για Κυριακή. 

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΘΡΑΚΗ
Καιρός: Νεφώσεις με χιονόνερο και χιόνια στα ορεινά και ημιορεινά. Τα φαινόμενα στη Χαλκιδική και τη Θράκη μέχρι το μεσημέρι θα είναι κατά τόπους έντονα, ενώ από αργά το απόγευμα στη δυτική και κεντρική Μακεδονία θα σταματήσουν.
Ανεμοι: Στη δυτική και κεντρική Μακεδονία βόρειοι βορειοδυτικοί 5 με 7 μποφόρ, στις υπόλοιπες περιοχές βόρειοι βορειοανατολικοί με την ίδια ένταση και στα θαλάσσια τμήματα τοπικά 8 μποφόρ.
Θερμοκρασία: Από (μείον δύο) -02 έως 05 βαθμούς Κελσίου. Στη δυτική Μακεδονία 3 με 4 βαθμούς χαμηλότερη.

 

Δηλαδή θα έχει υετό αλλά δεν θα χιονίσει χαμηλότερα και ενώ η θερμοκρασία στα 850 θα το επιτρέπει.

Για να είμαι δίκαιος και το μετεό δίνει για την περιοχή μου αυτή την ώρα καταιγίδα με 9 βαθμούς... ηλιος με 12 έξω αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά να πω κάτι ! Η πρόβλεψη της εμυ είναι για την Κυριακή δηλαδή το 2-6 . 
την Κυριακή δεν νομίζω να τελειώνει η κακοκαιρία . 
αν για την Δευτέρα δηλαδή βγάλει 0-3 θα κλειδωσουεμ ιστορικό ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί να ανεβάσει κανείς το-τα πιο αξιόπιστα διαγράμματα θερμοκρασίας να δούμε την πτώση που θα έχουμε μέχρι αύριο;

Να συγκρίνουμε δηλαδή αυτό που δείχνει τώρα στο έδαφος με αυτό που είναι κ με αυτό που θα είναι.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Για να είμαι δίκαιος και το μετεό δίνει για την περιοχή μου αυτή την ώρα καταιγίδα με 9 βαθμούς... ηλιος με 12 έξω αυτή τη στιγμή.

Μην κοιτας τοπικες προγνωσεις μετεο ποτε, οτι να ναι δειχνουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κύριο του Ευρωπαϊκού δίνει ελάχιστα για την υποτροπή τα ξημερώματα Δευτέρας αλλά τα ensembles αφήνουν περιθώρια να πάμε στα χιλιοστά που δίνει ο Τζίφος. Εξακολουθεί να βλέπει ισχυρή χιονόπτωση όσο θα βραδιάζει τη Δευτέρα αν και στα 850 παίζουμε στο -6,8. 

ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=6&

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Είναι απλά αδύνατο. 0-10

Σύμφωνα με το μοντέλο του Λαμπίρη και βασικά και ο τζίφος το δείχνει, το ανατολικό τόξο θα έχει σύγκλιση τύπου μήδειας, οπότε εγώ δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, JohnTheSnow είπε:

Σύμφωνα με το μοντέλο του Λαμπίρη και βασικά και ο τζίφος το δείχνει, το ανατολικό τόξο θα έχει σύγκλιση τύπου μήδειας, οπότε εγώ δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο 

Έχεις το λινκ του μοντελου?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Έχεις το λινκ του μοντελου?

Την σύγκλιση την έχει σχεδόν κεντρική Εύβοια και βόρεια προάστια Αττικής. Στην σελίδα του στο fb τα βάζει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Στρώσιμο;

Στρωσιμο στις ευκολες αυστηρα κατω απο 400μ προφανως και αν θυμαμαι σωστα οταν επεφτε κατω απο 200 εστρωνε ολικη αλλα το χωριο μου δεν ειναι και ευκολο στις χιονοστρωσεις αμα δεις οτι βρισκεται αναμεσα σε 2 κολπους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Για να δούμε αν τα βόρεια προς το τέλος του μήνα έχουν καμιά ευκαιρία για χιόνια. Στο δεύτερο 10μερο ιστορικά είναι απίστευτο, αλλά υπάρχουν ελάχιστα χιόνια, είτε πρώτο ήταν τα περισσότερα, είτε τελευταίο κάποια. 

 

Για αυτής της βδομάδας τα πράγματα είναι λίγο πολύ ξεκάθαρα, έχουμε να κάνουμε με μια κακοκαιρία που δεν είναι ακριβώς αν. προσήνεμων, αφού τα περισσότερα χιόνια θα είναι στον άξονα βόλος,λιβαδειά-θήβα με την ανατολική πλευρά της εύβοιας (κύμη) να είναι αυτή που θα έχει τα περισσότερα χιόνια, ενώ στα βόρεια πιστεύω θα κάνει κάτι στην κατερίνη. Πολλά χιόνια φυσικά στα ημιορεινά αυτών την περιοχών και της πελοποννήσου, λίγα πράγματα στα πεδινά και κυρίως παραθαλάσσια εκτός του άξονα που ανέφερα παραπάνω.

Ενδεικτικά εκατοστά για κάποιες πόλεις όπως το βλέπω εγώ (μέχρι τετάρτη-πέμπτη)

Κατερίνη 10-15 εκατοστά

Βόλος 30 εκατοστά

Λαμία 10-15 εκατοστά

Λιβαδειά 20-30 εκατοστά

Θήβα 20-30 εκατοστά

Χαλκίδα 5-10 εκατοστά

 

Στην αθήνα λογικά χιόνι θα δουν όλοι εκτός από τα πολύ νότια, και για τα χαμηλά υψόμετρα αύριο το βράδυ είναι τα κρίσιμα αφού από δευτέρα και κυρίως τρίτη τα περισσότερα φαινόμενα φαίνεται να μετατοπίζονται λίγο πιο βόρεια σε βοιωτία-φθιώτιδα και τριγύρω από τον παγασητικό στο βόλο. Οπότε για το σύνταγμα και τα υπόλοιπα χαμηλά υψόμετρα του κέντρου εκεί είναι το ενδιαφέρον. Τα δυτικά πάλι είναι άτυχα γιατί τον καλό υετό θα τον έχουν αύριο μεσημέρι-απόγευμα και το βράδυ τα φαινόμενα θα είναι πιο ανατολικά. Πιστεύω οριακά μια πασπάλα μπορεί να δει και το σύνταγμα πάντως λόγω και του μικρού υψομέτρου του. Για τα υπόλοιπα πεδινά-παραθαλάσσια όσο πιο βορειοανατολικά τόσο το καλύτερο

Πολύ αισιόδοξος για Βόλο. Εγώ δε νομίζω πάνω από 5 - 10 και αν. Για μένα οπως τα έχει κάνει κακα αυτός ο κ... Καιρος θα είμαι ευχαριστημένος ακόμη και με χιονοπτώση αρκετων ωρων έστω και χωρίς στρωσιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...