Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, JohnTheSnow είπε:

Είναι *2 συνήθως δηλαδή 8.8mm αντιστοιχούν σε 17.6cm αλλά έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες και κυρίως την θερμοκρασία απλά αυτός είναι ο εμπειρικος κανόνας για όταν η θερμοκρασία είναι οριακά 0 κτλ

Ευχαριστώ Γιάννη.. 🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Δεν έχει ο σταθμός χιονοκουβερτα λογικά και δεν μετράει τα εκατοστά,τα χιλιοστά αυτά θα είναι από βροχή η λιωμένο χιόνι 

Ναι σωστά έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα και νόμιζα αναφερόταν σε προγνωση για τα χιλιοστά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Axilleas είπε:

Ρε παιδια ερώτηση. Είμαι  κυψέλη-γαλατσι και σε όλα τα αμαξια έχει αυτήν την κρουστα σαν παγο πανω. Πως γίνεται αυτο με την θετικη Τ που έχουμε; 

A16A2F01-7987-40C0-96AC-CE55C87759C0.jpeg

Είναι λιωμένο χιόνι,κοινώς γνωστό ως χλαπατσοχιονο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, athper είπε:

Ευχαριστώ Γιάννη.. 🤔

Athper αυτό που σου είπα ήταν για τον προγνωστικό υετο, λογικά δεν υπάρχει χιονοκουβερτα στον σταθμό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

'' Αλπικό τοπίο το όρος Αιγάλεω απόψε .....  Τρομερές εικόνες από τα βουνά του δυτικού κορμού της Αθήνας  ..... '' 

Μπορεί να είναι εικόνα ουρανός και φύση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Axilleas είπε:

Ρε παιδια ερώτηση. Είμαι  κυψέλη-γαλατσι και σε όλα τα αμαξια έχει αυτήν την κρουστα σαν παγο πανω. Πως γίνεται αυτο με την θετικη Τ που έχουμε; 

A16A2F01-7987-40C0-96AC-CE55C87759C0.jpeg

Η διαδικασία δημιουργίας πάγου συμβαίνει από τους 3-4 βαθμούς στην πραγματικότητα. Ταυτόχρονα λόγω της εκπεμπόμενης υπέρυθρης ακτινοβολίας, η επιφάνεια σε αυτοκίνητα έχει χαμηλότερη Τ από αυτή του αέρος, οπότε μερος του χιονιού που έπεσε με την κάποια ένταση διατηρήθηκε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπω την πεσατε ολοι με ξυπνητηρι 5.00 ε??

Παω κι εγω αργησα....ξαστερια κ νηνεμια πριν τη χιονοκαταιγιδα...

Δειτε τι μας.ερχεται σε ενα 5ωρο περιπου

Τα λεμε 5.00.με.πατσαβουρια κ στουπες απο αλλο πλανητη θελω αλυσιδες μεχρι και.στο νοτιοτερο ακρο της Σαλαμινας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Λίγο πιο δυτικά η σύγκλιση στο 18αρι. 6 ώρες όλα ιδανικά για αυτή την πόλη. Πάμε ρε Αρχιδαμε 

 

 

6-779GR.gif

9-779GR.gif

Περιμένοντας την σύγκλιση 

New-Project-58-870x524.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια μικρή προσωπική αποτίμηση... Το πρωί ανέβηκα οακα για κολυμβητήριο του μικρού κατά τις 10 όπου στο κορυδαλλο χιονιζε και όταν έφτασα οακα όχι στη συνέχεια ανέβηκα κατά μήκος την εθνική η οποία από το ύψος της Βαρυμπόμπης χιονιζε αρκετά με αποκορύφωμα τη πυκνή χιονόπτωση και χιονόστρωση στον αγ Στέφανο. Το απόγευμα η μεγάλη έκπληξη με τη σφοδρή χιονοκαταιγιδα στο σχιστό. Μακάρι να βγω και μετά τα μεσάνυχτα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Axilleas said:

Ρε παιδια ερώτηση. Είμαι  κυψέλη-γαλατσι και σε όλα τα αμαξια έχει αυτήν την κρουστα σαν παγο πανω. Πως γίνεται αυτο με την θετικη Τ που έχουμε; 

 

είναι Αρχιμήδεια κρεμ-μπρουλέ

Επεξεργάστηκε από Yakutia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Axilleas said:

Ρε παιδια ερώτηση. Είμαι  κυψέλη-γαλατσι και σε όλα τα αμαξια έχει αυτήν την κρουστα σαν παγο πανω. Πως γίνεται αυτο με την θετικη Τ που έχουμε; 

A16A2F01-7987-40C0-96AC-CE55C87759C0.jpeg

μηπως εχει χαμηλη υγρασια; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυτικά η σύγκλιση στον τζίφο σύμφωνα με το 18αρη. 2,2C εδώ με -8 στα 850. 

Ο Τηλέμαχος ήταν 5 κλάσεις ανώτερος για εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Δυτικά η σύγκλιση στον τζίφο σύμφωνα με το 18αρη. 2,2C εδώ με -8 στα 850. 

Ο Τηλέμαχος ήταν 5 κλάσεις ανώτερος για εδώ.

Με το τζιφο ευνοούνται ξεκάθαρα τα δυτικά το οποία Τρίτη ακόμα και Τετάρτη με τις χαμηλότερες τεμπ χιονιζονται αρκετά. Αυτό μεταφράζω.. Μπορεί να είναι και λαθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Δυτικά η σύγκλιση στον τζίφο σύμφωνα με το 18αρη. 2,2C εδώ με -8 στα 850. 

Ο Τηλέμαχος ήταν 5 κλάσεις ανώτερος για εδώ.

Μη σου πω 55..Αλλά ας κανοθμε τη σούμα το πρωί. Αν και τότε δεν..τότε πολύ απλά δεν είχαμε καν κακοκαιρία ΧΑΛΑΝΔΡΙ-Αγία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν υποθέσουμε οτι οι Τ στα νότια παραλιακά μέχρι τα ξημερώματα μείνουν 3-4 βαθμούς όσο είναι τώρα περίπου (που θα μείνουν) δε θα χρειαστεί κάποια ακραία μπούκα για να στρωθούν?

Σωστά το πιάνω?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, baroutaki said:

Για μένα το 2008 ήταν ότι καλύτερο!! 

Ε προφανως, τι να συζηταμε... 2002 και 2008 ηταν τα ιστορικοτερα... Μετα ερχεται 2004, μετα Μηδεια και μετα Ελπιδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αν υποθέσουμε οτι οι Τ στα νότια παραλιακά μέχρι τα ξημερώματα μείνουν 3-4 βαθμούς όσο είναι τώρα περίπου (που θα μείνουν) δε θα χρειαστεί κάποια ακραία μπούκα για να στρωθούν?

Σωστά το πιάνω?

Τώρα εσένα τι σε νοιάζει ρε τρελέ? Είναι σα να μπαίνω εγω σε φόρουμ καύσωνακιδων και να ρωτάω αν θα καταφέρουμε να πιάσουμε τους 45:):):)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω εδώ ενημερωτικά, διότι συμβαδίζει και με τα όσα βλέπουμε τώρα, ότι το τελευταίο ραν του τζίφου φέρνει τη σύγκλιση περίπου μια ώρα αργότερα, οπότε απλώς θα περιμένουμε λιγάκι παραπάνω. Επίσης, δίνει πλέον καθαρότατο -8 σε όλη την Αττική αλλά και πιο χαμηλά, με τη -9 να πιάνει τα βόρεια σύνορα του νομού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Snow sick said:

Τώρα εσένα τι σε νοιάζει ρε τρελέ? Είναι σα να μπαίνω εγω σε φόρουμ καύσωνακιδων και να ρωτάω αν θα καταφέρουμε να πιάσουμε τους 45:):):)

Με καίει όχι με νοιάζει απλά. Ο αυτοσκοπός μου είναι να καραστρωθεί το λιμάνι του Πειραιά και γω να είμαι ο πιο άχιονος της Αττικής. 

Άπαξ και το καταφέρω αυτό μετά δίνω πάσα στα καρντάσια για να φέρουμε τον ιστορικό ΚΒ down the road. Έχω και ένα deal να τιμήσω 😜

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε σεις όλοι περιμένουν μπουκα το βράδυ..Η Αττική δεν της αρέσει να την προβλέπουν. Εκνευρίζεται..Για να δούμε. Αντε ραντεβού κατά τις 3-4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...