Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Ναι σε αυτό δεν έχεις άδικο για κεντρονοτια είναι στα ίδια κυβικά, δυτικά πολύ καλύτερα τώρα και ανατολικά προάστια στα ίδια ίσως και λίγο καλύτερα ή χειρότερα ανάλογα τις τοπικότητας (Αγία Γέρακα καλύτερα, Χαλάνδρι σχεδόν τα διά και λίγο χειρότερα)...ΒΠ και πάνω στο τέλος θα ναι σίγουρα καλύτερα από Τηλέμαχο και υπερβόρεια είναι ήδη καλύτερα...το καλό είναι ότι τώρα μπορεί να έχουμε και συνέχεια και οι μέγιστες με το ζόρι ακόμα και κέντρο θα ξεπερνάνε τους 6, ενώ Τηλέμαχος ήταν μια νύχτα και γεια σας...μεγάλη απόσταση πιστεύω θα χει στην τελική συγκομιδή από Τηλέμαχο!

Μακάρι να μας αποζημιώσει εμάς απόψε με ένα καλό μπάσιμο, ώστε να στρώσει δρόμο και να κάνει το 3/3 για εδώ. Εννοείται ο πρώτος στόχος, δηλαδή απλά να το δούμε να πέφτει, έχει επιτευχθεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

KAMIA ΣΧΕΣΗ με οποιαδηποτε αλλη χιονοκαιρια.....ποτε αλλοτε εκανε 6-8ωρη χιονοπτωση με ΘΕΤΙΚΕΣ, μετα βροχη, μετα 8ωρη ΠΑΥΣΗ, ξαστερια, και μετα με τη σωστη συγκλιση ΣΤΟΥΠΑΡΑ....ποτε !

Τωρα ηλιος, ανοδος, λιωσιματα...

Κι ομως, η συνεχεια διαφαινεται ηδη δορυφορικη, και σημερα απογευμα, και αυριο και μεθαυριο, εγω βλεπω και για Πεμπτη Παρασκευη στα ημιορεινα....

Μια 5ημερη χιονοκαιρια, που δεν μοιαζει με καμια αλλΗ !!!!!!!!

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΑΔΥ ΜΑΓΚΕΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Δυστυχώς ο στόχος της πρόσκαιρης, έστω, ολικής πέτσας δεν επιτεύχθηκε για το Σύνταγμα, ενώ και για τα κλασικά ΒΠ δεν νομίζω ότι ήταν κάτι ακραίο η κακοκαιρία μέχρι στιγμής για τα κυβικά τους. Τα δυτικά πήγαν σαφώς καλύτερα. Να δούμε αν έχει να δώσει τίποτα και απόψε το βράδυ. Πάντως, η αλήθεια είναι ότι στον Τηλέμαχο, ο οποίος υπήρξε ανάλογης δυναμικής, δεν έγινε τόσος ντόρος.

Ε καλά ολική χιονόστρωση ήταν πολύ δύσκολο για το κέντρο της Αθήνας. Φαινόταν η φάση. Ραγδαιότητες της πλάκας στα χαμηλά της Αττικής. Καλά για τα παραλιακά ακόμα χειρότερα. 

Πάντως παραμένει πολύ σπάνιο οτι 3 χρονιές back to back χιόνισε στο κέντρο της Αθήνας εκ των οποίων οι 2 είχαν ολική χιονόστρωση. Δε νομίζω να έχει ξαναγίνει βασικά όσο πίσω και να πάμε...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Tolisk20 said:

35 ποντους δυσκολο..μονο στο αιγαλεω ποικιλο στα 400μ+

20 πόντους έχω εγώ (είχα γιατί λιώνει κλασικά) που είμαι σχετικά χαμηλά. Πιο ψηλά πέριξ του σχιστού και του αλσους έχει περισσότερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... ❄️Στα λευκά οι Ερυθρές (Κριεκούκι) Αττικής με μπόλικο φρέσκο χιόνι.....

........πρώτη φωτό: Αναστασία Κώνστα ......Δεύτερη φωτό: Μαρία Γκιόκα .....

Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο, φύση και χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα δρόμος και χιόνι

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, OLYMPUS MONS said:

αν και αποτίμηση στο τέλος, ο Τηλέμαχος καλύτερος για την περιοχή μου.

Ποιά είναι η περιοχή σου?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Iluvatar said:

Γιατί κάνετε αποτιμήσεις ενώ η κακοκαιρία έχει ακόμα 3 μέρες?

Ζήτησα μια προσωρινή για να δώσω σε Άγγλους χιονοφιλους διότι προφανώς δεν πρόκειται για κακοκαιρία με φαινόμενα διαρκείας επί 48 ώρες. Από την στιγμή που υπάρχει παύση φαινομένων κάπου έστω και προσωρινά με λιώσιμο χιονιού είναι καλό να έχουμε μια εικόνα αυτής της 1ης φάσης σε εκατοστά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snowmanis είπε:

Καλημέρα. Νέο Ψυχικό έστρωσε καθόλου?

Είχε ολική χιονόστρωση καθως ειχε στρωσει και πανω στη μεσογειων και περασε και γκρειντερ  .7-8 εκατοστα στις ευκολες .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βίλλια Αττικής....

ΥΓ Μερικοί μου φαίνεται ξεχνάτε εύκολα, αλλά και δεν πληροφορείστε το τι γίνεται γύρω μας....Αν δεν έχετε ενημέρωση καλύτερα ή να μην λέτε ακυρα ή να δειτε όλο το ποστ εδώ....μία προς μία τις αναφορές και τις εικονες!!

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά...για εδώ σε μένα, ο Τηλέμαχος δεν υπήρξε καν. χαχαα . Δεν είχε τίποτα. Αλλα και ο Αρχίδαμος μέχρι στιγμής, δεν έχει δώσει κάτι ιδιαίτερο, πλην 7-10 πόντους σε ευαίσθητες επιφάνειες. Ολική είχαμε για ελάχιστη ώρα κάπου στις 5. Μετά έλιωσε και δεν ξαναέπιασε στο δρόμο. Πχ Γενάρης 2013 , έτη φωτός καλύτερος μέχρι στιγμής. Ανατολικό τόξο τα πήγε πολύ καλύτερα ΚΑΙ φέτος. Πχ τα 260 του Μενιδίου (βορειότερα και ηπειρωτικότερα ακόμα και απο Ερυθραία ), δεν έχουν καμία σχέση σε χιονόστρωση σε σχέση με τα 200 (θα πώ) της Αγίας Παρασκευής σήμερα. Να δούμε όμως αργότερα , γιατί εδώ τελικά κάνει τα δικά του στο άσχετο. Κάτι σαν το Βόλο ας πούμε χαχα.  Αλλα ΜΗΝ είμαι αχάριστος. Στεναχωριέμαι για το πεδινό δυτικό τόξο στο οποίο μεγάλωσα και πάλι μέχρι στιγμής δεν εχει δει σχεδόν τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Καλα μη το συγκρινουμε με Τηλεμαχο γιατι τοτε τα ΒΠ δεν ειχαν ουτε 20 εκατοστα νομιζω. Εκτος αν το εχω μπερδεψει με αλλον χιονιά.

To έχει μπερδέψει. Αγ Στέφανο είχε 40

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν άντεξα φυσικά και έφυγα για το άλσος δεξαμενής στον Άγιο Φίλιππο, εδώ στη Νίκαια... Υπέροχη εικόνα με ολο το άλσος χιονισμένο, και στις επιφανείες εκτός δρόμου στρωμένα έως 10 ποντακια!!

Υπεροχο!!

IMG_20230206_105339.jpg

IMG_20230206_105131.jpg

IMG_20230206_105129.jpg

IMG_20230206_104502.jpg

IMG_20230206_103539.jpg

IMG_20230206_103536.jpg

IMG_20230206_102852.jpg

IMG_20230206_102640.jpg

IMG_20230206_102508.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

KAMIA ΣΧΕΣΗ με οποιαδηποτε αλλη χιονοκαιρια.....ποτε αλλοτε εκανε 6-8ωρη χιονοπτωση με ΘΕΤΙΚΕΣ, μετα βροχη, μετα 8ωρη ΠΑΥΣΗ, ξαστερια, και μετα με τη σωστη συγκλιση ΣΤΟΥΠΑΡΑ....ποτε !

Τωρα ηλιος, ανοδος, λιωσιματα...

Κι ομως, η συνεχεια διαφαινεται ηδη δορυφορικη, και σημερα απογευμα, και αυριο και μεθαυριο, εγω βλεπω και για Πεμπτη Παρασκευη στα ημιορεινα....

Μια 5ημερη χιονοκαιρια, που δεν μοιαζει με καμια αλλΗ !!!!!!!!

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΑΔΥ ΜΑΓΚΕΣ

ειπαμε θα ειναι ιστορικος 

αλλοι ιστορικη φολα

αλλοι ιστορικους ποντους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Petros21 είπε:

35 με 40 νομίζω, έχει βγάλει λίγο ήλιο τώρα, χιονίζει ανά διαστηματα

Σουπερ! Έχει περάσει το περυσινό της Ελπίδας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Δεν άντεξα φυσικά και έφυγα για το άλσος δεξαμενής στον Άγιο Φίλιππο, εδώ στη Νίκαια... Υπέροχη εικόνα με ολο το άλσος χιονισμένο, και στις επιφανείες εκτός δρόμου στρωμένα έως 10 ποντακια!!

Υπεροχο!!

IMG_20230206_105339.jpg

IMG_20230206_105131.jpg

IMG_20230206_105129.jpg

IMG_20230206_104502.jpg

IMG_20230206_103539.jpg

IMG_20230206_103536.jpg

IMG_20230206_102852.jpg

IMG_20230206_102640.jpg

IMG_20230206_102508.jpg

Ε αντε πια!! Επρεπε να το είχες  ηδη κανει ρεεε. χαχα

Υπομονή για το απόγευμα. Να δούμε τι θα μας φέρει. Χιονίζει τώρα με ήλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ε καλά ολική χιονόστρωση ήταν πολύ δύσκολο για το κέντρο της Αθήνας. Φαινόταν η φάση. Ραγδαιότητες της πλάκας στα χαμηλά της Αττικής. Καλά για τα παραλιακά ακόμα χειρότερα. 

Πάντως παραμένει πολύ σπάνιο οτι 3 χρονιές back to back χιόνισε στο κέντρο της Αθήνας εκ των οποίων οι 2 είχαν ολική χιονόστρωση. Δε νομίζω να έχει ξαναγίνει βασικά όσο πίσω και να πάμε...

Απλή χιονόπτωση (όχι χιονόστρωση) και μια πέτσα σε αμάξια δεν είναι τόσο ανήκουστη για το Κέντρο. Δεκέμβριο 2010 - Μάρτιο 2011 - χειμώνα 2012 - Ιανουάριο 2013 χιόνισε τέσσερις χρονιές σερί από λίγο. Για φέτος και η μια νιφάδα είναι τεράστια υπόθεση, αφού ο χειμώνας αρχικά πήγαινε καρφί για θερμότερος όλων των εποχών για Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Σουπερ! Έχει περάσει το περυσινό της Ελπίδας?

Εκει στα ιδια παιζουμε, λιγο παραπανω ισως. Σιγουρα χωρις τις απωλειες χθες απο Τ σημερα απο ηλιο θα ειχαμε παραπανω αρκετα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...