Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κ πάλι από Δασος Χαϊδαρίου. Πολύ ωραίο χιονακι έριξε εδώ... Κλειστοί οι δρόμοι το πρωί. Πήγαμε για παιχνίδι με έλκηθρο στο ποικίλον όρος με τα παιδιά. Αρκετό χιόνι. Στην Αγία Βαρβάρα είχαμε χιονοστρωση εκτός δρόμων... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φυσάει στην Αγία Παρασκευή, δείγμα του ότι κάτι κινείται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 έχει σταματήσει εδώ και μισή ώρα το χιόνι ,ήλιος δεν έχει βγει,κρύβεται πίσω από τα πυκνά σύννεφα η θερμοκρασία στους 1.5β

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ παράξενο όμως να ακούς τα χιόνια που λιώνουν από τις στέγες και στάζει το νερό πάνω στα κάγκελα, ενώ ταυτόχρονα χιονίζει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, voutzalou said:

Ρίχνει ρίχνει, αλλά να βάλει πόντους δεν μπορεί. Θετικό σημείο δρόσου.

Τι άνεμο έχετε τώρα εκεί; Φοβάμαι ότι κι εσάς θερμοκρασιακά θα σας φάει ο ΒΑ λόγω εγγύτητας με τη θάλασσα αλλά όχι τα χθεσινά χάλια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, voutzalou είπε:

Πολύ παράξενο όμως να ακούς τα χιόνια που λιώνουν από τις στέγες και στάζει το νερό πάνω στα κάγκελα, ενώ ταυτόχρονα χιονίζει.

Πρέπει να έχεις μηδέν και αρκετή ώρα για να σταματήσει να σταζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, billipiros12 said:

Ήμουν 6 χρονών.

Ok. Αξιζει λοιπον μια ακομα αναφορα με 15 χρονια καθυστερηση. Εμενα Πειραια στην κοπελα μου (τωρα πια παντρεμενοι με 2 παιδια). Της λεω παμε ΒΠ να δουμε λιγο χιονι. Χαλανδρι ειχε καποια λιγα εκατοστα. Γυριζουμε βραδακι Πειραια, εριχνε χαρτοπετσετες. Βλεπω δορυφορικη και απλως δεν το πιστευα. Εμφανιζεται Κολυδας στην TV και λεει τελος ο χιονιας

 

Το επομενο πρωι ειχε 40 εκατοστα στον Πειραια πανω στα αυτοκινητα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι τελευταιες δυο σελιδες τωρα με εχουν κανει να γελασω πολυ χαχαχαχα 

Εγω το 2008 ημουν 11 χρονων και ομως ημουν ολο εξω, paw patrol δεν ειχε τοτε εβλεπα μπομπ σφουγγαρακη και κατι αλλα ben10 και σκουπιντου. Ημουν και κοντος τοτε και ενω ειχε τη 1η μερα το πρωι 30-40 ποντους εμενα μου εφτανε στον ποπο, με το ζορι εκανα 20 μετρα με τον μπαμπα μου και μετα γυρισαμε σπιτι... Καλα ποσα εκατοστα υψος ειχα τοτε; 1.10 ΧΑΧΑΧΑΧΑ? Αληθεια λιγο εχασα το μετρημα... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ έχει λιώσει αρκετό αλλά νομίζω ότι μείνει θα το παγώσει όπως σε κάθε χιόνια και είμαι σίγουρος ότι θα κρατηθούμε στο να είμαστε στα λευκά με μερική χιονοστρωση και σε σκιές και ολική . 
θερμοκρασια νομίζω ότι είμαστε στις υψηλότερες της ημέρας τώρα γύρω στον 1,5 βαθμό . Αναμένουμε την υποτροπή λοιπόν .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εύβοια, 800μ από θάλασσα (β.ευβοικος, προς Πολιτικά), 10μ υψόμετρο, 20+

Απρόσμενο χιόνι. Νόμιζα ότι είχα λιγότερο, όμως πριν που βγήκα κατάλαβα πόσο έχει πιάσει. Κ όλο αυτό χωρίς να πέσει στο θερμόμετρό μου κάτω από 0! 

Πιστεύω άλλους 30+ πόντους τους είχα άνετα αν είχαμε 2β πιο κάτω. 

Ανέλπιστα καλά πάντως κ να δούμε την συνέχεια... 

Ανέβασε τώρα, έσκασε κ λίγο ο ήλιος.

 

Η τελευταία βγαίνοντας από Πολιτικά. Οι άλλες στο δρόμο για Πολιτικά.

Η αρβύλα είναι στρατιωτική, μπαίνει σχεδόν όλη μέσα, οπότε υπολογίστε. Σε τσιμέντο, όχι ανεμοσούρι.

Σίγουρα είχε beach snow, απλά δεν πήγα παραλία.

 

Εύχομαι σε όσους επιθυμούν, απ' όλες τις περιοχές κ δεν έχουν λάβει έστω τόσο, να τους έρθει έτσι όμορφα στην πόρτα τους!

IMG_20230206_114745_819.jpg

IMG_20230206_123858_945.jpg

IMG_20230206_122919_008.jpg

IMG_20230206_123137_937.jpg

IMG_20230206_122858_155.jpg

IMG_20230206_123539_672.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Μεσσαπός είπε:

Εύβοια, 800μ από θάλασσα (β.ευβοικος, προς Πολιτικά), 10μ υψόμετρο, 20+

Απρόσμενο χιόνι. Νόμιζα ότι είχα λιγότερο, όμως πριν που βγήκα κατάλαβα πόσο έχει πιάσει. Κ όλο αυτό χωρίς να πέσει στο θερμόμετρό μου κάτω από 0! 

Πιστεύω άλλους 30+ πόντους τους είχα άνετα αν είχαμε 2β πιο κάτω. 

Ανέλπιστα καλά πάντως κ να δούμε την συνέχεια... 

Ανέβασε τώρα, έσκασε κ λίγο ο ήλιος.

 

Η τελευταία βγαίνοντας από Πολιτικά. Οι άλλες στο δρόμο για Πολιτικά.

Η αρβύλα είναι στρατιωτική, μπαίνει σχεδόν όλη μέσα, οπότε υπολογίστε. Σε τσιμέντο, όχι ανεμοσούρι.

Σίγουρα είχε beach snow, απλά δεν πήγα παραλία.

 

Εύχομαι σε όσους επιθυμούν, απ' όλες τις περιοχές κ δεν έχουν λάβει έστω τόσο, να τους έρθει έτσι όμορφα στην πόρτα τους!

IMG_20230206_114745_819.jpg

IMG_20230206_123858_945.jpg

IMG_20230206_122919_008.jpg

IMG_20230206_123137_937.jpg

IMG_20230206_122858_155.jpg

IMG_20230206_123539_672.jpg

Αθάνατη Εύβοια χιονομανα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Seth13 said:

Τι άνεμο έχετε τώρα εκεί; Φοβάμαι ότι κι εσάς θερμοκρασιακά θα σας φάει ο ΒΑ λόγω εγγύτητας με τη θάλασσα αλλά όχι τα χθεσινά χάλια. 

ΒΑ μου φαίνεται. Ναι, δεν πιστεύω ότι θα κάνουμε τίποτα καλό μέσα στη μέρα, γιατί το ψύχος (-6, -7) απλά δεν επαρκεί για εδώ. Το βραδάκι ίσως, θα δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/2/2023 at 1:01 ΜΜ, kouvanos είπε:

Ανεβασε καμια φωτο Γιωργαρε, μου επεσε το κινητο στα χιονια και παραπαιει.....4 ωρες βολτα, 70 φωτο και βιντεο πανε στραφι...αλλα το κατευχαριστηθηκα !

Δεν τράβηξα ....μόνο από το σπίτι νωρίς το πρωί ....

 

IMG_20230206_083852.jpg

IMG_20230206_083937.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οσοι μιρλιαζετε, τελος μουφες καληνυχτες χαιρετισματα κτλ, οταν το ξαναδειτε  αυτομπαναριστειτε. αλλιως ignore. ενα απο τα δυο θα βοηθουσε τη ροη των αναφορων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Sakis78 είπε:

Ok. Αξιζει λοιπον μια ακομα αναφορα με 15 χρονια καθυστερηση. Εμενα Πειραια στην κοπελα μου (τωρα πια παντρεμενοι με 2 παιδια). Της λεω παμε ΒΠ να δουμε λιγο χιονι. Χαλανδρι ειχε καποια λιγα εκατοστα. Γυριζουμε βραδακι Πειραια, εριχνε χαρτοπετσετες. Βλεπω δορυφορικη και απλως δεν το πιστευα. Εμφανιζεται Κολυδας στην TV και λεει τελος ο χιονιας

 

Το επομενο πρωι ειχε 40 εκατοστα στον Πειραια πανω στα αυτοκινητα ...

κατα τις 6 ειχε αρχισει στον κορυδαλλο ρυζακι και εφευγα ποδαρατο για θεμιστοκλειο περιπου 50 λεπτα βολτα 

με το που εφτασα π ραλλη και ψαρρων ειχε ηδη βαλει πετσα στον δρομο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο Παππούς Αρχίδαμος, θείος της Μπάρμπαρα (Μπαρμπαρχιδαμος) ΕΡΧΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

http://www.emy.gr/emy/el/warning/weather_warnings_html?type=UDKF&number=2&language=gr

 

2) Ειδικά για την Αττική χιονοπτώσεις θα σημειωθούν ακόμα και σε περιοχές με χαμηλό υψόμετρο οι οποίες θα είναι κατά περιόδους πυκνές από το βράδυ έως τα ξημερώματα της Τρίτης (07/02/2023) κυρίως στα ανατολικά και τα βόρεια. Θα χιονίσει εκ νέου και για λίγο το απόγευμα της Τρίτης.
Κατά τόπους θα σημειωθεί παγετός ο οποίος στα βόρεια θα είναι ισχυρός.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειλικρινά, δεν το περίμενα τόσο!

Κυρίως λόγω θερμοκρασιών. Φαινόμενα συχνά έχουμε, αλλά πάντα το άγχος είναι οι θερμοκρασίες. 

Δόξα τω Θεώ, το χαρήκαμε κ ίσως να έχουμε κ καμιά εκπληξούλα μέχρι αύριο τουλάχιστον.....

Όντως ο ΒΔ, κάνει θαύματα! 

Πολύ χαίρομαι για τα βουνά μας που από χαμηλά για 3η σερί χρονιά γεμίζουν!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...