Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, kouvanos said:

Μου επιτρεπετε κι εμενα ενα off topic....ποσο ομορφα και πισω με ταξιδεψατε....

11 Δεκεμβρη 1991 δεν θα την ξεχασω ποτε αυτη την ημερα....

Ημουν παιδακι 3,5 χρονων και ο ΤΡΕΛΑΡΑΣ ο πατερας με ειχε παει ΟΑΚΑ στο Παο - Σαμπντορια....

Εμενα Χαλανδρι στο πατρικο, και θυμαμαι εντονα την εικονα του λευκου σκηνικου, με μια παλια alfa και αλυσιδες (!!!!) περασαμε το κατω μερος της Ρεματιας που τοτε ηταν δασος ακομα, και παρκαραμε καπου στη Θεολογικη Σχολη....χρατς χρουτς τα μποτακια 2,5 χλμ ποδαρατο μες στο χιονι 3 ωρες πριν το παιχνιδι.....κρυο, ψοφοκρυο, και χιονι ακαταπαυστο, εναλλαγες κοκοροχιονο με ΣΤΟΥΠΑΡΑ και την ωρα του αγωνα, που παιχτηκε με πορτοκαλι μπαλα...ψαξτε βιντεο στο youtube....

Εκεινη τη βραδια θα τη θυμαμαι φυσικα για την Παναθα με την Ευρωπαϊκη της φορεσια, απεναντι στην ΑΡΜΑΔΑ του συγχωρεμενου του Βιαλι, του Μαντσινι και τοσων αλλων παικταραδων, αλλα κι εμεις με Σαραβακο, Βαζεχα, και τη "μαγια του Οσιμ", το μεγαλο Σπυρο Μαραγκο, 8αρι box to box αλλης εποχης, το Δωνη ισως στα καλυτερα του, τον διαβητη - Κωστα Φραντζεσκο, τον Καλλιντζακη 19χρονων παιδακι με θρασος κλπ

Και φυσικα θα τη θυμαμαι για τη χιοναρα....στα παιδικα ματια μου ηταν αδιανοητο να εχει ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ (μπορει και 60.000 εισητηρια, με τζαμπατζηδες, κλπ ενα πυρινο ΟΑΚΑ γυρω στους 70.000 θεατες) με ΤΟΣΟ ΚΡΥΟ και ΧΙΟΝΙ....

Να στε καλα και συγγνωμη για το off topic....

το θυμαμαι σαν χθες αυτο το ματς.. . ημουν μεσα κι εγω : ))) 

να παιζει η Παναθα τους πρωτους αγωνες του τοτε νεοσυστατου τσουλου και να στουπιζει - επος! πως να ξεχαστει εις στους αιωνες των αιωνων (αμην)

675461.jpg.8ed23d4667c142282957feff25c1db19.jpg

 

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φτάσαμε Παρασκευή και ακόμα δίνει φαινόμενα η Μπάρμπαρα!

Βροχουλα στην Ιστιαια με τη θερμοκρασία στους 3,8!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Seth13 είπε:

Μάρτιος 1998. Κάθε νύχτα χιόνιζε... Δευτέρα-Τρίτη και Τετάρτη. Θυμάμαι ακόμα την πίκρα μου 5η δημοτικού να πηγαίνω σχολείο το πρωί κι ενώ χιόνιζε αλλά με στρωμένες μόνο τις εύκολες. Θυμάμαι σαν και τώρα να κοιτάω τον χιονισμένο κομμένο κορμό σε μια πρασιά της Αγίου Ιωάννου. Ειλικρινά το έχω εικόνα, με έχω εικόνα, 26 χρόνια μετά. 

Συγκλονιστική περιγραφη! Ανάμνηση αναλαμπής ονομάζεται αυτό. Σημαινει οτι έχει χαραχτεί στη μνήμη σου λόγω εντονης συναισθηματικής διέγερσης και δεν θα το ξεχάσεις ποτέ! Μπορεί να φτάσεις 100 χρονών με άνοια, αλλά αυτό δεν θα το ξεχάσεις ποτέ!

Καλημέρα στην παρέα! 3.5 φτάσαμε τη νύχτα εδώ, με φαινόμενα. Θρακομακεδόνες σίγουρα θα χιόνισε. Τωρα έχουμε 4.8- 5 εδώ, βαριά συννεφιά και ψεκάδες. 

Αγόρασα ένα έλκηθρο απο παιχνιδάδικο και μετά θα πάρω τα πιτσιρίκια στην Πάρνηθα να κάνουμε τρελές καταβάσεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 minutes ago, geornik said:

Λοιπον 3 φωτος απο την ιδια αυλη στα Βιλια για συγκριση...

Βαρβαρα η πρωτη, Ελπιδα η δευτερη, Μηδεια η τριτη...τρεχα-γυρευε η συγκριση😅

 

 

FB_IMG_1676012127268.jpg

FB_IMG_1676012251108.jpg

FB_IMG_1676012314201.jpg

Και οι 3 ήταν υπέροχες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Πάρνηθα 

071D86EA-5459-4118-9419-D22F1AB5C408.jpeg

Είναι πριν το καταφύγιο Μπάφι αυτό το σημείο. Στο λούκι της Κακής Ράχης, μετά το μνημείο των Σαρακατσάνων. Στα 1100 υψόμετρο. Χαμηλότερα απο κάτω περνά το μονοπάτι απο Καζίνο για Μπάφι. Θα αργήσει πάρα πολύ να λιώσει το χιόνι σε κάποια σημεία εκεί. Είναι κρυμμένα απο τον ήλιο λόγω προσανατολισμού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δουμε,θα ανοιξει ο δρομος μεχρι Κυριακη; Εχει ριξει το περισσοτερο χιονι μετα το επος Ζηνοβιας-Ηφαιστιωνα με τα 4μ ανεμοσούρια. Δε πρέπει να το χάσω χαχα!

22 λεπτά πριν, menidi είπε:

Συγκλονιστική περιγραφη! Ανάμνηση αναλαμπής ονομάζεται αυτό. Σημαινει οτι έχει χαραχτεί στη μνήμη σου λόγω εντονης συναισθηματικής διέγερσης και δεν θα το ξεχάσεις ποτέ! Μπορεί να φτάσεις 100 χρονών με άνοια, αλλά αυτό δεν θα το ξεχάσεις ποτέ!

Καλημέρα στην παρέα! 3.5 φτάσαμε τη νύχτα εδώ, με φαινόμενα. Θρακομακεδόνες σίγουρα θα χιόνισε. Τωρα έχουμε 4.8- 5 εδώ, βαριά συννεφιά και ψεκάδες. 

Αγόρασα ένα έλκηθρο απο παιχνιδάδικο και μετά θα πάρω τα πιτσιρίκια στην Πάρνηθα να κάνουμε τρελές καταβάσεις!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Θήβα εν τέλει σε τι ύψος έφτασε η χιονόστρωση; Ξεπέρασε την Ελπίδα;

Με φαλλικό σύνδρομο 1.8 μ. Χωρίς φαλλικό, 80 πόντους. 😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Με φαλλικό σύνδρομο 1.8 μ. Χωρίς φαλλικό, 80 πόντους. 😊

Χαχαχαχ, άμα έβαλε όντως 80 πόντους πάντως, πρέπει να είναι στους τοπ 5 χιονιάδες της 20ετιας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλκίδα βόρισμα με περίπου 6 βαθμούς και Ριτσώνα στη δουλειά ψιλόβροχο (σαν χιονόνερο) με 3 βαθμούς θερμοκρασία αυτοκινήτου, η Βαρβάρα δεν θέλει να φύγει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Seth13 είπε:

Το Πάο-Σαμπντόρια ήταν Δεκέμβριος 1991. Όταν αναφέρομαι σε 1992 προφανώς μιλάω μετά τον μεγάλο χιονιά του 22-24 Φεβρουαρίου 1992. Η μόνη φορά που είχε ολική ήταν κάποια στιγμή το 1993 πριν το γυρίσει σε... βροχή. Δεν υπήρξε ποτέ άλλοτε ολική στα 200μ που βρίσκομαι, ούτε τον Ιανουάριο 1996 (θυμάμαι πολύ καλά ότι έστρωνε μόνο εύκολες), ούτε τον Μάρτιο του 1998 που επίσης θυμάμαι πολύ καλά, ούτε το 1999. Πήγα 1η δημοτικού τη χρονιά 1993-1994, επομένως ξυπνούσα πολύ πρωί επί πολλά έτη και ξενυχτούσα αν χρειαζόταν (μέχρι και το 1995 είχα οπτική επαφή με δρόμο). Πρώτη φορά έχασα σχολείο λόγω χιονιού το 2002 (στο οποίο έλειπα) και μετά ξαναέχασα το 2004! Αυτό αρκεί για να καταλάβει κανείς ότι δεν υπήρξε ποτέ ολική χιονόστρωση. Η μόνη φορά που είχα χάσει σχολείο από φυσικό φαινόμενο ήταν το 1997 όπου χάσαμε 2 μέρες λόγω βροχοπτώσεων. Έχει γράψει στο πετσί μου, γι' αυτό γελούσα με τη γκρίνια της περιόδου 2008-2021. Καμία σχέση με εκείνο το έκτρωμα για το μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου. 

το 91-92 το εστρωσε 3 φορες στο πατρικο στα...ημιψηλα του Περιστεριου, πλησιον Αττικου νοσοκομειου πια! και χιονισε τις υπερδιπλασιες.

δεν ειχα και τη μεγιστη κριση στα 13 μου να καταλαβω οτι δεν ηταν φυσιολογικο αλλα απορροια του Πινατουμπο και καπως ετσι κακομαθα μετα! χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εκπληκτικη διαρκεια, εμμονη, επιμονη απο τον Αρχιδαμο που δεν εχει Τελειοδαμο!

ενα πρωινο που το κλεισιμο στα Δυτικα θυμιζε την 1η μερα, χιονοκουρτινες ως τα χαμηλα της Δυτ. Παρνηθας, Παστρας, Πατερα, Κιθαιρωνα ψιλοβροχο και Τ οχι πανω απο 5 στην Ελευσινα.

τι μαγικη εβδομαδα πραγματικα!!!

ή μηπως τι χαμενη ευκαιρια για νεο '87; 🤔😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως είναι δυνατόν… αρχής γενομένης από το προηγούμενο το Σάββατο να επιμένει ακόμα…!! 
Καλή βροχή στην Χαλκίδα αυτή την στιγμή… συνοδεία ηλίου & μέτριο βορειο άνεμο! 
Απορω η Δίρφυς στα λούκια της πόσο θα έχει βάλει!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 5 και κάτι η θερμοκρασία εδώ πέρα. Βγήκε λίγο ήλιος στην Πάρνηθα. 

Πάντως επιτρέψετε μου να επισημανω ότι κατά τη διάρκεια αυτής της αναμφισβήτητα πολύ δυνατής χιονοκαιριας για την ανατολική Ελλάδα, η θερμοκρασία στο λεκανοπέδιο της Αθήνας δεν έπεσε κάτω από το μηδέν. Οριακά μόνο στα ψηλά ΒΠ. Πχ στο Μαρούσι στα 235 έπεσε μέχρι -0.2. Δλδ στο 90% του λεκανοπεδίου δεν έπεσε ποτέ κάτω το μηδέν. 

Μιλώ για λεκανοπέδιο Αθήνας μόνο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Στους 5 και κάτι η θερμοκρασία εδώ πέρα. Βγήκε λίγο ήλιος στην Πάρνηθα. 

Πάντως επιτρέψετε μου να επισημανω ότι κατά τη διάρκεια αυτής της αναμφισβήτητα πολύ δυνατής χιονοκαιριας για την ανατολική Ελλάδα, η θερμοκρασία στο λεκανοπέδιο της Αθήνας δεν έπεσε κάτω από το μηδέν. Οριακά μόνο στα ψηλά ΒΠ. Πχ στο Μαρούσι στα 235 έπεσε μέχρι -0.2. Δλδ στο 90% του λεκανοπεδίου δεν έπεσε ποτέ κάτω το μηδέν. 

Μιλώ για λεκανοπέδιο Αθήνας μόνο. 

Το ίδιο κ στην Χαλκίδα! Τις ώρες των ισχυρών χιονοπτώσεων η θερμοκρασία έπεσε στους +0.4c Τετάρτη ξημέρωμα…  
& +0.2c την Δευτέρα το πρωί! 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Στους 5 και κάτι η θερμοκρασία εδώ πέρα. Βγήκε λίγο ήλιος στην Πάρνηθα. 

Πάντως επιτρέψετε μου να επισημανω ότι κατά τη διάρκεια αυτής της αναμφισβήτητα πολύ δυνατής χιονοκαιριας για την ανατολική Ελλάδα, η θερμοκρασία στο λεκανοπέδιο της Αθήνας δεν έπεσε κάτω από το μηδέν. Οριακά μόνο στα ψηλά ΒΠ. Πχ στο Μαρούσι στα 235 έπεσε μέχρι -0.2. Δλδ στο 90% του λεκανοπεδίου δεν έπεσε ποτέ κάτω το μηδέν. 

Μιλώ για λεκανοπέδιο Αθήνας μόνο. 

Εδώ Άνω Ηλιουπολη πιάσαμε -1,0  - μέχρι και στα Κανάρια χαμηλά στα 100μ. έπιασε αρνητική. Επίσης Γκάζι - Θησείο έπιασαν 0.0 ακριβώς ( Το Θησείο ίσως και οριακά αρνητική).  Όλα τα ανατολικά προάστια από Ηλιούπολη και πάνω σίγουρα έπιασαν αρνητικές, όπως επίσης και πολλά δυτικά άνω των 100μ. που παρακολούθησα ( πχ Πετρούπολη έπιασε -1,1). Δηλαδή θεωρώ πως ένα 50% του Λεκανοπεδίου έπιασε σίγουρα αρνητικές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, menidi είπε:

Στους 5 και κάτι η θερμοκρασία εδώ πέρα. Βγήκε λίγο ήλιος στην Πάρνηθα. 

Πάντως επιτρέψετε μου να επισημανω ότι κατά τη διάρκεια αυτής της αναμφισβήτητα πολύ δυνατής χιονοκαιριας για την ανατολική Ελλάδα, η θερμοκρασία στο λεκανοπέδιο της Αθήνας δεν έπεσε κάτω από το μηδέν. Οριακά μόνο στα ψηλά ΒΠ. Πχ στο Μαρούσι στα 235 έπεσε μέχρι -0.2. Δλδ στο 90% του λεκανοπεδίου δεν έπεσε ποτέ κάτω το μηδέν. 

Μιλώ για λεκανοπέδιο Αθήνας μόνο. 

Εγώ έγραψα ελάχιστες 

-1 (6/2)

0.0 (7/2) 

-0.2 (8/2)

Στις 9/2 οριακά πάνω από το 0

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό βορισμα στη Χαλκίδα και τα γύρω βουνά βάζουν χιόνι, από Κυριακή μέχρι σήμερα καταγράφουμε κάθε μέρα χιλιοστά, ο σταθμός μου έχει καταγράψει event 117.6mm και πολλά από αυτά ήταν χιονουετός!

image.png.1a04199cc18b9832b4dbd79064e589de.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...