Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@sakis13 που τις βρισκεις ολες αυτες τις φωτο - το δικτυο σου ειναι μοναδικο φιλε και συνοδοιπορε  - σα να ειμαι ελλαδα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, menidi said:

Συγκλονιστική περιγραφη! Ανάμνηση αναλαμπής ονομάζεται αυτό. Σημαινει οτι έχει χαραχτεί στη μνήμη σου λόγω εντονης συναισθηματικής διέγερσης και δεν θα το ξεχάσεις ποτέ! Μπορεί να φτάσεις 100 χρονών με άνοια, αλλά αυτό δεν θα το ξεχάσεις ποτέ!

Καλημέρα στην παρέα! 3.5 φτάσαμε τη νύχτα εδώ, με φαινόμενα. Θρακομακεδόνες σίγουρα θα χιόνισε. Τωρα έχουμε 4.8- 5 εδώ, βαριά συννεφιά και ψεκάδες. 

Αγόρασα ένα έλκηθρο απο παιχνιδάδικο και μετά θα πάρω τα πιτσιρίκια στην Πάρνηθα να κάνουμε τρελές καταβάσεις!

Καλημέρα! Έχεις υπόψιν σου συγκεκριμένο σημείο ή τυχαία; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, ORESIVIOS είπε:

Τρίκαλα Κορινθίας χιονίζει για 6η βράδυα συνεχόμενη!!! Λογικά ορογραφικος υετός από κορινθιακό... Με το χιόνι να ξεπερνά πλέον σίγουρα τους 35-40 πόντους.... ωραία πράγματα...     Χιονίζει και για 5η συνεχή ημέρα σε Δροσιά Αττικής, όπως φαίνεται από την κάμερα !! Αραιά αλλά κάτι ψιλά ρίχνει...

Για 6η μέρα Σταυρε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, menidi είπε:

Στους 5 και κάτι η θερμοκρασία εδώ πέρα. Βγήκε λίγο ήλιος στην Πάρνηθα. 

Πάντως επιτρέψετε μου να επισημανω ότι κατά τη διάρκεια αυτής της αναμφισβήτητα πολύ δυνατής χιονοκαιριας για την ανατολική Ελλάδα, η θερμοκρασία στο λεκανοπέδιο της Αθήνας δεν έπεσε κάτω από το μηδέν. Οριακά μόνο στα ψηλά ΒΠ. Πχ στο Μαρούσι στα 235 έπεσε μέχρι -0.2. Δλδ στο 90% του λεκανοπεδίου δεν έπεσε ποτέ κάτω το μηδέν. 

Μιλώ για λεκανοπέδιο Αθήνας μόνο. 

Ηλιούπολη ειχε -0.2 οταν στρωθηκαμε ξημερώματα δευτερας... Οπως και σε αλλες περιοχες που στρωθηκαν με ολικη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolatsiou είπε:

Καλημέρα! Έχεις υπόψιν σου συγκεκριμένο σημείο ή τυχαία; 

Για την Πάρνηθα λες φίλε; Κοίταξε...ο δρόμος είναι κλειστός από τελεφερίκ και πάνω. Αν παρκάρεις όμως εκεί, έχει μια ανηφόρα ακριβώς εκεί που είναι η αστυνομία. Έχει και ένα σκυλοσπιτο. Χαχα 

Εκεί λοιπόν από πάνω είναι καλό σημείο! Και ασφαλές! Πήγα εχθές και το τσεκαρα. 

Αν ανοίξει ο δρόμος, τότε αλλάζει το πράγμα. Το καλύτερο σημείο είναι στο Παλαιοχώρι όπου βρισκόταν το 1ο χιονοδρομικό (πίστα εννοώ) της Ελλάδας γύρω στο 1920. Είναι κοντά στο φυτώριο της Πάρνηθας στα 1050. Πηγαίνει δρόμος μέχρι εκεί!

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, geod είπε:

@sakis13 που τις βρισκεις ολες αυτες τις φωτο - το δικτυο σου ειναι μοναδικο φιλε και συνοδοιπορε  - σα να ειμαι ελλαδα!

Να σαι καλα φιλε μου..Με παρα παρα παρα πολυ ψαξιμο..Και δεν διαθετω κανενα κοινωνικο μεσο δικτυωσης...Ουτε fb ουτε τουιτερ ουτε τιποτα...Απλα προσπαθω φιλαρακι να ενημερωνω τους παντες για το που χιονιζει...Καλως η κακως εγω δεν ειμαι πορτακιας..Οπου χιονιζει μου αρκει...Ειτε χιονιζει Κρητη ειτε Εβρο ειτε Αθηνα ειτε Σαλονικα,εγω θα κανω τη δουλεια μου..Θα ανεβαζω φωτο απο παντου..Και οταν μπορω το κυνηγω εγω ο ιδιος..Κυριακη ημουν Χασια,τριτη Λιοσια και Παρνηθα,τεταρτη Παλαιοκουνδουρα,σημερα παλι χασια και αυριο επειδη μαλλον δεν θα παμε στο χωριο της γυναικας μου στο Κοκκινο Βοιωτιας,θα τραβηχτουμε Δερβενοχωρια..Βολτα τσιπουρακι,καλο φαι και 80 ποντους χιονι εξω.. 

Η ευτυχια φιλαρακι το εχω ξαναπει..Κρυβεται σε απλα πραγματα..Σε στιγμες...Αυριο μπορει να ειμαστε εμεις στη θεση της Τουρκιας...Γι αυτο ζουμε το σημερα οσο δεν παει...!!!seize the day..Αυτο το ρητο ακολουθω απο μικρο παιδι στη ζωη μου ποσο μαλλον τωρα που 40αρισα..✌️

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sakis13 said:

Να σαι καλα φιλε μου..Με παρα παρα παρα πολυ ψαξιμο..Και δεν διαθετω κανενα κοινωνικο μεσο δικτυωσης...Ουτε fb ουτε τουιτερ ουτε τιποτα...Απλα προσπαθω φιλαρακι να ενημερωνω τους παντες για το που χιονιζει...Καλως η κακως εγω δεν ειμαι πορτακιας..Οπου χιονιζει μου αρκει...Ειτε χιονιζει Κρητη ειτε Εβρο ειτε Αθηνα ειτα Σαλονικα,εγω θα κανω τη δουλεια μου..Θα ανεβαζω φωτο απο παντου..Και οταν μπορω το κυνηγω εγω ο ιδος..Κυριακη ημουν Χασια,τριτη Λιοσια και Παρνηθα,τεταρτη Παλαιοκουνδουρα,σημερα παλι χασια και αυριο επειδη μαλλον δεν θα παμε στο χωριο της γυναικας μου στο Κοκκινο Βοιωτιας,θα τραβηχτουμε Δερβενοχωρια..Βολτα τσιπουρακι,καλο φαι και 80 ποντους χιονι εξω.. 

Η ευτυχια φιλαρακι το εχω ξαναπει..Κρυβεται σε απλα πραγματα..Σε στιγμες...Αυριο μπορει να ειμαστε εμεις στη θεση της Τουρκιας...Γι αυτο ζουμε το σημερα οσο δεν παει...!!!seize the day..Αυτο το ρητο ακολουθω απο μικρο παιδι στη ζωη μου ποσο μαλλκμον τωρα που 40αρισα..✌️

RESPECT

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://eviasmile.blogspot.com/2023/02/blog-post_12.html?m=1

 

Μιλάμε για τρομερό χιόνι! Όποιος ξέρει που είναι το χωριό, κοντά στο όρος Πυξαριά κεντροβόρεια Εύβοια, καταλαβαίνει τι γίνεται εκεί.... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Frostfang8 said:

Ηλιούπολη ειχε -0.2 οταν στρωθηκαμε ξημερώματα δευτερας... Οπως και σε αλλες περιοχες που στρωθηκαν με ολικη...

Ναι και δάφνη έκανε -0.3 αλλά το θέμα είναι ότι είναι πλέον πολύ δύσκολο να πέσει κάτω από -1 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει καλά τώρα στη Ριτσώνα και λιώνει το χιόνι με γοργούς ρυθμούς, ομολογώ ότι στεναχωριέμαι γιατί θέλω να το βλέπω για πολλές μέρες ακόμη και δεδομένου των χαμηλών θερμοκρασιών στα 850 τις μέρες αυτές ήλπιζα ότι θα διατηρηθεί αρκετά η χιονόστρωση από τα 200+ μέτρα που έχει αρκετό χιόνι, η βροχή αυτή μας το χαλάει όμως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γύρω στις 5.30 το πρωί είχαμε 2οC στα Ανω Μελίσσια και 2,3-2,4οC εδώ και γράφτηκε υετός 0,2mm με αρνητικό dp και -4οC windchill....Πιθανότατα είχαμε πρόσκαιρη χιονόπτωση σε εκείνο το 10λεπτο ή χιονονερο με νιφάδες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Ναι και δάφνη έκανε -0.3 αλλά το θέμα είναι ότι είναι πλέον πολύ δύσκολο να πέσει κάτω από -1 

Αυτό ουσιαστικά ήθελα κι εγώ να πω. Δεν θέλω να φανώ αχάριστος αλλά έχω το δικαίωμα να επισημάνω ότι πλέον δεν έρχονται Κογκες όπως στο παρελθόν. Σε έναν κανονικό Κογκα, την ώρα των φαινομένων η θερμοκρασία είναι -2 και κάτω. Χαχα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!

Τι κακοκαιριαρα ειναι αυτη με ασταματητο νερο στη Χαλκιδα με χοντρες σταγονες βροχης;! Εχει ακομα αντερα…το μονο αρνητικο ειναι οτι πλεον κακοποιει τα χιονια στα κατω απο 500-550 μετρα. Αρνειται παντως να μας αποχαιρετισει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...