Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Χιών said:

37.3 έφτασε στους Αμπελόκηπους όπου βρίσκεται η δουλειά μου, συνεχίζει το ψήσιμο στο Κέντρο με δυνατό μελτέμι

Πάλι καλά που δουλεύω από το σπίτι... δεν θα την πάλευα...την Παρασκευή θέλουν να πάω σε πελάτη...μαντέψτε ποιος θα είναι άρρωστος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Για το αρχείο ξέρουμε τι γράφει το γκολφ της Γλυφάδας? Λινκ ? @South καυσωνάκιας

Εγώ με αυτό γράφω 39,δεν υπάρχει περίπτωση να είναι λετζιτ πάνω από μένα σίγουρα έχω 1-2 β μπάιαζ!

 

20230718_170032.jpg

38.1 έδωσε μέγιστη πριν μιαμιση ώρα περίπου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Χιών είπε:

Το ρεκόρ θερμότερου δεκαπενθημέρου φαντάζομαι θα διαλυθεί επίσης Ε;

Δεν το έχω κοιτάξει γιατί είμαι έξω αλλά λογικά είναι το 28/7/2021-11/8/2021, νομίζω θα πέσει και αυτό στην Αττική. Να δούμε αν μπορεί να πέσει για το ίδιο διάστημα το ρεκόρ Σπάρτης με 41.4 μέση μέγιστη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε φωτιά και στο ΚΤΕΛ στον Νιαβη 30 χλμ αππ εδώ απο τα παράλια, στην έξοδο της Λάρισας..

Screenshot_20230718-175442.jpg

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.4 Χαροκόπειο ΕΑΑ μέγιστη Αττικής ως τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΓΑΙΔΟΥΡΟζεστη, οχι απλα ζεστη....κοπαναει αλυπητα, παρα το μελτεμι, που τελικα, με 20-22αρια στα 850, μονο προβλημα δημιουργει....

27,2 η ελαχιστη και βρηκα 35,8 επιστρεφοντας μεγιστη εδω στα 180 μ του Ζωγραφου.....35,5 - 36αρια οπου και να κοιταξω στη γειτονια και κραταει ακομα το ατιμο 34,9 ζεστη ζεστη αι φιλησου ζεστη χαχα

Ρε αιρκο και τα μυαλα στα μπλεντερ, οσο δεν καψαμε μεχρι 7.7 θα το καιμε μεχρι Οκτωβριο ασταματητα.....μονο να κανει κανα διαλειμμα εκει 03.00 - 04.00 τα ξημερωματα να αεριζουμε το σπιτι και ξανα μανα απτην αρχη

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενας αστυνομικος σωζει ενα παιδι..Στον Αγιο Χαραλαμπο Μανδρας...Απλα για να μην τσουβαλιαζουμε σαν κοινωνια τους παντες και τα παντα...Παντου και παντα θα υπαρχουν καλοι και κακοι... 

Πανω στο θυμο και στην οργη συχνα βγαζουμε κακια και παραλογισμο...Ψυχραιμια.Πρεπει παντα να βλεπουμε καθαρα...Παντα...!!Φανταζομαι με πιανετε??😉

348860334_655665256596741_6551475178714785481_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερο, για σημερα ημασταν πολυ κοντα,,,,

Γιωργης 27,5 - 35,1

ΕΜΠ 27,5 - 35,6 (ισως τσιμπαει λιγο στις μεγιστες)

Εγω 27,2 - 35,8 με εφαγαν τα 20-30 μ υψομετρο στη μεγιστη χαχα

34αρι ακομα ακατεβατο παρα τις 50-55αρες ριπες....

Μια χαρα ειχαμε το καλοκαιρι, μελτεμακι με ωραια αισθηση και χαμηλη υγρασια και μας την πηρε και αυτη το ΣΙΧΑΜΑ, καυτη λαυρα που δεν δροσιζει καθολου τα μπετα και να τρεμει το φυλλοκαρδι σου για πυρκαγιες.....Ελλαδα 2.0....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Φοβερο, για σημερα ημασταν πολυ κοντα,,,,

Γιωργης 27,5 - 35,1

ΕΜΠ 27,5 - 35,6 (ισως τσιμπαει λιγο στις μεγιστες)

Εγω 27,2 - 35,8 με εφαγαν τα 20-30 μ υψομετρο στη μεγιστη χαχα

34αρι ακομα ακατεβατο παρα τις 50-55αρες ριπες....

Μια χαρα ειχαμε το καλοκαιρι, μελτεμακι με ωραια αισθηση και χαμηλη υγρασια και μας την πηρε και αυτη το ΣΙΧΑΜΑ, καυτη λαυρα που δεν δροσιζει καθολου τα μπετα και να τρεμει το φυλλοκαρδι σου για πυρκαγιες.....Ελλαδα 2.0....

Γιώργη το έχει αναφέρει και ο υπεύθυνος του σταθμού στο ΕΜΠ πως τσιμπάει τουλάχιστον 1 βαθμό προς τα πάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Το κρατάω, θα τσεκάρουμε και άλλες μέρες!

Tην ημέρα που θα γράφουμε 49 να κρατήσεις καλύτερα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, menidi είπε:

Καλά πάει το πράγμα....

1 εβδομάδα τώρα κλεισμένοι στις τρύπες μας σαν τα καβούρια. Με ανοικτό ac όλη την ημέρα και νύχτα.

Τώρα φωτιές και από αύριο πάλι 40+.

Αν δεν είχαμε τα κλιματιστικά σε σπίτια και αυτοκίνητα, ή αν δουλεύαμε έξω στην οικοδομή ή στα χωράφια, τώρα θα μας είχε φύγει η μαγκιά και δεν θα θεωρούσαμε "φυσιολογικά" όλα αυτά. 

Τα νευρα μου.....

Έτσι θα έπρεπε και μη σου πω καλύτερα να μην είχαμε τα ac να σου λεγα ποσοι θα πρόσεχαν και θα τρέχανε για τις φωτιές. Στην τελική η πιο συνηθισμένη σκέψη είναι "πω πω καυσωνας η πωπω φωτια κριμα!" Και μετα απο λίγο "εεε νταξει αφού μένω Αθήνα με το ac μου δεν κινδυνεύω το πολύ πολυ αλλάζω κανάλι και ξεχνιέμαι"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βλεπω.....οπως παει το πραγμα να πεθαινουμε ολοι....και ο καυσωνακιας θα μετραει ακομα για νεο ρεκορ.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οποίος βλέπει δυτικά στην Αττική θα δει ένα πανέμορφο πορτοκαλοκοκκινο ήλιο να δύει δυστηχως πίσω από ένα σύννεφο της φωτιάς στα δερβενοχώρια 

θλιψη , και σ ένα εξάμηνο θα το χούμε ξεχάσει μέχρι να καούν όλα και να μην χρειάζεται να σκάμε για δάση και πράσινο 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω πω δυστυχώς άσχημες εικόνες για ακόμα μια χρονιά με τις φωτιές..... δεν υπάρχει σωτηρία σε αυτην την χώρα ...κρίμα....😢

 

Στο θέμα μας.... υποτίθεται χτες και σήμερα θα ήταν καλύτερα σε σχέση με την Παρασκευή και το Σάββατο  ημέρες και καλά καύσωνα... αλλά εδώ ζούμε χειρότερες καταστάσεις ..... με μέγιστη  39,1 βαθμούς και κοντά στο 50% υγρασία στις 14:00 το μεσημέρι φτάσαμε το εντυπωσιακό 48,9 μέγιστο heat index....!!! πραγματικά ένα δράμα έξω με αίσθηση βρασμού στην ατμόσφαιρα.....

μπορεί να έχει πέσει ο ήλιος αλλά η θερμοκρασία στους 33,5 και η αίσθηση δυσφορίας στους 37,4 (υργασία στο 50%) συνεχίζει να μας τυρρανάει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μας φτανει το θερμο μελτεμι τσιμπαει και τις υγρασιες..33β με 43% υγρασια κ 35 heat index αυτη την ωρα.🤬..Στους 19β στο πανουργια ονειρευομαι οτι ειμαι εκει τετοια ωρα με ανοιχτα παραθυρα τερμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια βραδιά Βαγδάτης και Μοσούλης με θερμοκρασία κοντά στους 33 αυτή την ώρα στην Ηλιούπολη... Τα μπετά βράζουν κυριολεκτικά κι έχουμε μπροστά μας μια εβδομάδα βγαλμένη από τα βάθη της κολάσεως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στο σταθμό μου στον εύοσμο το θερμόμετρο λέει 32 βαθμούς αλλά με χάλια υγρασία 56%. Αίσθηση 41,2 βαθμούς..Απερίγραπτη αηδία πλέον σε ενοχλεί στην αναπνοή ή σιχαμοκατάσταση  που επικρατεί εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα σχόλιο για τις πυρκαγιές.

Οι πυρκαγιές των πεύκων ειδικά αλλά κι όλες οι υπόλοιπες,παντα συνέβαιναν στην Ελλάδα. Και ΠΟΤΕ δεν θα μειωθούν και φυσικά δεν θα σταματήσουν. 

Αν διαβάσετε στοιχεία πόση ήταν η δασοκάλυψη πριν 60 χρόνια και πόση είναι τώρα θα δείτε ότι δεν έχει μειωθεί. 

Το πρόβλημα και το δράμα είναι ότι υπάρχουν σπίτια πλέον πολύ κοντά σ' αυτές τις περιοχές που καίγονται. 

 

Μη λυπάστε τα δάση.  Τα δάση γίνονται. Αυτό συμβαίνει επί χιλιάδες χρόνια στο μέρος αυτό.

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Κώστας. said:

Ένα σχόλιο για τις πυρκαγιές.

Οι πυρκαγιές των πεύκων ειδικά αλλά κι όλες οι υπόλοιπες,παντα συνέβαιναν στην Ελλάδα. Και ΠΟΤΕ δεν θα μειωθούν και φυσικά δεν θα σταματήσουν. 

Αν διαβάσετε στοιχεία πόση ήταν η δασοκάλυψη πριν 60 χρόνια και πόση είναι τώρα θα δείτε ότι δεν έχει μειωθεί. 

Το πρόβλημα και το δράμα είναι ότι υπάρχουν σπίτια πλέον πολύ κοντά σ' αυτές τις περιοχές που καίγονται. 

 

Μη λυπάστε τα δάση.  Τα δάση γίνονται. Αυτό συμβαίνει επί χιλιάδες χρόνια στο μέρος αυτό.

 

 

 

 

Τα δάση γίνονται με φυσική αναγέννηση όταν και η φωτιά μπαίνει από φυσικά αίτια πχ. Κεραυνούς που στο μεσογειακό κλίμα το καλοκαίρι αντε να συμβαίνουν βαριά βαριά μια στα 20-30 χρόνια. 

Οι πυλώνες ρεύματος και οι εμπρηστές δεν προβλέπονται από τον φυσικό μηχανισμό αναγέννησης. Η ανατολική Πεντέλη πχ μετά και την πυρκαγιά του 22 θα παραμείνει χωρίς πεύκα για το λιγότερο 50 χρόνια. 

Άλλες περιοχές με πιο ξηρό κλίμα πχ ο νότιος Υμηττός μετά τις πυρκαγιές του 2007 παίζει να μην ανακάμψει ποτε...

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...