Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πάντως Γιώργο τέτοια ώρα χτες η Ηγουμενίτσα είχε 38αρι...και σήμερα 34 που υποτίθεται αρχίζει ο καύσωνας... Είδες τι κακό μας κάνει το μελτέμι?? 

Και εδώ στον Μύτικα 34.2 μέγιστη πολύ χαλαρά αν και έχει γενικά υγρασία. Την Κυριακή με τα 46αρια στην Ανατολική Ελλάδα εδώ πιστεύω πάνω από 35 δεν παει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μία, χαρά, είσαι ως τώρα... Οτιδήποτε κάτω από 38 πσλευεται

Διαφωνώ κάθετα. Το οτι οι 36°C και οι 37°C δεν θεωρούνται τιμές καύσωνα, δεν σημαίνει ότι παλεύονται κιόλας. Είναι λιγότερο ασφυκτικές από πχ τους 40°C αλλά δεν παύουν να είναι ασφυκτικές. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι είναι και δροσιά οι 35°C. Ήμαρτον παίδες.

Εντελώς φιλικά.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πάντως Γιώργο τέτοια ώρα χτες η Ηγουμενίτσα είχε 38αρι...και σήμερα 34 που υποτίθεται αρχίζει ο καύσωνας... Είδες τι κακό μας κάνει το μελτέμι?? 

Ισχύει Γιάννη .....βέβαια είναι και το heat index ....και ο Ποταμός έχει τώρα 33.5 αλλά 43

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Διαφωνώ κάθετα. Το οτι οι 36°C και οι 37°C δεν θεωρούνται τιμές καύσωνα, δεν σημαίνει ότι παλεύονται κιόλας. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι είναι και δροσιά οι 35°C. Ήμαρτον παίδες.

Εντελώς φιλικά.

Είναι πως έχει μάθει ο καθένας ....μου λέει η πεθερά μου στην Κέρκυρα .....ωραία μέρα σήμερα μόνο 32 βαθμούς έχει ......ναι έχει 32 αλλά με αίσθηση 42 και εγώ που δεν έχω μάθει να ζω με υγρασία θέλω να βγάλω το δέρμα μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέτοια ώρα χθες εδώ στην πόλη της Ρόδου χτυπούσε 37αρι...σήμερα σκάρτα 31 βαθμοί με μέτριο δυτικό άνεμο. Και στη Λίνδο με ΝΑ αύρα η θερμοκρασία ίσα που αγγίζει τους 35 βαθμούς. Είμαι περίεργος να δω ανεμολογικα πως θα είναι τα πράγματα τις επόμενες μέρες και που θα κάτσει η 'θερμοκρασιακη μπιλια'.

Βέβαια, όσο σκέφτομαι πως το πραγματικά πιο παρθένο πευκοδάσος του νησιού είναι παρελθόν μόνο στενοχώρια και θλίψη μου δημιουργεί. Δυστυχώς στο ίδιο έργο θεατές σχεδον κάθε χρόνο και βορά οι τοποι μας στα κάθε είδους επιχειρηματικα συμφέροντα. Είναι μεγάλη η καταστροφή που συνέβη αυτές τις ημέρες στον κεντρικό ορεινό πυρήνα του νησιού 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Είναι πως έχει μάθει ο καθένας ....μου λέει η πεθερά μου στην Κέρκυρα .....ωραία μέρα σήμερα μόνο 32 βαθμούς έχει ......ναι έχει 32 αλλά με αίσθηση 42 και εγώ που δεν έχω μάθει να ζω με υγρασία θέλω να βγάλω το δέρμα μου 

Η ζωή μου ξεκάθαρα με 50 μέρες το καλοκαίρι κάθε χρόνο Πρέβεζα. Είμαι η πεθερά σου😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Διαφωνώ κάθετα. Το οτι οι 36°C και οι 37°C δεν θεωρούνται τιμές καύσωνα, δεν σημαίνει ότι παλεύονται κιόλας. Είναι λιγότερο ασφυκτικές από πχ τους 40°C αλλά δεν παύουν να είναι ασφυκτικές. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι είναι και δροσιά οι 35°C. Ήμαρτον παίδες.

Εντελώς φιλικά.

Ε σχετικά μιλάω... Υποτίθεται θα, άρχιζαν τα  40αρια σήμερα.. Για, αυτό έκανα το σχολιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ε σχετικά μιλάω... Υποτίθεται θα, άρχιζαν τα  40αρια σήμερα.. Για, αυτό έκανα το σχολιο

Το μέτεο δίνει 41 3 το μεσημέρι για Πρέβεζα την Κυριακή με 3-4 μποφόρ δυτικό. Θα γελάσουμε με τους 33-34 που θα χει εκείνη την ωρα

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 21 βαθμούς η ελάχιστη το πρωί, στους 39 βρισκόμαστε τώρα. Βράζει ο τόπος έξω. Από τις 12 του μηνός δεν έχει υπάρξει μια μέρα με μέγιστη χαμηλότερη των 35 βαθμών… Και τα χειρότερα είναι μπροστά μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Διαφωνώ κάθετα. Το οτι οι 36°C και οι 37°C δεν θεωρούνται τιμές καύσωνα, δεν σημαίνει ότι παλεύονται κιόλας. Είναι λιγότερο ασφυκτικές από πχ τους 40°C αλλά δεν παύουν να είναι ασφυκτικές. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι είναι και δροσιά οι 35°C. Ήμαρτον παίδες.

Εντελώς φιλικά.

Αν καταλαβα καλα παιδια αντεχονται τα 36αρια και 37αρια γιατι το κληματιστικο μπορει και δροσιζει ποιο ευκολα τον  χωρο???

Γιατι αλλιως με 36 βαθμους εξω και χωρις κληματισμο σε σπιτι με το ατελειωτο βρασιμο των μπετων μιλαμε για συνθηκες αηδιας.Δεν αντεχονται. 

Χωρις κληματιστικο καλα λες οτι ειναι με μεγιστες μονο μεχρι τους 25 - 26 βαθμους μαξ και με την προυποθεση εννοειται για πολυ χαμηλοτερες ελαχιστες.

Παραπανω τι καλα ειναι δηλαδη??? 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας

 Για να δεις και παλι οτι κατι τρεχει με το γκολφ, οι και οι 2 σταθμοι του γουεδερλινκ αυτη τη στιγμη εχουν αδυναμο ΝΔ ανεμο και το γκολφ ειναι 1β πανω απο την ανω γλυφαδα διπλα στον υμμητο.. απλα δεν γινεται αυτο!!!

3χλμ νοτιοτερα στα συνορα με τη βουλα ενας αλλος ειναι 1β πιο κατω απο αυτον της ανω γλυφαδας με 0νικο αερα.  Η ο γιαλος ειναι στραβος, η στραβα αρμενιζουμε!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδιά και καλό κουράγιο για την βδομάδα που ακολουθεί. 40ρισαμε και εδώ (40.4 ΕΑΑ Πατήσια).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομίζω γύρω στους 26c είναι το όριο πολύ χοντρικά για την αίσθηση της δυσφορίας...28c και σε ευρωπαϊκές πόλεις ειναι κανονική ζέστη ...δηλαδή και ενας Ινδός στο Βερολίνο με 28c δεν πρόκειται να πει τι ωραία δροσούλα...ζέστη θα νιώθει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

νομίζω γύρω στους 26c είναι το όριο πολύ χοντρικά για την αίσθηση της δυσφορίας...28c και σε ευρωπαϊκές πόλεις ειναι κανονική ζέστη ...δηλαδή και ενας Ινδός στο Βερολίνο με 28c δεν πρόκειται να πει τι ωραία δροσούλα...ζέστη θα νιώθει...

Ετσι ακριβως.Οι 26 βαθμοι ειναι το οριο. Παραπανω βαθμο βαθμο αρχιζει η ασχημη αισθηση που φτανει εως και την αισθηση της φρικης του βρασμου που εχουμε σε πολλες περιοχες μερες τωρα,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Διαφωνώ κάθετα. Το οτι οι 36°C και οι 37°C δεν θεωρούνται τιμές καύσωνα, δεν σημαίνει ότι παλεύονται κιόλας. Είναι λιγότερο ασφυκτικές από πχ τους 40°C αλλά δεν παύουν να είναι ασφυκτικές. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι είναι και δροσιά οι 35°C. Ήμαρτον παίδες.

Εντελώς φιλικά.

Αν θυμάσαι ειδήσεις το 1992,93 κτλ...μόλις ερχόταν 36-37 στα κανάλια σήμαινε συναγερμός! Το θεωρούσαμε καύσωνα. Τώρα το 37 το ονομάζουμε δροσιά. Ε όχι....δεν είναι. 

Έκτρωμα Δεκέμβρης και Γενάρης φέτος με 25αρια και αχιονα βουνά. 40αρια τώρα για 2+ εβδομάδες. 

Όλα καλά όμως.....είχαμε βροχές τον Μάιο. Αααα ξέχασα. Είχαμε και τον Αρχίδαμο!! Όλα άψογα.

Μην ανησυχείτε για τίποτα.....

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, alkis91_2.0 said:

@South καυσωνάκιας

 Για να δεις και παλι οτι κατι τρεχει με το γκολφ, οι και οι 2 σταθμοι του γουεδερλινκ αυτη τη στιγμη εχουν αδυναμο ΝΔ ανεμο και το γκολφ ειναι 1β πανω απο την ανω γλυφαδα διπλα στον υμμητο.. απλα δεν γινεται αυτο!!!

3χλμ νοτιοτερα στα συνορα με τη βουλα ενας αλλος ειναι 1β πιο κατω απο αυτον της ανω γλυφαδας με 0νικο αερα.  Η ο γιαλος ειναι στραβος, η στραβα αρμενιζουμε!

Νομίζω και οι μοίρες του ανέμου παίζουν. Άνετα σε τόση διαφορά υψομέτρου από Άνω Γλυφάδα οι διαφορές πάντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41.2 Φιλοθέη ο ντέιβις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως τα δυτικα εκτος απ τις ελαχιστες μερες με μελτεμι δεν μπορεις να πεις οτι εχουν καυσωνα..γτ ειχε σκουστει πριν μερες οτι η δυτικη ελλαδα θα φαει τη φρικη κατι που τελικα δεν ισχυει..φυσικα και εχει ζεστη και κει αλλα και μονο η απουσια μελτεμιου αλλαζει αρδην το τοπιο στη μιση και βαλε χωρα ειτε θετικα ειτε αρνητικα..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Κώστας. είπε:

Μουφα η μέρα σημερα .Κατωτερη των προσδοκιων

ίσα ίσα όσο αναμενόταν πιάσανε οι περισσότεροι σταθμοί...εντυπωσιακά νούμερα μόνο η Κυριακή θα έχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...