Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Φίλε @vorios_polos αν βρω χρόνο αύριο  μπορούμε να βρεθούμε, αν και βγαίνω και εδώ με φιλαράκια ίσως κάτι να μπορέσω. Στην κυριολεξία δίπλα μένω στο boho rooms .

Κατά τα άλλα να πω ότι το περπάτημα εδώ ήταν άθλιο. Με πέθανε η υγρασία, στον καυτό ήλιο της Λάρισας καλύτερα ενιωθα

Μονο στα ψηλότερα μέρη και μακριά απο τη θάλασσα τύπου Πολίχνη μπορείς να πάρεις ανάσα, αλλά μετά τη 1 τη νύχτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32,4 - 32,6 - 32,8 ΑΚΑΤΕΒΑΤΑ εχει η γειτονια και 32,5 ξεγυρισμενα το μπαλκονι μου 1.00 τα ξημερωματα

Τι ομορφα, τι ρομαντικα

Ρε δεν υπαρχει αυτη η σαπιλα, κλεινουμε βδομαδα σαν ζομπι αιρκοντισιονουμενα, που θα μας βγαλει ???

Θα κανει αυριο κανα αστειο με 36-37αρια μεγιστες και θα πουντιασουμε, δεν θα πιστευουμε την τρομερη Ιουλιατικη παλιακη δροσια που θα μας περιμενει

Αααααααααααχ σε λαθος μερος και σε λαθος εποχη γεννηθηκαμε οι καιροβλαμμενοι....

Παω να κατεβασω αιρκο στους 22, γιατι μαλλον αρχισε να μειωνεται το φρεον και η αποδοση του....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Troizinios είπε:

Συνδυασμός με κακή νοοτροπία που ανέκαθεν υπήρχε στην Ελλάδα. Η κλιματική αλλαγή κάνει την κατάσταση ακόμα δυσκολότερη.

Όμως γιατί να πάνε να κάψουν το δάσος στο Αίγιο; Ποιός και τί έχει να κερδίσει;

Αν η πολιτεία είχε μεριμνήσει για αυστηρότατη νομοθεσία και καμμιά δυνατότητα εκμετάλλευσης καμμένης γης, τότε ίσως να μην υπήρχε και το κίνητρο να βάλουν φωτιές. Η πολιτεία είναι επέκταση της κοινωνίας...και η κοινωνία στην Ελλάδα πάσχει. Βάλε στη συνάρτηση και την κλιματική αλλαγή και έδεσε το γλυκό.

Εδώ συμφωνούμε ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

+33 +34 1 τη νύχτα, σπάσανε όλα τα κοντέρ, τα ρεκόρ, οι δείκτες και του ρολογιού οι δείκτες. Λαρισάρα βγάζει γατάκια πόλεις του Μπαχρέιν, του Κουβέιτ, του Ιράν κλπ. Δε νομίζω να υπάρχουν χρονιές που να συναγωνιζονται αυτή την υπεραηδία, τα ξεπεράσαμε όλα και τ αφήσαμε στο χρονοντουλαπο. Ούτε παγάκια στη μπανιέρα θα έσωζαν την κατάσταση αν δεν υπήρχαν a/c. Δόξα και τιμή σ όποιον έκανε τη μεγαλύτερη εφεύρεση των αιώνων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η φωτιά στην Κέρκυρα όπως φαίνοταν από την πόλη νωρίτερα ...τώρα έχει πάρει πολύ μεγάλες διαστάσεις ....μιλάμε για ζούγκλα όχι δάσος ....άλλωστε κάπως έτσι είναι σχεδόν όλη η Κέρκυρα αλλά κυρίως το κεντροβοριο συγκρότημα ....στο σημείο αυτό να πω πως δεν κουνιέται φύλλο σήμερα στο νησί .....έχει απόλυτη άπνοια....χαρακτηριστικο το 3.2χλμ/ώρα που δίνει μέγιστη ριπή στα Γουβιά αλλά και τα 12χλμ/ώρα μέγιστη ριπή χθες όλη μέρα σε γειτονικό σταθμό από εκεί που ξέσπασε η φωτιά ....κάτι μου λέει πως αν δεν την περιορίσουν με το πρώτο φως της ημέρας τα αεροπλάνα θα γίνει μεγάλη καταστροφή για το λόγο ότι τα δάση της Κέρκυρας σπανιότατα καίγονται και είναι πραγματικη ζούγκλα πρώτον λόγω έλλειψης ανέμου τα καλοκαίρια δεύτερον λόγω έλλειψης πεύκων που για μένα είναι ότι χειρότερο και τρίτον επειδή η υγρασία είναι πάντα πολύ υψηλή 

IMG-e6c78019cbf3e7d39e80dd0f814ac145-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Άγγελος είπε:

31.8c με νότια μέσα στα μεσάνυχτα κ ανεβαίνει! Τρέμω την Τετάρτη σαν μέρα… τρέμω…

Άραξε, Λάρισα 34 δροσιά έχεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31.2 νωρίτερα εδώ ....32.2 τώρα 

Δεν θυμάμαι σε διάρκεια κάτι χειρότερο από το φετινό.....μας γονάτισε οικονομικά σωματικά και κυρίως ψυχικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 βαθμοί στα Πατήσια, από τις σπάνιες βραδιές που παίζουμε χαμηλότερα από Λάρισα. Χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών, ακόμη και με την διαφαινόμενη πτώση της Πέμπτης, μου φαίνεται δύσκολο να πέσουμε κάτω από τους 26-27 ελάχιστη και να νιώσουμε ανάσα δροσιάς στο καράκεντρο μετά από 15 μέρες βράσιμο μπετών και αυτοκινήτων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 19 βαθμούς στον ποιο κοντινό μου σταθμό Ε.Α.Α και αίσθηση αρκετής δροσιάς σε εμένα μέσα στο σπίτι και προς ψυχρά έξω.Στον σταθμό μέσα στην βόρεια περιοχή της πόλης λόγο αστικης θερμονησιδας είναι ποιο ψηλά με 25 βαθμούς ακόμα. 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.9 η Ιπποκρατειος σημερα στον αναστροφικο σταθμο που παντα δειχνει τις υψηλοτερες μεγιστες.Το ρεκορ του 40,8 του καταραμενου 2021 μαλλον θα καταρριφθει την Τεταρτη. 

Και ολα αυτα τα εχουμε περασει εδω χωρις αιρκοντισιον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κόλαση μου αναφέρουν από την Κέρκυρα ...μιλάμε τώρα για οργιώδη βλάστηση  ....η κεντροβορια Κέρκυρα είναι το πιο δασωμένο μέρος που έχω δει ποτέ ....

FB_IMG_1690151730344.jpg

FB_IMG_1690151739201.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Πριν 2 ώρες αποφάσισε να πάει 6 βαθμούς πάνω καρφί...και παραμένει εκεί κολλημένος....37+ τέτοια ώρα είναι βαρυ.......

https://penteli.meteo.gr/stations/molaoi/

image.png.4c5d1dfbc8303af165df3090198604a0.png

Η δύναμη του καταβάτη ανέμου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καίγεται την ώρα που μιλάμε ένας από τους σημαντικότερους βιότοπους Natura  στο φαράγγι του Βουραϊκού .....μιας σπάνιας ομορφιάς διαδρομή από την Πούντα έως τα Καλάβρυτα με τον οδοντωτό σιδηρόδρομο ....δεν ξέρω τι να πω ....πολύ φοβάμαι ότι αυτή η φωτιά θα φτάσει στο Χελμό.....και δεν το λέω τυχαία ....έτσι όπως καίγεται όλη η Ελλάδα απ' τη Ρόδο ως την Κέρκυρα οι δυνάμεις είναι διασπαρτες και επιχειρούν σε πολλά πεδία οπότε ο Θεός βοηθός...   Κλαίω απλά γνωρίζοντας πολύ καλά τι γίνεται στάχτη  αυτή τη στιγμή 

FB_IMG_1690152233983.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Καίγεται την ώρα που μιλάμε ένας από τους σημαντικότερους βιότοπους Natura  στο φαράγγι του Βουραϊκού .....μιας σπάνιας ομορφιάς διαδρομή από την Πούντα έως τα Καλάβρυτα με τον οδοντωτό σιδηρόδρομο ....δεν ξέρω τι να πω ....πολύ φοβάμαι ότι αυτή η φωτιά θα φτάσει στο Χελμό.....και δεν το λέω τυχαία ....έτσι όπως καίγεται όλη η Ελλάδα απ' τη Ρόδο ως την Κέρκυρα οι δυνάμεις είναι διασπαρτες και επιχειρούν σε πολλά πεδία οπότε ο Θεός βοηθός...   Κλαίω απλά γνωρίζοντας πολύ καλά τι γίνεται στάχτη  αυτή τη στιγμή 

έχοντας παει αρκετες φορες στο βουνο ειναι μια καταστροφη που δεν μπορω να τη συλλαβω

μιλαμε για οργανωμενο εγκλημα για αλλη μια φορα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 minutes ago, Zisis said:

Πριν 2 ώρες αποφάσισε να πάει 6 βαθμούς πάνω καρφί...και παραμένει εκεί κολλημένος....37+ τέτοια ώρα είναι βαρυ.......

https://penteli.meteo.gr/stations/molaoi/

image.png.4c5d1dfbc8303af165df3090198604a0.png

Πού είσαι και ποστάρεις τον σταθμό των Μολάων;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Zisis said:

Το φαντάστηκα και σίγουρα δεν είναι καθόοοοοολου ευχαριστο.....

Ναι δεν υπάρχει αυτό που συμβαίνει τώρα. Εγώ δεν έχω θυμηθεί κάτι παρόμοιο να έχει συμβεί τέτοια ώρα... 

Είχα πάθει και μέσα στη μέρα θερμική εξάντληση - από το απόγευμα και μετά την έβγαλα συνέχεια με ντους και βρεγμένες πετσέτες... και πάνω που είχα άρχισα να συνέρχομαι, ήρθε αυτό να με αποτελειώσει. 

Είχε κάνει ένα αεράκι 2 λεπτά με δροσιά... κατά τις 12 και 20 και λέω αυτό είναι... δροσίζει τώρα... μα στα επόμενα 10-15 λεπτά άλλαξε άρδην - αρχίσαμε να βράζουμε... Έπιασε 37,3 κάποια στιγμή... μας έχει λιώσει εδώ και 2 ώρες και δεν λέει να φύγει...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ημερησιο ρεκορ ισοφαρισαμε, και θα το διαλυσουμε την Τεταρτη...

Με τα βραδια μας τι θα γινει ???

ΑΠΑΛΕΥΤΗ απιθανη κατασταση στο λεκανοπεδιο.....δεν βρισκω πουθενα κατω απο 31-32 βαθμους τετοια ωρα.....

Ισως να σημειωθει και ρεκορ ελαχιστης οπως παει, αν και, οπως σωστα ειπε ενας φιλος πιο πανω, μετα απο τετοιο 20ημερο πυροβολημα, για να πεσουν τα μπετα κατω απο 27-28 ελαχιστες πρεπει να ερθει //// μια Αριαδνη μες στον Αυγουστο !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερή βραδιά η αποψινή... η θερμοκρασία το τελευταίο μισάωρο αντι να πέφτει ανεβαίνει εδώ! Απ' τους 31.8℃ ανεβήκαμε στους 33.1℃ τώρα (03:15)!! Μέσα βέβαια με τον ιάπωνα δε καταλαβαίνω τίποτα....

Παράλληλα με την άνοδο αυτή της Τ, πτώση παρουσίασε η υγρασία και το σημείο δρόσου, χωρίς να αλλάξει κάτι ανεμολογικά.. απ' τα μεσάνυχτα έχει γυρίσει ασθενής βορειοδυτικός...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...