Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Πυρκαγιά στα Δερβενοχώρια 😥

Θα τα, κάψουν όλα 

Για μια ακόμα φορά οργανωμένο σχέδιο εμπρηστών. 

Περίμεναν δυστυχώς να μπει το δυνατό μελτέμι 

Καληνύχτα Ελλάδα, το μέλλον της θα είναι δυστυχώς, γεμάτο από στάχτες και αποκαιδια. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΜΕΓΑ κριμα, αναμενομενο μεν, μετα απο τετοια ζεστη και με ΤΕΤΟΙΟ αερα, ανοιγει η ορεξη στους καθε λογης εγκληματιες....

Για να δουμε....μακαρι να σβησουν το συντομοτερο

Αθλια ζεστη ημερα και η σημερινη παντως, οσο και να φυσαει, αμα εχει τετοια λαυρα, τι να σου κανει ο Μελτεμης

34-35αρια η γειτονια και δαιμονισμενος ΒΒΑ απτα ξημερωματα με 65αρα ριπη max

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Πράγματικα δεν ξέρω τι έχει πάθει ο Κώστας και θεωρεί ότι αυτό που έγραψα πήγαινε για αυτόν  και μόνο προσωπικα 

Ενώ την τελευταία φορά του εξήγησα ότι δεν είχα σκοπό να τον προσβάλω. 

Αλλά θα πρέπει να ξέρει ότι υπάρχει και κάτι που λέγεται αγανάκτηση με αυτα που συμβαίνουν γύρω μας, και  αυτη η αγανάκτηση δεν έχει σκοπό  να στοχοποιηθουν μέλη  αυτού του φόρουμ. 

Δεν πάει άλλο αυτο με τις φωτιές και την ξηρασία αυτή της εποχής 

Είμαστε καιρόφιλοι και μας πειράζει στα νεύρα, 

Συγνωμη που φαίνεται  έτσι εδώ μέσα, αυτό σε μερικόυς, αλλά δεν  κρύβεται αυτό άλλο ρε παιδιά 

 

 

 

 

 

Σπύρο πριν έναν μήνα είχα γράψει ότι σιχαθηκα με τις βροχές δεν μπορούμε να πάμε για ένα μπάνιο. Δεν το αναφέρω μόνο σε εσένα προσωπικά. Δυστυχώς η μέση λύση δεν υπάρχει. Φύγαμε από τις βροχές και φτάσαμε σε αυτό που γίνεται σήμερα ( φωτιά σε Αθηνα , Λουτρακι και Βοιωτία). Κανείς μα κανείς φυσιολογικός άνθρωπος δεν γουστάρει καύσωνες και φωτιές. Ξεκάθαρα. Και αν είναι να κάνω ένα μπάνιο και να ζω αυτό τον εφιάλτη όχι δεν γουστάρω. Ας βρέχει όλο το καλοκαίρι. Πριν 2 χρόνια κλαιγαμε κυριολεκτικά με ότι έγινε σε Αθήνα και Εύβοια. Ναι, εγώ είχα γράψει ότι σιχαθηκα τις βροχές. Αλλά από τους 32 βαθμούς μέχρι τον καύσωνα, τον αέρα και τις φωτιές υπάρχει μεγάλη διαφορά. Τεσπα. Θέλω να πω ένα συγγνώμη αν κάποιος νόμιζε ότι γουστάρω αυτά που γίνονται σήμερα. Και φυσικά πιο πολύ απ' όλους καταλαβαίνω τον @GEORGE SNOWMAN τι τράβηξε και τι συνεχίζει τα τραβάει δύο χρόνια τώρα. Αυτά παίδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για να ξέρετε από την μεγάλη εμπειρία που έχω ως παλιός εθελοντής πυροσβέστης αλλά και έχοντας συνδράμει λόγω δουλειάς σε πάρα πολλές πυρκαγιές οι περισσότερες μπαίνουν από ανθρώπινη ηλιθιότητα ....και πιστέψτε με είναι πολλοί οι  ηλίθιοι ανάμεσα μας ...και φυσικά έχουμε και τους πυρομανεις που βάζουν τις φωτιές γιατι τους εξιταρει...από εκεί και πέρα δεν μπαινω σε συνομοσιες .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πάντως για να ξέρετε από την μεγάλη εμπειρία που έχω ως παλιός εθελοντής πυροσβέστης αλλά και έχοντας συνδράμει λόγω δουλειάς σε πάρα πολλές πυρκαγιές οι περισσότερες μπαίνουν από ανθρώπινη ηλιθιότητα ....και πιστέψτε με είναι πολλοί οι  ηλίθιοι ανάμεσα μας ...και φυσικά έχουμε και τους πυρομανεις που βάζουν τις φωτιές γιατι τους εξιταρει...από εκεί και πέρα δεν μπιανω σε συνομοσιες .....

Μελίσσια και κάψιμο ξερων χόρτων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελα ρε Νικόλα τι "συγγνωμη"?Αλλο ο χαβαλες που κανουμε και σας τη λεω τους καλοκαιρακηδες και αλλο το φυσιολογικο που θελετε τα μπανακια σας.Τη λαιλαπα κανεις μας δεν τη θελει αλλα ειναι αναποφευκτη.Προχωραμε με ψυχραιμια,τα πραγματα τις επομενες μερςς και βδομαδες θα γινονται ολο και χειροτερα με αυτα που διαφαινονται στα καιρικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Σπύρο πριν έναν μήνα είχα γράψει ότι σιχαθηκα με τις βροχές δεν μπορούμε να πάμε για ένα μπάνιο. Δεν το αναφέρω μόνο σε εσένα προσωπικά. Δυστυχώς η μέση λύση δεν υπάρχει. Φύγαμε από τις βροχές και φτάσαμε σε αυτό που γίνεται σήμερα ( φωτιά σε Αθηνα , Λουτρακι και Βοιωτία). Κανείς μα κανείς φυσιολογικός άνθρωπος δεν γουστάρει καύσωνες και φωτιές. Ξεκάθαρα. Και αν είναι να κάνω ένα μπάνιο και να ζω αυτό τον εφιάλτη όχι δεν γουστάρω. Ας βρέχει όλο το καλοκαίρι. Πριν 2 χρόνια κλαιγαμε κυριολεκτικά με ότι έγινε σε Αθήνα και Εύβοια. Ναι, εγώ είχα γράψει ότι σιχαθηκα τις βροχές. Αλλά από τους 32 βαθμούς μέχρι τον καύσωνα, τον αέρα και τις φωτιές υπάρχει μεγάλη διαφορά. Τεσπα. Θέλω να πω ένα συγγνώμη αν κάποιος νόμιζε ότι γουστάρω αυτά που γίνονται σήμερα. Και φυσικά πιο πολύ απ' όλους καταλαβαίνω τον @GEORGE SNOWMAN τι τράβηξε και τι συνεχίζει τα τραβάει δύο χρόνια τώρα. Αυτά παίδες. 

Ρε μπάνια συναυλίες ψαροντουφεκά μπαλκονίσια αράγματα χωριά διακοπές αυτά γουστάρουμε!!!

Σιγα μην απολογηθώ κιόλας

ποιος μιλάει για καύσωνες!!!Αν είναι δυνατόν είτε βρεχει είτε καύσωνα μέσα είμαστε στα σπίτια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελα παίδες προχωραμε.Ξαναλεω, ψυχραιμια γιατι τα δυσκολα εναι μπροστα μας.Τουλαχιστον μην χαθουν ανθρωποι ξανα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Σπύρο πριν έναν μήνα είχα γράψει ότι σιχαθηκα με τις βροχές δεν μπορούμε να πάμε για ένα μπάνιο. Δεν το αναφέρω μόνο σε εσένα προσωπικά. Δυστυχώς η μέση λύση δεν υπάρχει. Φύγαμε από τις βροχές και φτάσαμε σε αυτό που γίνεται σήμερα ( φωτιά σε Αθηνα , Λουτρακι και Βοιωτία). Κανείς μα κανείς φυσιολογικός άνθρωπος δεν γουστάρει καύσωνες και φωτιές. Ξεκάθαρα. Και αν είναι να κάνω ένα μπάνιο και να ζω αυτό τον εφιάλτη όχι δεν γουστάρω. Ας βρέχει όλο το καλοκαίρι. Πριν 2 χρόνια κλαιγαμε κυριολεκτικά με ότι έγινε σε Αθήνα και Εύβοια. Ναι, εγώ είχα γράψει ότι σιχαθηκα τις βροχές. Αλλά από τους 32 βαθμούς μέχρι τον καύσωνα, τον αέρα και τις φωτιές υπάρχει μεγάλη διαφορά. Τεσπα. Θέλω να πω ένα συγγνώμη αν κάποιος νόμιζε ότι γουστάρω αυτά που γίνονται σήμερα. Και φυσικά πιο πολύ απ' όλους καταλαβαίνω τον @GEORGE SNOWMAN τι τράβηξε και τι συνεχίζει τα τραβάει δύο χρόνια τώρα. Αυτά παίδες. 

Γιατί είπε κανείς από εμάς να μην έχει καλοκαίρι φυσιολογικό? Αυτό που βλέπουν τα μάτια μας μόνο φυσιολογικό δεν δείχνει ρε Νικόλα

Οπωτε ας καταλάβουν κάποιοι γιατί τα γράφουμε και για ποιον σκοπό 

Αλλά ρε φίλε δεν γίνεται να γκρινιάζετε επανειλημμένα για τις βροχές του Ιουνίου. Ενω ο χειμώνας που μας πέρασε ήταν άθλιος. Είμαι λάθος σε αυτό? 

Επιπλέον παρεξηγείτε ο Κώστας με αυτα που γράφω, αλλά ξεχνάει οτι τον  περασμένο Δεκέμβρη ήταν με γυαλιά ηλίου στην παραλία, και πανηγυρίζε το παγκόσμιο που σήκωνε ο μεσι. 

Τεσπα η αγανάκτηση μου για αυτή την εποχή για τελειώνει εδώ  οριστικά το θέμα, (και η οποία παρεξήγηση) ηταν ανέκαθεν λόγω τον δασών. Από μικρό παιδί βλέποντας αυτές τις εικόνες στα μάτια μου, με έκανε να μην το γουστάρω καθόλου . Φυσικά είναι και οι καύσωνες σε όλο αυτό, αλλά μέσα στο μυαλό μου ήταν πάντα δεύτερων σημασίας. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Εικόνα από τη φωτιά στα Δερβενοχώρια. Και η άλλη εικόνα δείτε τα σημεια που έχουμε φωτιές. Σαν τρίφωνο. 

FB_IMG_1689606184677.jpg

FB_IMG_1689606222085.jpg

Βρίσκεται λίγο πιο δυτικά από την φωτιά του 2016 η 2017 δεν θυμαμαι ακριβώς πότε έγινε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, alkis91_2.0 said:

Με το ημιξηρο κλιμα της περιοχης εκει χωρις τεχνητη αναδασωση δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναβγει δεντρο... Παλι καλα που η βλαστηση ειναι σε γενικες γραμμες χαμηλη εκει οποτε και η ενταση της φωτιας σε πιο λογικα πλαισια, ετσι και μπει αλλη φωτια σε κανα δασος με αυτες τις συνθηκες την βαψαμε.

Κρίμα, ότι καεί τώρα ακριβώς λόγω του κλίματος θερμής στέπας δεν θα μπορέσει εύκολα να αναδασωθεί. Θα είναι πολύ πολύ δύσκολο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42.1 Κρανίδι ΕΑΑ μέγιστη Ελλάδας

38.2 Χαροκόπειο ΕΑΑ μέγιστη Αττικής

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανονικά καυσωνικη ημερα η σημερινή με το heat index εδώ στο Μακροχωρι στους 48,3 βαθμούς !!! Παρόλο που το θερμόμετρο στον σταθμο έγραψε 37,3 η υγρασία στα ύψη κάνει την αίσθηση έξω σάουνα κανονική … αηδία κι έχουμε ακόμα 15 μέρες τουλάχιστον μπροστά μας και χειρότερες  … ούτε υπομονή δεν νοείται … 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Κανονικά καυσωνικη ημερα η σημερινή με το heat index εδώ στο Μακροχωρι στους 48,3 βαθμούς !!! Παρόλο που το θερμόμετρο στον σταθμο έγραψε 37,3 η υγρασία στα ύψη κάνει την αίσθηση έξω σάουνα κανονική … αηδία κι έχουμε ακόμα 15 μέρες τουλάχιστον μπροστά μας και χειρότερες  … ούτε υπομονή δεν νοείται … 

Πόσο %υγρασία έχεις σωτο αυτή την στιγμή? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εαν υπαρχει κατι θετικο να αναφερω,περαν του γεγονοτος οτι δεν εχουμε ανθρωπινες απωλειες για την ωρα,ειναι οτι σωθηκαν ολα τα ζωα και τα αλογα στον ιππικο ομιλο Αναβυσσου..Η φωτο ανηκει στον Νικο Χριστοφακη..Απ οτι μαθαινω..Τεραστια κινητοποιηση απο εθελοντες σε ολα τα μετωπα...!!!

361622023_683672647137783_6040963862248509929_n.jpg

Και του δημοσιογραφου Μιχαλη Καραγιαννη.Μεσα στη μαυριλα,θετικο οτι σωζεται...!!

aloga2-768x512.jpg

aloga-kouvaras-768x511.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμφανιστηκε το συννεφο καπνού στα δυτικα του Πειραια απο τη φωτιά στα Δερβενοχώρια

 

20230717_184337.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...