Jump to content
South καυσωνάκιας

Αποτίμηση ιστορικού καύσωνα και ολόκληρου του Ιουλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, korfalonas said:

Ελα τωρα που φαινεται απλα τσιμπημενο ειναι ολοφανερο οτι δεν στεκει απλα, ο σταθμος σε σχεση με των Σπατων μονιμα υπερκαταγραφει υπαρχουν και καποια ορια στο μεγεθος και στη συχνοτητα των θερμοκρασιακων αποκλισεων.

Πάντως επειδή ειδικά εκείνη η ημέρα ήταν ημέρα ρεκόρ για την Αν. Αττική καλό είναι να υπάρχει ως καταγραφή. Μπορεί όντως η απόκλιση να οφείλεται σε προβληματικό σταθμό αλλά μπορεί και να είναι απλά λόγω του οτι μιλάμε για διαφορετικούς σταθμούς. Επειδή γινόταν πανικός με τους ανέμους εκείνη τη μέρα είναι σημαντικό να υπάρχει ως στοιχείο και να το αξιολογήσουμε μελλοντικά πιο αναλυτικά. 

Προσωπικά θα το ψάξω τους επόμενους μήνες σιγά σιγά όπως και όλες τις υπόλοιπες τιμές των ιδιωτικών σταθμών που αναφέρω και αν προκύψει κάτι αξιόλογο θα επανέλθω εδώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/1/2023 at 6:45 PM, South καυσωνάκιας said:

Δημοσίευση της ΕΜΥ αναφορικά με τον ιστορικό καύσωνα με μερικά πολύ ενδιαφέροντα στατιστικά!

http://www.emy.gr/emy/el/pdf/EMY_C_Analysis_epeisodivn_kausona_Iouliou_2023.pdf

1198987323_Screenshot2023-08-01at6_43_11PM.png.4372647dc47f855fc3e376ba6505b3bf.png

 

 

Νταξει το Τατοι κανει μπαμ οτι το 48ρι ειναι μουφα αφου δεν το εχει πλησιασει καν σε οποιοδηποτε καυσωνα με οποιοδηποτε ανεμο... Η Ελευσινα ειναι αλλη ιστορια, απο τη στιγμη που εχει φτασει 46 2-3  φορες ενα ξεμπαρκο 48ρι δεν μπορει να αποκλειστει. Βεβαια οντως δυσκολο να το ξαναδουμε αφου σε δυνατους καυσωνες η αυρα ειναι αυτη που συνηθως επικρατει εκει. Εκεινη την ημερα το 1977 πιθανως οι συνθηκες να ηταν μοναδικες, Κατι σαν το 44ρι της Μικρας στη Θεσσαλονικη το 2007 ενα πραμα, σχεδον αδυνατον να ξανασυμβει στο κοντινο μελλον!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, alkis91_2.0 said:

Νταξει το Τατοι κανει μπαμ οτι το 48ρι ειναι μουφα αφου δεν το εχει πλησιασει καν σε οποιοδηποτε καυσωνα με οποιοδηποτε ανεμο... Η Ελευσινα ειναι αλλη ιστορια, απο τη στιγμη που εχει φτασει 46 2-3  φορες ενα ξεμπαρκο 48ρι δεν μπορει να αποκλειστει. Βεβαια οντως δυσκολο να το ξαναδουμε αφου σε δυνατους καυσωνες η αυρα ειναι αυτη που συνηθως επικρατει εκει. Εκεινη την ημερα το 1977 πιθανως οι συνθηκες να ηταν μοναδικες, Κατι σαν το 44ρι της Μικρας στη Θεσσαλονικη το 2007 ενα πραμα, σχεδον αδυνατον να ξανασυμβει στο κοντινο μελλον!

Το Τατόι και άλλες φορές έχει δώσει τρελές τιμές φάση μέγιστες Αττικής για συγκεκριμένες μέρες αλλά είναι πολύ πιο σπάνιες οι συνοπτικές συνθήκες με τις οποίες το καταφέρνει. Ακόμα και ο σταθμός του ΕΑΑ. 

Για το Θριάσιο και το 2007 πιστεύω τοπικά το είδε το 48άρι κάπου η ευρύτερη Ελευσίνα/Δυτική Αττική κρίνοντας από το 47.5 fan aspirated σταθμού του Δήμου Ασπροπύργου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/7/2023 at 9:02 PM, South καυσωνάκιας said:

Το Τατόι και άλλες φορές έχει δώσει τρελές τιμές φάση μέγιστες Αττικής για συγκεκριμένες μέρες αλλά είναι πολύ πιο σπάνιες οι συνοπτικές συνθήκες με τις οποίες το καταφέρνει. Ακόμα και ο σταθμός του ΕΑΑ. 

Για το Θριάσιο και το 2007 πιστεύω τοπικά το είδε το 48άρι κάπου η ευρύτερη Ελευσίνα/Δυτική Αττική κρίνοντας από το 47.5 fan aspirated σταθμού του Δήμου Ασπροπύργου. 

Το Τατόι όμως έχει πιάσει ποτέ έστω 46 με τα δεδομένα που έχουμε? Αν όχι μου φαίνεται αδιανόητο να τα κατάφερε εκείνη την ημέρα του 1977 ποσό μάλλον όταν δεν φαίνεται να ήταν και "ο καιρός" του... Τώρα ας πούμε την Τετάρτη πριν 2 εβδομάδες που έσπασαν ρεκόρ στην αν. Αττική δεν κατάφερε κάτι πέρα από τα προσδοκώμενα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Το Τατόι όμως έχει πιάσει ποτέ έστω 46 με τα δεδομένα που έχουμε? Αν όχι μου φαίνεται αδιανόητο να τα κατάφερε εκείνη την ημέρα του 1977 ποσό μάλλον όταν δεν φαίνεται να ήταν και "ο καιρός" του... Τώρα ας πούμε την Τετάρτη πριν 2 εβδομάδες που έσπασαν ρεκόρ στην αν. Αττική δεν κατάφερε κάτι πέρα από τα προσδοκώμενα!

Δε ξέρω ποιός είναι ο καιρός του ακριβώς. Αλλά δείχνει κάποιες φορές πολύ μεγάλη δυναμική. Επίσης εκείνη την ημέρα του 1977 2 διαφορετικοί σταθμοί είχαν δώσει 48+.

Ο ένας στο αεροδρόμιο από ΕΜΥ έδωσε το επίσημο 48 άρι και ο άλλος σε διαφορετική τοποθεσία το 48.7 από το σταθμό του ΕΑΑ. Μια μικρή φωτιά πολύ τοπικά με τους στροβιλισμούς μπορεί να επηρεάσει κάποιο σταθμό. Αλλά 2 σε διαφορετικές τοποθεσίες? Απλά ήταν πολύ δυνατή μέρα το 1977 θερμοκρασιακά. Φαίνεται και από τιμές ρεκόρ πέρα από Ελευσίνα και Αλμυρό κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Δε ξέρω ποιός είναι ο καιρός του ακριβώς. Αλλά δείχνει κάποιες φορές πολύ μεγάλη δυναμική. Επίσης εκείνη την ημέρα του 1977 2 διαφορετικοί σταθμοί είχαν δώσει 48+.

Ο ένας στο αεροδρόμιο από ΕΜΥ έδωσε το επίσημο 48 άρι και ο άλλος σε διαφορετική τοποθεσία το 48.7 από το σταθμό του ΕΑΑ. Μια μικρή φωτιά πολύ τοπικά με τους στροβιλισμούς μπορεί να επηρεάσει κάποιο σταθμό. Αλλά 2 σε διαφορετικές τοποθεσίες? Απλά ήταν πολύ δυνατή μέρα το 1977 θερμοκρασιακά. Φαίνεται και από τιμές ρεκόρ πέρα από Ελευσίνα και Αλμυρό κτλ

Aυτο λεω, περα παο εκινη τη μερα εχουμε τιποτα αλλο? εστω ενα 46ρι ρε αδερφε, εγω δεν εχω δει τιποτα! Ουτε καν κοντα σε αυτα τα νουμερα για Τατοι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Aυτο λεω, περα παο εκινη τη μερα εχουμε τιποτα αλλο? εστω ενα 46ρι ρε αδερφε, εγω δεν εχω δει τιποτα! Ουτε καν κοντα σε αυτα τα νουμερα για Τατοι..

Εγώ άλλο λέω όμως. Οτι ουσιαστικά εκείνη η ημέρα ήταν πολύ δυνατή, ανεξάρτητα από οτι έκανε πριν. Πχ δες φέτος Μαλακάσα. Συνέτριψε το ρεκόρ της κατά σχεδόν 2 βαθμούς γιατί εκείνη η ημέρα στην Αν. Αττική ήταν πολύ ιδιαίτερη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Εγώ άλλο λέω όμως. Οτι ουσιαστικά εκείνη η ημέρα ήταν πολύ δυνατή, ανεξάρτητα από οτι έκανε πριν. Πχ δες φέτος Μαλακάσα. Συνέτριψε το ρεκόρ της κατά σχεδόν 2 βαθμούς γιατί εκείνη η ημέρα στην Αν. Αττική ήταν πολύ ιδιαίτερη. 

Ναι συμφωνω αλλα ξερουμε γιατι εγινε αυτο, λογω του συνδυασμου πολυ υψηλων 850ριων και του ισχυρου ΔΒΔ ανεμου τις μεσημεριανες ωρες! Με τα στοιχεια που εχουμε για το 1977 και με τις γενικες επιδοσεις του παρελθοντος του Τατοιου που δεν εχουν καμια σχεση με την Ελευσινα ουτε τη νεα φιλαδελφεια ας πουμε απλα δεν μου γεμιζει το ματι! Αν δεν ηξερα και για τη φωτια τοτε ισως και να ειχα πειστει, αλλα ετσι πως φαινονται  τα πραγματα μου φαινεται πολυ πιθανο να ηταν μουφα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ναι συμφωνω αλλα ξερουμε γιατι εγινε αυτο, λογω του συνδυασμου πολυ υψηλων 850ριων και του ισχυρου ΔΒΔ ανεμου τις μεσημεριανες ωρες! Με τα στοιχεια που εχουμε για το 1977 και με τις γενικες επιδοσεις του παρελθοντος του Τατοιου που δεν εχουν καμια σχεση με την Ελευσινα ουτε τη νεα φιλαδελφεια ας πουμε απλα δεν μου γεμιζει το ματι! Αν δεν ηξερα και για τη φωτια τοτε ισως και να ειχα πειστει, αλλα ετσι πως φαινονται  τα πραγματα μου φαινεται πολυ πιθανο να ηταν μουφα.

Και από το σταθμό του ΕΑΑ το 48.7 και της ΕΜΥ το 48 ήταν μούφα? Και οι 2 τιμές σε διαφορετικές τοποθεσίες στο Τατόι ήταν μουφα?Πχ στη φωτιά του 2021 που ήταν σαφώς μεγαλύτερη η φωτιά ο νέος σταθμός του ΕΑΑ στο Τατόι έδωσε εντελώς άλλες Τ από αυτόν της ΕΜΥ. 

Εμένα μου φαίνεται παρατραβηγμένο οτι μια μικρή φωτιά αρκετά μακριά μπορεί να επηρεάσει 2 διαφορετικές τοποθεσίες. Ιστορίες για αγρίους μου κάνουν αυτά, δεδομένου οτι έχω διαβάσει διεθνώς λέει οτι οι φωτιές επηρεάζουν τις Τ προς τα πάνω μόνο πολύ πολύ τοπικά και πολύ κοντά ή μακρινότερα  λόγω καπνού επηρεάζουν προς τα κάτω τις Τ.

Και το 1977 ήταν πολύ υψηλά τα 850 και είχαμε ισχυρούς ανέμους!Απλά για μένα το 1977 έπιασε σχεδόν τέλεια την Αττική

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Και από το σταθμό του ΕΑΑ το 48.7 και της ΕΜΥ το 48 ήταν μούφα? Και οι 2 τιμές σε διαφορετικές τοποθεσίες στο Τατόι ήταν μουφα?Πχ στη φωτιά του 2021 που ήταν σαφώς μεγαλύτερη η φωτιά ο νέος σταθμός του ΕΑΑ στο Τατόι έδωσε εντελώς άλλες Τ από αυτόν της ΕΜΥ. 

Εμένα μου φαίνεται παρατραβηγμένο οτι μια μικρή φωτιά αρκετά μακριά μπορεί να επηρεάσει 2 διαφορετικές τοποθεσίες. Ιστορίες για αγρίους μου κάνουν αυτά, δεδομένου οτι έχω διαβάσει διεθνώς λέει οτι οι φωτιές επηρεάζουν τις Τ προς τα πάνω μόνο πολύ πολύ τοπικά και πολύ κοντά ή μακρινότερα  λόγω καπνού επηρεάζουν προς τα κάτω τις Τ.

Και το 1977 ήταν πολύ υψηλά τα 850 και είχαμε ισχυρούς ανέμους!Απλά για μένα το 1977 έπιασε σχεδόν τέλεια την Αττική

Ναι αλλα το τατοι ως δια μαγειας εχει "ξεφυγει" ολες τις αλλες φορες απο τα τερατα ενω Ελευσινα/νεα φιλαδελφεια ειναι consistent στις επιδοσεις τους αναλογως τους ανεμους... αμα οντως ισχυει ειδικα τωρα με γκλομπαλ γουορμινγκ καποτε θα ξανασυμβει, για την Ελευσινα το πιστευω οτι θα το φτασει παλυ καποια στιγμη, ακομα και για τη νεα φιλαδελφεια το πιστευω απο Αττικη.. αλλα για Τατοι ουτε 1 ευρω δεν θα επαιζα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ναι αλλα το τατοι ως δια μαγειας εχει "ξεφυγει" ολες τις αλλες φορες απο τα τερατα ενω Ελευσινα/νεα φιλαδελφεια ειναι consistent στις επιδοσεις τους αναλογως τους ανεμους... αμα οντως ισχυει ειδικα τωρα με γκλομπαλ γουορμινγκ καποτε θα ξανασυμβει, για την Ελευσινα το πιστευω οτι θα το φτασει παλυ καποια στιγμη, ακομα και για τη νεα φιλαδελφεια το πιστευω απο Αττικη.. αλλα για Τατοι ουτε 1 ευρω δεν θα επαιζα!

Τώρα δε θυμάμαι τη χρονιά. Το 2019 ήταν?2020? δε θυμάμαι ακριβώς.. τότε το Τατόι ΕΑΑ είχε ξεσκίσει για 1-2 μέρες όλη την υπόλοιπη Αττική. Μιλάμε 2 βαθμούς πάνω. Δε θυμάμαι όμως τις συνοπτικές συνθήκες. Θυμάμαι όμως το είχαμε σχολιάσει με αρκετά παιδιά εδώ. Με τον @geornik σίγουρα. 

Δεν ασχολείσαι πολύ με τα θερμά ρεκόρ αλλά άκου τον παλιό. Το Τατόι είναι μυστήριο τρένο. Είναι more than meets the eye...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Τώρα δε θυμάμαι τη χρονιά. Το 2019 ήταν?2020? δε θυμάμαι ακριβώς.. τότε το Τατόι ΕΑΑ είχε ξεσκίσει για 1-2 μέρες όλη την υπόλοιπη Αττική. Μιλάμε 2 βαθμούς πάνω. Δε θυμάμαι όμως τις συνοπτικές συνθήκες. Θυμάμαι όμως το είχαμε σχολιάσει με αρκετά παιδιά εδώ. Με τον @geornik σίγουρα. 

Δεν ασχολείσαι πολύ με τα θερμά ρεκόρ αλλά άκου τον παλιό. Το Τατόι είναι μυστήριο τρένο. Είναι more than meets the eye...

Αμα δεν δω δεν πιστευω τιποτα! Βρειτε λινκ του παλιου θρεντ με τα νουμερα να το συζητησουμε αν ειναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Αμα δεν δω δεν πιστευω τιποτα! Βρειτε λινκ του παλιου θρεντ με τα νουμερα να το συζητησουμε αν ειναι!

Σιγά μη κάθομαι να ψάχνω τώρα. Αλλά έτσι είναι όπως το λέω. Σίγουρα είχε γίνει αυτό και είχε κάνει εντύπωση και σε άλλους εδώ στο φόρουμ. Σε εμένα όχι τόσο. Απλά επιβεβαίωσε οτι το Τατόι τρώει τα σκαλώματα του πολύ πιο σπάνια φυσικά αλλά τα τρώει. Να ένα πράγμα όπως το απρόβλεπτο φοένιασμα του Σουνίου (το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει ακριβώς με ποιες μοίρες ανέμου σκαλώνει). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Σιγά μη κάθομαι να ψάχνω τώρα. Αλλά έτσι είναι όπως το λέω. Σίγουρα είχε γίνει αυτό και είχε κάνει εντύπωση και σε άλλους εδώ στο φόρουμ. Σε εμένα όχι τόσο. Απλά επιβεβαίωσε οτι το Τατόι τρώει τα σκαλώματα του πολύ πιο σπάνια φυσικά αλλά τα τρώει. Να ένα πράγμα όπως το απρόβλεπτο φοένιασμα του Σουνίου (το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει ακριβώς με ποιες μοίρες ανέμου σκαλώνει). 

Nα το δω να πιασει 46 εστω μια φορα και θα πω ενταξει.. γινεται. Οπως εχουν τα πραγματα, πιο πιθανο μου φαινεται να ειναι λετζιτ το 46ρι του γκολφ 😄

Οχι ενταξει πλακα κανω αλλα αν οντως μπορει, αυτο δεν κρυβεται, θα το δουμε στην πορεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

 να ειναι λετζιτ το 46ρι του γκολφ 😄

 

Παρακαλώ αν ο δήμαρχος Γλυφάδας ακούει να προχωρήσει σε ατιμωτική μεταδημότευση του παραπάνω χρήστη 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@alkis91_2.0 

πάντως σοβαρά τώρα για το Γκόλφ να στο δώσω ότι έχει αρχίσει και εμένα πλέον να μη μου πολυγεμίζει το μάτι. Κοίταξα πρόσφατα το διάγραμμα φωτεινότητας του σταθμού και δε μου φαίνεται πολύ consistent. Μπορεί να είναι λάθος τοποθετημένος βασικά. Κάπου κοντά σε εμπόδιο που επηρεάζει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/9/2023 at 5:28 PM, South καυσωνάκιας said:

@alkis91_2.0 

πάντως σοβαρά τώρα για το Γκόλφ να στο δώσω ότι έχει αρχίσει και εμένα πλέον να μη μου πολυγεμίζει το μάτι. Κοίταξα πρόσφατα το διάγραμμα φωτεινότητας του σταθμού και δε μου φαίνεται πολύ consistent. Μπορεί να είναι λάθος τοποθετημένος βασικά. Κάπου κοντά σε εμπόδιο που επηρεάζει. 

99.9% λαθος τοποθετηση, και 0.1% να ειναι προβληματικη η συσκευη.. το να ειναι αληθινα αυτα που λεει δεν του δινω καμια πιθανοτητα 😄

Αφου εχουμε το Ελληνικο επισημο Βάισα ή οπως τον ειπατε τελος παντων στο αλλο θρεντ στο 1 χιλιομετρο με πανομοιοτυπη τοπογραφια.. Δεν δικαιολογουνται αυτες οι διαφορες!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, alkis91_2.0 said:

99.9% λαθος τοποθετηση, και 0.1% να ειναι προβληματικη η συσκευη.. το να ειναι αληθινα αυτα που λεει δεν του δινω καμια πιθανοτητα 😄

Αφου εχουμε το Ελληνικο επισημο Βάισα ή οπως τον ειπατε τελος παντων στο αλλο θρεντ στο 1 χιλιομετρο με πανομοιοτυπη τοπογραφια.. Δεν δικαιολογουνται αυτες οι διαφορες!

Vaisala ρε συ 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΙΟΥΛΙΟΣ 
Μέσες θερμοκρασίες (°C) σε επανδρωμένους σταθμούς - Οι 5 υψηλότερες*

Μίκρα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο Μακεδονία) 1892-2023
2012 30.6
2023 30.0
2021 29.6
2007 29.3
1988 29.3

Λάρισα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1899-2023
2023 31.1
2012 31.1
1988 30.3
2007 30.1
2021 29.6

Κέρκυρα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1955-2023
2012 30.1
2015 30.0
2022 29.9
2023 29.8
2021 29.7

Σάμος ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1951-2023
2012 31.4
2023 31.4
1988 30.8
2021 30.4
2009 30.2

Καλαμάτα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1951-2023
2023 29.8
2012 29.1
1963 28.7
2021 28.5
2007 28.3

Σούδα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1975-2023
2023 29.2
2012 29.1
2002 28.6
2021 28.3
2000 28.3

Ηράκλειο ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1950-2023
2023 28.8
2012 28.2
2021 28.2
1955 28.0
2002 27.9

Όπως βλέπουμε από τα παραπάνω, οι πέντε θερμότεροι μήνες στους σταθμούς, υπήρξαν μετά το 2000 (με μικρές εξαιρέσεις). Όπως πάντα, οι επίσημες τιμές του 2023 στο κλιματικό δελτίο της ΕΜΥ.

* ΠΗΓΕΣ: GHCN‐M version 3 (NOAA) και ημερήσια SYNOP σταθμών

Επεξεργάστηκε από Michael_SN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι περίεργος αν η Ελευσίνα ΕΜΥ σπάσει την επική μέση μηνιαία Τ των 32.0 από το 2012

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/10/2023 at 7:14 PM, alkis91_2.0 said:

99.9% λαθος τοποθετηση, και 0.1% να ειναι προβληματικη η συσκευη.. το να ειναι αληθινα αυτα που λεει δεν του δινω καμια πιθανοτητα 😄

Αφου εχουμε το Ελληνικο επισημο Βάισα ή οπως τον ειπατε τελος παντων στο αλλο θρεντ στο 1 χιλιομετρο με πανομοιοτυπη τοπογραφια.. Δεν δικαιολογουνται αυτες οι διαφορες!

Εύρηκα!!! 

Οι σωστές τιμές (μάλλον υποθέτω διορθωμένες??) του Davis στο Γκόλφ της Γλυφάδας από το wunderground. Υποθέτω μιλάμε για τον ίδιο σταθμό. Θα μου έκανε εντύπωση αν έχουμε 2 Davis στο Γκόλφ τόσο κοντά. 

Μέγιστη Ιουλίου 2023 44.8

Μέγιστη Αυγούστου 2021 44.6

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IGLYFA1/table/2021-08-16/2021-08-16/monthly

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IGLYFA1/table/2023-07-16/2023-07-16/monthly

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΙΟΥΛΙΟΣ
Μέσες μέγιστες θερμοκρασίες (°C) σε επανδρωμένους σταθμούς - Οι 5 υψηλότερες*

Μίκρα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο Μακεδονία) 1960-2023
2012 34.7
2007 34.3
1988 34.3
2023 34.2
2021 34.1

Λάρισα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1950-2023
1950 37.4
2023 37.1
2012 36.6
1988 36.3
2007 36.0

Κέρκυρα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1950-2023
2012 34.9
2022 34.5
2015 34.4
1988 34.3
2023 34.0

Σάμος ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1978-2023
2023 35.4
2007 35.4
2012 35.3
2000 35.0
1988 35.0

Ρόδος ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1954-2023
1954 32.9
2023 32.8
1963 32.8
1956 32.7
1968 32.6

Ηράκλειο ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1950-2023
2023 31.4
1966 30.9
1965 30.8
2012 30.5
2002 30.5

Σούδα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1973-2023
2012 33.5
2023 33.1
2000 32.8
2018 32.7
1973 32.6

* ΠΗΓΕΣ: GHCN‐M version 3 (NOAA) και ημερήσια SYNOP σταθμών

Όταν δημοσιευθεί το κλιματικό δελτίο του Ιουλίου 2023 από την ΕΜΥ, θα επανέλθω για τυχόν διορθώσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, Michael_SN said:

Λάρισα ΕΜΥ (Αεροδρόμιο) 1950-2023
1950 37.4
2023 37.1
2012 36.6
1988 36.3
2007 36.0

Ευχαριστούμε!!

Οι τιμές πριν το 1955 για τους περισσότερους σταθμούς δεν είναι ομογενοποιημένες από ΕΜΥ.

Επίσημα η λειτουργία του σταθμού Λάρισα ΕΜΥ είναι από το 1955. Δε προκύπτει από πουθενά από ΕΜΥ το 37.4 για Λάρισα. Γενικά το GHCN‐M έχει πολλά τέτοια κουλά γι αυτό πρέπει να κάνουμε cross check πάντα από το επίσημο αρχείο της ΕΜΥ. Περιμένουμε και το κλιματικό δελτίο της ΕΜΥ όμως μάλλον το 2023 έχει σπάσει το ρεκόρ μέσης μέγιστης στο Αεροδρόμιο Λάρισας!

http://www.emy.gr/emy/el/services/components/MetStationsList.pdf

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κοίταξα στα γρήγορα διάφορους σταθμούς για να δω πόσες μέρες ξεπέρασαν τους 40c φέτος τον καυτό Ιούλιο..νομίζω νικητής το Κρανίδι με 11 μέρες με >40c!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Ευχαριστούμε!!

Οι τιμές πριν το 1955 για τους περισσότερους σταθμούς δεν είναι ομογενοποιημένες από ΕΜΥ.

Επίσημα η λειτουργία του σταθμού Λάρισα ΕΜΥ είναι από το 1955. Δε προκύπτει από πουθενά από ΕΜΥ το 37.4 για Λάρισα. Γενικά το GHCN‐M έχει πολλά τέτοια κουλά γι αυτό πρέπει να κάνουμε cross check πάντα από το επίσημο αρχείο της ΕΜΥ. Περιμένουμε και το κλιματικό δελτίο της ΕΜΥ όμως μάλλον το 2023 έχει σπάσει το ρεκόρ μέσης μέγιστης στο Αεροδρόμιο Λάρισας!

http://www.emy.gr/emy/el/services/components/MetStationsList.pdf

Υπάρχει κάποια γραπτή πηγή που τεκμηριώνει αυτή την πληροφορία ή προκύπτει από τους πίνακες της ΕΜΥ με τις περιόδους λειτουργίας των σταθμών;

Αν όντως ισχύει, να το δεχθώ για να είμαστε συμβατοί με ΕΜΥ αλλά και στατιστικά σωστότεροι.

Πάντως, ειδικά για εμάς εδώ που δεν κάνουμε αυστηρά επιστημονική έρευνα, μερικές φορές κάποιες ακραίες τιμές σε μια χρονοσειρά, έστω και μη ομογενοποιημένη, μπορεί να κρύβουν κάποιο ιστορικό μετεωρολογικό γεγονός, όπως πχ ο Γενάρης 1942 στη Μίκρα με μέση 0,9°C   😁

Επεξεργάστηκε από Michael_SN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...