Jump to content
baristrs

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Α έτσι εξηγείται η δυσαρέσκεια χααχα. Εδώ ειδικά στα περίχωρα της πόλης είναι ακόμα χαμηλότερα, έχει πραγματική δροσιά. Και σε αντίθεση με τους υπόλοιπους εγώ νιώθω πως είχα 1 μήνα καλοκαίρι φέτος. Από την μία η έλλειψη καταιγίδων, από την άλλη οι σχετικά χαμηλές Τ τον Ιούνιο, δεν ξέρω. Όπως μετράτε αντίστροφα εσείς τώρα, κάπως έτσι κάνω και εγώ τον Μάρτιο για να έρθει η εποχή με τις καταιγίδες και με τις θερμοκρασίες [που εμένα] μου φαίνοται βολικές😝 Μακάρι να κάνει κάποιο μεγάλο χιόνι ο χειμώνας να προσπαθήσει να μου αλλάξει την γνώμη που έχω!

Φαίνεται νεφελώδης καιρός ειδικά αύριο το πρωί με μεσημέρι, ίσως ρίξει καμιά βροχούλα, αλλά καταιγίδα λίγο δύσκολο με τέτοιον προβλεπόμενο αέρα

Μάρτιο κι Απρίλη ποτέ σχεδόν δεν έχει καταιγίδες θερμικές. Θερμικές καταιγίδες είναι από τέλη Απριλίου μέχρι και τα μέσα Σεπτέμβρη. Δύσκολα λοιπόν να δεις καταιγίδες τόσο νωρίς αν κι εγώ πέρσι είδα θερμική καταιγίδα στις 22/2/2022 (η μέρα εκείνη βέβαια μου πήγε χάλια). Προσωπικά σιχαίνομαι τις θερμικές καταιγίδες μαζί με υψηλές θερμοκρασίες. Προτιμώ ηλιοφάνεια και χαμηλές θερμοκρασίες. Είμαι τότε πιο παραγωγικός.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα μακρινά όλο πέφτει στα κλιματικά η Τ και τελικά παραμένει στα 20+ στα 850, με εξαίρεση 5 μέρες στις αρχές Αυγούστου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ιδανικό σενάριο απ αικον... Μια διαταραχή με δυτικά ρεύμα ρεε

 

χειρότερα τα 6αρια ως προς την μεταβλητή της Αγγλίας.. Παρόλα αυτά θα ήθελα να βγει το αικον 6ζ ακριβώς όπως είναι...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απορώ που βλέπεται οτι το Σεπτέμβρη θα βρασουμε.Εγω μέγιστες το πολυ 33 βαθμών βλέπω το πρωτο 10ημερο  μέσα στις πόλεις και σε ευπαθείς στη ζέστη περιοχές και ελαχιστες 23 βαθμών το πολυ.

Επεξεργάστηκε από kopriniotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.png.ad3d353b312576e706e05ac36a389f91.pngΟ

Ο Σεπτέμβρης μπαίνει στα κλιματικά αλλά μετά ανεβαίνει πάλι. Αυτό είναι το πρόβλημα δεν ξεμπερδεύουμε επιτέλους. Βέβαια έχουμε δρόμο μέχρι τότε, μπορεί να αλλάξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δεν πεσει η μεγιστη κατω απο 25 μην περιμενετε δροσια... Και ο Σεπτεμβρης μεχρι τις 22 περιπου ειναι σαν Αυγουστος.... Εχουμε πολυ δρομο ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειρότερα όλα τα 12αρια. Με τις υγείες μας. 20 μέρες για αστάθεια.. μόνο το ούκμο βελτιλωθηκε, αλλά επειδή είχε χάλια σενάριο το πρωί

 

κάτι τέτοιο ήθελα ιδανικά να βγει.. Αλλά τι ζητάω και εγώ!

gem-0-156.png?0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

ens_image.png.ad3d353b312576e706e05ac36a389f91.pngΟ

Ο Σεπτέμβρης μπαίνει στα κλιματικά αλλά μετά ανεβαίνει πάλι. Αυτό είναι το πρόβλημα δεν ξεμπερδεύουμε επιτέλους. Βέβαια έχουμε δρόμο μέχρι τότε, μπορεί να αλλάξει.

δεν θα αλλαξει. αν δεις τα ακραια ψυχρα σεναρια, μας πανε απλα στα κλιματικα.
αρα παιζουμε μεταξυ καυσωνων ( για την εποχη) με φυσιολογικων θερμοκρασιων.
συνεπως θα μας ******ι για αλλη μια φορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

δεν θα αλλαξει. αν δεις τα ακραια ψυχρα σεναρια, μας πανε απλα στα κλιματικα.
αρα παιζουμε μεταξυ καυσωνων ( για την εποχη) με φυσιολογικων θερμοκρασιων.
συνεπως θα μας ******ι για αλλη μια φορα

Δεν το θεωρώ σίγουρο αυτό. Στα μοντέλα ο λόγος των υψηλών Τ στα μακρινά είναι μια λίμνη που κατεβαίνει στην Ισπανία. Στα 12αρια όμως υπάρχει σαφής τάση ανατολίκευσης, και δεν αποκλείεται αν είμαστε τυχεροί, να ταξιδέψει έως εδώ.

 

ευρωπαίος 00αρι

ecmwf-0-132.png?0

 

και τώρα

 

πολύ πιο βόρεια αυτό στην Αγγλία οπότε δνε θα ανεβάσει τόσο τις Τ μετά, ή αν τις ανεβάσει θα φέρει πιο μετά την λίμνηECM1-120.GIF?26-0

 

 

 

ενώ όσο αφορά την προηγούμενη μεταβλητή της Αγγλίας, βελτιώθηκε παραδόξως.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ασχολούμαι με λίμνη μέρες, και είμαστε η μόνη περιοχή που δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ σε σχέση με αυτά που έδινα ν τα μοντέλα. Και σαν να μην φτάνει αυτό βλέπω να φεύγει γρήγορα και το άλλο, χωρίς cape. Τι αμαρτίες πληρώνω?

 

ούκμο και ευρωπαίος ανταλλαγή σεναρίων..

6αρια χειρότερα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.png.d90c3509301a8da2499f5b4262885f24.png

Ο μέσος όρος δεν είναι κακός πάντως. Αυτά τα ακραία σενάρια στο +25 πιστεύω θα αρχίσουν να φεύγουν οπότε ο μέσος όρος θα πέσει λίγο. Μακάρι να πέσουν οι ελάχιστες για να αρχίσουν να δροσίζουν τα σπίτια. Σιγά σιγά οι μέγιστες δεν θα αποτελούν θέμα αφού είναι για λίγες ώρες και μεγαλώνει και η νύχτα έτσι και αλλιώς, οπότε η πτώση θα είναι πιο γρήγορη. Κανά 2 βδομάδες υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα 12αρι μόνο το αικον έχει καλό σενάριο.. τζιφος νότια, ούκμο δεν βγάζει καν διαταραχή..

 Α και το γαλλικό καλό για Θεσσαλία. Όχι άλλο ανατολικό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να το δω και να μην το πιστεψω...Σπανια πλεον βλεπω μοντελα..Μπηκα τυχαια να δω το 12αρι...Και επεσα πανω σ αυτο το τρεξιμο..Μακαρι να κατσει..Εδω κατω εχουμε αναγκη το νερο οσο τιποτα αλλο..Μακαρι να βρεξει και στον Εβρο.Γιατι ειλικρινα δε βλεπω πως θα σβησει η φωτια εκει πανω...

gfs-2-126.png

gfs-2-132.png

gfs-2-138.png

Και το τζεμ στο μοτιβο..

gem-2-126.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους..

Έχω καιρό να μπω και να γράψω για προσωπικούς λόγους ,ωστόσο θα πρότεινα , θα συμβούλευα ,ως πιο μεγάλος,  να  παρακαλάτε και  νσ εύχεστε να βρέξει κυρίως στις περιοχές που αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα με τις κατσστροφικες πυρκαγιές..

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το άθροισμα του υετού σε mm για κάθε σταθμό, από τις καθημερινές δημοσιεύσεις στη σελίδα της ΕΜΥ, στο διάστημα 01/08/2023-26/08/2023. Προφανώς θα υπάρξουν διορθώσεις στις τιμές κάποιων σταθμών στο κλιματικό δελτίο.

RAIN-EMY-AUG2023-1.jpg

Επεξεργάστηκε από Michael_SN
Λάθος τόπικ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κράτα γερά Γάλλε, όπως τον χειμώνα πλζ.. μπας και δούμε έστω μια σοβαρή διαταραχή εδώ.

 

21-07-27-arpegeeur-0-114.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κράτα γερά Γάλλε, όπως τον χειμώνα πλζ.. μπας και δούμε έστω μια σοβαρή διαταραχή εδώ.

 

21-07-27-arpegeeur-0-114.png

Να βρεξει στα καμμενα θελουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Να βρεξει στα καμμενα θελουμε. 

Μια χαρά βρέχει με αυτό στον Έβρο. Το καλύτερο σενάριο μάλιστα. Επίσης θέλετε. Δεν θα ξαναζωντανέψει το δάσος αν βρέξει. Το κακό έγινε.

Ευρωπαίος μαπα σαν το ούκμο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ίσως με ούκμο και ευρωπαϊκό να βρέχει στην Θράκη. Εδώ έχει κακό ταιμινγκ. Με σοβαρή λίμνη σαν το γαλλικό όμως, θα είχαμε έντονη κακοκαιρία 48ωρη.

 

δεύτερη λίμνη από ευρωπαίο αλλά και αυτή με φουλ ανατολικό ρεύμα...

ECM1-216.GIF?27-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή παρακολουθώ συνεχώς τα ανσάμπλ του Ευρωπαικού τις τελευταίες ημέρες μπας και δω καμιά σοβαρή ανάσα δροσιάς...εδώ και 3-4 τρεξίματα τουλάχιστον έχει 1-2 σενάρια πάντα με λιμνάρα στα 500hpa στην περιοχή μας που δίνουν τρελές βροχάρες σχεδόν σε όλη την ηπειρωτική χώρα και ιδιαίτερα στα δυτικοκεντροβόρεια....εκεί γύρω στις 5-7 του Σεπτέμβρη...και αρκετά ακόμα σενάρια που γενικά φέρνουν στην περιοχή μας αρκετή αστάθεια εκείνο το διάστημα.....

Θέλω να πω ότι το σημερινό τρέξιμο στο κύριο του μοντέλου δεν είναι ξεκάρφωτο και γενικά έχει κάποιες κατά τη γνώμη μου αρκετές πιθανότητες επαλήθευσης....

ECMOPEU12_216_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...