Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανενα εκτακτο απο την τηλεοραση...Η κατασταση στον Εβρο ειναι τραγικη..Οι εικονες ειναι απιστευτες..Κι ομως κανενα καναλι δεν διεκοψε το προγραμμα του..Η Ροδος και τα Δερβενοχωρια πουλανε περισσοτερο..Αλλα ο Εβρος....Ειναι αλλος θεος...Δεν εχει τον ιδιο τουρισμο ουτε μας φερνει τα ιδια εσοδα..Σωστα??Ποιος ασχολειται με τον Εβρο...??Αλλωστε ολα τα μετωπα που εχουν ξεσπασει απο χθες ταυτοχρονα δεν μπηκαν απο ανθρωπινο χερι..Η κλιματικη αλλαγη βαρεθηκε λογω εποχης και ειπε να αναψει καμια φωτια να περασει η ωρα της...ΝΤΡΟΠΗ!!!!ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΚΡΙΤΕΣ ΜΑΣ!!!

Στα καιρικα νεα θρακης μπειτε και δειτε τι γινεται...Και το οικολογικο σκαι δειχνει Πρεκα ,ταινια με Γερμανους και κατοχη...Επικαιρη!!🤣...Εαν ο Εβρος ανηκε στην Αττικη ισως να ειχε προβολη...Ισως...Αλλα και παλι θα καιγοταν..Οπως δε γλιτωσε ποτε και η Αττικη...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταιγιδάρες στα  δυτικά Βαλκάνια από την λίμνη που θα φύγει νοτιοδυτικά και θα επιστρέψει την Παρασκευή..

image.png.176aa5addd26301e2332655d56885707.png

 

Εδώ Λάρισα η διακύμανση είναι 24.4 έως 36.7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγα σύννεφα και 25β. τώρα στα 1250μ.του Αμαράντου Κόνιτσας.Ε σαν μεσήλικες που είμαστε ανεβήκαμε για λουτρά😅 και αν έχουμε κουράγια για πεζοπορία προς το Καμενινγκ; Θα δείξει. 

 

 

,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Shelf cloud??Οχι δυστυχως..Η φωτια του Εβρου στο θρακικο απο την Σαμοθρακη..

366739919_10233190305245345_6845069949868438455_n (1).jpg

Και πειτε μου ποια εικονα κανει κακο στο καλοκαιρι και στις διακοπες μας??Μαλλον οχι αυτη!!

365592650_10230273913733815_7073268855194263433_n.jpg

Λιβυκο πελαγος η νοτιο Κρητικο σημερα!!!Παραδεισος!!

368476432_991120778873612_8996121361738638373_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ήμουν Κέρκυρα καλοκαίρι 2012. Αρρώστια, ΑΛΛΑ την σώζουν οι ελάχιστες σε σχέση με την Αθήνα. Στην Αθήνα ο οργανισμός δεν ξεκουράζεται για μήνες. Στην περιοχή μου η απόλυτη ελάχιστη του τελευταίου διμήνου είναι 24 βαθμοί.

Ισχύει ....ειδικά εδώ που είμαι το σπίτι μου σε αναστροφικη περιοχή και καύσωνα να έχει τη νύχτα θα έχω ελάχιστη κάτω από 20 για πλάκα ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Κανενα εκτακτο απο την τηλεοραση...Η κατασταση στον Εβρο ειναι τραγικη..Οι εικονες ειναι απιστευτες..Κι ομως κανενα καναλι δεν διεκοψε το προγραμμα του..Η Ροδος και τα Δερβενοχωρια πουλανε περισσοτερο..Αλλα ο Εβρος....Ειναι αλλος θεος...Δεν εχει τον ιδιο τουρισμο ουτε μας φερνει τα ιδια εσοδα..Σωστα??Ποιος ασχολειται με τον Εβρο...??Αλλωστε ολα τα μετωπα που εχουν ξεσπασει απο χθες ταυτοχρονα δεν μπηκαν απο ανθρωπινο χερι..Η κλιματικη αλλαγη βαρεθηκε λογω εποχης και ειπε να αναψει καμια φωτια να περασει η ωρα της...ΝΤΡΟΠΗ!!!!ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΚΡΙΤΕΣ ΜΑΣ!!!

Στα καιρικα νεα θρακης μπειτε και δειτε τι γινεται...Και το οικολογικο σκαι δειχνει Πρεκα ,ταινια με Γερμανους και κατοχη...Επικαιρη!!🤣...Εαν ο Εβρος ανηκε στην Αττικη ισως να ειχε προβολη...Ισως...Αλλα και παλι θα καιγοταν..Οπως δε γλιτωσε ποτε και η Αττικη...

Την έχω αγαπήσει αυτήν την περιοχή από την εποχή που ήμουν δόκιμος. Αγνοί άνθρωποι, φιλόξενοι, δεμένοι με τον τόπο τους, αλλά πολιτικά "κολλημένοι". Δύο τρεις πολιτευτες κουμαντάρουν όλο το νομό, ως και φωτογραφικές προκηρύξεις στο δημοσιο  βγαίνουν προς ικανοποιησιν των. Τέλος πάντων, να μην βγω εκτός θέματος, μακάρι να δώσει ο Θεός να σβήσει γρήγορα η φωτιά ώστε να μην καεί άλλο από την Ελλάδα "δεύτερης και τρίτης κατηγορίας" κατά πολλούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταιγιδούλα στην Δωδώνη που σταμάτησε για λίγο ένα φεστιβάλ μου λέει μια φίλη μου που πήγε εκεί. Μιλάμε για υπερτοπική καταιγίδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από Κέρκυρα βλέπω αστραπές προς Αλβανία - Ήπειρο . Εδώ βράζει ο τόπος κυριολεκτικά .. ...ευτυχώς στο σπίτι μου δουλευει φουλ αναστροφή και έχει σχετική δροσιά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Κανενα εκτακτο απο την τηλεοραση...Η κατασταση στον Εβρο ειναι τραγικη..Οι εικονες ειναι απιστευτες..Κι ομως κανενα καναλι δεν διεκοψε το προγραμμα του..Η Ροδος και τα Δερβενοχωρια πουλανε περισσοτερο..Αλλα ο Εβρος....Ειναι αλλος θεος...Δεν εχει τον ιδιο τουρισμο ουτε μας φερνει τα ιδια εσοδα..Σωστα??Ποιος ασχολειται με τον Εβρο...?

Σε πολύ γενικές γραμμές έχεις δίκιο. Να αναφέρω όμως πώς στην περίπτωση της Ρόδου φέτος,  τα έκτακτα στα ΜΜΕ ξεκίνησαν μετά την 5η μέρα φωτιάς και όταν άρχισαν οι εκκενωσεις ξενοδοχειων. Την πρώτη μέρα ειδικά που καιγόντουσαν παράλληλα τα Δερβενοχωρια κ η δυτική Αττική γενικά, δεν είχε γίνει καμία αναφορά σχεδόν για τη μεγάλη φωτιά στη Ρόδο. 

Στη δε μεγάλη φωτιά του 2008 στη Ρόδο που έκαιγε επι 5 ημέρες απολύτως κανένα  έκτακτο. Για να μη μιλήσω για το 2021 που ενώ γινόταν τεράστια καταστροφή στη βόρεια Εύβοια, τα ΜΜΕ έδειχναν μόνο τις φωτιές στη βόρεια Αττική. Γενικώς τα κανάλια και ειδικά τα ιδιωτικά μόνο για την Αττική ευαισθητοποιουνται.

Μακάρι ο εφιάλτης στον Έβρο να τελειώσει σύντομα. Να θυμίσω επίσης ότι ο Έβρος κατακαηκε και πέρσι, και μάλιστα έγινε στάχτη μεγάλο μέρος του- τοσο σημαντικού για τη βιοποικιλοτητα του-  δρυμου της Δαδιας (υπέροχο μέρος,  που ευτυχώς είχα την τύχη να επισκεφθώ πριν την καταστροφή). Δυστυχώς κάποια πράγματα δεν γίνονται τυχαία και κάποιες περιοχές δεν "μπαίνουν τυχαία στο στόχαστρο"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

σαν πολλά τα ηλεκτρικά πλέον στην Ήπειρο!

Πολλά τα ηλεκτρικά και κοντινες βροντές μέχρι πριν από λίγο Μιχαηλ αλλά από την πίσω πλευρά του Γράμμου, Αλβανία, που δεν κατάφεραν να περάσουν Ήπειρο τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι εγώ,Αμάραντο συγκεκριμένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Πολλά τα ηλεκτρικά και κοντινες βροντές μέχρι πριν από λίγο Μιχαηλ αλλά από την πίσω πλευρά του Γράμμου, Αλβανία, που δεν κατάφεραν να περάσουν Ήπειρο τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι εγώ,Αμάραντο συγκεκριμένα.

Υπάρχει ακόμα μια δυτικά των Ιωαννίνων, στάσιμη βέβαια και αυτή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηγουμενιτσα προς Γιαννενα..

369043732_1052838669221717_7342700398789287337_n.jpg

Μπραβο στην Αεκ!!!

Μποριτσα και στην Κομοτηνη πριν λιγο..Βρεξε στον Εβρο ρε γμτ..

368895411_963217051432780_3239884954565283201_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O κύριος ονομάζεται Stuart Attwell. Είναι Βρετανός. Και ήταν VAR στο Βελοντρόμ και στη Φιλαδέλφεια. Το ελληνικό ποδόσφαιρο τον ευγνωμονεί.

FB_IMG_1692480950046.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κριμα για τη μεγαλη φωτια στον Εβρο...μακαρι να γινει το θαυμα.κ να βρεξει μπας κ σβησει κ σωθει λιγο πρασινο....

Δυτικη Φθιωτιδα παραδοξως σημερα πιο.δροσερα απτις προηγουμενες ημερες...

Επεσε.τελειως ο αερας τωρα κ κανει.την κλασικη αναστροφη υπαιθρου....18.7 ηδη κ παμε για 15αρακι το πρωι ιδανικες συνθηκες...ουσιαστικα.ενα δυσκολο.8ωρο ειναι για εδω απο τις 11.00-11.30 μεχρι 19.00-19.30 μετα δροσιζει ικανοποιητικα...εχει καρασυνηθισει κ κατακακομαθει ο οργανισμος μετα απο τοσες ημερες κ νυχτες ειδικα σεντονακι παραθυρα ανακλιση κ αγνωστη λεξη το αιρκο...να δουμε πως θα επανελθουμε.στα μπετα των 27-28 ελαχιστη κ 24ωρο αιρκο 7 μερες τη βδομαδα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυχρονος ο φιλος μας Δροσοπηγιωτης!!!Χρονια Καλα φιλαρακο μου!!!Υγεια και παντα να σαι καλα με τις γυναικαρες σου!!!!Πιστευω οτι το καλυτερο δωρο στο εκανε προκαταβολικα η ομαδα σου χθες!!!👏

Και παντα τετοια.

20221009_161213.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

 

Καλημέρα,τι πιο ωραίο να ξυπνάς και να αντικρίζεις απέναντι σου τον Σμόλικα,από Λουτρά Αμαράντου με 14β.τωρα και με μέτριο έως δυνατό αεράκι.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επι 2.5 ωρες οι εθελοντες εκκενωναν το καταφυγιο αδεσποτων ζωων της Αλεξανδρουπολης καθως οι φλογες ειχαν πλησιασει αρκετα κοντα.Και τα 81 σκυλια σωθηκαν και μεταφερθηκαν με ασφαλεια στο γηπεδο του Αβαντα..Μια καλη ειδηση..Απο τις ελαχιστες..

alexandroupolit-fotia-katafigio-adespoton-zoon.jpg

Λουτρο Εβρου...Αναπαυλα για να ξαναριχτει στη μαχη...Μονο αυτοι το παλευουν κοντρα στον καιρο,στη φυση,στο ιδιο το κρατος!!!

369606843_173464572430959_3073899496007666321_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από λιμάνι Κέρκυρας όπου σε 10 λεπτά αναχωρώ ... Τελευταία αναφορά φρίκης 27 βαθμοί και 91% υγρασία στον Ποταμό ...πολύ μικρή ορατότητα από τη θολούρα ....τραγικο

Οι φωτό είναι χαρακτηριστικές νομίζω του τι επικρατεί .    Ανασαίνεις και υδρωνεις ενώ επικρατεί για 4η μέρα τρομακτική άπνοια ... 

IMG_20230820_090131.jpg

IMG_20230820_085950.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καλημέρα από λιμάνι Κέρκυρας όπου σε 10 λεπτά αναχωρώ ... Τελευταία αναφορά φρίκης 27 βαθμοί και 91% υγρασία στον Ποταμό ...πολύ μικρή ορατότητα από τη θολούρα ....τραγικο

Οι φωτό είναι χαρακτηριστικές νομίζω του τι επικρατεί .    Ανασαίνεις και υδρωνεις ενώ επικρατεί για 4η μέρα τρομακτική άπνοια ... 

IMG_20230820_090131.jpg

IMG_20230820_085950.jpg

Σε νιώθω. Χάλι μαύρο αυτό το νησί!! Πώς άντεξες τόσο καιρό εκεί πέρα ρε συ; Ευτυχώς τώρα γυρίζεις στον παράδεισο που λέγεται Ζωγράφου. 🤣

Άλλωστε είναι γνωστό ότι στην Κέρκυρα δεν πατάει άνθρωπος για τουρισμό. 

Μια χαρά τη βόλεψες φίλε Γιώργο εκεί πέρα. Άλλοι κάθονται στην Αθήνα και περιμένουν να πιάσει απόγευμα να κάνουν περίπατο μέχρι την πλατεία της γειτονιάς και οι πιο μερακλήδες φτάνουν μέχρι Λούτσα κουβαλώντας ροδάκινα και σάντουιτς για να τη βγάλουν όλη τη μέρα κάτω από κάνα πεύκο. 

Φιλικά πάντα!!! Αλλά είσαι από τους πολύ τυχερούς που μπορείς να κάνεις τόσες μέρες διακοπές και μάλιστα στην Κέρκυρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκανε σχεδον την τελεια αναστροφη χθες εξ ου και η ελαχιστη - ποιημα 16.3 εδω στα 400 μ της Δυτικης Φθιωτιδας...πρωινος καφες κατω απτο πλατανι με ζακετακι κ κερδιζεις ανασες ζωης κ υγειας...βλεπω τα.25-26αρια ελαχιστες με.απνοια.στα μπετα κ θλιβομαι.τι ποιοτητα ζωης εχει η υπαιθρος.ρεεεεε χειμωνα-καλοκαιρι....

29.8 τωρα κ.ζεσταινει αργα κ σταδιακα, παμε για ενα ζεστο 5ημερο κ μετα ισως με.την αλλαγη του μηνα τα πρωτοβροχια για εδω και οι πρωτες.φθινοπωρινες δροσουλες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Πολυχρονος ο φιλος μας Δροσοπηγιωτης!!!Χρονια Καλα φιλαρακο μου!!!Υγεια και παντα να σαι καλα με τις γυναικαρες σου!!!!Πιστευω οτι το καλυτερο δωρο στο εκανε προκαταβολικα η ομαδα σου χθες!!!👏

Και παντα τετοια.

20221009_161213.jpg

Ευχαριστω Σακουλινο μου.Υγεια σε ολους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...