Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

εδω λοιπον εχω απορια. γιατι δεν γινεται τοσο ισχυρη αντιμετωπιση στα αρχικα σταδια, ποτε ομως.

Όταν υπάρχουν πολλά μέτωπα, υπάρχει, διάσταση δυνάμεων. Επίσης μπορεί λόγω ανέμων να μην μπορούσαν να πετάξουν νωρίτερα

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά όντως τα beriev δεν κάνουν για Ελλάδα, ακόμη και για πεδιάδες. Πρέπει να πετάνε ψηλά γιατί είναι τζετ και θα ρουφήξουν τα πάνε και στο έδαφος δεν φτάνει τίποτα από νερό. Τα ελικόπτερα και τα canadair και τα tractors είναι μια χαρά, μπορούν να ορμήσουν μέσα στη φωτιά. Και είναι και οι πιλότοι φοβεροί. Στα εναέρια μπορείς να πεις ότι σχετικά είμαστε καλά. Στις δυνάμεις εδάφους και στον συντονισμό αυτών πάσχουμε και φυσικά στην πρόληψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τα Beriev λόγω όγκου και βάρους κάνουν μόνο για τις ρωσικές στέπες και ατελείωτες πεδιάδες.....στην Ελλάδα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πάρα σε ελάχιστες περιπτώσεις .....και εννοείται για κανένα λόγω σε ορεινές πυρκαγιές.

μια χαρα ειναι τα be 200

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σύλληψη για πυρκαγιά από αμέλεια στο Κρυονέρι Αττικής

Εκτελούσε θερμές εργασίες σε οικοπεδικό χώρο

https://www.protothema.gr/greece/article/1404846/sullipsi-gia-purkagia-apo-ameleia-sto-kruoneri-attikis/ 

Τι σκατά έχουν μερικοί στο κεφάλι τους; 

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 αεροσκαφη,2 γερμανικα και 8 ελικοπτερα στη μαχη της κατασβεσης..200 πυροσβεστες και συνεχως στελνουν ενισχυσεις...

Αυτος ο μαγκας δειτε που παει...Πρωινη ληψη...Μπορει το κρατος να υστερει σε πολλα..Ομως αυτοι οι πιλοτοι δινουν κυριολεκτικα και τη ζωη τους!!!Respect!!

fotia-parnitha.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

μια χαρα ειναι τα be 200

 

 

με πρόλαβες..τώρα λέει για την Δαδιά..για τη Δαδία που είναι περικυκλομένη απο ταξιαρχίες και μονοπάτια του Στρατού. (εκεί υπηρέτησα) .φυσικά οι εποπ και οι φαντα΄ροι είναι καλοι μόνο για αποψίλωση εντός στρατοπέδου και να γυαλίζουν καμιά καναδέζα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σας ευχαριστούμε για τις αναφορές παιδιά. Μας έχει φάει η αγωνία για την Πάρνηθα μας, και φυσικά και για τις άλλες περιοχές της χώρας που έχουν προβλήματα με τις φωτιές.

Αν μάθετε κάτι νεότερο περιμένουμε με αγωνία να το μοιραστείτε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Επειδή γνωρίζω από δασικές πυρκαγιές η φωτιά στην Πάρνηθα πάρα πάρα πολύ δύσκολα  θα σβήσει ....θεωρω πως θα φτάσει στην κορυφή και θα πέσει από πίσω .....Μ αυτόν τον αέρα και το ανάγλυφο που έχει η περιοχή δεν μπορούν ούτε 20 αεροπλάνα να την περιορίσουν . Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά η εμπειρία μου αυτό λέει όσο κι αν μέσα μου ματώνω από χθες για τη βουνάρα μας.....

Ακριβώς! Έχοντας υπάρξει εθελοντής δασοπυροσβέστης τα χρόνια της δασικής υπηρεσίας, πάντα θυμάμαι τα λόγια των ανθρώπων της δασικής υπηρεσίες: Τις δασικές φωτιες τις πολεμάς στο δάσος. Από πίσω της και από τα πλαγιά για να την φθείρεις πριν φτάσει στον αστικό ιστό. Τα τελευταία 20-25 χρόνια που η κατάσβεση έχει περάσει στην πυροσβεστική υπηρεσία, που ηρωες οι άνθρωποι, αλλά δεν ξέρουν τα δάση, την φωτιά την περιμένουν στο δρόμο που συνήθως τους περνάει από πάνω. Φωτιες είχαμε παντα, αλλά τα τελευταία χρόνια έχουμε τις φωτιες να φτάνουν στις αστικές περιοχές.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμφανής η αποδυνάμωση της πυρκαγιάς στην κάμερα του ΕΑΑ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φτου φτου απο καμερα παντα και οχι live φαινεται σαφως καλυτερη η εικονα...πρεπει.να ριχνουν σαν τρελοι....συνεχεις ριψεις εχει ενα γεματο 6ωρο ακομα μεχρι να πεσει ο ηλιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 minutes ago, olaficent said:

ελα ρε παιδια

εδω πηρε φωτια και στο ολυμπιακο χωριο

τι να λεμε πια

Έτυχε να είμαι στην Κύμης και είδα τους καπνούς. Ήμουν το πρώτο αυτοκίνητο που σταμάτησε. Η φωτιά μπήκε ακριβώς πίσω από τον ιππικό όμιλο mega sports μεταξύ των δρόμων Βαλεριου και Αδριανού. Κάηκαν 3-4 στρέμματα. Κατέβηκαν όλοι οι κάτοικοι από τις πολυκατοικίες και με λάστιχα και κουβάδες την περιόρισαν. Σε 15 λεπτά ήρθαν και 2 πυροσβεστικά. Ο όμιλος άνοιξε τα κανονακια με το νερό ενώ ήρθαν και κάποιες υδροφόρες. Από τον όμιλο μου ανέφεραν πως ακούστηκε ένα πολύ δυνατο μπαμ και μετά πήρε φωτιά. Οι πυροσβεστήρες που έχω στο αυτοκίνητο Παρ όλο που είναι μεγάλοι είναι ανεπαρκείς για τέτοιες καταστάσεις.

Επεξεργάστηκε από Kibo
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμφανής η αποδυνάμωση της πυρκαγιάς στην κάμερα του ΕΑΑ

Μιχάλη μπορείς να βάλεις το λινκ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τη φωτιά στο Ολυμπιακό χωριό. Άνευ σημασίας φωτιά αλλά απασχόλησε συνολικά 4-5 πυροσβεστικά και 2-3 υδροφόρες 

IMG-f9f54e87808bb88bf094d17f8d585a1b-V.jpg

IMG-99d0cfef3c8f77ae6b24e6aeddc86731-V.jpg

IMG-fb5b47bbc7f6dfcfbe8158cebf411abd-V.jpg

IMG-eb8d4fb1e908dd3fcbb196e5aeed6f54-V.jpg

IMG-f7e7a6ba147f679728200a0dc227df38-V.jpg

IMG-df6b571b414eeaa642f8b963ef0cddae-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά.....ας καθαρίσουμε κάνα δάσος με αντιπυρικες ζώνες, ας κόψουμε τον κwλο σε κάναν εμπρηστη με ισόβια κάθειρξη, ας επιτήρησουμε κάνα καλώδιο της ΔΕΗ στο δάσος και μετά συζητάμε για τα beriev.....

Όταν εστιάζεις στην καταστολή (λέμε τώρα....) και όχι στην πρόληψη, αυτά γίνονται. 

Ααααααα ξέχασα. Έχουμε το 112 - λαγουδάκια τρέχατε ποδαράκια μου!!! Όλα καλά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Kibo said:

Έτυχε να είμαι στην Κύμης και είδα τους καπνούς. Ήμουν το πρώτο αυτοκίνητο που σταμάτησε. Η φωτιά μπήκε ακριβώς πίσω από τον ιππικό όμιλο mega sports μεταξύ των δρόμων Βαλεριου και Αδριανού. Κάηκαν 3-4 στρέμματα. Κατέβηκαν όλοι οι κάτοικοι από τις πολυκατοικίες και με λάστιχα και κουβάδες την περιόρισαν. Σε 15 λεπτά ήρθαν και 2 πυροσβεστικά. Ο όμιλος άνοιξε τα κανονακια με το νερό ενώ ήρθαν και κάποιες υδροφόρες. Από τον όμιλο μου ανέφεραν πως ακούστηκε ένα πολύ δυνατο μπαμ και μετά πήρε φωτιά. Οι πυροσβεστήρες που έχω στο αυτοκίνητο Παρ όλο που είναι μεγάλοι είναι ανεπαρκείς για τέτοιες καταστάσεις.

Είναι σχεδόν στη μάντρα του αεροδρομίου του Τατοΐου. Δεν είδε κανείς τίποτα; Έχουν και κάμερες στις πύλες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Μιχάλη μπορείς να βάλεις το λινκ? 

Αυτό βλέπω συνέχεια

https://penteli.meteo.gr/stations/penteli/webcam/meteocam1.jpg

meteocam1.jpg

 

απλά έχω 2 καρτέλες ανοικτές και ανανεώνω μόνο την μία για σύγκριση.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...