Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός ιστορικής κακοκαιρίας "Daniel"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θέλω να πάω Μεσάγκαλα και δεν μπορώ να πάρει η ευχή, να δω πως είναι το σπίτι.. ελπίζω να μην πλημμύρισαν τα πάντα

 

Στείλαν Μεσάγγαλα και αλλα 25 χωρια 112 ,.λογικα τα στείλαν ολα προς τα εκει να γλιτώσει η πόλη, εκτός αν εχουν άλλες διαρροές. Δόθηκε και εντολή απομάκρυνσης σε μερικές οδούς της Ν. Σμύρνης να μεταβούν στους χώρους του Δήμου 

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Ακριβώς.  Τι αντιπλυμυρικα και σαχλαμαρες !

Ειπαμε όταν βρέχει σε πόλη βουλωνουν τα φρεατια , γκαριζουμε όλοι ποιοί μακακες τα αφησαν να βουλωσουν.  

 

Τι σχέση έχει αυτή η πλυμμηρα τωρά με αντιπλυμυρικα. Είπε κάποιος στα βουνά πάνω λέει πρέπει να κάνουν πολλα μικρά φραγματακια ώστε να σταματαει το νερό .

Θα στο βάλει το φραγματακι στο κωλο ο Ντανιελ. 600 χιλιόστα επεσαν στη Πεζουλα στη Λίμνη Πλαστηρα . 

Το φραγματακι θα πηγαινε περίπατο στην Αγια.

 

Γιατρε μου καλησπερα..Δε διαφωνω με οσα γραφεις..Καθε αλλο...Και γω αυτο επισημαινω..Κανενα κρατος δεν θα μπορουσε να κανει κατι σε μια τετοια πρωτοφανη θεομηνια..Ισως προληπτικα μονο γιατι γνωριζαν τι ερχεται..Ομως με ολη τη συμπαθεια που σου εχω,εχω μια ενσταση..

Μορφωμενο παλικαρι εισαι..Μπορεις να διατυπωσεις την αποψη σου λιγο πιο κοσμια..Ισως και λιγοτερο προκλητικα..Εσυ γραφεις απο την ασφαλεια του σπιτιου σου..Καποιοι ανθρωποι που αποκαλεις "χαζους"οχι σπιτι δεν εχουν αλλα ουτε δευτερη αλλαξια ρουχων..Και εχουμε και φιλους εδω μεσα που επληγησαν..Θελει λιγο τακτ ρε φιλαρακι..

Ο καθε ανρθωπος πανω στην απογνωση του,στο πανικο του μπορει να πει και κατι αναληθες,μια υπερβολη η οτιδηποτε αλλο...Αυτοι ομως καταστραφηκαν..Εσυ και γω ομως το βραδυ θα κοιμηθουμε σπιτι μας..

Ξερω τι θες να πεις απο τα γραφομενα σου αλλα τετοιες ωρες θελει λιγη προσοχη...Φιλικα..

Αυτο παντως που εξακολουθει να εξοργιζει εμενα ειναι ο λαικισμος των δημοσιογραφων..Για λυπηση ειναι πραγματικα...Ουτε θεατρο πειστικο δε μπορουν να παιξουν...Απλα τραγικοι...

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, Κώστας. said:

Εγιναν. Και 1355555555 να εδιναν και ο ΧΡΙΣΤΟΣ Ο ίδιος να έκανε τα αντιπλυμυρικα με 800mm θα είχαμε τα ίδια.   Εκτός κι αν υπάρχει κανένα αντιπλυμυρικο που με το που πέφτει το νερό το εξατμιζει.

Εγιναν;😂Καλα Ενταξει τωρα καθομαι και εγω ο μλκας να ανοιξω κουβεντα με εσενα.Παμε στην επομενη γραμμη…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Γιατρε μου καλησπερα..Δε διαφωνω με οσα γραφεις..Καθε αλλο...Και γω αυτο επισημαινω..Κανενα κρατος δεν θα μπορουσε να κανει κατι σε μια τετοια πρωτοφανη θεομηνια..Ομως με ολη τη συμπαθεια που σου εχω,εχω μια ενσταση..

Μορφωμενο παλικαρι εισαι..Μπορεις να διατυπωσεις την αποψη σου λιγο πιο κοσμια..Ισως και λιγοτερο προκλητικα..Εσυ γραφεις απο την ααφαλεια του σπιτιου σου..Καποιοι ανθρωποι που αποκαλεις "χαζους"οχι σπιτι δεν εχουν αλλα ουτε δευτερη αλλαξια ρουχων..Και εχουμε και φιλους εδω μεσα που επληγησαν..Θελει λιγο τακτ ρε φιλαρακι..

Ο καθε ανρθωπος πανω στην απογνωση του,στο πανικο του μπορει να πει και κατι αναληθες,μια υπερβολη η οτοδηποτε αλλο...Αυτοι ομως καταστραφηκαν..Εσυ και γω ομως το βραδυ θα κοιμηθουμε σπιτι μας..

Ξερω τι θες να πεις απο τα γραφομενα σου αλλα τετοιες ωρες θελει λιγη προσοχη...Με ολο τον σεβασμο...

 

Το είπα. Δεχομαι ότι εχουν ζορι μεγάλο. Έχουν πόνο. Κανένας δεν σταματά αυτον που έχασε τον άνθρωπο του να λέει ότι θέλει. Έχει το ακαταλογιστο. 

 

Η συζήτηση δεν αφορά αυτους τους ανθρώπους. Αφορά εμάς τους υπόλοιπους που καλουμαστε να κρίνουμε με τη λογική.

Επίσης επειδή βλακες δεν είμαστε, μπορούμε να δούμε και πισω από τσιριδες και κίνητρα τύπου. Καντε τα όλα *******. Γα.... το κρατος. Γα.... το σύστημα.

 

Το βλέπουμε οι λυκοι που έχουν πίασει στασιδι και περιμένουν λεγωντας τετοια. 

 

Διαμαρτυρια λέει για τη πλυμμηρα. 

Πηγαινε στην ενορια να διαμαρτυρηθεις.  Στο θεό. Το κρατος ότι μπορεί κάνει. Κι αυτά που μπορεί αυτά κάνει. 

Τα υπόλοιπα στην ενορια. Στο σύμπαν, σε οποίον έφερε το σύννεφο. Δεν ξέρω σε ποιον. 

 

Προφανώς σε κανέναν .

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ έχω αγγλοποιηθει σε τετοια θέματα .

Δεν μπορώ τις τσιριδες, τους πανικους, τις μεγαλοστομιες και τις επαναστασεις .

 

Θέλω ησυχία, ηρεμία, όχι πανικους, δουλειά και ΒΛΕΠΟΥΜΕ μπροστά.

 

Δεν είδα έναν Αγγλο να λέει. Γα....το κρατος. Σε οτιδήποτε θέμα. Στο ότι περιμένει 12 ώρες στα επείγοντα, στο ότι πεθάνε η μάνα του ενώ περιμενε στα επείγοντα και δεν είχε γιατρους να τη δουν, στο ότι πλημμυρισε το σπίτι του, στο ότι έμεινε χωρίς νερό περυσι στη ξηρασια, στο ότι δεν έχει τραινα να πάει πουθενά, στο ότι χαλαει το τραινο και μένει 50 λεπτα σταματημενος μες τη μέση του πουθενά .

 

Αχνα.  Κιχ. Υπομονή.  Θα φτιαξουν. Δε σε φταιει κανένας. Δεν σε φταιει το κρατος. Το κρατος είμαστε εμείς. 

 

Βγαζουν το σκασμο και τελείωσε η υπόθεση. 

Εγώ είχα μείνει μια φορά με το τραινο που χαλασε να περιμένουμε να ξεκινήσει το τραινο κι είχα σκασει. Κοντευα να εκραγω.  Γ... τα τραινα σας. 

Κι όλοι καθονταν εκάναν καλαμπουρι και ελεγαν..οκ. Θα ξεκινήσει  κάποτε.

 

Και για πιο σοβαρά θέματα. Πεθαινει ο άλλος τραγικά .  Δεν ερχεται το ασθενοφορο. Δεν ουρλιαζουν.

 

Πειτε το όπως θελετε αλλά προτιμώ αυτό το σύστημα. 

Επεξεργάστηκε από Κώστας.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία ρε μπρο, κάτσε στην Αγγλία σου και κάνε τουμπεκί αφού σου αρέσει.

Όσοι προβάλλουμε κάποιες λογικές και απολύτως δικαιολογημένες ενστάσεις για την κρατική διαχείριση τι βγαίνεις τώρα να μας δασκαλέψεις και να το παίξεις σοφός γκουρού αφού δεν έχεις τίποτα να πεις;

Έβλεπαν μαύρες τρύπες στα μοντέλα; Ναι.

Ξέρανε ότι υπάρχουν περιοχές στη Θεσσαλία ευπαθείς στις πλημμύρες; Ναι

Είχαν έτοιμο έκτακτο σχέδιο διάσωσης για τις συγκεκριμένες περιοχές; Είχαν σε ετοιμότητα τους κατοίκους σε περίπτωση που χρειαζόταν άμεση εκκένωση;  Εκκένωσαν προληπτικά χωριά που πλημμυρίζουν εύκολα (2020, 1994 κλπ);

ΟΧΙ

Οπότε αν εσύ γουστάρεις κλάψα και ηττοπάθεια, με γεια σου. Εγώ δεν γουστάρω οι φόροι του Έλληνα πολίτη να μην αξιοποιούνται σωστά και να πεθαίνουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να σωθούν. 

Θα μας κάνεις και κήρυγμα!

 

 

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ωραία ρε μπρο, κάτσε στην Αγγλία σου και κάνε τουμπεκί αφού σου αρέσει.

Όσοι προβάλλουμε κάποιες λογικές και απολύτως δικαιολογημένες ενστάσεις για την κρατική διαχείριση τι βγαίνεις τώρα να μας δασκαλέψεις και να το παίξεις σοφός γκουρού αφού δεν έχεις τίποτα να πεις;

Έβλεπαν μαύρες τρύπες στα μοντέλα; Ναι.

Ξέρανε ότι υπάρχουν περιοχές στη Θεσσαλία ευπαθείς στις πλημμύρες; Ναι

Είχαν έτοιμο έκτακτο σχέδιο διάσωσης για τις συγκεκριμένες περιοχές; Είχαν σε ετοιμότητα τους κατοίκους σε περίπτωση που χρειαζόταν άμεση εκκένωση;  Εκκένωσαν προληπτικά χωριά που πλημμυρίζουν εύκολα (2020, 1994 κλπ);

ΟΧΙ

Οπότε αν εσύ γουστάρεις κλάψα και ηττοπάθεια, με γεια σου. Εγώ δεν γουστάρω οι φόροι του Έλληνα πολίτη να μην αξιοποιούνται σωστά και να πεθαίνουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να σωθούν. 

Θα μας κάνεις και κήρυγμα!

 

 

Και οι δύο εν μερει έχετε δίκιο..και συγκεκριμένα στην προληπτική εκκένωση που αναφέρεσαι..δύο χωριά τουλάχιστον από όσο ξέρω εγώ είχαν ενημερωθεί να εκκενώσουν προληπτικά..τα χωριά που δέχτηκαν από τις μεγαλύτερες ζημιές και τα μεγαλύτερα ύψη νερού..η απάντηση σύσσωμη ήταν δεν αφήνουμε τα σπίτια μας με τίποτα..θα κάτσουμε εδώ.. δεν τους κρίνω για την απάντηση τους..απλά όντως το κράτος είμαστε εμείς..πάντα αντιδρούμε στις υποδείξεις των αρχών..έχουμε τάση αντιπαλότητας και διένεξης με τους αρμόδιους φορείς..κοινώς μας λένε Α θα κάνουμε Β και το αντίστροφο..για αυτό και δεν προχωράνε και πολλά έργα... εναντιώνεται ο τάδε και ο δείνα κάθε φορά..κάνουν χατηρια οι "υψηλά ιστάμενοι " και βολεμενοι είναι όλοι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, larissa_mare είπε:

Δεν εχει που να παει το νερο σπανε εκτος πολης πληημυριζουν αλλες περιοχες τα καναλια γεμισαν νερα και γυρνανε προς τα πισω τα νερα...στον ιπποκρατη εχουν πεσει 100 φορτηγα χαλικι και πετρες και παλι το νερο βρισκει τροπο να περασει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν εχει που να παει το νερο σπανε εκτος πολης πληημυριζουν αλλες περιοχες τα καναλια γεμισαν νερα και γυρνανε προς τα πισω τα νερα...στον ιπποκρατη εχουν πεσει 100 φορτηγα χαλικι και πετρες και παλι το νερο βρισκει τροπο να περασει 

Ναι ρε παιδί μου πώς περνάει..τωρα αυτο που ρίχνουν εξω έρχεται παλι προς τα εδώ; εγω νομίζω οτι  δεν ειναι η κατάσταση προς εκτόνωση ακόμη και φαίνεται στη Ν. Σμύρνη.. απλώς δεν θέλουν να.πανικοβαλλουν λογικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ναι ρε παιδί μου πώς περνάει..τωρα αυτο που ρίχνουν εξω έρχεται παλι προς τα εδώ; εγω νομίζω οτι  δεν ειναι η κατάσταση προς εκτόνωση ακόμη και φαίνεται στη Ν. Σμύρνη.. απλώς δεν θέλουν να.πανικοβαλλουν λογικά 

Μα δεν εχει που να παει τοσοι τονοι νερο νομος φυσικης ειναι κλεινεις μια τρυπα θα παει να βγει απο αλλου αφου το χωμα ειναι τοσο νωπο σκεψου χθες εβγαινε νερο μεσα απο το χωμα αναβλυζε...οσο η σταθμη ειναι πανω απο την επιφανεια της γης οι συνοικιες θα γεμιζουν νερα σε καποια σημεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν συνέβαιναν στη Δυτική - βόρεια Ευρώπη αυτά που βιώνουμε ήδη εμείς την τελευταία πενταετία με αλλεπάλληλες καταστροφές και αριθμό θυμάτων μεγάλο, δε μιλάμε για 5 και 10 άτομα, 100+ άτομα στο Μάτι, άλλοι τόσοι στη Μάνδρα, 57 πόσοι ήταν στα τρένα, άλλοι τόσοι τώρα με τους πνιγμένους, για να μη μιλήσω για τόσα χρόνια συνεχών μνημονίων στην οικονομία με θύματα της κρίσης, θα χε κατέβει ο Βούδας ο ίδιος, ακόμη και σε λαούς που δεν τρέφω προσωπικά ιδιαίτερη συμπάθεια π.χ. Άγγλοι. Κι όμως ακόμη και στη γειτονική Αλβανία διάβαζα έκαναν σχέδιο να επιβλέπουν τα δάση με drone με αφορμή πυρκαγιές που είχαν και εκεί και διαμαρτυρίες των κατοίκων. Φυσικά και είναι δικαίωμα του καθενός να φωνάζει, έχει όλα τα δίκια. Και μετά να ψηφίζει ότι επιθυμεί. Να ψηφίζει όμως εκείνους που βρίζει, αυτό μετά πάει σε άλλες καταστάσεις ψυχιατρικού περιεχομένου.

Επεξεργάστηκε από chrisk7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειμαι.σε.μαρκετ και αρχισε να χτυπάει 112 σε όλους.. εκκενώνεται το Ελευθέριο το χωριό θα τα πλημμυρίσουν ολα παιδιά οι ώρες ειναι κρίσιμες..αν γλιτώσει.το.κεντρο.θα ειναι καλα μεν αλλα θα πλημμυρίσουν ακόμη αρκετά χωριά...γινεται μαχη και στον Ιπποκράτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην ανησυχείτε βρε σεις στη Λάρισα, θα θυσιαστούν τα χωριά για να σωθεί το κέντρο της πόλης, γνωστό το έργο, το βιώσαμε και μεις εδώ. Αν δω π.χ. την πλατεία ταχυδρομείου μες τις λάσπες και το βούρκο θα τσιμπιέμαι μέχρι να δω αν είναι αλήθεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, chrisk7 είπε:

Μην ανησυχείτε βρε σεις στη Λάρισα, θα θυσιαστούν τα χωριά για να σωθεί το κέντρο της πόλης, γνωστό το έργο, το βιώσαμε και μεις εδώ. Αν δω π.χ. την πλατεία ταχυδρομείου μες τις λάσπες και το βούρκο θα τσιμπιέμαι μέχρι να δω αν είναι αλήθεια.

Αδερφέ κι εγω τσιμπιομουν γιατι ήδη κάποιες συνοικίες εχουν θεμα με χιλιάδες κατοίκους..αστα. εσχατο μεσο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν Μεσάγκαλα που έχω ενημέρωση έχει άρχισε να φουσκώνει το ποτάμι, αλλά ακόμα όχι σε επικίνδυνα επίπεδα. Είμαι κανένα χιλιόμετρο εγώ από εκεί, και θ παω με το που ανοίγει η εθνική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η άποψη του κ. Ζιακόπουλου για το αν επιπλέον πλημμυρικά έργα θα έιχαν αποτρέψει τις πλημμμύρες.

image.png.bce809399c37bcb6902dde0217f8b643.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταστραφηκε το συστημα τηλεδιοικησης των τρενων στη λαρισα που ειχε παραδοθει πριν 15 μερες...😓..καθως και 50-60χλμ γραμμων...

Τι αλλο θα μας βρει..Παρεδωσε τα κλειδια να σωθουμε ρε..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν χρειαζόταν ο Ντάνιελ για να αξιολογήσουμε τον κρατικό μηχανισμό. Τον είδαμε πριν λίγες ημέρες με τις φωτιές. 

Είναι σαν να περιμένεις να τρέξει μαραθώνιο ένας άνθρωπος που δοκίμασε να τρέξει 3 χλμ και δε τα κατάφερε. Θα τα καταφέρει απέναντι στο ανυπέρβλητο? Στα 42 χλμ?

Μην ψάχνετε παντού ενόχους και μην "ελπίζετε" για περισσότερα θύματα προκειμένου να αποδειχθεί η ανεπάρκεια. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ. ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ περίπτωση που υπάρχει πραγματική δικαιολογία, ναι...είναι ο Ντάνιελ. Θα μου πεις...αν πνιγόταν η γιαγιά ή ο θείος  σου στο χωριό θα έλεγες τα ίδια? Δεν ξέρω. Ειλικρινά. Αλλα μάλλον ναι. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Καταστραφηκε το συστημα τηλεδιοικησης των τρενων στη λαρισα που ειχε παραδοθει πριν 15 μερες...😓..καθως και 50-60χλμ γραμμων...

Τι αλλο θα μας βρει..Παρεδωσε τα κλειδια να σωθουμε ρε..

 

πως εφτασε το νερο εκει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...