Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός ιστορικής κακοκαιρίας "Daniel"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον κυριο Ζιακοπουλο, που χωρις να κρυβεται πισω απτο δαχτυλο του, μιλαει ανοιχτα για "...αυτο που εχει ηδη αρχισει στη χωρα μας και σε πολλες αλλες περιοχες του πλανητη...."

Εγω θα πω οτι μονο με αναγνωριση του προβληματος μπορουμε να το αντιμετωπισουμε....η βιαιη και ακραια κλιματικη αλλαγη ειναι εδω, και θα φερει δυστυχως, πολλους Ντανιελ, πολλες Ελπιδες, Μηδειες και Αρχιδαμους, αλλα και πολλους και βαρβαρους καυσωνες...

Ας γινει αυτη η καταστροφη μια αφορμη για ληψη μετρων, εστω και τωρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον κυριο Ζιακοπουλο, που χωρις να κρυβεται πισω απτο δαχτυλο του, μιλαει ανοιχτα για "...αυτο που εχει ηδη αρχισει στη χωρα μας και σε πολλες αλλες περιοχες του πλανητη...."

Εγω θα πω οτι μονο με αναγνωριση του προβληματος μπορουμε να το αντιμετωπισουμε....η βιαιη και ακραια κλιματικη αλλαγη ειναι εδω, και θα φερει δυστυχως, πολλους Ντανιελ, πολλες Ελπιδες, Μηδειες και Αρχιδαμους, αλλα και πολλους και βαρβαρους καυσωνες...

Ας γινει αυτη η καταστροφη μια αφορμη για ληψη μετρων, εστω και τωρα 

Ο Ντάνιελ σε μερικές περιοχές της χώρας δεν έχει προηγούμενο. Πρέπει να περάσουν κάποιοι μήνες ή και χρόνια για να συνειδητοποιήσουμε το μέγεθος της υετικής και γενικώς καιρικής ανωμαλίας που κουβαλούσε αυτή η κακοκαιρία. Καμία σχέση με χιονοκαιρίες οπως η Μήδεια ή η Ελπίδα που συνέβαιναν στα προσήνεμα, φερ'ειπείν, και την δεκαετία του '60 και ήταν απολύτως διαχειρίσιμες με σωστή πρόληψη, όπως στην περίπτωση της Αττικής Οδού. Ο δε Αρχίδαμος ήταν της πλάκας, κατώτερος και από πολλά χιόνια των 10s.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον κυριο Ζιακοπουλο, που χωρις να κρυβεται πισω απτο δαχτυλο του, μιλαει ανοιχτα για "...αυτο που εχει ηδη αρχισει στη χωρα μας και σε πολλες αλλες περιοχες του πλανητη...."

Εγω θα πω οτι μονο με αναγνωριση του προβληματος μπορουμε να το αντιμετωπισουμε....η βιαιη και ακραια κλιματικη αλλαγη ειναι εδω, και θα φερει δυστυχως, πολλους Ντανιελ, πολλες Ελπιδες, Μηδειες και Αρχιδαμους, αλλα και πολλους και βαρβαρους καυσωνες...

Ας γινει αυτη η καταστροφη μια αφορμη για ληψη μετρων, εστω και τωρα 

τωρα απο gradual εγινει extreme?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε παιδιά μπορεί τα έργα να μην απέδιδαν και να χαμε τα ίδια αλλά κάνε τα έστω για τα μάτια του κόσμου, προσπάθησε, πάλεψε για τον κοσμακη που σας ψηφίζει τόσες δεκαετίες, ξαναλέω μας λυπήθηκε η Ανωτέρα Δύναμη και σταμάτησε η βροχή στο παρά ένα να γίνουν και οι πόλεις τα ίδια με τα χωριά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ κατανοούν πολλοί, είναι ότι με το να υποβαθμίζουν τη σφοδρότητα του Ντάνιελ, ουσιαστικά δίνουν άλλοθι στην κυβέρνηση (αυτήν έχουμε, για αυτή θα πω). Να σας πω γιατί:

Η κυβέρνηση λέει ότι ήταν προϊόν κλιματικής αλλαγής ο Ντάνιελ. Και οι φωτιές. ΜΑ ΉΤΑΝ!!! Ακριβώς όμως επειδή ήταν, προσπαθούμε να δούμε αν πράγματι αυτοί που έχουν συστήσει ολόκληρο υπουργείο κλιματικής αλλαγής, έχουν κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση. 

Και η απάντηση είναι ΟΧΙ.

Κάνουν τα εντελώς αντίθετα και έχουν αφήσει μόνο το 112.

Αν έχεις σχέδιο απέναντι στην κλιματική αλλαγή, δεν αφήνεις τα δάση χωρίς δασοφύλακες. Δεν αφήνεις τους πυροσβέστες ανεκπαίδευτους (δλδ δεν ξέρουν από φωτιές στα δάση)

Δεν αφήνεις τους κρουνούς χωρίς νερό.

ΑΚΡΙΒΏΣ επειδή ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος πλέον.

Για τις πλημμύρες δεν ξέρω τι θα έπρεπε να γίνει. Πιστεύω όμως ότι το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν θα ήταν να εκκενωσουν τα επικίνδυνα χωριά. Αλλά επειδή είμαι από χωριό (καταγωγή) ξέρω ότι ο κόσμος δεν αφήνει το σπίτι του. Και το βρίσκω λογικό..

Εν ολίγοις, πρέπει να κρίνουμε την αδράνεια της κυβέρνησης, ΥΙΟΘΕΤΏΝΤΑΣ το επιχείρημα της ότι το φαινόμενο ήταν εντονότατο και να της πεις " οκ...αφού ξέρεις από κλιματική αλλαγή, τι έχεις κάνει μέχρι τώρα"?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι ψάχνετε να βρειτε ρε παίδες ;Η φαση ειναι παμε κ οπου βγει και ολα στην τυχη τους μεχρι την επομενη καταστροφή /τραγωδία που θα λεμε τα ιδια εδω στο τριburdelo της ανατολικής Μεσογείου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες η συγκεκριμένη κακοκαιρία πλέον εκτός του ότι ήταν Ιστορικών διαστάσεων , κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει επαναληφθεί τα τελευταία  ίσως και εκατοντάδες χρόνια ... το ότι κατέρευσε γέφυρα 500 ετών είναι ένας πολύ σημαντικός λόγος για να το πούμε αυτό..(η οποία άντεξε δηλαδή άπειρες παρόμοιες πιθανές πλημμύρες...!!!!)..εκτός φυσικά και όλων των υπόλοιπων στοιχείων που έχουμε εννοείται όπως τα χιλιοστά που πέσανε , το εύρος της γεωγραφικής περιοχής που σημειώθηκαν που ήταν τεράστιο και όχι τοπικό και οι ζημιές που προκάλεσαι- πλημμυρισμένα εδάφη.....

και το θέμα είναι ότι κατά την ταπεινή μου άποψη λόγο της όλης αυτης απορύθμισης του καιρού- κλίματος- συστημάτων που μας επηρεάζουν.... είναι πολύ πιθανόν δυστυχώς να έχουμε πολύ σύντομα ίσως επανάλυψη παρόμοιων συνθηκών με ακραίες βροχές σε κάποιες περιοχές της χώρας είτε φέτος είτε στα αμέσως επόμενα χρόνια ... πρώτον το σύστημα που μας επηρέασε ήρθε πάρα πολύ νωρίς ....ούτε καν μπορεί να υποθεί ώς φθινοπωρινό σύστημα.... με όλο το φθινόπωρο να είναι μπροστά μας και με το παρελθόν να διδάσκει ότι τα περισσότερο βροχοφόρα συστήματα τα έχουμε συνήθως Οκτώβρη και Νοέμβρη ... μην  απορήσουμε αν δούμε δηλαδή ένα ή και περισσότερα υπερβροχοφόρα χαμηλά αυτούς τους μήνες... έχοντας και υπόψιν μας και ότι οι κυκλοφορίες κολάνε τα τελευταία χρόνια και ότι άνετα μπορεί ένα χαμηλό να εγκλοβιστεί και να κολήσει και αυτό σε συγκεκριμένη περιοχή και να φέρνει πολύ μεγάλα ποσά υετού συνεχόμενα σε συγκεκριμένα μέρη της χώρας.... το θέμα είναι ότι πρέπει να το έχουν κατά νου και όλοι οι αρμόδιοι φορείς ώστε να πράξουν όσο γίνεται ανάλογα....να είμαστε όσο μπορεί να είμαστε πιο έτοιμοι για όλη τη χώρα..... και συγκεκριμένα για τις περιοχές που ήδη έχουν πληγεί  περισσότερο αφού μια κακοκαιρία απλά δυνατή σε 10-15 μέρες ή ένα μηνα από τώρα με αρκετό έως πολύ νερό κατά τόπους θα μπορεί να έχει πολλαπλάσιο κίνδυνο και επιπτώσεις αφού ήδη τα εδάφη είναι κορρεσμένα από νερό και έχουν ήδη υποστεί μεγάλα προβλήματα και ζημιές σε καίρια σημεια (φράγματα-γέφυρες -κοίτες ποταμών κτλ)  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αυτό που κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ κατανοούν πολλοί, είναι ότι με το να υποβαθμίζουν τη σφοδρότητα του Ντάνιελ, ουσιαστικά δίνουν άλλοθι στην κυβέρνηση (αυτήν έχουμε, για αυτή θα πω). Να σας πω γιατί:

Η κυβέρνηση λέει ότι ήταν προϊόν κλιματικής αλλαγής ο Ντάνιελ. Και οι φωτιές. ΜΑ ΉΤΑΝ!!! Ακριβώς όμως επειδή ήταν, προσπαθούμε να δούμε αν πράγματι αυτοί που έχουν συστήσει ολόκληρο υπουργείο κλιματικής αλλαγής, έχουν κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση. 

Και η απάντηση είναι ΟΧΙ.

Κάνουν τα εντελώς αντίθετα και έχουν αφήσει μόνο το 112.

Αν έχεις σχέδιο απέναντι στην κλιματική αλλαγή, δεν αφήνεις τα δάση χωρίς δασοφύλακες. Δεν αφήνεις τους πυροσβέστες ανεκπαίδευτους (δλδ δεν ξέρουν από φωτιές στα δάση)

Δεν αφήνεις τους κρουνούς χωρίς νερό.

ΑΚΡΙΒΏΣ επειδή ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος πλέον.

Για τις πλημμύρες δεν ξέρω τι θα έπρεπε να γίνει. Πιστεύω όμως ότι το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν θα ήταν να εκκενωσουν τα επικίνδυνα χωριά. Αλλά επειδή είμαι από χωριό (καταγωγή) ξέρω ότι ο κόσμος δεν αφήνει το σπίτι του. Και το βρίσκω λογικό..

Εν ολίγοις, πρέπει να κρίνουμε την αδράνεια της κυβέρνησης, ΥΙΟΘΕΤΏΝΤΑΣ το επιχείρημα της ότι το φαινόμενο ήταν εντονότατο και να της πεις " οκ...αφού ξέρεις από κλιματική αλλαγή, τι έχεις κάνει μέχρι τώρα"?

Μια χαρά τα λες αδερφέ,να προσθέσω και κάτι 

 

Το πρόβλημα μας σαν πολίτες της χώρας δεν είναι τελικά με πρόσωπα ή κόμματα αλλά με το κρατος-ναυγιο που έχουμε 

Μέσα σε ένα διμηνο:

ανατιναχτηκαν κάτι αέρος εδάφους δίπλα σε μια κωμόπολη.

καποιοι έκαναν 700 χλμ μέσα στη χώρα και σκότωσαν έναν άνθρωπο.

εναν τον πέταξαν από ένα καράβι και πνιγηκε.

Κάηκε το πράσινο ενός ολόκληρου νόμου.

Σήμερα δύο πλοία έμπλεξαν τις άγκυρες τους

Και άλλα πολλά σα να λειτουργούν όλα στο περίπου και στην τύχη και το χειρότερο  είναι ότι όλοι μας κάτι θέλουμε  να κάνουμε για όλα αυτά και δε ξέρουμε τι . Μαθαίνουμε  (προσπαθούμε)στα παιδιά μας 5 σωστά πράγματα και μέχρι δευτέρα τρίτη δημοτικού καταλαβαίνουν  ότι τους μαθαίναμε μπούρδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάποια φάση χθες βγήκε η είδηση πως μόνο η Ζ ΜΑΚ ανέσυρε 28 πτώματα. Δεν πέρασε μια ώρα και η είδηση εξαφανίστηκε. Δεν ξέρουμε τι να πιστέψουμε πια. Μακάρι να μην ισχύουν τέτοιοι αριθμοί, αλλά αν κρίνω από τα Τέμπη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατ'αρχας όταν έχεις αποξηρανει μια λίμνη (Κάρλα), ξέρεις ότι εκεί συσσωρεύονται νερά κ μάλιστα αν έχεις πολύ έντονα φαινόμενα θα έχεις σίγουρα πλημμύρα.

Οπότε τί κάνεις; Κάνεις μια σοβαρή μελέτη κ δίνεις επαρκή δίοδο στα νερά παίρνοντας σαν σχέδιο το χειρότερο σενάριο.  Κ πάντα έχεις εναλλακτικές λύσεις σε περίπτωση που υπερβούν κ τα μέτρα που έχεις λάβει. Αστεία ακούγονται για την χώρα μας, όμως είναι η αλήθεια. Επιπλέον θα έπρεπε να γίνονται τα έργα κανονικά, ολοκληρωμένα κ όχι στα μέσα των εργασιών να έχουν εξαφανιστεί τα χρήματα κ να τα παρατάνε. Αυτό δυστυχώς έγινε/γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις. Ημιτελή έργα που δεν έχουν άμεση κ εμφανή προβολή.

Δεν είναι πάρκο, δεν είναι κτήριο, δρόμος, να κόψουν κορδέλα κ να το εγκαινιάσουν.

Έπειτα μην ξεχνάμε την διαχείριση των υποδομών από την τοπική αυτοδιοίκηση. Καθαρισμός κοίτης ποταμών, κατάσταση αναχωμάτων, κλπ.

 

Κ φυσικά η οργάνωση στην διαχείριση μιας κρίσης την ώρα που συμβαίνει για αποφυγή θυμάτων, διάσωση, διατήρηση κοινωνικού ιστού σε επίπεδα διαβίωσης με προμήθειες κ πρόσβαση σε απαραίτητες υγειονομικές υπηρεσίες.

Επίσης να τονίσω κ την ελλειπή ενημέρωση του κόσμου. Δεν ήταν κάτι ξαφνικό. Το περιμέναμε όσοι παρακολουθούσαμε τα καιρικά μοντέλα. Εγώ, ένας απλός πολίτης με ελάχιστες μετεωρολογικές γνώσεις, κατάλαβα δυο μέρες πριν τι έρχεται κ τι θα γίνει κ φώναζα να προετοιμαστεί ο κόσμος εκεί, να πάρει βασικές προμήθειες, να μην κάνει εργασίες έξω...  

Από κανέναν επίσημο φορέα δεν ακούστηκε, ακόμη κ στην έναρξη της νεροποντής, να μην πάνε στις δουλειές τους, να μην κυκλοφορούν...

Αυτό έγινε αφότου άρχισαν να τρέχουν τα ποτάμια στους δρόμους με κάποιες ιδιωτικές επιχειρήσεις μάλιστα να επιμένουν στους υπαλλήλους να βρεθούν στην δουλειά τους...

 

Σε Όλα ήμασταν κ είμαστε υπό του μηδενός.

Έχει φανεί στην διαχείριση των πυρκαγιών τα τελευταία χρόνια, κ γενικότερα στην κοινωνία μας όλα πάνε για φούντο.....

Δεν λειτουργεί Τίποτα σωστά έως καθόλου σε δημόσιο κ ιδιωτικό τομέα. Φταίμε όλοι, ξεκινώντας από τον εαυτό μας μέχρι τον εκάστοτε πρωθυπουργό.

 

Που θα μείνουν τόσες χιλιάδες άνθρωποι;

Που θα δουλέψουν;

Πώς θα ζήσουν;

Τί θα τρώνε, πίνουν;

Αρρώστιες;

Το 1/3 του Θεσσαλικού κάμπου έχει καταστραφεί, με ότι συνεπάγεται αυτό στην τροφοδοσία της χώρας. Έχουν πνίγει αμέτρητα ζώα. Αν σε αυτό προσθέσουμε κ τις ζημιές από τις πυρκαγιές σε ελαιόδεντρα, μελίσσια κ.α., τότε πρέπει να καταλάβουμε ότι από φέτος θα έχουμε σοβαρό θέμα....

 

Παλιά ξέραμε να διαχειριστούμε ακραία φαινόμενα. Ο κόσμος δούλευε.  Τώρα περιμένουμε μόνο τις αποζημιώσεις.

 

Ο Θεός βοηθός......

 

 

Επεξεργάστηκε από Μεσσαπός
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα το απόγευμα στη βόρεια Εύβοια βρέθηκε πτώμα που ξέβρασε η θάλασσα. Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί κάπου αλλά το ξέρω σίγουρα καθώς βρέθηκε σε μια απόσταση δέκα λεπτών από το πατρικό μου . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Kibo said:

Σήμερα το απόγευμα στη βόρεια Εύβοια βρέθηκε πτώμα που ξέβρασε η θάλασσα. Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί κάπου αλλά το ξέρω σίγουρα καθώς βρέθηκε σε μια απόσταση δέκα λεπτών από το πατρικό μου . 

Αναφέρθηκε σε πολλα site και γράφτηκε οτι ηταν απο Πηλιο μερια 77 χρονων ηλικιωμένος  πριν καμια ωρα .

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Την τρέλα μου! Δυστυχώς όπως φώναζα!

Τόσοι υπεύθυνοι, τί έκαναν;;;

Επεξεργάστηκε από Μεσσαπός
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά οι.... οποίοι νεκροί, σχεδόν πάντα έχουν δηλωθεί ως αγνοούμενοι. Από πού θα προκύψει ο πεθαμένος, αν δεν υπάρχει στη λίστα των αγνοουμένων; Ακόμα και οι καημένοι οι αλλοδαποί που μπορεί να εργάζονται στα χωράφια (λίγοι είναι - έχουν τους Ρομά για τις δουλειές αυτές) θα δηλωθούν από τους χωριανούς. Τους Έλληνες δλδ. ΓΙΑΤΊ να μη δηλωθούν; Εδώ δηλώνουν τα ζώα, δεν θα δηλώσουν τους ανθρώπους; Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πολλοί ακόμα άνθρωποι που έχασαν τη ζωή τους. Άντε ακόμα 2,3,5? Και πάλι.... τραγικός είναι ο απολογισμός όμως. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Παιδιά οι.... οποίοι νεκροί, σχεδόν πάντα έχουν δηλωθεί ως αγνοούμενοι. Από πού θα προκύψει ι πεθαμένος, αν δεν υπάρχει στη λίστα των αγνοουμένων; Ακόμα και οι καημένοι οι αλλοδαποί που μπορεί να εργάζονται στα χωράφια (λίγοι είναι - έχουν τους Ρομά για τις δουλειές αυτές) θα δηλωθούν από τους χωριανούς. Τους Έλληνες δλδ. ΓΙΑΤΊ να μη δηλωθούν; Έχω δηλώνουν τα ζώα, δεν θα δηλώσουν τους ανθρώπους; Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πολλοί ακόμα άνθρωποι που έχασαν τη ζωή τους. Άντε ακόμα 2,3,5? Και πάλι.... τραγικός είναι ο απολογισμός όμως. 

Μακαρι ρε ισαποστακια να μην εχουμε αλλους νεκρους.Ακομα περιμενουμε τον τελικο απολογισμό απο τα Τεμπη.In alafouzo we trust 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε τί γράφαμε 2 μέρες πρίν ξεκινήσει ο χαμός κ θα καταλάβετε πολλά....

 

Οι νεκροί είναι πολλοί. Μιλάμε για χιλιάδες σπίτια πνιγμένα. Πόσοι ηλικιωμένοι κατάφεραν να βγουν στην στέγη τους;;; 

Μας δουλεύουν; Εδώ πνίγηκαν νεοί, οι ανήμποροι τί τύχη είχαν;...

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.ieidiseis.gr/ygeia/213331/kindynos-elonosias-kai-gastrenteritidas-stis-plimmyrismenes-perioxes-kampanaki-psaltopoulou Περαν των οικονομικών επιπτώσεων θα έχουμε και τέτοια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, south coast είπε:

Μακαρι ρε ισαποστακια να μην εχουμε αλλους νεκρους.Ακομα περιμενουμε τον τελικο απολογισμό απο τα Τεμπη.In alafouzo we trust 

Όταν είσαι ΠΆΝΤΟΤΕ ισαποστακιας, κάνεις ξέπλυμα (δες με τα Τέμπη που έλεγαν για διαχρονικες ευθύνες κτλ)

Όταν είσαι μονίμως επικριτικός, γίνεσαι εμμονικος και χάνεις την αξιοπιστία σου.

Εγώ φίλε Κώστα με τις φωτιές έριχνα "καντήλια. Τώρα όμως δεν μπορώ να παραβλέψω ότι έπεσαν 700-1000μ σε 2.5 ημέρες. Πώς να το κάνουμε δλδ...

Εσύ ψάξε για ολέθριες παραλείψεις..

Φιλικά πάντα. Κι ας προσβαλες με το "ισαποστακιας"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, menidi said:

Όταν είσαι ΠΆΝΤΟΤΕ ισαποστακιας, κάνεις ξέπλυμα (δες με τα Τέμπη που έλεγαν για διαχρονικες ευθύνες κτλ)

Όταν είσαι μονίμως επικριτικός, γίνεσαι εμμονικος και χάνεις την αξιοπιστία σου.

Εγώ φίλε Κώστα με τις φωτιές έριχνα "καντήλια. Τώρα όμως δεν μπορώ να παραβλέψω ότι έπεσαν 700-1000μ σε 2.5 ημέρες. Πώς να το κάνουμε δλδ...

Εσύ ψάξε για ολέθριες παραλείψεις..

Φιλικά πάντα. Κι ας προσβαλες με το "ισαποστακιας"

Θα στα πω αυριο τηλεφωνικώς που προσβλήθηκες κ ολας.Εγω δεν λεω οτι τα 700 χιλ δεν ειναι κατι ακραιο και μια εύκολη κατασταση αλλα μιλαω για πρόληψη και ενα στοιχειώδες πλανο λέξεις άγνωστες Θαναση μου σε αυτη την χωρα.Σε 3 Χρονια που μπορει να ξαναπέσουν τα ιδια χιλιοστα στο κάμπο παλι τα ιδια θα συζηταμε και θα περιμενουμε την θεια φωτηση και θα αναλύουμε την κλιματική αλλαγη.

Και μην μου γραφεις για φιλικα παντα φιλικα θα μιλαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα φιλαρακια...Δειτε μεσω δορυφορου την κινηση του Daniel πως μενει στασιμος γυρω απο την χωρα αλλα και πως στροβιλιζεται ανοιχτα του Ιονιου...Δειτε επισης πως γεμιζει Μυρτωο και Αργολικος και πως οι νεφωσεις μπαινουν Αττικη..Για τη θεσσαλια no comments..

Ανεξαρτητα απο τις καταστροφες και τις συνεπειεςπου ολοι θα τις υποστουμε,ειναι η ιστορικοτερη κακοκαιρια στη χωρα υετικα...Τετοια νουμερα δεν ξερω εαν μπορουμε να ξαναδουμε σε τοσο γενικευμενο επιπεδο..

Μην ξεχναμε και την Αργολιδα με 200mm σε 10 ωρες αλλα και την Αττικη με 100mm σε μια μερα...Στην Αττικη εχουν καταγραφει και περισσοτερα χιλιοστα αλλα δεν παυει να ειναι εντυπωσιακα και τα 100mm..

Για τη θεσσαλια τι να πουμε..Επος απλα...Αλλα καλο θα ηταν να μην ξαναγινει..Τα ρεκορ ειναι για να σπανε..Αλλα οχι σε τετοιες περιπτωσεις..Μακρυα απο μας...Καλο βραδυ!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αδιανόητη εικόνα που μόνο σε όνειρα καταστροφής έχω δει!! Τα πρώην Καρφούρ, μαζί με ότι υπήρχε με το παλιό σινεμά μπόουλινγκ 🎳 που είναι πάνω από 15 χρόνια κλειστά και ήταν σύμβολο της καλής τότε οικονομίας που είχαμε, και που όλοι οι Λάρισα οι λάτρευαν, η νοσταλγία για εκείνη την περιοχή απλά πήρε τελειωτικό χτύπημα.

 

https://m.youtube.com/watch?v=Ccvp7kNURgs

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα γύρισα απο τη δουλειά και διάβασα τα μηνυματα.Κάποιοι(λίγοι) δυστυχώς ξεπερνάτε εύκολα τα όρια.Αν αφήναμε ελευθερα τα μηνυματα θα φαγωνόσασταν,ως έρμαια των κομματικών σας πεποιθήσεων.Ελπίζω τουλάχιστον να κάνατε το καθήκον σας και να στείλατε 5 πράγματα σε αυτούς που υποφέρουν.Η ανθρωπιά δεν έχει ιδεολογία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...