Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίποτα άξιο λόγου από το διάγραμμα του τζίφου στο 6αρακι.

Diagramme GEFS

Μια πτώση στα 850 κοντά στις κλιματικές τιμές (τις νέες, τις θερμές) που εάν έχει ήλιο δε θα πάρουμε χαμπάρι και μετά πάλι ξεκάθαρη άνοδος 3-4 βαθμών πάνω από τις κλιματικές τιμές. 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα. Βαρέθηκα πια. Δεν φαίνεται φως στον Νοέμβριο προς το παρών. Ίσως μας τα φυλάει για τον Δεκέμβρη τα καλά. Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται .... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Τίποτα άξιο λόγου από το διάγραμμα του τζίφου στο 6αρακι.

Diagramme GEFS

Μια πτώση στα 850 κοντά στις κλιματικές τιμές (τις νέες, τις θερμές) που εάν έχει ήλιο δε θα πάρουμε χαμπάρι και μετά πάλι ξεκάθαρη άνοδος 3-4 βαθμών πάνω από τις κλιματικές τιμές. 

Εδω που φτασαμε Μητσο,ειναι ματαιο να μιλαμε για κλιματικες τιμες,η φυσιολογικοτητα πεθανε.Ας μας παει λοιπον αιμα μεχρι αρχες Δεκεμβρη για να ερθει σοκ και δεος μετα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 νοεμβριου

gfs-2-60.png?6

11 νοεμβριου

gfs-2-132.png?6

12 νοεμβριου το 0 στα συνορα.....οκ μας εχει πρεσσαρει ασχημα ο καιρος, αλλα μην καιμε τον Νοεμβρη απο 1 βασικο στο 6αρι ,κανα 2 μερες τωρα ειχαμε καλα ραν......στα ενσεμπλς της Βουλγαριας φαινεται η "μοναξια" του βασικου....

Diagramme GEFS

λιγο να συμμαζευτει θα παμε κοντα στα κλιματικα   και θα μοιαζει χειμωνας 🙂  .....ας παμε σιγα σιγα και βασανιστικα !!! .

μπορει να μην παμε και πουθενα......αλλα λεμε τωρα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, INUIT είπε:

8 νοεμβριου

gfs-2-60.png?6

11 νοεμβριου

gfs-2-132.png?6

12 νοεμβριου το 0 στα συνορα.....οκ μας εχει πρεσσαρει ασχημα ο καιρος, αλλα μην καιμε τον Νοεμβρη απο 1 βασικο στο 6αρι ,κανα 2 μερες τωρα ειχαμε καλα ραν......στα ενσεμπλς της Βουλγαριας φαινεται η "μοναξια" του βασικου....

Diagramme GEFS

λιγο να συμμαζευτει θα παμε κοντα στα κλιματικα   και θα μοιαζει χειμωνας 🙂  .....ας παμε σιγα σιγα και βασανιστικα !!! .

μπορει να μην παμε και πουθενα......αλλα λεμε τωρα

 

γιατι οχι? το ελ νινο αυτο κανει σε εμας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το παλεύουν τα μοντέλα δεν έχω κανένα παράπονο... Ειδικά μετά από αυτόν τον άθλιο Οκτώβρη τα περιμένω όλα... Το Τζεμ είναι καλό για τη συνέχεια... Επικεντρώνομαι για τις 11+ του μηνός...

Έτσι κι αλλιώς θα μπούμε Δεκέμβρη και σε ολόκληρο το φόρουμ θα αντηχεί ένα από τα τραγούδια του Αλκίνοου Ιωαννίδη... 🎵"Δεν μπορώ, ο Χειμώνας με πληγώνει άλλο πια δεν μπορώ, δεν μπορώ, την αυλή μου καίει το χιόνι, άλλο πια δεν μπορωωωώ"🎶🎵😂

gem-2-204.png

gem-1-174.png

gem-2-144 (2).png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Το παλεύουν τα μοντέλα δεν έχω κανένα παράπονο... Ειδικά μετά από αυτόν τον άθλιο Οκτώβρη τα περιμένω όλα... Το Τζεμ είναι καλό για τη συνέχεια... Επικεντρώνομαι για τις 11+ του μηνός...

Έτσι κι αλλιώς θα μπούμε Δεκέμβρη και σε ολόκληρο το φόρουμ θα αντηχεί ένα από τα τραγούδια του Αλκίνοου Ιωαννίδη... 🎵"Δεν μπορώ, ο Χειμώνας με πληγώνει άλλο πια δεν μπορώ, δεν μπορώ, την αυλή μου καίει το χιόνι, άλλο πια δεν μπορωωωώ"🎶🎵😂

gem-2-204.png

gem-1-174.png

gem-2-144 (2).png

βρε λεβεντη μου,,,,εσυ εισαι 17 χρονων????  ......εισαι απολαυση να σε διαβαζω 👏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, INUIT είπε:

βρε λεβεντη μου,,,,εσυ εισαι 17 χρονων????  ......εισαι απολαυση να σε διαβαζω 👏

15 ετών εκτός και αν φαίνομαι για μεγαλύτερος 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Το 6αρι φαίνεται να καίει όλο τον μήνα με 25αρια

Μόνο 12αρια ...δεν κοιτά τίποτα άλλο εγώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Το 6αρι φαίνεται να καίει όλο τον μήνα με 25αρια

Θα αλλάξει άλλο τοσο 

Δεν έχουν καμία σημασια τα κύρια για τόσο μακριά.

Ακομα και τα ensebles αλλάζουν σαν τα πουκάμισα ανά 6ωρο 

Η μεγάλη διασπορά των υποσεναριων αυτό δείχνει 

Αλλά από την άλλη μπορεί να μας πάει έτσι και όλο τον Νοέμβριο 

Αν και πιστεύω ότι δεν θα βγει και αυτός ο μήνας έτσι. Είναι πολύ μεγάλο το χρονικό διάστημα με αυτή την κυκλοφορία  πια. 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η οποιαδήποτε ουσιαστική αλλαγή πάει διαρκώς πίσω. Σε κάποια φάση θα μας κάνει τη χάρη να έρθει στις 140 ώρες. Μετά θα αρχίζει να υποβαθμίζει τόσο τη διάρκεια όσο και την ένταση. Τελικά θα πανηγυρίσουμε για 2 μερες κακοκαιρία και μετά πάλι ζεστουλα και κιτρινιαρης 

 

Κλασσικά. Νέα πραγματικότητα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τζεμ επιμενει για το σκ και μακαρι να βγει...Εδω που καταντησαμε ας ερθει και μιας ημερας διαταραχη....

gem-2-114.png

Παντως το 2023 και ειδικα το Φθινοπωρο του μπαινει στην καιρικη ιστορια..Απο την μια ο Σεπτεμβρης και ο Daniel με τα αδιανοητα υψη βροχης εστω και τοπικα και απο την αλλη ενας πολυ θερμος Οκτωβρης αλλα και Νοεμβρης...Με ιστορικα επισης θερμοκρασιακα ρεκορ...Ελπιζω ο Δεκεμβρης του 2023 να αφησει και αυτος ιστορια αλλα απο την αναποδη....Δεν παει αλλο...Εχω σημαντικους λογους για να ειμαι πολυ καλα αυτη την περιοδο και ο κ....λοκαιρος δεν μ αφηνει να χαρω στον βαθμο που θα θελα..Και απλα ζηταμε τα αυτονοητα....Αλλα τελος παντων.. 

Εχω ανοιξει παραθυρα για να κανει ρευμα...Καθομαι με κοντομανικα στο μπαλκονι τωρα και γραφω στο φορουμ...Ειλικρινα δεν πηρα χαμπαρι πως περασε και αυτο το Φθινοπωρο......

Μαλλον θα γραψω νεο ποιημα...Εντος ολιγου...🤣

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το τζεμ επιμενει για το σκ και μακαρι να βγει...Εδω που καταντησαμε ας ερθει και μιας ημερας διαταραχη....

gem-2-114.png

Παντως το 2023 και ειδικα το Φθινοπωρο του μπαινει στην καιρικη ιστορια..Απο την μια ο Σεπτεμβρης και ο Daniel με τα αδιανοητα υψη βροχης εστω και τοπικα και απο την αλλη ενας πολυ θερμος Οκτωβρης αλλα και Νοεμβρης...Με ιστορικα επισης θερμοκρασιακα ρεκορ...Ελπιζω ο Δεκεμβρης του 2023 να αφησει και αυτος ιστορια αλλα απο την αναποδη....Δεν παει αλλο...Εχω σημαντικους λογους για να ειμαι πολυ καλα αυτη την περιοδο και ο κ....λοκαιρος δεν μ αφηνει να χαρω στον βαθμο που θα θελα..Και απλα ζηταμε τα αυτονοητα....Αλλα τελος παντων.. 

 

Το προσπαθει και ο τζιφος να γυρισει προς το τζεμ και αυτος

Κατι  παει να γινει επιτελους

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σημαντικό είναι πως οι θερμοκρασίες στα 850 θα πέσουν απο 9 του μηνός. Αυτό δεν σημαίνει πως θα είναι απαραίτητα κάτω από τα κλιματικά. Κατι τέτοιο δεν φαίνεται τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον...

Έτσι από 10 - 11 Νοεμβρίου αν όλα πάνε καλά θα μπούμε σε λίγο πιο φθινοπωρινό σκηνικό με βροχές μεγαλύτερης διάρκειας στα δυτικά και σε άλλες περιοχές. Ας κάνει εδώ ακόμα και συννεφιά, παρόλο που η αττική έχει να δει καλό νερό από τον Σεπτέμβριο...  τέλος πάντων μακάρι να γίνει οτιδήποτε που να θυμίζει σε πια εποχή βρισκόμαστε... Γιατί μόνο με παρακάλια θα σωθεί η παρτίδα χεχεχε

Για 8 από τζίφο

Modele GFS - Carte prévisions

Για 10 - 11.. Το μεγάλο στοίχημα είναι μετά από αυτή τη διαταραχή χωρίς να δένω τίποτα κόμπο, να μην φτάσει η θερμοκρασία πάλι στα ουράνια..

animbxm1.gif

Εμφάνισε και ένα νέο περασματάκι για 13... Στην άλλη καρτέλα δεν θα σχολιάσω για ευνόητους λόγους. ( Έχω κάνει φάκελο στον υπολογιστή που αποθηκεύω τα ακραία τρεξίματα του τζίφου τα οποία αφορούν κυρίως τις άπειρες ώρες... )

gfs-2-180.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το χαμηλό του παιου στα κοντινά μάλλον το κόβω για άκυρο...δυστηχως

το χαλαλιζω βαγγο ...αρκει να ερθει αυτο  !!!

gfs-0-252.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ε ναι ...καπου εδω εγω κλειδωνω !!! εκανα υπομονη , σιγα σιγα,  , οκ νωρις ειναι ακομη....θα  αλλαξει 100 φορες ακομη.......τερμα πλεον ,αυτο στις 17 θα μας κατσει γιατι ετσι πρεπει να γινει !!!!!!🤢🤬😡

gfs-1-258.png?12

...............κι ας ειναι και τριτη σελιδα !!!!!!

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως όλα τα μοντέλα ,είτε βγάζουν νωρίς είτε αργότερα είτε καθόλου το πρώτο βροχοχαμηλο με χειμερινα χαρακτηριστικά ,έχουν πολύ ευνοϊκή θέση και ισχύ στον αζορικο και αφήνουν πολλά περιθώρια για καλή καθαρόαιμη χειμερινή κατάβαση μετέπειτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε είπα να μην σχολιάσω τη δεύτερη καρτέλα αλλα... 😅

- Πως πιστεύετε ότι θα κυλήσει ο υπόλοιπος νοέμβρης;

- Χαλαρά πράγματα... πάμε για συνεχή βροχοχαμηλά και ύστερα τον μέγα κεντροβόρειο χιονιά...

- Κατά τη γνώμη σας αυτά που λέτε είναι δυνατόν να συμβούν;

- Ναι. Είμαι Απολύτως βέβαιος 

- Και τι σας κάνει να το λέτε αυτό;

- Ο τζίφος φυσικά..... ποιος άλλος;

- Και στην περίπτωση που δεν συμβεί τίποτα από όλα αυτά που μου περιγράφετε μετά πιο είναι το σχέδιο Β;

- Το αλκοόλ 

gfs-1-306.png?12294-779GR.gif.64efd3ee62473ca229510dd78877d252.gif

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά από το παρακάτω διάγραμμα του τζίφου στο 12αρι μέχρι τα μέσα του μήνα βλέπω ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου...🤣

Diagramme GEFS

Το μετά τις 15/11 είναι καιρικά αιώνας...

Οπότε υπομονή και ελπίδα ότι από Δεκέμβρη και μετά θα ξεπλυθει η ντροπή που ζούμε και το χαμένο φθινόπωρο.

Να δούμε και αργότερα τα ανασάμπλ του ευρωπαίου αλλά δεν περιμένω κάτι σημαντικό με ώρες που έχουν κάποια προγνωστική σημασία.

Υ.Γ. τις δύο (ιστορικότατες) κακοκαιρίες του Σεπτεμβρίου εγώ τις χαρακτηρίζω ως καλοκαιρινές (θεωρώ τον Σεμπτέμβρη καλοκαιρινό μήνα για την κεντρονότια χώρα τουλάχιστον).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...