Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

????????????????

κοιτα θερμομετρο κ λαμπα τι να σου πω 400 εδωσε ο Σακης δεν εισαι μακρια απο το υψομετρο αυτο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

στα πετρινα της Σαλονικα εχω ζησει - 6 με ΒΑ κ βροχα κ χιονι απο ασβεστοχωρι κ πανω! εχω δει κ χιονπτωση με 0 στα 850 το 2014! ΤΡΕΛΑ!

Το θυμάμαι αυτο με το 0. Κυριακή ξημέρωμα , είχε ξεκινήσει με παγοβροχη. Μετά έκανε και εφημερίδα και σταμάτησε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Το θυμάμαι αυτο με το 0. Κυριακή ξημέρωμα , είχε ξεκινήσει με παγοβροχη. Μετά έκανε και εφημερίδα και σταμάτησε 

Η πιο μεγάλη μου επιτυχία ως σερβιτόρος Πέτσας ήταν αυτό😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

στα πετρινα της Σαλονικα εχω ζησει - 6 με ΒΑ κ βροχα κ χιονι απο ασβεστοχωρι κ πανω! εχω δει κ χιονπτωση με 0 στα 850 το 2014! ΤΡΕΛΑ!

21 Φλεβάρη του 2009 πρέπει να τανε αυτό... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

24 χιλιοστα δειχνει αυριο ο παιος βασει του yr.no οι θερμοκρασιες 5 με 7 στο μεσημεριανο πικ εχουμε -3 στα 850 θελω να δουμε σε τι υψομετρο θα εντοπιζονται τα χιονια!

υγ πολυ ανατριπλωση στα σεναρια παιου!

Ανα-τριπλωση??? Χμμμμ... 

Screenshot_2023-12-15-23-01-37-311_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ελεγα χθες σε φιλους οτι με ενα τεραστιο κομματι του λοβου του ΒΠ πανω απο τα κεφαλια μας, δεδομενων και των πολυ ισχυρων πιεσεων του αζορ που φτανει ως και τα 1050 hPa, δεν ειναι καθολου απιθανο τα +10 να γινονται αυτοματως -10.

μια λιμνουλα σφηνα, μια εξασθενηση ή μετατοπιση πιο βορεια του γροιλανδικου, μια καθυστερηση ή εξασθενηση ή πιο βόρεια πορεία του αμέσως επόμενου ατλαντικού χαμηλού, κατι αν απο αυτά ελαφρώς αλλάξει και δώσει τον ελάχιστο ζωτικο χώρο και χρόνο στον Αζορικό να ανέλθει, οχι σε Σκανδιναβία αλλά μεχρι Η.Β. αυτομάτως φέρνει ενα τμήμα απο αυτές τις τεραστιες  χιονοβόμβες στη χώρα μας, ικανο να βγαζει και να επαληθευει σεναρια σαν τα πρωινα του καναδου κ του αγγλου.

ετσι εξηγουνται και οι εναλλαγες με τρεξιματα οπως το 00 του τζεμ απο τη μια και απο την αλλη σαν τα αποψινα. βεβαια παντοτε οι πιθανοτητες και οχι μονο τωρα ειναι υπερ του να μη κατεβαινουν οι αυλωνες οποτε σε τετοια χρονικη στιγμη για 7-10 μερες μετα τα ''κακα'' σεναρια παντοτε ειναι περισσοτερα.

 

αυτος ειναι και ο λογος που μου εκανε αλγεινη εντυπωση η τοσο βιαστικη και σε μερικες περιπτωσεις ''ντε φακτο''τοποθετηση μετεωρολογων για ζεστα Χριστουγεννα, που αρχισα να αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι τοσο σημαντικο που παραβλεπουμε εμεις, περαν του οτι μια διαφαινομενη καλοκαιρια κλειδωνει πιο γρηγορα και ευκολα απο μια κακοκαιρια, μεχρι που τοποθετηθηκε ο Ζιακοπουλος και επανηλθε η ταξη στο μυαλο μου.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω περιμενω ποτε αυτη η γραμμη θα πεσει κατω απ τον μεσο ορο και θα μεινει εκει, μεχρι τις 23/12 δεν αλλαζει αυτο, αλλα μιλαμε για ενα απ τα θερμοτερα διμηνα ολων των εποχων το διαστημα απο 20+ Οκτωβριου

image.png.1b8ffa26d706266903a5903453911f1f.png

50/57 μερες πανω ειναι απ τα πιο ακραια που χω δει γενικοτερα

Ελπιζω στο διαστημα 25-1 να δουμε κατι, το αξιζουμε μετα απο τετοιο ξεσκισμα πανω απ τα κανονικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συμφωνα με τις αποψινες ανανεωσεις το σεναριο που βγαζουν στο προσκηνιο τα περισσοτερα μοντελα ειναι ''καψιμο'' των Χριστουγεννων προς ανταλλαγμα μια πολυ δυνατη καιρικα πρωτοχρονια.

ωστοσο τα κυρια τρεξιματα ευρωπαιου και τζιφου ηταν ξανα εκ των πιο θερμων και αρα ακομα δεν τελειωσε κατι για το διαστημα 22-25

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Εγω περιμενω ποτε αυτη η γραμμη θα πεσει κατω απ τον μεσο ορο και θα μεινει εκει, μεχρι τις 23/12 δεν αλλαζει αυτο, αλλα μιλαμε για ενα απ τα θερμοτερα διμηνα ολων των εποχων το διαστημα απο 20+ Οκτωβριου

image.png.1b8ffa26d706266903a5903453911f1f.png

50/57 μερες πανω ειναι απ τα πιο ακραια που χω δει γενικοτερα

Ελπιζω στο διαστημα 25-1 να δουμε κατι, το αξιζουμε μετα απο τετοιο ξεσκισμα πανω απ τα κανονικα

εαν ισχυσουν και εφαρμοστουν οι νομοι της ισορροπιας, αυτο θα γινει ειτε με απολυτα εκκωφαντικο τροπο ή με αντιστοιχη παρατεταμενη διαρκεια ψυχους.  αλλωστε και σε αυτο το περιβοητο πια 3/3 της Αττικης, ειδικα περισυ, δεν ηταν και πολυ καλυτερα τα πραγματα πριν και μετα τους χιονιαδες. υπηρξαν και οι 3 ηπιοι εως υπιοτατοι κατα τ'αλλα χειμωνες και φθινοπωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

εαν ισχυσουν και εφαρμοστουν οι νομοι της ισορροπιας, αυτο θα γινει ειτε με απολυτα εκκωφαντικο τροπο ή με αντιστοιχη παρατεταμενη διαρκεια ψυχους.  αλλωστε και σε αυτο το περιβοητο πια 3/3 της Αττικης, ειδικα περισυ, δεν ηταν και πολυ καλυτερα τα πραγματα πριν και μετα τους χιονιαδες. υπηρξαν και οι 3 ηπιοι εως υπιοτατοι κατα τ'αλλα χειμωνες και φθινοπωρα.

εκτος του χειμωνα 2021-2022 που ηταν αρκετα καλος για τα προσηνεμα συνολικα, οι αλλοι δυο 20-21 και 22-23 ηταν τραγικα θερμοι οντως. Μας εκατσε το 3/3 αλλα εξισσοροπηση δεν θα υπαρξει γιατι εχει χαθει χρονια τωρα

image.png.d5635abad1c0cfb953207faf6da50319.png

14 ετη σχεδον συμπληρωμενα απο το 2010, απ τους 167 μηνες οι 88 (53%) πανω απ τον μεσο ορο, οι 44 (26%) γυρω απο τον μεσο ορο, και οι 35 (21%) κατω, αν βγαζαμε και το 2011 που ειναι η τελευταια οαση κανονικοτητας και το τελευταιο ετος κατω απ τα κανονικα, τα πραγματα θα ταν ακομα χειροτερα

Και για οσους αναρωτιουνται η δεν θυμουνται τι αλλαξε δειτε τα καλα χρονια, πριν το 2007

image.png.ebb0af5a52be452bdbd0b21881a32089.png

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Τώρα που πρέπει να κολησουν οι δύο σζορικοι μπαίνει στην μέση μια π#@#α και δεν τους αφήνει...

τωρα ξεκιναει να δουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετσι θέλω.. Να μη φαίνεται τίποτα και απλά να το πετάξει σε κάποια φάση εκεί γύρω στις 200 και να το κρατήσει. Χορτάσαμε εικονικούς 300+ ωρών 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, athper είπε:

Ετσι θέλω.. Να μη φαίνεται τίποτα και απλά να το πετάξει σε κάποια φάση εκεί γύρω στις 200 και να το κρατήσει. Χορτάσαμε εικονικούς 300+ ωρών 

Η μοντελικη ηρεμία που έλεγα χθες ότι θέλω μέχρι να σκάσει η βόμβα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλειο 18αρι. Αναδίπλωση, ανατρίπλωση, ανατετράπλωση, αναπεντάπλωση, και τελικά αναγαμ..πλωση..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τέλειο 18αρι. Αναδίπλωση, ανατρίπλωση, ανατετράπλωση, αναπεντάπλωση, και τελικά αναγαμ..πλωση..

Μία χαρά είναι Μιχαήλ.. Έτσι έρχονται τα δυνατά.. Και στην τελική, αν δεν έρθουν, να μην μας έχει βγει η ψυχή τουλάχιστον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τέλειο 18αρι. Αναδίπλωση, ανατρίπλωση, ανατετράπλωση, αναπεντάπλωση, και τελικά αναγαμ..πλωση..

Μουφα και παπατζα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, athper είπε:

Μία χαρά είναι Μιχαήλ.. Έτσι έρχονται τα δυνατά.. Και στην τελική, αν δεν έρθουν, να μην μας έχει βγει η ψυχή τουλάχιστον. 

Έχεις δίκιο, πραγματικά, εμένα πάντως μου βγήκε ήδη. Και δεν μορώ να το σταματήσω, κανονική εξάρτηση σε βαθμό να ξυπνάω 6 το πρωί από μόνος μου.. Να άξιζε και όλας.. Πάντως έτσι πως πήγε και εγώ παρατάω για λίγες μέρες μεταβλητές κτλ... Θα ξεκουραστώ μιας και χρειάζεται.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έχεις δίκιο, πραγματικά, εμένα πάντως μου βγήκε ήδη. Και δεν μορώ να το σταματήσω, κανονική εξάρτηση σε βαθμό να ξυπνάω 6 το πρωί από μόνος μου.. Να άξιζε και όλας.. Πάντως έτσι πως πήγε και εγώ παρατάω για λίγες μέρες μεταβλητές κτλ... Θα ξεκουραστώ μιας και χρειάζεται.

Δεν σε κόβω να ξεκουράζεσαι και πολύ...δες μέσο όρο από την πρώτη καρτέλα κι όλας...αρχίζει να φαίνεται η αναδίπλωση και η σνατριπλωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...