Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ναι βρε σόλα ρωτάω από που βγαίνουν?

 

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τι σχεση εχουν 192 και 216 τζιφου και παιου σημερα καμια μεταξυ τους ο ενας ανεβαζει αζορ ο αλλος οχι καλα δεν συζηταμε τι θα δειχνουν και τα δυο σε 3 μερες θα κλαιμε

Ε θα με τρελάνεις τελείως.. Και οι δύο ανεβάζουν αζορ.. Στο διάστημα 30,31 Γενάρη.. Απλά ο τζιφ το έδειξε και το πρωί.. Ενώ ο παιος είχε άλλο σενάριο στο 00...τωρα σαν σκυλάκι ακολούθησε τον τζιφ στο 12αρι του.. 

gfs-0-228.png

ECM1-240 (1).gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αφου πηξαμε στις κακοκαιριες,ευτυχως  ερχεται αντικυκλωνας λιγο να ζεσταθουμε και να ξεθαφτουμε...Δε παει αλλο...Χιονοσκεπες εδαφος ολο τον Δεκεμβρη,τρελα νερα ολο το φθινοπωρο...Δοξα το θεο..Αντικυκλωνας να ηρεμησουμε...🤣

Δε ξερω τι λενε οι επισημοι φορεις αλλα στη παρουσα φαση ο τζιφος τους εχει στειλει ολους αδιαβαστους....Μακραν το μοντελο που βρισκεται στο καλυτερο φεγγαρι του!!!Προγνωστικα...Ποιος παιος...??Ο παραπαιος ειναι αυτος...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Είναι σαν να λένε οι επιστήμονες οτι τα μυρτιλλα ειναι σουπερφουντ  καλη τροφή...Και μια οικογένεια να έχει αλλεργία σ αυτα ...ε δε θα ξαναφαει οσο καλα και αν εξναξ ....αυτα ο ακριβως γινεται με  τον ευρωαπαιο εχει τις καλυτερες αξιολογησεις 3 λοιπον εδω στην ελλαδα και στα Βαλκάνια  δε πετυχαίνει ουτε ελέφαντα στο μισό μέτρο αρα δεν ασχολούμαστε αλλο μαζι του κι ας είναι το καλύτερο μοντέλο 

Πεστα χρυσοστομε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υο συζητάμε. Και δεν είναι μόνο για Ελλάδα. Εδώ Λετονία έχει γίνει περίγυρος ο παιος. Επιμένει μέχρι και στις 72-96 ώρες και μετά τουμπαρει στον τζίφο. Απίστευτη ξεφτίλα. Σταθερότατο ο τζίφος εδώ, ακόμα καλύτερος από Ελλάδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ναι βρε σόλα ρωτάω από που βγαίνουν?

Του σκουπιδαιου είναι οι μετρήσεις αυτές 

Αν μπεις στο επίσημο. Site στο charts θα την βρεις

Πάντως έχει πολλά experimental charts με συνεργασίες όπως η NVIDIA  και πανεπιστήμια δυνατά 

Και όπως λέει και ο σοφός λαός αν δεν παινεψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει 

δες εδώ :

 

ECMWF | Charts 500hpa

 

ECMWF | Charts sea level

 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Δεν υο συζητάμε. Και δεν είναι μόνο για Ελλάδα. Εδώ Λετονία έχει γίνει περίγυρος ο παιος. Επιμένει μέχρι και στις 72-96 ώρες και μετά τουμπαρει στον τζίφο. Απίστευτη ξεφτίλα. Σταθερότατο ο τζίφος εδώ, ακόμα καλύτερος από Ελλάδα 

Δηλαδη πχ εδω στις 120 ωρες με το τι θα γινει αυριο πχ βλεπεις καποια τεραστια διαφορα?

ECM1-120-1.gif

ECM1-0.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, freeze είπε:

Του σκουπιδαιου είναι οι μετρήσεις αυτές 

Αν μπεις στο επίσημο. Site στο charts θα την βρεις

Πάντως έχει πολλά experimental charts με συνεργασίες όπως η NVIDIA  και πανεπιστήμια δυνατά 

Και όπως λέει και ο σοφός λαός αν δεν παινεψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει 

Ολες οι ερευνες το ιδιο δειχνουν δεν ειναι θεμα οτι ανεβαινει απο το ευρωπαικο και γραφηματα απο αλλου να βρεις τα αποτελεσματα τα ιδια ειναι..εδω πχ ειναι γραφημα απο ερευνα αμερικανου μεταωρολογου..

ecmwf-vs-gfs-weather-models.jpeg.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ολες οι ερευνες το ιδιο δειχνουν δεν ειναι θεμα οτι ανεβαινει απο το ευρωπαικο και γραφηματα απο αλλου να βρεις τα αποτελεσματα τα ιδια ειναι..εδω πχ ειναι γραφημα απο ερευνα αμερικανου μεταωρολογου..

ecmwf-vs-gfs-weather-models.jpeg.jpg

ναι Οκ ... μας λέει last verification 23-11-2021 δλδ πριν 2 χρόνια ... βέβαια δεν ξέρω αν κατηγοροποιεί την μέτρηση ανα περιοχή και ποια είναι αυτή που αναφέρεται το γράφημα ... οπως καλή ώρα γίνεται στο ευρωπαικο που σε αφήνει να επιλέξεις. επ'ισης μου κάνει εντύπωση πως πουθενά δεν σημειώνει καλύτερο σκορ ο βασιλιάς που τα καλοκαίρια είναι γκουρού

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δηλαδη πχ εδω στις 120 ωρες με το τι θα γινει αυριο πχ βλεπεις καποια τεραστια διαφορα?

ECM1-120-1.gif

ECM1-0.gif

Έλα τώρα εύκολη διάταξη να πάρε και τζιφο😋 image.png.a5a7bfb5323b12b6c3383d84307c90bf.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Έλα τώρα εύκολη διάταξη να πάρε και τζιφο😋 image.png.a5a7bfb5323b12b6c3383d84307c90bf.png

Ποιο ακριβής το ευρωπαϊκό, πχ δες μέχρι που φτάνει ο αντικυκλωνας στην Γροιλανδία καθώς και μια πράσινη λίμνη στην Ισπανία που δεν υπάρχει, και πιο νοτια θέση του χαμηλού στην ανατολική Αμερική 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέσος όρος πρωινού ευρωπαίου και 12αριού..

gens-51-1-204.png

 

κοιτάξτε τι έκανε μια αλλαγή στην Αμερική, και πως τα έκανε άνω κάτω μετά:

EDM1-192.GIF?21-0

 

 

και πιο μετά:

gens-51-1-252.png

 

 

για ατλαντικό αυλώνα μιλάμε πλέον και βλέπουμε

EDM1-240.GIF?21-0

 

εμφανής η τουμπα στην περιοχή του κεντρικού καναδά, που οδήγησε στην τεραστια αλλαγή:

animbhw3.gif

image.png.41ba2635c4f24f6ede14629d676cc530.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Από 0 στο περίπου συν 4 ο μάσος όρος ευρωαπιου....πλεον πολυ πιο χρήσιμο εργαλείο ο μέσος όρος και τα ανσαμπλ τζιφου

Για τόσο μακριά ήταν λογικό να έβγαινε ο μέσος όρος στο 0 γιατί είναι και τα κλιματικσ και η διασπορά είναι μεγάλη

Τέλος απάντων εγώ θεωρώ ότι πρωτοχρονιά θα έχουμε μια απλή κακοκαιρία με χιόνια στα ορεινά και η πραγματική ευκαιρία θα είναι των φώτων όπου θα ανέβει αντικυκλωνας σε μεγάλο γεωγραφικό πλάτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Από 0 στο περίπου συν 4 ο μάσος όρος ευρωαπιου....πλεον πολυ πιο χρήσιμο εργαλείο ο μέσος όρος και τα ανσαμπλ τζιφου

Παρε εδω την επιβεβαιωση οτι κατι ερχεται..και ασε τζιφο και παιο να κανουν την δουλεια τους

ps2png-worker-commands-558f87fd99-q6x44-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-P8Kbmq.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Παρε εδω την επιβεβαιωση οτι κατι ερχεται..και ασε τζιφο και παιο να κανουν την δουλεια τους

ps2png-worker-commands-558f87fd99-q6x44-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-P8Kbmq.png

Ρε με έχει τρελάνει αυτο το παλιοχαμηλο ήταν τεράστια ευκαιρία...Επίσης φοβάμαι ανατολικα το κρυο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ρε με έχει τρελάνει αυτο το παλιοχαμηλο ήταν τεράστια ευκαιρία...Επίσης φοβάμαι ανατολικα το κρυο 

Και εγω πιστευω οτι πιο πολυ το 5-12 ειναι πιο καλη περιοδος παρα το 30-5 που εχεις κεντραρει εσυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπήρχαν πολλές χρονιές που με την πρώτη αποτυχία ενος χιονιά τα παρατούσα, στεναχωριόμουν και έλεγα πως δεν υπαρχει αλλη ευκαιρία και πως πρέπει να περιμένω τον επόμενο χρόνο ... 

Ενα παράδειγμα ηταν η κακοκαιρία του Λέανδρου το γεναρη του 2021 ( νομίζω έτσι λεγοταν )... Στην συγκεκριμένη κακοκαιρία δεν καταφερε να χιονίσει στην περιοχή μου και ολο εριχνα ταφόπλακα και ελεγα δε μπορεί φετος... επειδή λογο ηλικίας δεν εχω ζήσει χιονιάδες τον φλεβάρη ( στην Ωκεανίδα το 2018 δεν χιονισε μεχρι πεδινα εδω )τα παράτησα όσπου ήρθε η καλύτερη χιονοκαιρία, η πιο διασκεδαστικη και γεμάτη εκπλήξεις ονόματι Μήδεια. Το καλύτερο συναίσθημα ηταν να περιμένεις ελάχιστα και μετά το μεσημέρι, και να είναι ηδη στρωμένο απο το πρωί...

Το 2022 χιόνισε με βίαιο τρόπο αρχες με μέσα Μάρτη, ηταν η πιο πυκνη χιονόπτωση που έχω δει...

Το συμπέρασμα μου ειναι πως ο καιρός έχει και δυσσαρεστες και ευχαριστες εκπλήξεις, και αν και νέος εχω πολυ καλες εμπειρίες με τα χιόνια... αν ειναι ικανό να χιονίσει τέλη φλεβαρη και αρχές Μάρτη θα το κάνει οπότε ας αφήσουμε τον καιρό να κάνει τα δικά του και ας μην απογοητευόμαστε τοσο διοτι χειμώνας χωρις ευκαιρίες δεν υπαρχει!

Συγνώμη αν κούρασα ηθελα να το βγαλω απο μέσα μου... Καί σόρρυ για το kind of off topic

Οι χάρτες θα αλλάξουν, θα το παρακολουθούμε μερα με τη μέρα, μεταβλητη με τη μεταβλητή και όλο και κάποια στιγμή θα φτιάξουν τα πραγματα

Λοιπόν,μιλώντας για πρωτοχρονιά, αρνητικά βήματα απο τζίφο, ωραία σενάρια ο καναδός,ο ιάπωνας και ο κινέζος, βελτίωση ο παιος, Νασα να μη τυχει σε άνθρωπο και ουκμο αικον μετρια μεχρι εκεί που τρέχουν

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs_king.png.be5f6236b9a7a5a3b2fc0ded18c5a3b2.png

Σε ενα πιο πρόσφατο tweet του τυπά Ryan (ομολογώ πως δεν τον 'ήξερα ) τρομάζει σε εισαγωγικά με τον βασιλιά που στο τέλος του γραφήματος (μετά τις 16 Νοε) νικάει ακόμα και την τεχνητη νοημοσ'ηνη (graph cast). GraphCast that uses A.I. to train on historical data (ERA5) and forecast the future.

βεβαια δεν ξέρω πως βγάζει τα σκορ (εψαξα λίγο ) . και επίσης εδώ και πιθανον σε αυτο που ποσταρε ο icelarissa αναφέρεται σε όλο το B. Hμισφαίριο . μου φαίνεται λίγο γενικό αλλά οκ αυτος ξέρει ...

ηθελα να του απαντήσω στο tweet οτι οταν είσαι βασιλιάς και η μητέρα όλων των μοντέλων είναι λογικό να νικάς ακόμα και την A.I ποσο μάλλον τον σκουπιδαίο  αλλά δεν θα καταλάβαινε😁

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μιχαήλ @[weathermaniac] ενα σχόλιο για αικον , πιστεύεις προλαβαίνουμε να το γυρίσουμε  ;;; χαχα

Να το γρυίσουμε στο επίπεδο που θέλουμε δύσκολα.. Βλέπω ότι ο τζίφος κάνει και αυτός την τουμπα του τώρα, οπότε πάμε στην μέση λύση.. Το χαμηλό βρίσκεται ήδη δυτικά της Αμερικής:

gfsna-0-12.png?18animtal4.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...