Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το στοίχημα είναι αν θα μπορέσει να βρέξει λίγο εδώ μετά την πρωτοχρονιά γιατί το να χιονίσει (έστω στα ημιορεινά εδώ) φαντάζει απλά με παραμύθι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο δυσκολα ο παιος σηκώνει τον αζορ και πιο αργά χρονικά αλλά ας είναι ,χρειάζεται να είναι έτσι σ' αυτή την φάση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλα!

Μου φαίνεται πολύ περίεργο το πως στα ενσ του τζιφου στις 400 ωρες δειχνουν σχεδον ολα ανάβαση αντικυκλωνα λες και ειναι στις 100 ωρες

gens-31-1-384.png.0dca917e34f7746c72f6beb0e63c0c5d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πιο δυσκολα ο παιος σηκώνει τον αζορ και πιο αργά χρονικά αλλά ας είναι ,χρειάζεται να είναι έτσι σ' αυτή την φάση...

Σηκώνεται πιο δύσκολα μεν, αλλά κάνοντας σύγκριση με εχθές έχει την τάση για μεγαλύτερη ανύψωση, και σπάσιμο στροβίλου. Κάτι υπάρχει, και μόνο αν πάει κάτι πολύ στραβά θα γυρίσουμε πίσω σε ζωνικες. Αλλά αυτή τη. Στιγμή οι μέσοι όροι μας λένε ότι έρχεται το σημαντικότερο διάστημα του χειμώνα προς το παρόν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία βροχοκαιρία το τζεμ για τις πρώτες μερες του έτους αλλα αν ειναι να βρεχει στα 2000 μετρα αρχες ιανουαρίου να μου λείπει...

*παρόμοιος και ο κινέζος με λίγο περισσότερο κρύο

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλα!

Μου φαίνεται πολύ περίεργο το πως στα ενσ του τζιφου στις 400 ωρες δειχνουν σχεδον ολα ανάβαση αντικυκλωνα λες και ειναι στις 100 ωρες

gens-31-1-384.png.0dca917e34f7746c72f6beb0e63c0c5d.png

Για τόσο μακριά αλλάζει πολύ εύκολα (δυστυχώς ή ευτυχώς ανάλογα την περίπτωση).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βρεθηκε η λυση για το χιονι μαγκες     Βιομηχανικο χιονι  χιονονιφαδες που δημιουργουνται απο την ρυπανση   Συνεβη  στην αγγλια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρες και χρόνια πολλά!καλά Χριστούγεννα με υγεία.Στα καιρικά έχω σταματήσει να κοιτάω χάρτες και μόνο λίγο το διάγραμμα και βρήκα την υγειά μου.δυστυχως ο καιρός πλέον δεν είναι όπως ήταν πριν από 20 χρόνια.εφυγε ακλαφτος ο Δεκέμβρης και πολύ φοβάμαι μην φύγει ακλαφτος και ο Γενάρης.Δεν το στηρίζω κάπου μόνο σαν διαίσθηση Μ αυτα που βλέπω μεχρι στιγμής είναι ότι ολο στο τέλος του διαγράμματος δείχνει κάποια αλλαγή και όλο αυτή μετατοπίζεται χρονικά πιο πίσω.μακαρι να βγω ψεύτης αλλά πλέον δεν είμαι και αισιόδοξος για το υπόλοιπο το χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φετος θεωρω οτι θα ειναι απο τις σπανιες χρονιες που δεν θα υπαρξει καθαρα πεδινο χιονι που να ευνοει κανεναν. μαλλον θα ειναι εκτρωματικος ο χειμωνας. δεν εχω καποια ενδειξη να το στηριξω αλλα νομιζω η κυκλοφορια θα ανακυκλωνεται απλα οπως το παει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 6αρι αν μπουν οι αντικυκλώνες στην θέση των αυλώνων και αντίστροφα θα ήταν τέλειο.. Τώρα λόγω της μπούρδας στις Αζόρες βγαίνει ένα κακό τρέξιμο από μια καλή λογιική παρόλα αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ για τα κύρια είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμη...μπουσουλας στο σκοταδι μόνο οι μέσοι όροι των ανσμπλ και η διαφαινόμενη πτώση ΝΑΟ και ΑΟ σε βολικά επίπεδα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα. Μήπως φταίει το Ελ Νίνιο φέτος, εκτός  της κλιματικής αλλαγής, που δεν επιτρέπει κάποιες καιρικές συνθήκες να διαμορφωθούν όπως πρέπει;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλος ένας μέσο ςόρος με ανύψωση αζορικού. Πάντοτε όταν είχαμε τέτοιες εικόνες στο παρελθον κάποιος αυλώνας υπήρχε στο παιχνίδι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Άλλος ένας μέσο ςόρος με ανύψωση αζορικού. Πάντοτε όταν είχαμε τέτοιες εικόνες στο παρελθον κάποιος αυλώνας υπήρχε στο παιχνίδι.

Ναι και χρονικά δεν αλλάζει προς τα πίσω αυτό κι αν είναι θετικό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι η τρίτη μέρα πλέον που ο τζιφος σταθερά έχει κεντραρεις βάση μέσου όρου διάταξης την 5 Γενάρη ως αρχή απότομης ανύψωσης του αζορ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο το χαλι και αυτη η βαρετοκαιρια μονο σε καλο μπορει να μας βγει...Δεν γινεται να μην εχουμε μια ψυχρη εως πολυ ψυχρη περιοδο λιγο πιο μετα...Το θεμα ειναι να επηρεασει οσο το δυνατον περισσοτερες περιοχες και με μια σχετικη διαρκεια...

Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια εχουμε καλοκαιριες που σπανε μικρες χρονικα διαταραχες και μετα εκ νεου βαρετοκαιρια.Τουλαχιστον ας κατσει μια Αριαδνη σε εκταση και διαρκεια με την ενταση της Ελπιδας!!!

Γιατι πραγματικα μας βλεπω να κοβουμε το χομπι μας.Εαν δεν υπηρχε και το φορουμ ως παρεα,ειλικρινα δεν ξερω αν θα ημουν ακομα καιροφιλος...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κάνει με τέτοιο τρόπο που εξισορροπεί τα ανάλογα σενάρια του παιου που είναι πιο ανατολικά αλλά όχι να δείχνουν Τουρκία ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες καλησπέρα σε όλους.Εν ονόματι Θεοφάνης θα ήθελα να πάρω τη πρωτοβουλία,να ανοίξω την ανάλυση χαρτών για Γενάρη και να φέρω τον πολυπόθητο κεντροβορειο εκει γύρω στις 6 του μήνα😋😋

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια Πολλά και Καλα Χριστούγεννα σε όλους απο Λετονία!

 

 

20231224_140419.jpg

20231224_140415.jpg

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Soto Weather είπε:

Ωραία βροχοκαιρία το τζεμ για τις πρώτες μερες του έτους αλλα αν ειναι να βρεχει στα 2000 μετρα αρχες ιανουαρίου να μου λείπει...

*παρόμοιος και ο κινέζος με λίγο περισσότερο κρύο

 

Εννοειται αυτο. Ειδικα για τα κεντροβορεια ο χειμωνας τον δεκεμβριο ηταν  και ειναι εκτρωμαμε με βαση το ζητουμενο.

Πολυ απλά Χειμωνας εκτρωμα μεχρι στιγμης για τα κεντροβορεια πεδινα σημαινει αν εχει μονο.

1 ηλιος

2 βροχες

3 πολικες εισβολες μεγαλες οι μικρες με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και παγετους χωρις υετο

4 Χιονια μονο στα βουνα

Μονο ενα πραγμα αν προστεθει κανει τον παραπανω χειμωνα πιο αξιολογο.

Το αξιολογο χιονι στα πεδινα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...