Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ψυχρής εισβολής 15-18/12....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oπως μ ενημερωνει φίλος που ειναι πάνω, στην περιοχή Σεττας (Αμπουδιώτισσα), πιο πάνω από το σταθμό εκεί που ήμουν την περασμένη εβδομάδα στις δεύτερες στροφές, ρίχνει τώρα ψιλό χιονάκι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, dubnsnow είπε:

Είναι η μεγαλύτερη κακοκαιρία για φέτος στην περιοχή. Οι Θέρμες Είναι στα 500 μέτρα με 600 μέτρα ανάλογα με τον οικισμό. Είναι πολύ κοντά στα σύνορα με τη Βουλγαρία, ουσιαστικά το τελευταίο χωριό πριν να πας για Zlatograd. Στην περιοχή συνεχίζει να χιονίζει. 

μέσα στην πόλη έκανε τίποτα ; γιατί είμαι εκτός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυνάμωσε ο αέρας και έχει ανοίξει ο καιρός ανατολικά. Από βόρεια κλείστος. Ψεκάζει σχεδόν κάθετα. Θερμοκρασία κλασσικά υψηλή.. 10,5β

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Oπως μ ενημερωνει φίλος που ειναι πάνω, στην περιοχή Σεττας (Αμπουδιώτισσα), πιο πάνω από το σταθμό εκεί που ήμουν την περασμένη εβδομάδα στις δεύτερες στροφές, ρίχνει τώρα ψιλό χιονάκι!!!

3.7β ο σταθμός με 2.4β σημείο Δρόσου, σε λίγες ώρες θα το γυρίσει

Εντ μεταξύ άνοιξε ο καιρός στην κεντρική Εύβοια , φυσάει πια και πολύ δυνατός βοριάς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Weather xanthi said:

μέσα στην πόλη έκανε τίποτα ; γιατί είμαι εκτός 

Τίποτα δεν έκανε βροχή με πολύ αέρα είχε 4c τώρα 5c με σ.δ. -1c. Τα φαινόμενα ξανάρχισαν οι χιονοκουρτίνες παραμένουν στα ανατολικά. 

Επεξεργάστηκε από dubnsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα από Χαϊδάρι Αττικής. Το highlight της κακοκαιρίας ήταν οι καταιγίδες οι οποίες αρχικά απασχόλησαν περιοχές περιμετρικά του λεκανοπεδίου (οι πρώτες από αυτές και τμήματα του ανατολικού και βορειοανατολικού λεκανοπεδίου), με τυπικά καλή συχνότητα ηλεκτρικών εκκενώσεων για την εποχή, ενώ προς ξημέρωμα μετά τις 3 μπήκε ίσως η σφοδρότερη Δεκεμβριανή καταιγίδα που έχω ζήσει προσωπικά από εκείνη στις 15/12/2009. Ξεπέρασε εκείνες του 2013,2014,2018,2020. Το καθοδικό ρεύμα έφτασε τα 80.5χλμ/ώρα στην περιοχή μου με μεγάλες ραγδαιότητες, χαλάζι μικρού μεγέθους, συχνότητα ηλεκτρικών εκκενώσεων που συναντάμε σε Σεπτεμβριανές/Οκτωβριανές καταιγίδες εδώ και σίφωνα θαλάσσης/ξηράς προς βάρη όπως δημοσιεύτηκε.

Σίγουρα θα μείνει ως μια από τις πιο αξιομνημόνευτες κακοκαιρίες αναφορικά με την ένταση των καταιγίδων εδώ για τα στάνταρ του συγκεκριμένου μήνα.

http://penteli.meteo.gr/stations/chaidari-lofos/

Επεξεργάστηκε από ChristosPapasoulis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα! Ξεσκιστηκε το βράδυ... μέγιστη ραγδαιότητα στη Χρυσούπολη Περιστερίου 174.6 mm/h στις 03:46, αν και μου φάνηκηκε για 300αρα+, μάλλον λόγω του ότι συνοδεύτηκε από χαλαζόπτωση (ψιλό βέβαια το χαλαζι, διότι δε σημειώθηκε κανενός τυπου χαλαζοστρωση) και των ισχυρων ριπών... κατά τη διάρκεια της καταιγίδας, έφταναν και τα 8 μποφόρ, με μέγιστη ριπή ανέμου στα 69.2 km/h στις 03:41.

Ήταν σύντομη καταιγίδα μεν, αλλά ΤΕΡΑΣ πραγματικό... βάλαμε πάνω από 10 χιλιοστά σε λιγα λεπτα.. τέτοιος χαμός γινόταν !!! Επιβεβαιωσε κι ο φίλος μου που μένει πιο πάνω στην ίδια περιοχή... είναι καθαρά χιονακιας αλλά τον παρασερνω να γίνει και καταιγιδακιας! Τέτοιο χαμό μου λέει χρόνια είχε να δει... κοιμήθηκε κι αυτός μετά τις 5...

Στα 20.2 mm ο ημερήσιος υετός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού φάγαμε για άλλη μια φορά φόλα ανέβηκα Βλαστη να ασπρίσει λίγο το μάτι μας . Χαλαρό 40ποντο η βλαστη με πολλά πεσμένα δέντρα στην διαδρομή και την χιονόπτωση να είναι μέτρια με πυκνή μέχρι περίπου τις 3:00 .

 

IMG_8479.jpeg.f67663000107e54a48d078bc0108a4e1.jpeg  IMG_8477.jpeg.38c14d8b3a1b5dba56f54fd844d584af.jpegIMG_8480.jpeg.1da4ea90ad35a91f35fbc2e07e97473f.jpegIMG_8478.jpeg.0e58e405f83e8bc9622a75d2f0afc890.jpeg

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

... ίσως η σφοδρότερη Δεκεμβριανή καταιγίδα που έχω ζήσει προσωπικά από εκείνη στις 15/12/2009. Ξεπέρασε εκείνες του 2013,2014,2018,2020.

Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ... θυμάμαι εκείνη τη καταιγίδα και πως ήταν τέτοιο καιρό εκείνη περίπου τη χρονια, αλλά δε θυμόμουν την ακριβή ημερομηνία... thanks!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νυμφαίο πολύ χαλαρά τελικά έκανε μια πέτσα😝

Δείτε ανάμεσα στις δύο σκεπές από τα δεξιά. Ανεμοσούρι πάνω από μέτρο σίγουρα.. Αν το παρατηρήσετε εξάλλου πιο αριστερά η σκεπή έχει λιγοστό χιόνι..

Τα τραπεζάκια άντε να τα ξεθάψουν τώρα χαχαχα

nymfaioflorinas2.jpg.5fcb617bac2dd1da68fc47d34d290f6a.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαταφύγιο Κόζιακα στο νομό Τρικάλων (1750μ.)....Είναι ποοοοοολύ το χιόνι που έχει πέσει!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ σ εμάς στα 850 βροχή ψιλή,  δεν νομίζω να έκοψε καθόλου,  100-150μ ψηλότερα από αυτή την πλευρά ριχνει σίγουρα χιονακι , φουλ ομίχλη έξω και χιονουρες που αντέχουν ακόμα σε χόρτα.  Δεν έχω ιδέα τι θα κάνει η Τ κ αν θα το γυρίσει , έχω λιώσει στο τζάκι και δεν έχω δύναμη ούτε βόλτα προς Grand Chalet να πάω που είναι ένα τσικ ψηλότερα 😀😃😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΤΡΟΜΕΡΕΣ εικονες και επιτελους φυσιλογικα κ κανονικα για 16 Δεκεμβρη χιονια στα.βουνα μας...

Πηρε κ Δυτικη Μακεδονια κλασικες.Φλωρινες Γρεβενα κλπ...

Αττικη ΟΝΕΙΡΟ μεταμεσονυκτια δυνατη πολυωρη ποτιστικη, οπως οι χειμωνες των παιδικων μας χρονων....

Αρκετο νερακι, εμεις στη γειτονια 18-25 μμ, στα 36 μμ λιγο παραπανω ο Παπαγος αλλα τοπικα.στα.Δυτικα.και περισσοτερα...

Απο το πρωι εκανε και.1-2 περασματα κ τωρα τελος.οριστικο,.ανοιγει και.γκαζωνει παραλληλα.νεφοδιαλυτης ισχυρος.Βοριας

10-11.5 ολη μερα εδω στα 180 μ Ζωγραφου με.αισθηση οριακα.μονοψηφια μια λαταπληκτικη χειμωνιατικη ημερα...

Μεγιστη ημερας οι απαραδεκτοι 17 βαθμοι ακριβως μεσανυχτα, δειγμα του ΦΡΙΚΤΟΥ 2ημερου που προηγηθηκε...

Αντε τωρα οσο γραφω γκαζωνει κ σαρωνει ο Βοριας, 50αρες ριπες που σε ανασταινουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Περιοχη Βαρβιτσα στο Παικο.

Περίμενα να δω κάποιον γνωστό  να πετάγεται στο δρόμο με φασολάδα στο χέρι αλλά δεν... !!

Σε εμάς φοοοολλλαααα... Τώρα στα 800 Μ του Χορτιάτη άρχισε να κάνει την πρώτη πέτσα της ημέρας 

IMG_20231216_165508.jpg.a34a9b5f07144d20aa3fc6895e718f8b.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 μμ στα Πατήσια η τρέχουσα κακοκαιρία με την πολεμική καταιγίδα την νύχτα που δυστυχώς με βρήκε να κοιμάμαι. Άκουσα τους κτύπους από ψιλό χαλάζι στο μπαλκόνι. Σώθηκαν τα προσχήματα στο 95'.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2.4β η Σέττα στα 925μ με 1.1β σημείο Δρόσου, σε δύο ώρες θα το έχει γυρίσει έτσι όπως το πάει. Η Πάρνηθα 1.2β αλλά με 98% υγρασία

Όσο αναφορά την Αυλίδα, στους 11β η θερμοκρασία με συννεφιά και πολύ αερα με 50αρες ριπές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52mm για σήμερα και 91mm από χθες στην Ιστιαια ! Και συνεχίζει !!! Εύχομαι να δούμε  χιονισμένες φωτό από αυτή την κάμερα !

IMG_6841.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...