Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Πελοποννήσιος είπε:

Ναι έκανε ένα πέρασμα φαντάσου μέχρι την ευθεία Λιμνών Μυκήνες και από εκεί και κάτω τίποτα 

πωωω ρε φιλε κριμα. Και η λογικη λεει οτι εσυ εισαι πιο ανατολικα, οποτε είσαι πιο προσηνεμος. Ευχομαι φετος να χιονιστείτε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, γιωργος τ είπε:

πωωω ρε φιλε κριμα. Και η λογικη λεει οτι εσυ εισαι πιο ανατολικα, οποτε είσαι πιο προσηνεμος. Ευχομαι φετος να χιονιστείτε!!!

Όταν έχει δυνατό βόρια εδώ δεν αφήνει τα σύννεφα να σχηματιστούν και δεν κάνει τίποτα και η Ελπιδα δεν ήταν η εξαίρεση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας χιονίζει εδώ ο ευρωπαίος με υετό τύπου μήδειας στην δεύτερη μέρα.  Βέβαια περισσότερο τα ανατολικά του Νομού.  Λογικά βάζει σε σύγκλιση τον Βόλο. Αν μίνει ανατολικά ο αυλώνας αυτό θα ήταν από τα καλά σενάρια αφού οι ισοβαρείς είναι ανατολικές και όχι βορειοανατολικές. Για μετά επίσης τα 12αρια προσπαθούν να καθυστερήσουν την μασίφ ζωνική. Μακάρι. Πρέπει να χιονίσει και εδώ, δεν πάει άλλο! Τα Γιάννενα ωστόσο ακόμα και στο αικον πάνω από πέτσα δεν βλέπουν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Και πάλι δεν με ευνοεί εμένα τέτοια κακοκαιρία λόγο τον ανέμων που θα ήταν ισχυρή λογικά ότι.Επιπλέον αυτοί που θα είχαν φαινόμενα σε αυτού του τύπου κακοκαιρία θα ήταν Εύβοια ,Αττική,Βοιωτία διορθωσεμαι άμα κάνω λάθος 

Εχει φαβορί Ευβοια και ΒΑ Αττική, αλλά μερικές φορές και στον καιρο έχουν λόγο τα αουτσάϊντερ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos said:

Φάση Ελπίδα βγάζει το Ευρωπαικό. Άπειρο χιόνι στο νότιο Πήλιο, πρέπει να πάω Γατζέα αν βγει έτσι. Δεν το χάνω πάλι.

ecmwfgr-2-132.png?12

καλυτερο για βολο, στην ελπιδα εκανε μια 2,5 ωρη χιονομπορα και πιο πριν διασπαρτες χιονοψεκαδες και εβαλε 10 εκατοστα σε χορτα... Αυτο ειναι τουλαχιστον 20 για εδω εχει και βοριοδυτικο ανεμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει γιατί εδώ ο παιος δεν δίνει καθολου υετο αττικη; Λόγω κακής ανάλυσης η δεν είναι καλη η διαταξη; 

FF7C6486-21FC-40C4-B3F1-2125862A4742.png

168DF0B8-E4B4-42F4-A216-F38C4CB80EE5.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Κρατήστε τη διαφορά από ένα -10 πχ στα 850hpa και με την θάλασσα του Αιγαίου στους 18οC.....διαφορά 28β. και μείγμα φωτιά!!

Μπορεί να είναι γραφικό χάρτης και κείμενο που λέει "climatebook Munich Budapest Lyon Zagreb Belgrade Zaragoza Bucharest Barcelona Valencia Sofia Skopje Istanbul Bursa Ankara Algiers Oran Palermo Konya Tunis Antalya Monasir Beirut Tripoli opernicus Jerusalem .Sad Alexandria Sea surface temperature anomaly [C] Sea surface temperature anomalies [C] Mediterranean 04/01/2024"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Κρατήστε τη διαφορά από ένα -10 πχ στα 850hpa και με την θάλασσα του Αιγαίου στους 18οC.....διαφορά 28β. και μείγμα φωτιά!!

Μπορεί να είναι γραφικό χάρτης και κείμενο που λέει "climatebook Munich Budapest Lyon Zagreb Belgrade Zaragoza Bucharest Barcelona Valencia Sofia Skopje Istanbul Bursa Ankara Algiers Oran Palermo Konya Tunis Antalya Monasir Beirut Tripoli opernicus Jerusalem .Sad Alexandria Sea surface temperature anomaly [C] Sea surface temperature anomalies [C] Mediterranean 04/01/2024"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Μας χιονίζει εδώ ο ευρωπαίος με υετό τύπου μήδειας στην δεύτερη μέρα.  Βέβαια περισσότερο τα ανατολικά του Νομού.  Λογικά βάζει σε σύγκλιση τον Βόλο. Αν μίνει ανατολικά ο αυλώνας αυτό θα ήταν από τα καλά σενάρια αφού οι ισοβαρείς είναι ανατολικές και όχι βορειοανατολικές. Για μετά επίσης τα 12αρια προσπαθούν να καθυστερήσουν την μασίφ ζωνική. Μακάρι. Πρέπει να χιονίσει και εδώ, δεν πάει άλλο! Τα Γιάννενα ωστόσο ακόμα και στο αικον πάνω από πέτσα δεν βλέπουν....

ειναι σιγουρο πως θα παμε σε ζωνικη μετα;;; εμενα δεν μου φαινεται τιποτα τετοιο ουτε σε δεικτες,ουτε σε ζωνικους ανεμους ουτε σε χαρτες... τι ξερεις παραπανω και δεν μας το λες🤨😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Axilleas είπε:

Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει γιατί εδώ ο παιος δεν δίνει καθολου υετο αττικη; Λόγω κακής ανάλυσης η δεν είναι καλη η διαταξη; 

FF7C6486-21FC-40C4-B3F1-2125862A4742.png

168DF0B8-E4B4-42F4-A216-F38C4CB80EE5.png

Η σύγκλιση είναι πιο μέσα (τύπου Μπάρμπαρας στον Βόλο)  και λόγω κακών 500αριών το lake effect είναι σχετικά αδύναμο. θα είχε περισσότερο υετό φυσικά από ότι δείχνει, απλά ον οφφ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5,6 σεναρια πανω απο 10 ποντο..10 σεναρια του ευρωαπιου μου ριχνουν πανω απο 5 πόντους και καμία 15 αρια απο πασπαλα μεχρι 5...Μεγάλη βελτιωση πολυ μάπα το κυριο και το κοντρολ θα χει πιο ωραια ανσαμπλ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

ειναι σιγουρο πως θα παμε σε ζωνικη μετα;;; εμενα δεν μου φαινεται τιποτα τετοιο ουτε σε δεικτες,ουτε σε ζωνικους ανεμους ουτε σε χαρτες... τι ξερεις παραπανω και δεν μας το λες🤨😆

Τίιποτα δεν ξέρω, απλά έχουμε δει τα τελευταία χρόνια πως από αντιζωνική καταλήξαμε σε ζωνική και πάει να βγει το ίδιο πράγμα, αυτό και τίποτε άλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5,6 σεναρια πανω απο 10 ποντο..10 σεναρια του ευρωαπιου μου ριχνουν πανω απο 5 πόντους και καμία 15 αρια απο πασπαλα μεχρι 5...Μεγάλη βελτιωση πολυ μάπα το κυριο και το κοντρολ θα χει πιο ωραια ανσαμπλ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Galanto said:

5,6 σεναρια πανω απο 10 ποντο..10 σεναρια του ευρωαπιου μου ριχνουν πανω απο 5 πόντους και καμία 15 αρια απο πασπαλα μεχρι 5...Μεγάλη βελτιωση πολυ μάπα το κυριο και το κοντρολ θα χει πιο ωραια ανσαμπλ 

απο που τα βλεπεις; η μηπως εχεις παραισθησεις;😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

στο -8 ο μεσοσ οροσ εδω

Πέτσα για 4*4. Εγώ βέβαια θα λείπω από Χαλκίδα. Αλλά αν στρωσει για 4*4 θα είναι επικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ενδιαφέρον έχει ότι ανεβαίνει πολύ γρήγορα η Τ μετά ην ψυχρή εισβολή. Ακόμα και σε τέτοια κυκλοφορία που δεν του φαίνεται, σκέφτομαι μήπως υπάρξει πιθανότητα νυφίτσας.

 

 

βελτιωμένος και για μετά ο μ.ο.

gens-51-1-252.png

 

 

12ζEDM1-240.GIF?07-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...