Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερααααα στοχος η βορεια ελλαδα να γινει κουραμπιες....να το χαρειτε παιδες....

Στα μακρινα αν και ο στροβιλος εγινε κομματια δεν ειμαι αισιοδοξος....

Περυσι ειδαμε μετα απο ιστορικο χιονια διαρκειας στα β.α της αμερικης τα κυματα rossby δεν εφτασαν ουτεν καν δυτικη ευρωπη....

Ακομα μπορει να βρεθουμε σε θερμο τομεα και ολα να εινα βδ ευρωπη....

Ειδη 10 +βαθμους πολλες μερες βρισκομαστε πανω απ τα κλιματικα με πολυ ευκολια....

Σθ=η χιονιας η σκονιας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowparty είπε:

Καλημερααααα στοχος η βορεια ελλαδα να γινει κουραμπιες....να το χαρειτε παιδες....

Στα μακρινα αν και ο στροβιλος εγινε κομματια δεν ειμαι αισιοδοξος....

Περυσι ειδαμε μετα απο ιστορικο χιονια διαρκειας στα β.α της αμερικης τα κυματα rossby δεν εφτασαν ουτεν καν δυτικη ευρωπη....

Ακομα μπορει να βρεθουμε σε θερμο τομεα και ολα να εινα βδ ευρωπη....

Ειδη 10 +βαθμους πολλες μερες βρισκομαστε πανω απ τα κλιματικα με πολυ ευκολια....

Σθ=η χιονιας η σκονιας....

Καλημέρα και χρόνια πολλά για χθες,υγεία και ότι καλό,ίσως έχουμε εκπλήξεις μέχρι χαμηλά την Κυριακή,φυσικά έχει κλειδώσει το χιόνι από τα 500-600.Κραταμε μικρό καλάθι όμως γιατί την πατήσαμε την προηγούμενη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω κραταω μικρο καλαθι για τις θερμοκρασιες παντως. Στις τελευταιες δυο διαταραχες τα μοντελα τις υπερεκτιμησαν προς τα κατω, και στη μια περιπτωση το φαγαμε σε βροχη ενω στην αλλη χιονισε για καμια ωρα χωρις να στρωσει νιφαδα (σε αλλες περιοχες ηταν καλυτερα βεβαια).
Εδω εχουμε πρωι-πρωι 10 βαθμους στα 400+ μετρα και αναμενεται να φτασει 16 το μεσημερι. Αυριο το μεσημερι υποτιθεται θα μηδενισουμε. Για να δουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα...αυτή την φιρα αποφάσισα να μην κλείσω τα μάτια σε κάτι που δεν μου αρέσει...μπορεί να μας την σπάσω αλλά δεν θα κάνω ότι δεν το βλέπω..Δεν έχει κλειδώσει ούτε η χιονόπτωση.Υπςρχρι ένα μοντέλο που σταθερά εκτός από ένα ραν δεν δίνει τίποτα ούτε θερμοκρασίες ούτε υετό την κρίσιμη ώρα ούτε και παράταση.Το γαλλικό είναι αισχος σταθερά και μην μου πείτε πιο γαλλικό ,είναι αυτό που έφερε την Αριάδνη στο κομμάτι του χιονιού τον Λέανδρο την Μήδεια κτλ...οκ φέτος δεν τα πάει τόσο καλά αλλά δεν παύει να είναι για μένα ένας πολύ καλός μπουσουλας ...Οποτε το να είναι τόσο εκτός το βρίσκω δύσκολο και πρέπει να τουμπαρει για να ησυχάσω προσωπικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά για χθες,υγεία και ότι καλό,ίσως έχουμε εκπλήξεις μέχρι χαμηλά την Κυριακή,φυσικά έχει κλειδώσει το χιόνι από τα 500-600.Κραταμε μικρό καλάθι όμως γιατί την πατήσαμε την προηγούμενη.

Ευχαριστω μητσακο μου να σαι καλα και συ οτι επιθυμεις...εχουμε ολα τα προσοντα να δουμε κατι με χαμηλα..φοβαμαι οτι θα μεινουμε απο υετο.....οταν θα ρθει η τ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Καλημέρα...αυτή την φιρα αποφάσισα να μην κλείσω τα μάτια σε κάτι που δεν μου αρέσει...μπορεί να μας την σπάσω αλλά δεν θα κάνω ότι δεν το βλέπω..Δεν έχει κλειδώσει ούτε η χιονόπτωση.Υπςρχρι ένα μοντέλο που σταθερά εκτός από ένα ραν δεν δίνει τίποτα ούτε θερμοκρασίες ούτε υετό την κρίσιμη ώρα ούτε και παράταση.Το γαλλικό είναι αισχος σταθερά και μην μου πείτε πιο γαλλικό ,είναι αυτό που έφερε την Αριάδνη στο κομμάτι του χιονιού τον Λέανδρο την Μήδεια κτλ...οκ φέτος δεν τα πάει τόσο καλά αλλά δεν παύει να είναι για μένα ένας πολύ καλός μπουσουλας ...Οποτε το να είναι τόσο εκτός το βρίσκω δύσκολο και πρέπει να τουμπαρει για να ησυχάσω προσωπικά...

ποιο γαλλικο???   😂  καλημερα !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζετε ότι τρολαρω Ε?...χαχαχα...σοβαρά μιλάω...μέχρι χτες έκανα πως δεν το έβλεπα είχε βγάλει ναι ένα καλό ραν νομίζω αλλά το πρωινό του είναι απαίσιο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Γλυκιά προσμονή λοιπόν, είναι από τις καλύτερες φάσεις μιας χιονοκαιριας, αυτές οι ώρες πριν. Δεν τις έχουμε και πολλές σε αυτή τη χώρα. Μικρή, ξεμικρή, εμείς οι άμοιροι στη Σαλονικη έχουμε να δούμε χιονόπτωση κανονική 2 χρόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Νομιζετε ότι τρολαρω Ε?...χαχαχα...σοβαρά μιλάω...μέχρι χτες έκανα πως δεν το έβλεπα είχε βγάλει ναι ένα καλό ραν νομίζω αλλά το πρωινό του είναι απαίσιο ...

Ενώ βλέπεις γαλλικό,  αδειαζε ομως χώρο στο κινητό σου για τις φώτο αυριο ...😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Ενώ βλέπεις γαλλικό,  αδειαζε ομως χώρο στο κινητό σου για τις φώτο αυριο ...😎

Νικόλα θα ήταν πιο σοβαρά τα πράγματα αλλά δεν είναι στην καλή του χρόνια φέτος...ας ελπίσουμε είτε να τουμπαρει είτε να είναι εκτός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, icestorm είπε:

Θα πω κατι λιγο ιεροσυλο ομως το βλεπω. Εχουμε με την παρουσα διαταξη που παει να στηθει πιθανοτητα για μια επαναληψη του θρυλικου Μαρτιου του 87.  

Κ τοτε η ψυχρομπαλα στροβιλιζοταν πανω μας αφου απο παντου πιεζοταν απο υψηλες πιεσεις. Τωρα φαινεται να διαμορφώνεται ενα παρομοιο σκηνικο με αντιστοιχη διάρκεια αλλα αγνωστο ακομα που θα κατσει. 

Αν γινει βέβαια κατι τετοιο θα μιλαμε για την ονειρωξη του καθε χιονοφιλου. Μακαρι

Δεν φαίνεται να έχουμε τέτοιες θερμοκρασίες στα 850hpa

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Νικόλα θα ήταν πιο σοβαρά τα πράγματα αλλά δεν είναι στην καλή του χρόνια φέτος...ας ελπίσουμε είτε να τουμπαρει είτε να είναι εκτός...

Don't worry.....be happy and snowy.... ❄️❄️❄️❄️❄️❄️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα περιμένοντας το πάιο να βελτιωθεί .....τζιφος 12 με 15 ποντους με δινει πλεον?και ανσαμπλλλλλ

 

Screenshot_20240119-075318_Chrome.jpg

graphe3_00000___21.4274_40.0845_Grevenα (1).png

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγελαρα μη μασας το γαλλικο φετος ειναι μονο για τη σπεσιαλιτε των τρικολορ..soupe a l' oignon.🤣

French-onion-soup-768x512.jpg

ΚΑΛΑ ΧΙΟΝΙΑ ΑΔΕΡΦΙΑ...ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΜΟΝΗ ΚΑΙ ΧΑΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΡΘΕΙ!!ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ!!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, θα πρέπει μέχρι την Κυριακή να αρχίσουμε να βλέπουμε τάση για αρχές Φλεβάρη ,έχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας καθώς έχει δυναμώσει ο αζορικος αλλά ακόμα δεν έχει βρεθεί ο τρόπος να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για κάθοδο ψύχους .Επισης  η δημιουργία σκανδιναβικού με απουσία αζορικου είναι ένα σενάριο που μπορεί να ευνοήσει τα βόρεια και τα δυτικά της χώρας αλλά οι αττικαριοι μόνο 1 φορά καταφέραμε να χιονιστουμε με τέτοιες ψυχρομπαλες που δείχνει το πρωινό τρέξιμο για αρχές Φλεβάρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Gary είπε:

Καλημεραααααααα. Κλείδωσε το χιόνι για μένα? Θα το δω?

ΝΑΙΙ πρώτη φορά στο λέω με σιγουριά!!!

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...