Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω παλι πιστευω οτι η συγκλιση θα βγει ανατολικοτερα της θηβας.

Απλά αν πάει ανατολικά δεν ξέρω αν έχει Τ για πεδινά. Φτάνει το -7 για Χαλκίδα; Ίσως βέβαια λόγω ραγδαιότητας, αλλά πάλι πιστεύω με οριακές θα ήταν, όχι φάση -1 σταθερό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Απλά αν πάει ανατολικά δεν ξέρω αν έχει Τ για πεδινά. Φτάνει το -7 για Χαλκίδα; Ίσως βέβαια λόγω ραγδαιότητας, αλλά πάλι πιστεύω με οριακές θα ήταν, όχι φάση -1 σταθερό.

Και ο ευρωπαίος με ανατολικό σενάριο την σύγκλιση την έχει στην Βοιωτία, αγγίζει και εσάς πάντως.

ecmwfgr-2-108.png?0

 

 

 

ενώ τα φαινόμενα που δίνει ανατολικά μετά είναι καθαρά τύπου lake effect

ecmwfgr-2-120.png?0

 

 

Αναμένεται όμως δυτίκιση στο 12αρι του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

το επ. παγοποίησης στην Αθήνα δεν πέφτει κάτω από 800-750μ βάση του παρακάτω διαγράμμαγτος του τζίφου.

Diagramme GEFS

Με αυτά τα επ. παγοποίησης χιονίζει (καθαρή χιονόπτωση) αυστηρά από 300μ και πάνω και στρώνει (ανάλογα την 'ενταση των φαινομένων) από τα 350-400μ και πάνω. Για να στρώσει από 200μ και χαμηλότερα χρειάζεται 400μ και κάτω επ. παγοποίησης, κάτι που δεν φαίνεται πουθενά αυτη τη στιγμή.

Μας υποχρέωσε κι ο τζίφος δηλαδη. Ας δουμε τον Υμηττο χιονισμένο τουλάχιστον  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Και ο ευρωπαίος με ανατολικό σενάριο την σύγκλιση την έχει στην Βοιωτία, αγγίζει και εσάς πάντως.

ε είναι πενιχρά τα φαινόμενα. Καλύτερα να ρίξει μισό μέτρο στη Θήβα αν μπορεί παρά να ρίξει εδώ 12 νιφάδες και Χαλκίδα χιονόνερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

το επ. παγοποίησης στην Αθήνα δεν πέφτει κάτω από 800-750μ βάση του παρακάτω διαγράμμαγτος του τζίφου.

Diagramme GEFS

Με αυτά τα επ. παγοποίησης χιονίζει (καθαρή χιονόπτωση) αυστηρά από 300μ και πάνω και στρώνει (ανάλογα την 'ενταση των φαινομένων) από τα 350-400μ και πάνω. Για να στρώσει από 200μ και χαμηλότερα χρειάζεται 400μ και κάτω επ. παγοποίησης, κάτι που δεν φαίνεται πουθενά αυτη τη στιγμή.

και το πραγματικο επ παγοποιησης τι ειναι ρε παιδια που δειχνει να ειναι στα 200-259 μετρα? Καπου νομιζω εχω μπερδευτει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

ε είναι πενιχρά τα φαινόμενα. Καλύτερα να ρίξει μισό μέτρο στη Θήβα αν μπορεί παρά να ρίξει εδώ 12 νιφάδες και Χαλκίδα χιονόνερο.

Απλά δείχνει λιγότερα ο ευρωπαίος πάντα σε τέτοιου τύπου καταστάσεις επειδή δεν υπολογίζει καλά τον υετό όπως ο τζίφος σε τέτοιου είδους συγκλίσεις , αλλά και lake effect< δηλαδή αν είχε ο τζίφος την ίδια διάταξη περισσότερα mm θα αποτύπωνε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι θεωρείται lake effect στα προσήνεμα; Εννοώ ποτέ θεωρούμε ότι παρατηρείται το συγκεκριμένο φαινόμενο και τι διαφορά έχει με τον συνηθισμένο, κλασικό καιρό βορείου ρεύματος; Εκτός αν έχω καταλάβει λάθος και απλά είναι το ίδιο πράγμα λολ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, g_ar είπε:

Τι θεωρείται lake effect στα προσήνεμα; Εννοώ ποτέ θεωρούμε ότι παρατηρείται το συγκεκριμένο φαινόμενο και τι διαφορά έχει με τον συνηθισμένο, κλασικό καιρό βορείου ρεύματος; Εκτός αν έχω καταλάβει λάθος και απλά είναι το ίδιο πράγμα λολ!

Για τα προσήνεμα είναι το ίδιο πράγμα κανονικά. Ωστόσο θα έλεγα ότι το Lake effect είναι υποκατηγορία του καιρου βορείου ρεύματος. Υπάρχει όμως και καιρός βορείου ρεύματος χωρίς lake effect [δημιουργία χιονοόμβρων χιονοκαταιγίδων στην θάλασσα] αν η διάταξη έχει κακά θερμικά χαρακτηριστικά. Έτσι με βόρειο ρέυμα θα έχεις καθαρό καιρό μέσα στη θάλασσα, ή λίγα σύννεφα, αλλά στις καθαρά προσήνεμες περιοχές όπως η βόρεια Εύβοια σημειώνονται φαινόμενα ορογραφικού χαρακτήρα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

και το πραγματικο επ παγοποιησης τι ειναι ρε παιδια που δειχνει να ειναι στα 200-259 μετρα? Καπου νομιζω εχω μπερδευτει

ένα είναι το επ. παγοποίησης δεν υπάρχει κάποιο άλλο, υπάρχει και το επίπεδο που υπολογίζεται από τα μοντέλα πόσο μπορεί να επιβιώσει η νιφάδα και αυτό είναι χαμηλότερο, δηλαδή αν το επ. παγοποίησης είναι 750μ το το επίπεδο που μπορεί να επιβιώσει η νιφάδα είναι περίπου 250-300μ και αυτό όμως εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, δεν είναι πάντα στάνταρτ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

το επ. παγοποίησης στην Αθήνα δεν πέφτει κάτω από 800-750μ βάση του παρακάτω διαγράμμαγτος του τζίφου.

Diagramme GEFS

Με αυτά τα επ. παγοποίησης χιονίζει (καθαρή χιονόπτωση) αυστηρά από 300μ και πάνω και στρώνει (ανάλογα την 'ενταση των φαινομένων) από τα 350-400μ και πάνω. Για να στρώσει από 200μ και χαμηλότερα χρειάζεται 400μ και κάτω επ. παγοποίησης, κάτι που δεν φαίνεται πουθενά αυτη τη στιγμή.

Το εχω πει, το εχω γραψει να το ξαναπω κ να το ξαναγραψω. Το επιπεδο παγ ΜΟΝΟ του σε ελεύθερη δλδ ατμοσφαιρα ειναι ΑΧΡΗΣΤΟ. Εσυ θες το πραγματικο επ. Παγοποιησης που εχει ενσωματωσει την υγρασια δλδ το σ.δροσου να το πω πρόχειρα. Αυτο λοιπον το βραδυ της Δευτερας θα ειναι στα 250 κ την Τριτη στα 200. Τι σημαίνει αυτο; Αν εχουμε ικανοποιητικό υετο θα ασπριζουν οι ευκολες μπορει κ ολική απο τα 250 τη Δευτερα  με 200 την Τριτη. Νιφαδες θα πεφτουν μεχρι περιπου τα 100μ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...