Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:

Πάντως για τις στα 850 και τις Τ στα 700 συμφωνεί μαζί του και το UKMO. Οι Τ στα 500 είναι τρομερές σε όλα τα μοντέλα, δηλαδή κάτω από -34 στο Peak.

ukmo-1-96.png?0

Height/Temp. 850 hPa UK-Global Tu 30.01.2024 00 UTC

Το ουκμο βέβαια είναι και το πιο "ανατολικό" σενάριο. 

Όταν ταυτιστεί διαταξιακα με τζίρο θα δούμε και τις Τ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Το πολύ θετικό της κακοκαιρίας αυτής είναι ότι θα έχει υετό σε αντί θέση με αλλες που με -8 ψάχναμε με το τουφέκι τις νιφάδες. Υμμητος Πεντέλη Πάρνηθα απ' τα 350 οι πρώτοι δύο και τα 250-300 η Παρνηθα θα ναι άσπρες για τουλάχιστον 4 μέρες!!!! Αν δεν το ρίξει στην πόρτα μας με μια μερική εξόρμηση θα μπορούμε να το απολαύσουμε, η καλύτερη κακοκαιρία της φετινής παρωδίας!!

Έχω ήδη σκεφτεί να ανέβω εδώ στο βουνό. 10 λεπτά με τα πόδια και είμαι πάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ecmwfgr-14-96.png

f_totpcp_f_96.png

νοτ μπαντ

Και επιτέλους μια κακοκαιρία που πριν δεν έχει +10 στα 850 και όταν έρθουν τα φαινόμενα θα έχουμε ήδη 1,5 μέρα με -5 στα 850

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για την δεύτερη αναδίπλωση λοιπόν όπου φαίνεται να μπλεδιαζει η κόντρα. Αν έχει κάποια υπόσταση, για κάποιες περιοχές τότε θα ξεκινήσει ο χειμώνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης επειδή ο αυλώνας έρχεται με πολύ ανατολική κατεύθυνση θεωρώ ότι υετό αρκετό θα έχει και ο Βόλος που λογικά θα επαρκούν οι Τ για πεδινό χιόνι (Τ στα 850 < -7 και wet bulb <100m). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Επίσης επειδή ο αυλώνας έρχεται με πολύ ανατολική κατεύθυνση θεωρώ ότι υετό αρκετό θα έχει και ο Βόλος που λογικά θα επαρκούν οι Τ για πεδινό χιόνι (Τ στα 850 < -7 και wet bulb <100m). 

Ε ναι ακριβώς. Το βράδυ της Δευτέρας όλα τα μοντέλα βγάζουν σύγκλιση να πιάνει καλά Μαγνησία. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο Ευρωπαίος σκοτώνει την πρώτη και την αναπτύσει πιο βόρεια, ενώ ο τζιφος έχει την μια σύγκλιση που απλά πηγαίνει βορειοδυτικά όσο περνάει η Δευτέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπαμε και ξαναλέμε: χρονιά που βγαίνει το ΕΠΙΚΟ "GODGILLA Minus One" δεν μπορεί, δε γίνεται να μην κατέβει ΚΟΓΚΑΣ. Έστω για να δει την ταινία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Το πολύ θετικό της κακοκαιρίας αυτής είναι ότι θα έχει υετό σε αντί θέση με αλλες που με -8 ψάχναμε με το τουφέκι τις νιφάδες. Υμμητος Πεντέλη Πάρνηθα απ' τα 350 οι πρώτοι δύο και τα 250-300 η Παρνηθα θα ναι άσπρες για τουλάχιστον 4 μέρες!!!! Αν δεν το ρίξει στην πόρτα μας με μια μικρή εξόρμηση θα μπορούμε να το απολαύσουμε, η καλύτερη κακοκαιρία της φετινής παρωδίας!!

ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΙ απολυτα....και λεξη προς λεξη....σε εναν καλοκαιρινο εκτρωματικο χειμωνα - παρωδια, με απιθανα υψηλες θερμοκρασιες ρεκορ και ανομβρια να τρελαινεσαι, μη θελουμε και Χιονοαρμαγεδωνα στην πορτα μας βρε καλοι μου φιλοι....υπερθερμανση και ερημοποιηση ζουμε ακραια....

Απο Δευτερα ξημερωματα, ΠΟΛΥΣ υετος, βορισμα αλλα πυκνο, μετρησιμο...εγω θεωρω 500-450-400 ηδη στρωμενα απο τα ξημερωματα, μες στην ημερα νιφαδες και χαμηλοτερα, αναλογα τα Τοξα, Δυτικο-Ανατολικο

Βραδυ Δευτερας προς Τριτη και Τριτη ξημερωμα το καλυτερο θερμοκρασιακα και υετικα 8-10ωρο, εκει μπορει να δουμε μια πετσουλα μεχρι πολυ χαμηλα, την Τριτη θα δειξει ποσο χαμηλα.....ΟΝΕΙΡΟ !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Είπαμε και ξαναλέμε: χρονιά που βγαίνει το ΕΠΙΚΟ "GODGILLA Minus One" δεν μπορεί, δε γίνεται να μην κατέβει ΚΟΓΚΑΣ. Έστω για να δει την ταινία.

Μπορεί να την δει και του χρόνου την ταινια😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα προσωπικά, αφενός δεν μου αρέσει να λένε για ακριβή υψόμετρα τόσες ημέρες πριν (μόνο και μόνο για τα κλικ), αφετέρου δεν μου αρέσει και αυτή η μυστικοπάθεια που εμφανίζουν μερικοί "επαγγελματίες" και σταματάνε να μιλάνε για τη μεταβολή του καιρού όταν αρχίζουν και μιλάνε για τα επερχόμενα. 

Πχ "το Σάββατο θα έχουμε μια πτώση θερμοκρασίας" και δεν λένε σχεδόν τίποτα για τις επόμενες ημέρες που είναι οι επίμαχες. 

Αν είναι να περιμένω να ενημερώσω τον κόσμο όταν όλα έχουν κριθεί, να το βράσω.

Είναι άλλο πράγμα η σοβαρότητα και άλλο πράγμα ο φόβος να διατυπώσεις την εκτίμηση σου. 

Στα της κακοκαιρίας, εγώ βλέπω ένα νέο Ηφαιστίωνα/ Ζηνοβία. Ωραία θα είναι! Τα βουνά μας περιμένουν!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Συνεπώς με βάση τα τωρινά δεδομένα, ο τζίφος δίνει χιονόπτωση από τα τελείως πεδινά με χιονόστρωση οριακή από τα 200-300μ και πάνω.

Ο ευρωπαίος είναι λίγο πιο θερμός και δίνει χιονόπτωση από τα 100-150μ και πάνω και χιονόστρωση αυστηρά από τα 300-350μ και πάνω.

Καλα τα λες απλα ο Ευρωπαιος δινει ολη τη Τριτη Β-ΒΔ ρευμα οποτε τα υψομετρα κατεβαινουν που λες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σιγουρα δεν είναι η "φωτοβολίδα" που ψάχνω εδώ και 16 χρονια, σίγουρα ομως είναι μια πολύ καλή κι ακρως ενδιαφέρουσα κακοκαιρία, η καλύτερη μεχρι τωρα της φετινής σεζόν. Και.... έπεται η συνέχεια το Φλεβαρη! Θα το θεωρησω πρόγευμα αυτο, δε πα να μιλανε για αλκιονιδες μετα.. ναι γιατι παγωσαν... τρομερή βαρυχειμωνια ειχαμε έως τώρα.. ποσο μου τη σπαει και σε αυτο ο κοσμος... που το γραφουν και το λενε. Έλεος.

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Winterlove είπε:

Σιγουρα δεν είναι η "φωτοβολίδα" που ψάχνω εδώ και 16 χρονια, σίγουρα ομως είναι μια πολύ καλή κι ακρως ενδιαφέρουσα κακοκαιρία, η καλύτερη μεχρι τωρα της φετινής σεζόν. Και.... έπεται η συνέχεια το Φλεβαρη! Θα το θεωρησω πρόγευμα αυτο, δε πα να μιλανε για αλκιονιδες μετα.. ναι γιατι παγωσαν... τρομερή βαρυχειμωνια ειχαμε έως τώρα.. ποσο μου τη σπαει και σε αυτο ο κοσμος... που το γραφουν και το λενε. Έλεος.

Και μετά ψάχνονται γιατί κάνουν πάρτυ οι ιώσεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Σιγουρα δεν είναι η "φωτοβολίδα" που ψάχνω εδώ και 16 χρονια, σίγουρα ομως είναι μια πολύ καλή κι ακρως ενδιαφέρουσα κακοκαιρία, η καλύτερη μεχρι τωρα της φετινής σεζόν. Και.... έπεται η συνέχεια το Φλεβαρη! Θα το θεωρησω πρόγευμα αυτο, δε πα να μιλανε για αλκιονιδες μετα.. ναι γιατι παγωσαν... τρομερή βαρυχειμωνια ειχαμε έως τώρα.. ποσο μου τη σπαει και σε αυτο ο κοσμος... που το γραφουν και το λενε. Έλεος.

Η Μήδεια όχι; μια χαρά πήγε και στα δυτικά προάστια 😶🌫️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ειναι πολυ σημαντικο να γινει ενα βήμα μπροστα θερμοκρασιακα στα 12αρια μηπως γινει το μπαμ στο λεκανοπέδιο.Δυσκολο βεβαια σε αυτες τις ωρες στατιστικά παμε ενα βήμα πισω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια γενικα βλεπω να χιονιζει μεχρι κεντρο κατα διαστήματα αλλα με ον οφ ενω θα υπαρχουν και διαστήματα που στα 100-200μ θα το γυριζει σε χιονονερο. Τωρα κ η μερικη χιονοστρωση υπαρχει σαν αρκετα μεγάλη πιθανοτητα απο τα 200 κ πανω. Θα τα γραψω κ αργα βραδυ σημερα στο θεμα των προγνωσεων. Θα υπαρχουν εκπληξεις παντως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

Η Μήδεια όχι; μια χαρά πήγε και στα δυτικά προάστια 😶🌫️

Η Μηδεια ηταν εξαιρετική. Σπασαμε τη 13ετια! Απλως μετα τη Μηδεια και πόσο μάλλον την Ελπιδα, ανέβασα τον πηχη και ψαχνω το προϊστορικο τερας βαθους 16ετιας! Αφήστε με εμένα...... φυσικα και χαιρομαι με αυτο που ερχεται, ασχετα του υπερτατου στοχου μου😋😁. Με ξερετε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, menidi είπε:

Στα της κακοκαιρίας, εγώ βλέπω ένα νέο Ηφαιστίωνα/ Ζηνοβία. Ωραία θα είναι! Τα βουνά μας περιμένουν!

Καλημερα.Ηφαιστιωνας και Ζηνοβια μετα βιας επιασαν το -5 στην αθηνα για λιγες ωρες.Βεβαια υετικα ειχαν πολυ πραγμα.Παντως ο πιο πολυς υετος εδω επεφτε με -2,5/-4 και δεν καταφεραμε να ξεπερασουμε τα 20-25εκ παρα τα αφθονα μμ υετου.Στα 600+ εβαλαν σχεδον μετρο.

Τωρα κυνηγαμε το -7/-34 για ενα 12ωρο τουλαχιστον.Θα δουμε,ειμαστε σχετικα μακρια ακομα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο που ερχεται τσοντα στις 29 ειναι απλα η απαρχη....Οσο η μπεμπα κλωτσαει καθε φορα που τις λεω τη λεξη"χιονι" η τις βαζω ηχους με κεραυνους...Μη φοβαστε τιποτα...Απο την κοιλια της μανας της πρεπει να παιρνει τις βασικες αρχες της ζωης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα.Ηφαιστιωνας και Ζηνοβια μετα βιας επιασαν το -5 στην αθηνα για λιγες ωρες.Βεβαια υετικα ειχαν πολυ πραγμα.Παντως ο πιο πολυς υετος εδω επεφτε με -2,5/-4 και δεν καταφεραμε να ξεπερασουμε τα 20-25εκ παρα τα αφθονα μμ υετου.Στα 600+ εβαλαν σχεδον μετρο.

Τωρα κυνηγαμε το -7/-34 για ενα 12ωρο τουλαχιστον.Θα δουμε,ειμαστε σχετικα μακρια ακομα.

Θεωρητικά που πιστεύεις θα συγκλίνουν θερμοκρασιακά; 

Γιατί έχει ανοίγματα -5 έως -8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...