Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Έχει να κάνει και με την διαφορά το ότι ο ΒΔ είναι ηπειρωτικός άρα πιο ψυχρός από τον θαλλασιο ΒΑ παρόλο που έχουν ίδιες θερμοκρασίες στα 850hpa. Επίσης ο ΒΔ είναι και ξηρός άρα οι υγρασίες είναι πιο χαμηλές σε σχέση με τον υγρό βακο

Ναι ισχύει. Απλά δεν πρέπει η πεδιάδα να έχει -3 -4 ώστε να μου έρθει εμένα -1 ας πούμε; άρα πρέπει να έχει χαμηλότερα 850 από εμένα. Ή δεν πάει έτσι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

ΠΡΟΣΤΥΧΟ!!! image.png.1326ab4ecd257ab90e29f1fb17a1db6a.png

Τέτοια ψάχνουμε, μακάρι όμως να βγει μια φορά επιτέλους. Πάρε και κορεατη01-04-46-kma-13-288.png.935408868c631bb8ab86fff968223867.png01-04-20-kma-0-288.png.65cbdcd191fdd77c8e80af7246564235.png

 

8 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Λέμε για τον ΒΔ αλλά από μόνος του δεν αρκεί. Πρέπει να έχει και κρύο ΒΔ σου. Εδώ βλέπω παντού τα ίδια 850 έχει.

81-7GR.GIF?26-18

Σωστά. Βέβαια και πάλι πιο ψυχρός είναι ο ΒΔ, αλλά άλλο να έχεις -10 -12 βόρεια, και άλλο -7. Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο τζιφος είναι ο ψυχρότερος όλων από τα κύρια, σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα. 

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Ναι ισχύει. Απλά δεν πρέπει η πεδιάδα να έχει -3 -4 ώστε να μου έρθει εμένα -1 ας πούμε; άρα πρέπει να έχει χαμηλότερα 850 από εμένα. Ή δεν πάει έτσι;

Αρκει που ριχνει το d.p.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αρκει που ριχνει το d.p.

το θέμα είναι να πάει και η Τ κάτω από 0, να μην ρίχνει με θετικές. Γι' αυτό το λέω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Ναι ισχύει. Απλά δεν πρέπει η πεδιάδα να έχει -3 -4 ώστε να μου έρθει εμένα -1 ας πούμε; άρα πρέπει να έχει χαμηλότερα 850 από εμένα. Ή δεν πάει έτσι;

Σίγουρα αν η πεδιάδα έχει -3 τότε εχεις σίγουρα αρνητικές με τον ΒΔ, αλλά επειδή δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ο ΒΔ θα κάνει ακόμα και έτσι καλή δουλειά σε σχέση με το ΒΑ . Χονδρικά θα έλεγα εως 2 βαθμούς κάτω και πιο χαμηλά το υψόμετρο χιονόπτωσης λόγω της χαμηλής υγρασίας πάντα σε σχέση με τον ΒΑ

Αν συγκρίναμε ΒΔ με -3 στην πεδιάδα και ΒΔ με + στην πεδιάδα σαφώς θα ήταν πιο θερμός ο δεύτερος, αλλά όχι τόσο ώστε να αποφύγεις το χιόνι με ένα -7 πάνω από το κεφάλι σου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

το θέμα είναι να πάει και η Τ κάτω από 0, να μην ρίχνει με θετικές. Γι' αυτό το λέω.

Αυτο μονο αν εχει χαμηλοτερα 850αρια στα ηπειρωτικα.Αλλα και με 1,5 και οριακα αρνητικο d.p μια χαρα στρωνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αυτο μονο αν εχει χαμηλοτερα 850αρια στα ηπειρωτικα.Αλλα και με 1,5 και οριακα αρνητικο d.p μια χαρα στρωνει

χλαπατσώνει, ειδικά δίπλα στη θάλασσα. Είπαμε δεν έχει ημίμετρα φέτος 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

το θέμα είναι να πάει και η Τ κάτω από 0, να μην ρίχνει με θετικές. Γι' αυτό το λέω.

Αν το dp ειναι 0 η αρνητικο κι εχεις για παραδειγμα θερμοκρασια 2 βαθμους, σε περιπτωση ισχυρης χιονοπτωσης η θερμοκρασια θα μηδενισει και κατα περιπτωση θα γινει ιση με το dp. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ καλος μεσος ορος στις 192 ωρες

gensnh-31-1-192.png

Δειχνει τον πυρηνα του πολικου λοβου να κοιταει προς ευρωπη. Με μερικες αλλαγες μπορει να βγαλει κατι καπου στις 5-6 Φλεβαρη (?). Εγω πιστευω θα δουμε κιαλες κατεβασιες σιγουρα, το θεμα ειναι να ειναι καλες και οχι σαπιες με τιποτα -4 στα 850...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τα καλυτερα ensembles των τελευταιων τρεξιματων απο τζιφο με μ.ο να αγγιζει το -7.Αντε καληνυχτες.

528316592_graphe3_00000___23.8679245283_38.3400809717_(6).png.623502025aff1174e25d6b67f3a23a4a.png

Το τσιμπησες το 100αρι και «καληνυχτα» τωρα ε;😂😂

Οχι, μεινε εδω να αναλυσουμε το 55αρι της Χαλκιδας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, yiannis_volos said:

Λέμε για τον ΒΔ αλλά από μόνος του δεν αρκεί. Πρέπει να έχει και κρύο ΒΔ σου. Εδώ βλέπω παντού τα ίδια 850 έχει.

81-7GR.GIF?26-18

κοιτα επιφανειακες, οχι αεριες μαζες στα 1500 μετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

παντα η παρα πολυ δυνατοι και η παρα πολυ μεγαλοι χιονιαδες ερχονται μετα απο ισχυρες θερμες εισβολες

Πάντως τα τελευταία χρόνια μονο θερμές εισβολές βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Soto Weather είπε:

κοιτα επιφανειακες, οχι αεριες μαζες στα 1500 μετρα

και οι επιφανειακές μούφες είναι.

81-778GR.GIF?26-18

Και αυτός ο χάρτης δεν παίζει να είναι και πολύ ακριβής, γιατί για τώρα λέει ότι έχουμε 4 βαθμούς και έχει ..... 12 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

και οι επιφανειακές μούφες είναι.

81-778GR.GIF?26-18

Και αυτός ο χάρτης δεν παίζει να είναι και πολύ ακριβής, γιατί για τώρα λέει ότι έχουμε 4 βαθμούς και έχει ..... 12 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

πρεπει αυτο το -6 αυριο πρωι να γινει -7 και πιστευω κλεινουμε το μοντελικο λουκετο... μετα ο θεος βοηθος για τη συγκλιση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Βαθμολογια απο ΝΟΑΑ δηλαδη τζιφο 144 ωρεςMessenger_creation_6960726c-3605-44c0-9a63-3faf9843edf0.jpeg.0fe7727b039c2b06659769f120ec5863.jpeg

Ούκμο τι μας έπαθες....

 

Ωραίος ο μο του τζιφου για μακριά, μεγάλη αλλαγή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο που με χαροποιει ιδιιατερα ειναι οτι το νερακι στο βορειο αιγαιο βραζει στους 18 βαθμους και με το -35 θα γινει κολαση

Αυτο που με στεναχωρει ομως ειναι οι επιφανειακοι ανεμοι που θα ειναι ΒΑ απο οτι ειδα (και αρα δυσκολα τα πραγματα για τα χαμηλοτερα υψομετρα). Διορθωστε με αν κανω λαθος με αυτο!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

πρεπει αυτο το -6 αυριο πρωι να γινει -7 και πιστευω κλεινουμε το μοντελικο λουκετο... μετα ο θεος βοηθος για τη συγκλιση

Εγώ πάντως πιστεύω τίποτα δεν θα γίνει χαχαχα. Λογικά μέσα στη νύχτα σε καμιά έξαρση θα ρίξει άνευ σημασίας με +2. Δεν βλέπω να έχει δυναμική η Τ για παρακάτω. Θα έχει ΒΔ μεν αλλά το κρύο δεν μπαίνει με τον σωστό τρόπο από ΒΔ. Ελπίζω να πέσω 100% έξω.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, yiannis_volos said:

Εγώ πάντως πιστεύω τίποτα δεν θα γίνει χαχαχα. Λογικά μέσα στη νύχτα σε καμιά έξαρση θα ρίξει άνευ σημασίας με +2. Δεν βλέπω να έχει δυναμική η Τ για παρακάτω. Θα έχει ΒΔ μεν αλλά το κρύο δεν μπαίνει με στον σωστό τρόπο από ΒΔ. Ελπίζω να πέσω 100% έξω.

θα ειναι πιο ωραιο το συναισθημα να το δεις να πεφτει ενω πιστευεις και ξερεις πως δεν θα κανει τιποτα οποτε συνεχισε ετσι για το καλο σου😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...