Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

είπαμε έρχεται το φυσιολογικό διάστημα να κάνει χειμωνιάτικο καιρό...η άνοιξη.....χαχα βροχές χιόνια κρύο νεφοκαλύψεις βαρομετρικά χαμηλά. κτλ κτλ...από Μάρτη έως και τον Μάη τουλάχιστον ......

αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα κρατα κ το 9 -10 φεβρ 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAIONAS είπε:

αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα κρατα κ το 9 -10 φεβρ 🙂

ε ας το κρατήσουμε και αυτό εδώ από τέλη Νοέμβρη  έως 10 Φλεβάρη έχουμε κρατήσεις 70+ μέρες νωρίτερα εκεί θα κολλήσουμε....;;🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανένα περιοχικό από αυτά που γνωρίζω και παρακολουθώ - Σκίρων - Μπόλαμ και Ποσειδών (χιονίζει μόνο την Πάρνηθα) δεν δίνει χιόνι κάτω από Κηφισιά... για παράδειγμα την Τρίτη το μεσημέρι το Μπόλαμ μας δίνει 5 βαθμούς θερμοκρασία! Αναμένω με περιέργεια τις αναφορές σας καθώς αύριο αναχωρώ για ΗΠΑ, θα δίνω και εγώ οτι φάινεται από τις κάμερες.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από Παρασκευή και μετέπειτα καλή άνοιξη λένε οι χάρτες όσο κι αν δεν θέλουμε να το πιστέψουμε. 4 μέρες τώρα τίποτα δεν έχει αλλάξει στους χάρτες για την συνέχεια, μάλιστα όλο χειροτερεύουν. 
Ενς παιου και τζιφου…


IMG_7750.png.88b8c190a40b983da5df237fecf574e8.png

IMG_7751.png.fab4d1a453d8bf0f7b1be99e53c57446.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα σε ολη τη παρεα

25 minutes ago, yiannis_volos said:

ε 'νταξει αλλά δεν είναι τώρα σοβαρά πράγματα αυτά. Τι να βγεις να πας βόλτα στο χιονοχάλαζο; χαχαχα. Εντάξει δεν ζητάω να κάνει -3 με 40mm, αλλά ρε παιδί μου -1 με 5mm και κλειστό καιρό για 4-5 ώρες έστω. Ε νισάφι δηλαδή. Όταν ήταν να ρίξει τα 450 άχρηστα χιλιοστά σε μια μέρα μόνο και μόνο για να καταστρέψει το 1/3 της πόλης το έκανε μια χαρά. Και τώρα δεν μπορεί να βγει έστω κάτι μικρό. Να δούμε το Φλεβάρη.

εγω και παλι πιστευω πως θα βγει γενικευμενος υετος λογω καλης υποστηριξης, λογω α-βα συνιστωσεων, και λογω βα ρευματος στα 850 που βοηθαει για συγκλιση, σε μια εξαρση θα καταφερουμε να παρουμε κατι παραπανω.

μπορει να λεω χαζομαρες, μπορει να μην γινει ετσι, αλλα ετσι πιστευω πως θα πραγματοποιηθει😀

οτι και να ερθει, ας το απολαυσουμε στο μεγιστο

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαταραχούλα μη άξια σχολιασμού. Αυστηρά πάνω από τα 400μ κατά τη γνώμη μου οποιαδήποτε σοβαρή χιονόπτωση, ένας fake Ηφαιστείωνας. Κοιτάμε μόνο μπροστά για κάτι αξιόλογο.

Για τη συνέχεια κοιτάμε μετά τις 7.2 ασφαλώς, μέχρι τότε όποιος έχει απόχη μπορει να κηνυγήσει και πεταλουδίτσες.

 

ΥΓ. Μην παραμυθιάζεστε με GEM, UKMO κλπ φέτος, ΜΟΝΟ ΤΖΙΦΟΣ και αν δεν δείξει κάτι ο τζίφος, απλά δεν υπάρχει.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

εγω και παλι πιστευω πως θα βγει γενικευμενος υετος λογω καλης υποστηριξης, λογω α-βα συνιστωσεων, και λογω βα ρευματος στα 850 που βοηθσρι γισ δυγκλιδη, σε μια εξαρση θα καταφερουμε να παρουμε κατι παραπανω.

μπορει να λεω χαζομαρες, μπορει να μην γινει ετσι, αλλα ετσι πιστευω πως θα πραγματοποιηθει😀

οτι και να ερθει, ας το απολαυσουμε στο μεγιστο

βρε μακάρι να γίνει. Απλά θα μπορούσε με μικρές βελτιώσεις χθες να είχαμε ένα στρωσιματάκι 3-5εκ με Τ λίγο κάτω από 0. Πολύ μικρές αλλαγές ήθελε και αντιθέτως πήγε εντελώς στην αντίθετη πλευρά. Πιο πολύ όπως είπε και ο άλλος Γιάννης πριν χάλασε στις Τ. Αν είχαμε τις Τ σίγουρες ο υετός σε τέτοιες περιπτώσεις σύγκλισης μπορεί να εμφανιστεί από το πουθενά στο nowcast.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Σου μιλησε  ο κοκκινολαίμης Ε?😋

ναι χαχαχα οταν βλεπω κοκκινολαιμη μεσα στην αυλη μου ειναι δυνατο σημα  να ξερεις😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, πολύ δυνατοί οι μέσοι όροι για την συνέχεια, μετά την θερμή εισβολή και ο χειμώνας θα θυμηθεί περιοχές που έχει ξέχασει.

 

Τώρα όμως για να κάνω λίγο τον Γκάρυ... Σε εμένα θα χιονίσει?? Είμαι άνω Κυψέλη στα 200 μέτρα. Δεν περιμένω χιονόστρωση σαν πέρσι προφανώς, αλλά λέω μήπως χιονίσει την Δευτέρα με ΒΔ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, yiannis_volos said:

βρε μακάρι να γίνει. Απλά θα μπορούσε με μικρές βελτιώσεις χθες να είχαμε ένα στρωσιματάκι 3-5εκ με Τ λίγο κάτω από 0. Πολύ μικρές αλλαγές ήθελε και αντιθέτως πήγε εντελώς στην αντίθετη πλευρά. Πιο πολύ όπως είπε και ο άλλος Γιάννης πριν χάλασε στις Τ. Αν είχαμε τις Τ σίγουρες ο υετός σε τέτοιες περιπτώσεις σύγκλισης μπορεί να εμφανιστεί από το πουθενά στο nowcast.

στην μπουκα του φιλιππου θυμαμαι ειχαμε 4 βαθμους μιση ωρα πριν τον χαμο, εσκασαν τα φαινομενα και επεσε κατευθειαν σε 0,5-1 , οταν εχουμε τετοια υποστηριξη στα 500 βοηθαει το ψυχος σε αυτες τις χιονομπορες να κατεβει χαμηλοτερα υψομετρικα... οπως ειπα και χθες και προχθες προσευχη να κατσει συγκλιση και  οχι περασμα 1 ωρας😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΕΜΥ Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού

 

Α. Χιονοπτώσεις θα σημειωθούν:
α) Από τις πρωινές ώρες της Κυριακής (28-01-24) στα ορεινά της Μακεδονίας και της Θράκης, της Θεσσαλίας, της κεντρικής και ανατολικής Στερεάς, της Εύβοιας και της Πελοποννήσου ενώ τις μεσημβρινές - απογευματινές ώρες θα χιονίσει και σε ορεινές περιοχές της Κρήτης.
β) Από τις πρωινές ώρες της Δευτέρας (29-01-24) οι χιονοπτώσεις θα συνεχιστούν ακόμα και σε περιοχές με χαμηλότερο υψόμετρο της Μακεδονίας και της Θράκης, από αργά το απόγευμα όμως θα εξασθενήσουν. Αντιθέτως, ένταση των χιονοπτώσεων προβλέπεται μετά το μεσημέρι της Δευτέρας στη Θεσσαλία, τις Σποράδες, την ανατολική Στερεά, την Εύβοια και στα βόρεια και ανατολικά τμήματα της Πελοποννήσου. Χιονοπτώσεις θα σημειωθούν και στα νησιά του Αιγαίου (στα ορεινά) καθώς και σε ορεινές - ημιορεινές περιοχές της Κρήτης.
Ειδικότερα για την Αττική προβλέπεται ένταση των χιονοπτώσεων από το απόγευμα της Δευτέρας (29-01-24) στα ορεινά και ημιορεινά καθώς και σε περιοχές με χαμηλότερο υψόμετρο από το βράδυ.
γ) Την Τρίτη (30-01-24) οι χιονοπτώσεις θα συνεχιστούν ακόμα και σε περιοχές με χαμηλότερο υψόμετρο στη Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά (συμπεριλαμβανομένης της Αττικής), την Εύβοια, τις Σποράδες, τις βόρειες και ανατολικές περιοχές της Πελοποννήσου καθώς και στις ορεινές και ημιορεινές περιοχές των νησιών του βορείου και ανατολικού Αιγαίου, των Κυκλάδων και της Κρήτης.
δ) Την Τετάρτη οι χιονοπτώσεις βαθμιαία θα εξασθενήσουν και θα περιοριστούν στα ορεινά - ημιορεινά της Κρήτης.

Επεξεργάστηκε από dpress
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

στην μπουκα του φιλιππου θυμαμαι ειχαμε 4 βαθμους μιση ωρα πριν τον χαμο, εσκασαν τα φαινομενα και επεσε κατευθειαν σε 0,5-1 , οταν εχουμε τετοια υποστηριξη στα 500 βοηθαει το ψυχος σε αυτες τις χιονομπορες να κατεβει χαμηλοτερα υψομετρικα... οπως ειπα και χθες και προχθες προσευχη να κατσει συγκλιση και  οχι περασμα 1 ωρας😆

απλά ξέρεις τι με ανυσηχεί; Αυτό

72-314GR.GIF?27-072-308GR.GIF?27-0

Δεν θα θέλαμε τον άνεμο στα ψηλά να είναι Α ώστε να έρχεται πράμα από το Αιγαίο και σε συνδιασμό με το ΒΔ επιφανείας να γίνεται η δουλειά; Τώρα από που θα έρθουν τα φαινόμενα; Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω να διαβάζω καλά τέτοιου είδους καιρό. Εγώ ξέρω το αγαπημένο μας χαμηλό από το Ιόνιο 😛 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, dpress είπε:

ΕΜΥ Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού

 

Α. Χιονοπτώσεις θα σημειωθούν:
α) Από τις πρωινές ώρες της Κυριακής (28-01-24) στα ορεινά της Μακεδονίας και της Θράκης, της Θεσσαλίας, της κεντρικής και ανατολικής Στερεάς, της Εύβοιας και της Πελοποννήσου ενώ τις μεσημβρινές - απογευματινές ώρες θα χιονίσει και σε ορεινές περιοχές της Κρήτης.
β) Από τις πρωινές ώρες της Δευτέρας (29-01-24) οι χιονοπτώσεις θα συνεχιστούν ακόμα και σε περιοχές με χαμηλότερο υψόμετρο της Μακεδονίας και της Θράκης, από αργά το απόγευμα όμως θα εξασθενήσουν. Αντιθέτως, ένταση των χιονοπτώσεων προβλέπεται μετά το μεσημέρι της Δευτέρας στη Θεσσαλία, τις Σποράδες, την ανατολική Στερεά, την Εύβοια και στα βόρεια και ανατολικά τμήματα της Πελοποννήσου. Χιονοπτώσεις θα σημειωθούν και στα νησιά του Αιγαίου (στα ορεινά) καθώς και σε ορεινές - ημιορεινές περιοχές της Κρήτης.
Ειδικότερα για την Αττική προβλέπεται ένταση των χιονοπτώσεων από το απόγευμα της Δευτέρας (29-01-24) στα ορεινά και ημιορεινά καθώς και σε περιοχές με χαμηλότερο υψόμετρο από το βράδυ.
γ) Την Τρίτη (30-01-24) οι χιονοπτώσεις θα συνεχιστούν ακόμα και σε περιοχές με χαμηλότερο υψόμετρο στη Θεσσαλία, την ανατολική Στερεά (συμπεριλαμβανομένης της Αττικής), την Εύβοια, τις Σποράδες, τις βόρειες και ανατολικές περιοχές της Πελοποννήσου καθώς και στις ορεινές και ημιορεινές περιοχές των νησιών του βορείου και ανατολικού Αιγαίου, των Κυκλάδων και της Κρήτης.
δ) Την Τετάρτη οι χιονοπτώσεις βαθμιαία θα εξασθενήσουν και θα περιοριστούν στα ορεινά - ημιορεινά της Κρήτης.

Κατά τα άλλα μια ασήμαντη κακοκαιρία..

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

απλά ξέρεις τι με ανυσηχεί; Αυτό

72-314GR.GIF?27-072-308GR.GIF?27-0

Δεν θα θέλαμε τον άνεμο στα ψηλά να είναι Α ώστε να έρχεται πράμα από το Αιγαίο και σε συνδιασμό με το ΒΔ επιφανείας να γίνεται η δουλειά; Τώρα από που θα έρθουν τα φαινόμενα; Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω να διαβάζω καλά τέτοιου είδους καιρό. Εγώ ξέρω το αγαπημένο μας χαμηλό από το Ιόνιο 😛 

νομιζω το συγκεκριμενο επηρεαζεται απο το στορμ μοσιον, που ουσιαστικα μας λεει αν εχουμε αναπτυξεις και μπορες, θα κινουνται ανατολικα ( αν δεις στα του τζιφου ). αρα ολο το συστημα παρολα τα ρευματα θα κινειται προς τα δυτικα νδυτικα

βεβαια δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτο που ειπα για το στορμ μοσιον, ετσι το καταλαβα εγω... αν ξερει κανεις να μου πει😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, BrainA said:

Διαταραχούλα μη άξια σχολιασμού. Αυστηρά πάνω από τα 400μ κατά τη γνώμη μου οποιαδήποτε σοβαρή χιονόπτωση, ένας fake Ηφαιστείωνας. Κοιτάμε μόνο μπροστά για κάτι αξιόλογο.

Για τη συνέχεια κοιτάμε μετά τις 7.2 ασφαλώς, μέχρι τότε όποιος έχει απόχη μπορει να κηνυγήσει και πεταλουδίτσες.

 

ΥΓ. Μην παραμυθιάζεστε με GEM, UKMO κλπ φέτος, ΜΟΝΟ ΤΖΙΦΟΣ και αν δεν δείξει κάτι ο τζίφος, απλά δεν υπάρχει.

Βιάζεσαι και εσυ γετι,διαταραχουλα δεν την λες μπροστά στα 18αρια που εχουμε φαει φετος.Αν ειχαμε 1-2 σημαντικές  εισβολες μεχρι στιγμης θα συμφωνούσα,μπορει να μην δουμε και τιποτα αλλο φετος οπότε ειναι αξια σχολιασμού.

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

απλά ξέρεις τι με ανυσηχεί; Αυτό

72-314GR.GIF?27-072-308GR.GIF?27-0

Δεν θα θέλαμε τον άνεμο στα ψηλά να είναι Α ώστε να έρχεται πράμα από το Αιγαίο και σε συνδιασμό με το ΒΔ επιφανείας να γίνεται η δουλειά; Τώρα από που θα έρθουν τα φαινόμενα; Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Να πω την αλήθεια δεν ξέρω να διαβάζω καλά τέτοιου είδους καιρό. Εγώ ξέρω το αγαπημένο μας χαμηλό από το Ιόνιο 😛 

Ναι γενικά η φάση έχει χαλάσει για την Μαγνησία δυστυχώς. Εδώ και η διαφορά με το 18ζ που έδινε καλό 6ωρι χιονοφαινομενων προχθές.

 

 

11-34-22-102-308GR.GIF

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι γενικά η φάση έχει χαλάσει για την Μαγνησία δυστυχώς. Εδώ και η διαφορά με το 18ζ που έδινε καλό 6ωρι χιονοφαινομενων προχθές.

ναι δυστυχώς. βλέπω και στο fb που γράφανε προχθές για χιόνια στο Βόλο και τα σχετικά και τώρα τα μάζεψαν και τα υψόμετρα και τις εντάσεις. Χθες πήγαν όλα στραβά δυστυχώς, τη χειρότερη στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

ναι δυστυχώς. βλέπω και στο fb που γράφανε προχθές για χιόνια στο Βόλο και τα σχετικά και τώρα τα μάζεψαν και τα υψόμετρα και τις εντάσεις. Χθες πήγαν όλα στραβά δυστυχώς, τη χειρότερη στιγμή.

Καιρός να χιονιστεις με τον παραδοσιακό τρόπο λοιπόν 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΕΜΥ-Ζιακοπουλος η κορυφη της αισιοδοξιας.....αραγε ειναι τα 500αρια ??? ειναι ο ΒΒΔ ????

Τι βλεπουν εκτος απο Τζιφο και ειναι τοσο αισιοδοξοι ????

ΠΑΜΕΓΕΡΑ ρε Τριτη ξημερωμα εφημεριδα ως τα καβουρια της Πειραικης !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ αυτούς που γράφουν στο fb "μακάρι να μην χιονίσει πολύ", "καλύτερα να μην χιονίσει" και άλλα τέτοια, μπορώ να τους καταγγείλω στην αστυνομία; 😛 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...