Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά το διήμερο Δευτέρα Τρίτη θα είμαι Θήβα.με βάση τα καθαρά μετεωρολογικά στοιχεία θα έχουμε εναλλαγές χιονιού με χιονόνερο.επειδη ξέρω όμως καλά την περιοχή ίσως τελικά το μεγαλύτερο διάστημα να χιονίζει με αρκετά καλή χιονόστρωση.ειδομεν.θα στέλνω αναφορες και φωτό.επισης θα ήθελα πολύ να χιονίσει και στο άλλο μου σπίτι στα ψηλά του Ζωγράφου.θα περιμένω από τα παιδιά που μένουν εκεί αναφορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Πιστεύω το lake effect με το -35 36 μεταξύ 7-11 το πρωί θα δώσει τον απαιτούμενο υετό αφού η διατμιση του ανέμου στα 850 και στα 700 είναι μικρή και σε ένταση αλλά και σε κατεύθυνση (ΒΒΑ στα 850 και Β-ΒΒΑ στα 700)...σε διατμησεις κάτω των 20° απ' τα 850 στα 700 το lake effect ενεργοποιείται στον καλύτερο δυνατό βαθμό, αρκεί βέβαια οι κατευθύνσεις του ανέμου σε αυτές τις ισοβαρικες να επιτρέπουν μεταφορά υγρασίας από την θαλάσσια περιοχή όπως στην περίπτωση μας με τον ΒΒΑ

Υπάρχει περίπτωση να δούμε χιονοκαταιγίδες με τέτοια 500αρια;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thivasnow είπε:

Τελικά το διήμερο Δευτέρα Τρίτη θα είμαι Θήβα.με βάση τα καθαρά μετεωρολογικά στοιχεία θα έχουμε εναλλαγές χιονιού με χιονόνερο.επειδη ξέρω όμως καλά την περιοχή ίσως τελικά το μεγαλύτερο διάστημα να χιονίζει με αρκετά καλή χιονόστρωση.ειδομεν.θα στέλνω αναφορες και φωτό.επισης θα ήθελα πολύ να χιονίσει και στο άλλο μου σπίτι στα ψηλά του Ζωγράφου.θα περιμένω από τα παιδιά που μένουν εκεί αναφορές.

Θήβα 10ποντο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε όλες τις προηγούμενες κακοκαιρίες περιμέναμε τελευταία στιγμή το κρύο. Τώρα από αύριο το πρωί κιόλας θα έχουμε ήδη -5 στα 850 και επι 2 μέρες πριν την κακοκαιρία θα είναι ήδη εδώ το κρύο και θα περιμένει, δεν θα το ψάχνουμε τελευταία ώρα. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο κάνει διαφορά. Έ ρε και να είχε 1-2 βαθμούς πιο κάτω..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Πιστεύω το lake effect με το -35 36 μεταξύ 7-11 το πρωί θα δώσει τον απαιτούμενο υετό αφού η διατμιση του ανέμου στα 850 και στα 700 είναι μικρή και σε ένταση αλλά και σε κατεύθυνση (ΒΒΑ στα 850 και Β-ΒΒΑ στα 700)...σε διατμησεις κάτω των 20° απ' τα 850 στα 700 το lake effect ενεργοποιείται στον καλύτερο δυνατό βαθμό, αρκεί βέβαια οι κατευθύνσεις του ανέμου σε αυτές τις ισοβαρικες να επιτρέπουν μεταφορά υγρασίας από την θαλάσσια περιοχή όπως στην περίπτωση μας με τον ΒΒΑ

Και ιδιο ανεμο στα 10μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Σε όλες τις προηγούμενες κακοκαιρίες περιμέναμε τελευταία στιγμή το κρύο. Τώρα από αύριο το πρωί κιόλας θα έχουμε ήδη -5 και επι 2 μέρες πριν την κακοκαιρία θα είναι ήδη εδώ το κρύο και θα περιμένει, δεν θα το ψάχνουμε τελευταία ώρα. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο κάνει διαφορά. Έ ρε και να είχε 1-2 βαθμούς πιο κάτω..

αν ηταν το κλασικο βολιωτικο χαμηλο θα ημασταν ανετοι τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thivasnow είπε:

Τελικά το διήμερο Δευτέρα Τρίτη θα είμαι Θήβα.με βάση τα καθαρά μετεωρολογικά στοιχεία θα έχουμε εναλλαγές χιονιού με χιονόνερο.επειδη ξέρω όμως καλά την περιοχή ίσως τελικά το μεγαλύτερο διάστημα να χιονίζει με αρκετά καλή χιονόστρωση.ειδομεν.θα στέλνω αναφορες και φωτό.επισης θα ήθελα πολύ να χιονίσει και στο άλλο μου σπίτι στα ψηλά του Ζωγράφου.θα περιμένω από τα παιδιά που μένουν εκεί αναφορές.

θα το στρωσει . Θηβα ειναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Υπάρχει περίπτωση να δούμε χιονοκαταιγίδες με τέτοια 500αρια;

Το cape δεν είναι απαγορευτικό σε εξάρσεις για τέτοιες καταστάσεις, κυρίως όσο ανατολικότερα στον νομό σε αυτό το ζήτημα τόσο καλύτερα, κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις. Όλα αυτά είναι όμως λεπτομέρειες που δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά. Να πούμε ότι τα φαινόμενα δεν θα χουν μόνιμο χαρακτήρα αλλά θα ναι σε μορφή περάσματος 

72-505GR.gif.cc8cca3891d1866d032ca1e58c1baede.gif

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thivasnow είπε:

Τελικά το διήμερο Δευτέρα Τρίτη θα είμαι Θήβα.με βάση τα καθαρά μετεωρολογικά στοιχεία θα έχουμε εναλλαγές χιονιού με χιονόνερο.επειδη ξέρω όμως καλά την περιοχή ίσως τελικά το μεγαλύτερο διάστημα να χιονίζει με αρκετά καλή χιονόστρωση.ειδομεν.θα στέλνω αναφορες και φωτό.επισης θα ήθελα πολύ να χιονίσει και στο άλλο μου σπίτι στα ψηλά του Ζωγράφου.θα περιμένω από τα παιδιά που μένουν εκεί αναφορές.

Θα δεις καλό χιόνι εσύ, δεν θα έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες , ίσως και κάποιες χρονικές στιγμές να χιονίζει με θετικές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Το cape δεν είναι απαγορευτικό για τέτοιες καταστάσεις, κυρίως όσο ανατολικότερα στον νομό σε αυτό το ζήτημα τόσο καλύτερα, κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις. Όλα αυτά είναι όμως λεπτομέρειες που δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά

72-505GR.gif.cc8cca3891d1866d032ca1e58c1baede.gif

Ευχαριστώ πολύ .. στην ελπίδα αν και άλλη κατάσταση, τι έβλεπαν και μιλούσαν από πριν για χιονοκαταιγίδες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Ευχαριστώ πολύ .. στην ελπίδα αν και άλλη κατάσταση, τι έβλεπαν και μιλούσαν από πριν για χιονοκαταιγίδες;

-42 /500 
αυτο απο μονο του ηταν αρκετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Και ιδιο ανεμο στα 10μ

Επιφανειακά τζιφος για Αθήνα δίνει Β ενώ Ευρωπαίος ΒΒΔ, γενικά υπερτιμουν τυπικά τα μοντέλα την ανατολική συνιστώσα στην επιφάνεια από προσωπική παρατήρηση, οπότε πιστεύω θα ναι κυρίως ΒΒΔ γενικά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Ευχαριστώ πολύ .. στην ελπίδα αν και άλλη κατάσταση, τι έβλεπαν και μιλούσαν από πριν για χιονοκαταιγίδες;

Είχαμε -40 στα 500 στην Αττική με αντίστοιχο cape με τωρα, επίσης χαμηλό σε τέλεια θέση ΝΑ της Μήλου (τώρα δεν το χουμε αυτό) και -20 σχεδόν στα 700, υγρασίες στα 850 και 700 άνω του 95%, ΒΑ-ΑΒΑ ανεμος στα 700, ακραία ποιοτικά χαρακτηριστικά που οδήγησαν στην πιο ακραία χιονοκαταιγιδα της 30ετιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, thivasnow είπε:

Τελικά το διήμερο Δευτέρα Τρίτη θα είμαι Θήβα.με βάση τα καθαρά μετεωρολογικά στοιχεία θα έχουμε εναλλαγές χιονιού με χιονόνερο.επειδη ξέρω όμως καλά την περιοχή ίσως τελικά το μεγαλύτερο διάστημα να χιονίζει με αρκετά καλή χιονόστρωση.ειδομεν.θα στέλνω αναφορες και φωτό.επισης θα ήθελα πολύ να χιονίσει και στο άλλο μου σπίτι στα ψηλά του Ζωγράφου.θα περιμένω από τα παιδιά που μένουν εκεί αναφορές.

Oλη η Βοιωτία θα έχει σημαντικά προβλήματα....Θα σημειωθούν σφοδρές χιονοπτώσεις ως τα πεδινά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eίσαι προσήνεμος Αττικάριος.

Έχεις δει ΤΗΛΕΜΑΧΟ (2019), ΜΗΔΕΙΑ (2021), ΕΛΠΙΔΑ (2022), ΑΡΧΙΔΑΜΟ (2023).

Τι να σου πει αυτό που είναι να έρθει? ZEΡΟ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Επιφανειακά τζιφος για Αθήνα δίνει Β ενώ Ευρωπαίος ΒΒΔ, γενικά υπερτιμουν τυπικά τα μοντέλα την ανατολική συνιστώσα στην επιφάνεια από προσωπική παρατήρηση, οπότε πιστεύω θα ναι κυρίως ΒΒΔ γενικά!

Όχι αναφέρομαι μέσα στο Αιγαίο, που θα έχει ΒΑ συνιστώσα που βοηθάει την ανάπτυξη του λεικ εφφεκτ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Πολύ δυνατή φαίνεται η κακοκαιρία για Βοιωτία. Ειδικά η περιοχή στο εσωτερικό του νομού κοντά στην Θήβα θεωρώ έχει κλειδώσει αξιόλογο χιόνι μέχρι τα 200μ. Περίπου 70mm δίνει ο τζίφος στο χωριό και μια να παίζουμε με ΒΔ άνεμο, μια με ΒΑ στην διάρκεια της κακοκαιρίας. Ας πέσουν τα 70mm που δίνει ο Τζίφος και θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια όσο αφορά το χιόνι. Όλα πιθανά είναι

Η Τρίτη μοιάζει πολύ δυνατή μέρα πάντως . Πιστεύω αν είχε πιο ασθενείς ανέμους στα 700αρια θα ήταν σούπερ. Τώρα είμαι συγκρατημένος. 

Για βόρεια Ευβοια η πιθανότητα για εντελώς πεδινό χιόνι δεν υπάρχει πιστευεις; Βλέπω όλους τους χάρτες εδώ στο φόρουμ και ενώ ο υετος φαίνεται να είναι άπλετος, δείχνει πάνω και κάτω χιόνι και Ιστιαια βροχή 😛

Η Θήβα πιστεύω κι εγω θα ναι το επίκεντρο !! 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...