Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Σχεδόν με χιονίζεις φίλε.... Πολύ χαρά μου έδωσες... και γω κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου... Πάμε για ότι καλύτερο!!!

εισαι αρκετα χαμηλα αλλα νομιζω λιγο πανω απο σενα δεν ειναι διολου απιθανο να πεφτουν νιφαδουλες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή την στιγμή έχουμε το πιο κάτω μέσο όρο του παιου που και του τζιφου περίπου ίδιος είναι.Τι μας λέει?ότι πολύ δύσκολα αν όχι αδύνατον ο αζορικος θα ριτζαρει β.ανατολικα άρα ξεχνάμε κάτι πολύ δυνατό με διαρκεία τουλάχιστον μέχρι και τις 10...ότι αφήνει χαραμάδα για Αυλώνα από β.δυτικα άρα εδώ ψαχνομαστε για μέχρι τις 10 κάτι εμέ ,για κάτι έστω και της μιας μέρας...τι άλλο δείχνει?ότι ο πολικός στρόβιλος μετακινειτε σταδιακά πιο ανατολικά και τα γεωδυναμικα στον Ατλαντικό χαλαρώνουν άρα σ ένα δεύτερο στάδιο οζορ μπορεί να ριτζαρει προς βορρά....συμπέρασμα είναι ότι αυτή την στιγμή μέχρι τις 6-7 δεν έχει τίποτα και ψάχνουμε κάτι πρόσκαιρο μέχρι τις 10... image.png.8e675473540807f7cfb223e957f0580c.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

εισαι αρκετα χαμηλα αλλα νομιζω λιγο πανω απο σενα δεν ειναι διολου απιθανο να πεφτουν νιφαδουλες!

το 25 που έχω για ύψομετρο είναι ξεχασμένο από παλιά.. πλέον είμαι προς το λόφο του Άγιου Φίλιππου στα πιο ψηλά, δίπλα στο όρος Αιγάλεω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αυτή την στιγμή έχουμε το πιο κάτω μέσο όρο του παιου που και του τζιφου περίπου ίδιος είναι.Τι μας λέει?ότι πολύ δύσκολα αν όχι αδύνατον ο αζορικος θα ριτζαρει β.ανατολικα άρα ξεχνάμε κάτι πολύ δυνατό με διαρκεία τουλάχιστον μέχρι και τις 10...ότι αφήνει χαραμάδα για Αυλώνα από β.δυτικα άρα εδώ ψαχνομαστε για μέχρι τις 10 κάτι εμέ ,για κάτι έστω και της μιας μέρας...τι άλλο δείχνει?ότι ο πολικός στρόβιλος μετακινειτε σταδιακά πιο ανατολικά και τα γεωδυναμικα στον Ατλαντικό χαλαρώνουν άρα σ ένα δεύτερο στάδιο οζορ μπορεί να ριτζαρει προς βορρά....συμπέρασμα είναι ότι αυτή την στιγμή μέχρι τις 6-7 δεν έχει τίποτα και ψάχνουμε κάτι πρόσκαιρο μέχρι τις 10... image.png.8e675473540807f7cfb223e957f0580c.png

Μπραβο ρε βαγγελη...τετοιες αναλυσεις χαιρεσαι να τις βλεπεις και να τις διαβαζεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

το 25 που έχω για ύψομετρο είναι ξεχασμένο από παλιά.. πλέον είμαι προς το λόφο του Άγιου Φίλιππου στα πιο ψηλά, δίπλα στο όρος Αιγάλεω....

ααα τοτε εισαι πολυ πιο οριακα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

α μπράβο. αν συμβεί κάτι που πιθανός να μας ευνοήσει κάποια στιγμή θα φανεί και στο διάγραμμα. θα δούμε στην αρχή λίγα ens, σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο, μετά περισσότερα, κτλ. Έτσι γίνεται σε κάθε κακοκαιρία.

βεβαια μπορει να γινει πολυ αποτομα, οπως και με την αυριανη κακοκαιρια που ενω εδειχναν ζεστες απο το πουθενα σιγα σιγα εριχαν την θερμοκρασια σε καθε ραν και μαλιστα εφτασε μεχρι -7, δηλαδη σε μια αντιστοιχη περιπτωση θα μπορουσε να βγει και ενας χιονιας αξιολογε με περισσοτερη τυχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα εκτός θέματος αποκρύτονται και καλό είναι να σταματήσει εδώ η πέραν του θέματος συζήτηση.... όποιος έχει στοιχεία με τα μοντέλα και με τους χάρτες τα παραθέτει και τέλος...όπως έκανε πιο πάνω ο Βαγγέλης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

βεβαια μπορει να γινει πολυ αποτομα, οπως και με την αυριανη κακοκαιρια που ενω εδειχναν ζεστες απο το πουθενα σιγα σιγα εριχαν την θερμοκρασια σε καθε ραν και μαλιστα εφτασε μεχρι -7, δηλαδη σε μια αντιστοιχη περιπτωση θα μπορουσε να βγει και ενας χιονιας αξιολογε με περισσοτερη τυχη

Και η προηγούμενη εμφανίστηκε ξαφνικά κάτω από τις 200 ώρες και μάλιστα ήταν ακόμη πιο εξτριμ μιας και υπήρχαν ανσμπλ στον μέσο ορο που έτρεχε πάνω από +5 για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

βεβαια μπορει να γινει πολυ αποτομα, οπως και με την αυριανη κακοκαιρια που ενω εδειχναν ζεστες απο το πουθενα σιγα σιγα εριχαν την θερμοκρασια σε καθε ραν και μαλιστα εφτασε μεχρι -7, δηλαδη σε μια αντιστοιχη περιπτωση θα μπορουσε να βγει και ενας χιονιας αξιολογε με περισσοτερη τυχη

σίγουρα, αλλά έστω και 5, το πολύ 4 μέρες πριν θα φανεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Και η προηγούμενη εμφανίστηκε ξαφνικά κάτω από τις 200 ώρες και μάλιστα ήταν ακόμη πιο εξτριμ μιας και υπήρχαν ανσμπλ στον μέσο ορο που έτρεχε πάνω από +5 για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα...

ε αν βγει θα το πουμε. εγώ απλά λέω αυτό που βλέπω τώρα στο διάγραμμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

και μετά τι; ευχές;;

Προφανώς  εγώ δεν έχω δει κάποια μαθηματική ακρίβεια σε πρόβλεψη καιρού μετά από 5 μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Και η προηγούμενη εμφανίστηκε ξαφνικά κάτω από τις 200 ώρες και μάλιστα ήταν ακόμη πιο εξτριμ μιας και υπήρχαν ανσμπλ στον μέσο ορο που έτρεχε πάνω από +5 για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα...

ακριβως, ειδικοτερα οταν δεν εχουμε συμπαγεις αυλωνες οπως η αριαδνη συνηθως ετσι γινεται, οπως και περυσι με την βαρβαρα.

Τωρα εγω να πω οτι για το σχετικα προβλεψιμο μελλον δεν βλεπω κατι, και πιο πολυ με καιει να αποφυγουμε για αρχη την θερμη εισβολη και τα +10

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, teopap7 είπε:

Προφανώς  εγώ δεν έχω δει κάποια μαθηματική ακρίβεια σε πρόβλεψη καιρού μετά από 5 μερες

δεν μιλάμε για ακρίβεια 100% αλλά για εκτίμηση. Πρόγνωση κάνουμε. Πριν είπες 3 πάντως, τώρα 5. Στις 5 συμφωνώ και το έχω πει και άλλες φορές. Μέχρι 5 ξέρουμε πάνω κάτω. Δεν σου λέω αν θα έχει -5 ή -5.2, αλλά αν υπήρχε κάτι καλό για τις 2 Φλεβάρη θα είχε φανεί, δεν μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά αύριο, αυτό εννοώ. Αν δω κάτι, έστω και υποψία, πρώτος θα το πω. Δεν είμαι ούτε αισιόδοξος, ούτε απαισιόδοξος. Απλά ρεαλιστής. Άλλωστε έχω διαφωνήσει αρκετές φορές με παιδιά που έχουν τελειώσει το Χειμώνα ήδη.

Τέλος πάντων, δεν το συνεχίζω, νομίζω έχετε καταλάβει τι εννοώ.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

δεν μιλάμε για ακρίβεια 100% αλλά για εκτίμηση. Πρόγνωση κάνουμε. Πριν είπες 3 πάντως, τώρα 5. Στις 5 συμφωνώ και το έχω πει και άλλες φορές. Μέχρι 5 ξέρουμε πάνω κάτω. Δεν σου λέω αν θα έχει -5 ή -5.2, αλλά αν υπήρχε κάτι καλό για τις 2 Φλεβάρη θα είχε φανεί, δεν μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά αύριο, αυτό εννοώ. Αν δω κάτι, έστω και υποψία, πρώτος θα το πω. Δεν είμαι ούτε αισιόδοξος, ούτε απαισιόδοξος. Απλά ρεαλιστής. Άλλωστε έχω διαφωνήσει αρκετές φορές με παιδιά που έχουν τελειώσει το Χειμώνα ήδη.

Τέλος πάντων, δεν το συνεχίζω, νομίζω έχετε καταλάβει τι εννοώ.

Το 3 ίσως ήταν λίγο υπερβολικό οκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

και μετά τι; ευχές;;

Όχι ακριβώς...εδώ κολλάει η έκφραση εμπειρικά...αμφιβάλω εάν οι μετεωρολόγοι που είναι και η δουλειά τους περνάνε τόσες ώρες πάνω από καιρικά μοντέλα σε κάθε ραν σε κάθε ανσμπλ επί πολλά χρόνια...Ε από το δες-δες κάτι μπορεί να δούμε πού δεν κολαει σε διαδεδομένη χρονική στιγμή για κάποιες μέρες μετά και να είναι η γνώμη μας εντελώς αντίθετη από τα μοντέλα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Πλάκα πλάκα έχει στρώσει κάτω από τα 100μ φέτος κάπου στην Ελλάδα, έστω και σε χόρτα; Σαμοθράκη έστρωσε και χαμηλά; γιατί νομίζω η Χώρα έχει υψόμετρο.

Σωστό. Η χώρα Σαμοθράκης είναι στα 250 μέτρα περίπου υψόμετρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Προσπαθεια αποτυπωσης snow line για το πικ της κακοκαιριας, μακαρι να κανω λαθος και να πανε χαμηλοτερα! 100-150 μετρα στα δυτικα, 200-250 στα ανατολικα, 150-200 στα κεντρικα, ανατολικη Αττικη 250-300+, δυτικη Αττικη ακομα και 100

image.png.cdc11d1f0ea221af2ef0c1cf814e735a.png

Στο ανατολικο λεκανοπεδιο στους προποδες του Υμηττού γνωμη μου ειναι βεβαια θα ειναι γυρω στα 150-200

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες κ κυρίως αττικάριοι, μου κάνει εντύπωση ότι ο παιος έχει για όλη τη Τρίτη μισό βαθμό πάνω από το τζίφο στα 850ρια και ββδ επιφανείας, ενώ ο τζίφος ββα...στα υπόλοιπα λίγο πολύ συμφωνούν. 

Για την Τ στην επιφάνεια τι μπορεί να σημαίνει αυτό, τι προτιμάμε για βέλτιστο αποτέλεσμα...απόψεις? Εγώ θα έπαιρνα παιο πάντως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, icestorm είπε:

Στο ανατολικο λεκανοπεδιο στους προποδες του Υμηττού γνωμη μου ειναι βεβαια θα ειναι γυρω στα 150-200

Εννοείς ζωγράφου και τα συναφή; εκεί το έχω στα 150+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιώνεται ι μο του ευρωπαϊκού για μετά (μάλλον μόνο για εμένα λολ)

Όμορφο.

 

22-39-43-gens-51-1-330.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...