Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ διπλής ψυχρής εισβολής 9-14/1....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ελάφια βγήκαν στην Πάρνηθα και χάρισαν αυτές τις μοναδικές εικόνες!

412853891_2378854822310784_6790326303704404392_n.jpg

414066660_400332535771005_1977964766782469600_n.jpg

413936372_1071027730896202_4278558787988005781_n.jpg

Επεξεργάστηκε από weatherforattica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα μερικές σκηνές από Πάρνηθα προχθές το απόγευμα.

Αύριο το πρωί (αφού πάω τα παιδιά σχολείο) έχω κανονίσει πεζοπορία 3 ώρες στα μονοπάτια γύρω από τα 2 καταφύγια. Την ώρα που θα πίνουμε τσιπουρακι στο Φλαμπούρι, θα σας ανεβάσω φωτογραφίες για να δούμε το ύψος του χιονιού και γενικά το τοπίο! Καλησπέρα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχισε να νιφαδιζει στο Μετσοβο. Νομιζω πως 5-10 ποντους θα τους μαζεψουν εκει σημερα μεχρι αργα το απογευμα…καλυτερα σιγουρα απο την πετσα που πηραν προχθες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, dubnsnow είπε:

Για τη Σαμοθράκη είναι συνηθισμένο αυτό το χιόνι. Έχει πολύ δυνατές χιονοθύελλες με μέτρο χιονιού. Μάλιστα πριν κάποια χρόνια ο στρατός είχε στείλει μηχανήματα γιατί ο Δήμος δε μπορούσε να αντεπεξέλθει από το πολύ χιόνι. Το νησί έχει ιδανική θέση καθώς οι παγεροί βοριάδες έρχονται από τα Βαλκάνια χωρίς εμπόδια περνούν το Θρακικό και συναντούν ένα βουνό με ύψος 1600 μέτρα με αποτέλεσμα να ρίχνει πολύ χιόνι με whiteout συνθήκες. Και σε αυτή την χιονόπτωση διακρίνονται τα ανεμοσούρια. Πρόκειται για χιόνι που μοιάζει με πούδρα και όχι το βαρύ χιόνι που ξέρουν οι περισσότεροι.

Αντίθετα στην υπόλοιπη Θράκη πλην Β.  Έβρου δεν υπάρχει ορογραφικός μηχανισμός. Σε αυτή την κακοκαιρία τα πεδινά δεν είδαν τίποτα πέρα από κάποιες ασθενείς χιονοπτώσεις. 

Νομιζω επειδη το χωριο της Σαμοθρακης ειναι σε "γουβα" και ακριβως κατω απο αποτομη πλαγια υψους 1400 μετρων, τρωει παρα πολυ παρασυρομενο χιονι απο πανω ακριβως..

Ειναι στο τελειο σημειο για να συσσωρευει χιονι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Αρχισε να νιφαδιζει στο Μετσοβο. Νομιζω πως 5-10 ποντους θα τους μαζεψουν εκει σημερα μεχρι αργα το απογευμα…καλυτερα σιγουρα απο την πετσα που πηραν προχθες.

Και 2 εκατοστα να καταφερει να βαλει θα ειναι οκ το Μετσοβο.

Το Μετσοβο βλεπω εχει πλέον φτασει να μην εχει ουτε τα μισα χιονια που ειχαν παλια τα Γιαννενα.

Τα Γιαννενα εγιναν σαν την Πρεβεζα.

Η πρεβεζα παει να ξεπερασει και το κάιρο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζουρες χειμωνα επιτελους.Συννεφια κατα βαση σημερα με διαστηματα που ξεπροβαλλει ο βρωμιαρης.Μεγιστη στους 6 και τωρα στους 5.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάτρα ελάχιστη 6.0 και μέγιστη 12.5 αν και στο θερμόμετρό μου είδα και 5.6 (πιθανώς να έγραψα και πιο κάτω). Συννεφιά όλη μέρα.. καθαρα χειμερινή αίσθηση και ποτέ έξω χωρίς μπουφάν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σταυρακα θα εισαι πάνω?Καλη χρονια.

Γιωργαρε εδώ είναι το σπίτι μου ... Καλή χρονιά με υγεία για εσένα και την οικογένειά σου φίλε! 

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Γιωργαρε εδώ είναι το σπίτι μου ... Καλή χρονιά με υγεία για εσένα και την οικογένειά σου φίλε! 

Εχεις σπιτια παντου κι εχω μπερδευτει ρε φιλε.🤣🤣

Καλα χιόνια ευχομαι.Αναμενουμε αναφορες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ε9 μου μιλά για ένα μικρό σπιτάκι, cabin , που λένε κ οι Αμερικάνοι στο όνομα μου πάνω σε κάτι βουνά... Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν έχω τπτ άλλο δικό μου ! 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aπο την κορυφη του Κιθαιρωνα κοιτωντας προς Κορινθιακο..Θα βαλει κι αλλο χιονακι σημερα αργα το βραδυ μεχρι αυριο το πρωι εφοσον τα φαινομενα φτασουν εως τη δυτικη Αττικη.

419231006_286651157725841_7250725151720018506_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...