Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Παρε και τα στοιχεια του δικου μου. Για 2021 που δεν ειχα σταθμο αλλα το ΤΦΑ σε καλο σημειο ειχα
1.4 14/2
-1.3 15/2
-2.2 16/2
-0.1 17/2

Thanks!! Συμπέφτει τις 3 από 4 αυτές ημέρες, ο Λόφος με το Δάσος Χαιδαρίου όπως φαίνεται.. στο peak της Μήδειας μόνο, στις 16/2, πλησίασε περισσότερο τη Πετρούπολη... ενδιαφέρον... εαν θέλεις δώσε μου και τις ελάχιστες του Λόφου και για το 4ημερο της Ελπίδας (22,23,24 και 25/1/2022) να συγκρίνουμε, μιας και δεν έχω το ρεκορ της Πετρούπολης για τη συγκεκριμένη χρονιά. Θα ανανεώσω και το γράφημα της Ελπίδας παραπάνω..

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, korfalonas said:

Στο 5΄00 περανει απ το καραβι της blue star που φαινεται και στο βιντεο που εβαλες.

Και πάλι η προβλήτα φαίνεται. Για τον μεγάλο δρόμο λέω που στο βίντεο που έβαλα φαίνεται δύσκολο να στρωθεί καθ'όλη τη διάρκεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Winterlove said:

Thanks!! Συμπέφτει τις 3 από 4 αυτές ημέρες, ο Λόφος με το Δάσος Χαιδαρίου όπως φαίνεται.. στο peak της Μήδειας μόνο, στις 16/2, πλησίασε περισσότερο τη Πετρούπολη... ενδιαφέρον... εαν θέλεις δώσε μου και τις ελάχιστες του Λόφου και για το 4ημερο της Ελπίδας (22,23,24 και 25/1/2022) να συγκρίνουμε, μιας και δεν έχω το ρεκορ της Πετρούπολης για τη συγκεκριμένη χρονιά. Θα ανανεώσω και το γράφημα της Ελπίδας παραπάνω..

Βρες τα ολα απο το https://meteosearch.meteo.gr/data/index.cfm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Βρες τα ολα απο το https://meteosearch.meteo.gr/data/index.cfm

Είμαι λιγάκι χαζούλης χαχαχα🤣

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Winterlove said:

@Berdon Κάθισα και από περιέργεια εφτιαξα τον παρακάτω χάρτη, για να δούμε συγκριτικά τις ελάχιστες θερμ. που καταγράφηκαν πέρυσι στη Βαρβάρα, στην ευρύτερη γειτονιά μας αλλά και γενικότερα στα υπόλοιπο δυτικά του λεκανοπεδίου κι όχι μόνο... βλέπουμε τις καταγραφές ελάχιστης Τ από σταθμούς του ΕΑΑ και Weatherlink. Του Ιλίου από εδώ: http://ilion.forecastweather.gr/NOAAPRYR.TXT. Στη σελίδα του σταθμού η τρέχουσα ώρα είναι λάθος εδώ και μερικό καιρό http://ilion.forecastweather.gr αλλά η Τ στο αρχείο για το Φλεβάρη του 2023 φαίνεται σωστά.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα υψόμετρα, διότι παρά το δικό τους ρόλο, αποδεικνύουν και το ρόλο τον ορεινών όγκων, ακόμη και των χαμηλών όπως του Ποικίλου και Αιγάλεω Όρους, στις περιοχές που βρίσκονται στους πρόποδές τους. Για καλή μου τύχη εμένα, ακόμη τα χαμηλά της Χρυσούπολης και γενικότερα τα βορειότερα, βορειοδυτικότερα τμήματα του Περιστερίου (Χρυσούπολη, Κηπούπολη - Άγιος Κωνσταντίνος, Χωράφα και μέχρι τη Δέγλερη και τον Άγιο Ιερόθεο), φαίνεται να επηρρεάζονται από το Ποικίλο στους χιονιάδες. Αυτός είναι και ο λόγος που ο σταθμός μου σε υψόμετρο 115μ. γράφει κοντίτερες τιμές θερμοκρασίας με τους σταθμούς σε μεγαλύτερο υψόμετρο, σε Χαιδάρι και Πετρούπολη, παρά με σταθμούς με χαμηλότερο, σε Ίλιον και κεντρονότιο Περιστέρι.

Δείτε τη Χρυσούπολη Περιστερίου στα 115μ. και το Ίλιον βορειοανατολικότερά της στα 100μ. (μόλις 15μ. υψομετρική διαφορά)! Δείτε και το Περιστέρι χαμηλά στα 40 - 50μ. (και οι δύο σταθμοί στο Weatherlink και του ΕΑΑ, γράψανε ίδια ελάχιστη) και συγκρίνετε τη Χρυσούπολη στα 115μ με τη Πετρούπολη στα 220μ., παρά τη μεγαλύτερη υψομετρική διαφορά!

828750696_22023-Temp.jpg.e89db8ab04c0932509555375b739b9f1.jpg

Φυσικά και η παραπάνω περίπτωση δεν είναι η μόνη, αφού και στους προηγούμενους χιονιάδες συνέβη αντίστοιχα. Έφτιαξα και 4ημερα γραφήματα, βέβαια συγκρίνοντας μόνο με τους τρεις κοντινότερους γειτονικούς σταθμούς στη Χρυσούπολη: Δάσος Χαιδαρίου, Πετρούπολη (δυστυχώς θυμάμαι μόνο το ρεκόρ ελάχιστης για το σταθμό αυτό στη Μήδεια, και μπορώ να δω και της Βαρβάρας πέρυσι) και χαμηλά Περιστερίου (νοτιοανατολικά).

Πρόσθεσα στο γράφημα της Μήδειας και το Λόφο Χαιδαρίου. Οι ελάχιστες από τον Χρήστο Παπασούλη!

1438979397_22021.png.a80b82b40ffbbbd859a7c4d654deb88e.png

782094666_12022.png.2ddc3fff6a920053212dd23c84fcdb88.png

1802722892_22023.png.8dbdc7b87802c4f0eea1df71d7d30632.png

To Πέραμα αν ο σταθμός ήταν σε χαμηλό υψόμετρο πιστεύω πρέπει να έχει σουπερ αντίσταση στο κρύο. Το ψυχανεμίζομαι από τις Τ της Ψυττάλειας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Winterlove είπε:

@Berdon Κάθισα και από περιέργεια εφτιαξα τον παρακάτω χάρτη, για να δούμε συγκριτικά τις ελάχιστες θερμ. που καταγράφηκαν πέρυσι στη Βαρβάρα, στην ευρύτερη γειτονιά μας αλλά και γενικότερα στα υπόλοιπο δυτικά του λεκανοπεδίου κι όχι μόνο... βλέπουμε τις καταγραφές ελάχιστης Τ από σταθμούς του ΕΑΑ και Weatherlink. Του Ιλίου από εδώ: http://ilion.forecastweather.gr/NOAAPRYR.TXT. Στη σελίδα του σταθμού η τρέχουσα ώρα είναι λάθος εδώ και μερικό καιρό http://ilion.forecastweather.gr αλλά η Τ στο αρχείο για το Φλεβάρη του 2023 φαίνεται σωστά.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα υψόμετρα, διότι παρά το δικό τους ρόλο, αποδεικνύουν και το ρόλο τον ορεινών όγκων, ακόμη και των χαμηλών όπως του Ποικίλου και Αιγάλεω Όρους, στις περιοχές που βρίσκονται στους πρόποδές τους. Για καλή μου τύχη εμένα, ακόμη τα χαμηλά της Χρυσούπολης και γενικότερα τα βορειότερα, βορειοδυτικότερα τμήματα του Περιστερίου (Χρυσούπολη, Κηπούπολη - Άγιος Κωνσταντίνος, Χωράφα και μέχρι τη Δέγλερη και τον Άγιο Ιερόθεο), φαίνεται να επηρρεάζονται από το Ποικίλο στους χιονιάδες. Αυτός είναι και ο λόγος που ο σταθμός μου σε υψόμετρο 115μ. γράφει κοντίτερες τιμές θερμοκρασίας με τους σταθμούς σε μεγαλύτερο υψόμετρο, σε Χαιδάρι και Πετρούπολη, παρά με σταθμούς με χαμηλότερο, σε Ίλιον και κεντρονότιο Περιστέρι.

Δείτε τη Χρυσούπολη Περιστερίου στα 115μ. και το Ίλιον βορειοανατολικότερά της στα 100μ. (μόλις 15μ. υψομετρική διαφορά)! Δείτε και το Περιστέρι χαμηλά στα 40 - 50μ. (και οι δύο σταθμοί στο Weatherlink και του ΕΑΑ, γράψανε ίδια ελάχιστη) και συγκρίνετε τη Χρυσούπολη στα 115μ με τη Πετρούπολη στα 220μ., παρά τη μεγαλύτερη υψομετρική διαφορά!

828750696_22023-Temp.jpg.e89db8ab04c0932509555375b739b9f1.jpg

Φυσικά και η παραπάνω περίπτωση δεν είναι η μόνη, αφού και στους προηγούμενους χιονιάδες συνέβη αντίστοιχα. Έφτιαξα και 4ημερα γραφήματα, βέβαια συγκρίνοντας μόνο με τους τρεις κοντινότερους γειτονικούς σταθμούς στη Χρυσούπολη: Δάσος Χαιδαρίου, Πετρούπολη (δυστυχώς θυμάμαι μόνο το ρεκόρ ελάχιστης για το σταθμό αυτό στη Μήδεια, και μπορώ να δω και της Βαρβάρας πέρυσι) και χαμηλά Περιστερίου (νοτιοανατολικά).

Πρόσθεσα στο γράφημα της Μήδειας και το Λόφο Χαιδαρίου. Οι ελάχιστες από τον Χρήστο Παπασούλη!

1438979397_22021.png.a80b82b40ffbbbd859a7c4d654deb88e.png

782094666_12022.png.2ddc3fff6a920053212dd23c84fcdb88.png

1802722892_22023.png.8dbdc7b87802c4f0eea1df71d7d30632.png

Καλά εντάξει πολύ καλή δουλειά Ηρακλή! Μπράβο για τον χρόνο που αφιέρωσες. Εννοείται αποθήκευση ο χάρτης και τα διαγράμματα. Ο σταθμός μου στα 156 μέτρα ( Σε διώροφο σπίτι ) κατέγραψε -1,2 στη Βαρβάρα το οποίο ισοφάρισε Ελπίδα! Ο ΒΔ εκανε θαύματα... Θυμαμαι ακομα το τσούξιμο από το κρύο εξαιτίας του αερα που ενιωθα στο σωμα μου..

Αυτό που είπες για τη θερμοκρασιακή διαφορά ανάμεσα σε χρυσούπολη και ιλιον δεν το ειχα προσεξει καθολου! Αλλο ένα στοιχείο που μας δείχνει πως επρόκειτο για μια πολύ ευαίσθητη κατάσταση σε ότι αφορά τα υψόμετρα καλής χιονόστρωσης..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

To Πέραμα αν ο σταθμός ήταν σε χαμηλό υψόμετρο πιστεύω πρέπει να έχει σουπερ αντίσταση στο κρύο. Το ψυχανεμίζομαι από τις Τ της Ψυττάλειας 

Προφανώς.. και ήδη αντιστέκεται νομίζω σε ένα βαθμό και εκεί που είναι ο σταθμός, κοντά στους πρόποδες του Αιγάλεω Όρους. Η θάλασσα σαφώς και παίζει το κυρίαρχο ρόλο εκεί.

53 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Καλά εντάξει πολύ καλή δουλειά Ηρακλή! Μπράβο για τον χρόνο που αφιέρωσες. Εννοείται αποθήκευση ο χάρτης και τα διαγράμματα. Ο σταθμός μου στα 156 μέτρα ( Σε διώροφο σπίτι ) κατέγραψε -1,2 στη Βαρβάρα το οποίο ισοφάρισε Ελπίδα! Ο ΒΔ εκανε θαύματα... Θυμαμαι ακομα το τσούξιμο από το κρύο εξαιτίας του αερα που ενιωθα στο σωμα μου..

Αυτό που είπες για τη θερμοκρασιακή διαφορά ανάμεσα σε χρυσούπολη και ιλιον δεν το ειχα προσεξει καθολου! Αλλο ένα στοιχείο που μας δείχνει πως επρόκειτο για μια πολύ ευαίσθητη κατάσταση σε ότι αφορά τα υψόμετρα καλής χιονόστρωσης..

Είχα υποψίες για την επιρροή του Ποικίλου Όρους και στη δική μου περιοχή, οπότε είπα να το πάω ένα βήμα παραπέρα για επιβεβαίωση. Όταν βρω περισσότερο χρόνο και δω φυσικά τα στοιχεία από παλαιότερες χρονιές, θα φτιάξω κι άλλους τέτοιους χάρτες με τις ελάχιστες χιονιάδων και γραφήματα με περισσότερες περιοχές. Και σε μελλοντικούς χιονιάδες, μπορώ να φτιάξω κι ακόμη πιο τοπικούς (με περισσότερες γειτονιές π.χ. Νέα Ζωή Περιστερίου), με δεδομένα και απ' το weathercloud. Θα το δω. Η σύγκριση πάντως αυτή έχει μεγάλο ενδιαφέρον!

Δε συμπεριφερόμαστε και πολύ διαφορετικά τελικά (τα ψηλά του Περιστερίου, Χρυσούπολη με Πετρούπολη και Χαιδάρι), απλώς υστερούμε λίγο σε Τ λόγω καθαρά υψομέτρου.

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, Winterlove said:

Προφανώς.. και ήδη αντιστέκεται νομίζω σε ένα βαθμό και εκεί που είναι ο σταθμός, κοντά στους πρόποδες του Αιγάλεω Όρους. Η θάλασσα σαφώς και παίζει το κυρίαρχο ρόλο εκεί.

Ναι ναι κάνει μπαμ. Παρότι στα 50 μέτρα υψόμετρο και κοντράρει το λιμάνι του Πειραιά στις υψηλότερες χειμερινές μέσες ελάχιστες. Για τον Φλεβάρη πιστεύω παίζει να το φάει το λιμάνι. Οπότε φαντάσου να ήταν πάνω στην θάλασσα ο σταθμός στα πολύ χαμηλά... φάση στο πορθμείο του Περάματος. Η Ψυτάλλεια EMY δε απέναντι σε παράλληλη κοσμάρα εντελώς. Υπάρχουν μέρες που έχει μέχρι και 2 βαθμούς υψηλότερη ελάχιστη τον χειμώνα ακόμα και από το λιμάνι. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Εκει επρεπε να επαιρνες αδεια λογο ιστορικου χιονιου Αττικης ωστε να το ζησεις. Ειναι πολυ σοβαρος λογος για τους χειμωνακηδες. Αν δεν εδιναν αδεια μετα γρηγορη αναβολη στρατευσης λογο χιονιου για να μην χαθει η εμειρια αυτης της χιονοπτωσης.

Τετοιες χιονοπτωσεις δεν χανονονται για λογους που δεν αφορουν την υγεια. 

Είχαν ήδη κανονιστεί οι άδειες και έφευγα στις 20. Όταν ήρθα είχε ακόμη λίγο χιόνι. Έχασα όμως την όλη φάση. 

Και ευτυχώς απ'την άλλη που έχασα το '08 και όχι το χιονιά του 2004 γιατί μάλλον θα είχα αυτοκτονήσει χαχα..

Επεξεργάστηκε από Snowthunder
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέτοια ημέρα το 1985 σημειώνεται ολικός παγετός στην Θεσσαλονίκη ενώ η Αλεξανδρούπολη είχε μέγιστη 12 ημερών τους 1,4 βαθμους, απ' τις 14 ως τις 25 του μήνα. Πιθανότατα το ψυχρότερο Β' μισό Φλεβάρη των τελευταίων 100+ ετών για τα βορεια

Από τότε ως και σήμερα ποτέ δεν είχαμε ξανά τόσο παρατεταμένο ακραιο ψύχος στην βόρεια Ελλάδα, ειδικά στις παράκτιες περιοχες

IMG_20240219_214040.jpg.d35e5a406a4a1b9844fa5f48196db19f.jpgxx_reanalyse-en-318-0_modera5_198502200600_17_308.png.b14b4d5e557aeec0fccc1ab6ad93a90b.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας Μπορείς να σχεδιάσεις στο Google maps (με ένα screenshot και με μια απλή γραμμουλα από πάνω) και να αναρτήσεις εδώ ποια ακριβώς σημεία των δρόμων του Πειραιά δυσκολεύεσαι να πιστέψεις πως είχαν ολική; Για τη Μήδεια το 2021 δηλαδή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, galatsioths said:

@South καυσωνάκιας Μπορείς να σχεδιάσεις στο Google maps (με ένα screenshot και με μια απλή γραμμουλα από πάνω) και να αναρτήσεις εδώ ποια ακριβώς σημεία των δρόμων του Πειραιά δυσκολεύεσαι να πιστέψεις πως είχαν ολική; Για τη Μήδεια το 2021 δηλαδή. 

Να λύσω και καμιά γραμμική εξίσωση while I am at it? 😇

Δες το βίντεο που ανέβασα. Είναι απλό. Ο κεντρικός μεγάλος δρόμος που δεν φαίνεται να στρώνεται καθόλη τη διάρκεια του timelapse. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Να λύσω και καμιά γραμμική εξίσωση while I am at it? 😇

Δες το βίντεο που ανέβασα. Είναι απλό. Ο κεντρικός μεγάλος δρόμος που δεν φαίνεται να στρώνεται καθόλη τη διάρκεια του timelapse. 

Δεν είναι δυσκολο. Μισό λεπτό θα σου πάρει ρε παιδί μ. Τέλος πάντων απ ότι κατάλαβα μιλάς γι αυτό το κομμάτι το γαμμα που φαίνεται στην κάμερα αποκλειστικά. 

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Yata είπε:

Τέτοια ημέρα το 1985 σημειώνεται ολικός παγετός στην Θεσσαλονίκη ενώ η Αλεξανδρούπολη είχε μέγιστη 12 ημερών τους 1,4 βαθμους, απ' τις 14 ως τις 25 του μήνα. Πιθανότατα το ψυχρότερο Β' μισό Φλεβάρη των τελευταίων 100+ ετών για τα βορεια

Από τότε ως και σήμερα ποτέ δεν είχαμε ξανά τόσο παρατεταμένο ακραιο ψύχος στην βόρεια Ελλάδα, ειδικά στις παράκτιες περιοχες

IMG_20240219_214040.jpg.d35e5a406a4a1b9844fa5f48196db19f.jpgxx_reanalyse-en-318-0_modera5_198502200600_17_308.png.b14b4d5e557aeec0fccc1ab6ad93a90b.png

Η Αλεξανδρούπολη για Φλεβάρη 1985 βγάζει μέση θερμοκρασία 0,7c.. ο ψυχρότερος μήνας ever για εκεί τα τελευταία 60 χρόνια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, geornik είπε:

Λόγω καιρικής απραξίας παραθέτω και μερικές φώτο από Πειραιά, Δραπετσώνα και Κερατσίνι από το 2008...για όσους δεν τις έχουν

 

12698280_1686368361620035_5976536305433479195_o.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

εντωμεταξύ το όρος Αιγάλεω το ξαναείδα τόσο εκτυφλωτικά λευκό πέρσι στη Βαρβάρα και μάλιστα για πολλές μέρες όπως και το 2008...για αυτό η Βαρβάρα θεωρείται ιστορικό χιόνι στα κράσπεδα των δυτικών συνοικιών του Πειραιά

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, geornik είπε:

εντωμεταξύ το όρος Αιγάλεω το ξαναείδα τόσο εκτυφλωτικά λευκό πέρσι στη Βαρβάρα και μάλιστα για πολλές μέρες όπως και το 2008...για αυτό η Βαρβάρα θεωρείται ιστορικό χιόνι στα κράσπεδα των δυτικών συνοικιών του Πειραιά

Και εγώ το χάρηκα πέρσι στην Βαρβάρα το Αιγάλεω. Έβαλε πολύ χιόνι παρόλο που δεν φαίνεται τόσο τις φωτογραφίες μιας και αυτή η πλευρά έχει περισσότερα δέντρα από ότι η άλλη...

IMG-465107d71fd87fc209de350b313c5925-V.jpg.a4cb3f7edb9e0515534d314acd410e04.jpg

 

IMG-2466e50f947290be945e8b2c833cddf0-V.jpg

IMG-eedc3152c8bb15f42d9ee0b51b0ae1d3-V.jpg

IMG-7a8ded4a33f307d7096e23b8af2e0110-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, geornik είπε:

Η Αλεξανδρούπολη για Φλεβάρη 1985 βγάζει μέση θερμοκρασία 0,7c.. ο ψυχρότερος μήνας ever για εκεί τα τελευταία 60 χρόνια 

Ήταν φαντάρος ο πατέρας μου την εποχή εκείνη στον Έβρο...δεν μου κανει καμία εντύπωση το γεγονός ότι δεν τον θυμάμαι σχεδόν ποτέ να διαμαρτύρεται για κρύο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και επειδή η βαρετοκαιρια εχει σπάσει όλα τα κοντέρ..

30 Δεκεμβρίου 2019 Χαϊδάρι στη Ζηνοβία 

 

IMG_20191230_105400.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Snow sick said:

Θα αστειεύεσαι.. είσαι και καυσωνακιας. Ας μιλήσω για Καλαμάτα που έχω καταγωγή. Για βρες μου τελευταία φορά που είχε ολική. Και τελευταία φορά που απλά έπεσαν νιφάδες. Θα ψάξεις παααρα πολύ 

Δεν είχε στρώσει 2004 Καλαμάτα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δεν είχε στρώσει 2004 Καλαμάτα?

Απλά νιφάδες είδε η Καλαμάτα. Τελευταία φορά το έστρωσε το 1987 το Μάρτιο. Οπότε έχει να το στρώσει 37 χρόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...