Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μερικές πιο κοντινές φωτογραφίες από την καταιγίδα που μας επηρέασε τον Ιανουάριο

Προς Αιγάλεω όρος

 

IMG_20240107_161523.jpg

IMG_20240107_161751.jpg

IMG_20240107_162111.jpg

Screenshot_2024-01-07-01-43-48-802_com.miui.videoplayer.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει κάποιος από εσάς μήπως τα διαγράμματα υετού από τους σταθμούς του ΕΑΑ για Βόλο από τον Ηλία και τον Daniel;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Berdon είπε:

Έχει κάποιος από εσάς μήπως τα διαγράμματα υετού από τους σταθμούς του ΕΑΑ για Βόλο από τον Ηλία και τον Daniel;

Εδώ σε εχω, είχα αποθηκεύσει του Ηλία, που ήταν ακραίο, του ντανιελ δεν θυμάμαι να το κράτησα

image.png.f78919870d2de2b02cce4011b5958c73.png

Στην καταιγίδα φαίνεται στο διάγραμα ότι για 4 ώρες, η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ραγδαιότητα ήταν 50αρα!! χοντρικά συνέχεια 70-120mm/h, με το πικ του 236 mm/h 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ σε εχω, είχα αποθηκεύσει του Ηλία, που ήταν ακραίο, του ντανιελ δεν θυμάμαι να το κράτησα

image.png.f78919870d2de2b02cce4011b5958c73.png

Στην καταιγίδα φαίνεται στο διάγραμα ότι για 4 ώρες, η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ραγδαιότητα ήταν 50αρα!! χοντρικά συνέχεια 70-120mm/h, με το πικ του 236 mm/h 

Σε ευχαριστώ!

Αυτή θεωρώ πως ήταν και μία από τις βασικές διαφορές τους. Ο Ηλίας για εμένα ήταν ακραίος για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Για τη συνεχή ένταση των φαινομένων του. Καλά άμα είχαν συνδυαστεί τα χαρακτηριστικά του Ηλία και του Ντάνιελ ( ένταση και διάρκεια αντίστοιχα ) τότε ο Βόλος δεν θα είχε φανεί ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aπ όσο θυμάμαι πολύ παρόμοιο ήταν και του Daniel για Βόλο. Μία συνεχόμενη ένταση τύπου 50μμ/ω που χτύπαγε 200άρες+ κατά περιόδους. Νομίζω ήταν πιο ακραίος ο daniel (έβαλε περίπου 450 ημερήσιο ενώ ο Ηλίας 300). Και από άποωη καταστροφών αν δεν κάνω λάθος. Ο Ηλίας από την άλλη είχε αυτό το φοβερό 4ωρο.

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Aπ όσο θυμάμαι πολύ παρόμοιο ήταν και του Daniel για Βόλο. Μία συνεχόμενη ένταση τύπου 50μμ/ω που χτύπαγε 200άρες+ κατά περιόδους. Νομίζω ήταν πιο ακραίος ο daniel (έβαλε περίπου 450 ημερήσιο ενώ ο Ηλίας 300). Και από άποωη καταστροφών αν δεν κάνω λάθος. Ο Ηλίας από την άλλη είχε αυτό το φοβερό 4ωρο.

Ο Ντάνιελ το θεωρώ δεδομένο ότι ήταν πιο ακραίος αλλά ναι, ο Ηλίας ήταν "γοητευτικός" για άλλον λόγο

Εν τω μεταξύ το ότι βάλαμε εδώ 105 χιλιοστα ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε! Την ημέρα που έλεγε βροχές δεν ήρθαν ποτέ και την επόμενη, που όπως είχε πει και ο Σάκης ήταν πιο ύποπτη για Αττική μιας και μας ευνοούσε το στριμ, έγινε χαμός..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Ο Ντάνιελ το θεωρώ δεδομένο ότι ήταν πιο ακραίος αλλά ναι, ο Ηλίας ήταν "γοητευτικός" για άλλον λόγο

Εν τω μεταξύ το ότι βάλαμε εδώ 105 χιλιοστα ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε! Την ημέρα που έλεγε βροχές δεν ήρθαν ποτέ και την επόμενη, που όπως είχε πει και ο Σάκης ήταν πιο ύποπτη για Αττική μιας και μας ευνοούσε το στριμ, έγινε χαμός..

Μιλάμε για καταιγίδες που άφησαν 300 και 400μμ η κάθε μία. Τι να λέμε τώρα... Με τίποτα κάτι τέτοιο ξανά. Πουθενά δηλαδή. 100-150άρες άντε και 200άρες τις ζηλεύω ναι. Παραπάνω από αυτό εκτός απο καταστροφικά είναι και ανούσια σαν ενδιαφέρον. Σαν να με ρωτάνε αν θέλω 2 ή 2,5 μέτρα χιόνι. 

Αθήνα την χιλιοζήλεψα εκείνη την μέρα 

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, galatsioths είπε:

Μιλάμε για καταιγίδες που άφησαν 300 και 400μμ η κάθε μία. Τι να λέμε τώρα... Με τίποτα κάτι τέτοιο ξανά. Πουθενά δηλαδή. 100-150άρες άντε και 200άρες τις ζηλεύω ναι. Παραπάνω από αυτό εκτός απο καταστροφικά είναι και ανούσια σαν ενδιαφέρον. Σαν να με ρωτάνε αν θέλω 2 ή 2,5 μέτρα χιόνι. 

Αθήνα την χιλιοζήλεψα εκείνη την μέρα 

Αααα σωστά ήσουν Πάτρα τότε.. Θυμάμαι που έλεγες ότι ανηφορίζει πράμα από τον Αργολικό και ότι θα γίνει χαμουλης... Καλά σαν σύνολο καταιγίδων ανώτερες από Μπάλλο σίγουρα για την περιοχή μου και ΦΟΒΕΡΟ υπερθέαμα κεραυνών στην τελευταία βραδυνή. Τα είχε όλα από microburst μέχρι χαλάζι... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Αααα σωστά ήσουν Πάτρα τότε.. Θυμάμαι που έλεγες ότι ανηφορίζει πράμα από τον Αργολικό και ότι θα γίνει χαμουλης... Καλά σαν σύνολο καταιγίδων ανώτερες από Μπάλλο σίγουρα για την περιοχή μου και ΦΟΒΕΡΟ υπερθέαμα κεραυνών στην τελευταία βραδυνή. Τα είχε όλα από microburst μέχρι χαλάζι... 

Που τα θυμάσαι ρεεε χαχαχαχχαχ

Μπάλλος πιο συνεχής (αν και ειχε λίγες παύσεις) και πιο υετοφορος και τουλάχιστον για κέντρο Γαλάτσι Πατήσια. Υετικα έφτασε την επική Παρασκευιάτικη του 2013! Όπου αυτή ήταν νεώτερη σπο άποψη κροτιδων και έλλειψη διαλειμματων. Τώρα που πιάσαμε καταιγίδες οι πιο βαριές για Γαλάτσι με 100+μμ (απ όσο θυμάμαι) ήταν 27/11/2016 22/2/13 και 14/10/2021. Ντάνιελ πρέπει να έπαιξε γύρω στο 80. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Που τα θυμάσαι ρεεε χαχαχαχχαχ

Μπάλλος πιο συνεχής (αν και ειχε λίγες παύσεις) και πιο υετοφορος και τουλάχιστον για κέντρο Γαλάτσι Πατήσια. Υετικα έφτασε την επική Παρασκευιάτικη του 2013! Όπου αυτή ήταν νεώτερη σπο άποψη κροτιδων και έλλειψη διαλειμματων. Τώρα που πιάσαμε καταιγίδες οι πιο βαριές για Γαλάτσι με 100+μμ (απ όσο θυμάμαι) ήταν 27/11/2016 22/2/13 και 14/10/2021. Ντάνιελ πρέπει να έπαιξε γύρω στο 80. 

Όταν πρόκειται για τέτοια τα θυμάμαι χεχεχε

Κάπου έχω και ένα χειρόγραφο χρονικό για τον Ντάνιελ... θα το ψάξω αύριο.. Τότε οι παππούδες μου από τα Τεμπη με ρωτούσαν από το τηλέφωνο πότε θα σταματήσει...

 

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, galatsioths είπε:

Που τα θυμάσαι ρεεε χαχαχαχχαχ

Μπάλλος πιο συνεχής (αν και ειχε λίγες παύσεις) και πιο υετοφορος και τουλάχιστον για κέντρο Γαλάτσι Πατήσια. Υετικα έφτασε την επική Παρασκευιάτικη του 2013! Όπου αυτή ήταν νεώτερη σπο άποψη κροτιδων και έλλειψη διαλειμματων. Τώρα που πιάσαμε καταιγίδες οι πιο βαριές για Γαλάτσι με 100+μμ (απ όσο θυμάμαι) ήταν 27/11/2016 22/2/13 και 14/10/2021. Ντάνιελ πρέπει να έπαιξε γύρω στο 80. 

Για Πατήσια ο Μπάλλος με τα 140 μμ πρέπει να είναι η σοβαρότερη βροχοκαιρία των τελευταίων δεκαετιών για την περιοχή. Ίσως το πλησίασε το 1998 ή κάποια καταιγίδα του 2002, αλλά δεν υπήρχε σταθμός να το επιβεβαιώσουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Για Πατήσια ο Μπάλλος με τα 140 μμ πρέπει να είναι η σοβαρότερη βροχοκαιρία των τελευταίων δεκαετιών για την περιοχή. Ίσως το πλησίασε το 1998 ή κάποια καταιγίδα του 2002, αλλά δεν υπήρχε σταθμός να το επιβεβαιώσουμε.

1998 είχαμε μεγάλη καταιγιδα? 1994 θα εννοείς. Για το 2002 έχω δει αναφορά σε άρθρο γνωστού μετεωρολογου για 131μμ μετρημένα στο Γαλάτσι. Σε 3 ώρες!! Μακάρι να την ξαναβρώ. Δεν θυμάμαι τίποτα γιατί ήμουν αγέννητος τότε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, galatsioths είπε:

1998 είχαμε μεγάλη καταιγιδα? 1994 θα εννοείς. Για το 2002 έχω δει αναφορά σε άρθρο γνωστού μετεωρολογου για 131μμ μετρημένα στο Γαλάτσι. Σε 3 ώρες!! Μακάρι να την ξαναβρώ. Δεν θυμάμαι τίποτα γιατί ήμουν αγέννητος τότε. 

1998 26-27 Μαρτίου είχαμε φοβερή κακοκαιρία με 100+ mm σε πολλές περιοχές του Λεκανοπεδίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, galatsioths είπε:

1998 είχαμε μεγάλη καταιγιδα? 1994 θα εννοείς. Για το 2002 έχω δει αναφορά σε άρθρο γνωστού μετεωρολογου για 131μμ μετρημένα στο Γαλάτσι. Σε 3 ώρες!! Μακάρι να την ξαναβρώ. Δεν θυμάμαι τίποτα γιατί ήμουν αγέννητος τότε. 

8 Ιουλιου 2002 νομίζω ήταν...τότε εκανε μια τρομερη μεσημεριανη καταιγιδα ασταθειας που χτυπησε κυριως το κεντρο της Αθήνας..Νεο Φαληρο κ Μοσχατο ειχαν τεραστιες καταστροφες με πλημμυρισμενα όλα τα ισόγεια κ υπόγεια απο τα νερά του Κηφισου που πλημμυρισε...ακόμα τότε δεν είχε ολοκληρωθεί ο δρόμος απο πάνω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιών είπε:

1998 26-27 Μαρτίου είχαμε φοβερή κακοκαιρία με 100+ mm σε πολλές περιοχές του Λεκανοπεδίου. 

Είναι η γνωστή 25η που έβαλε μέτρα χιόνι στα ορεινά;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, galatsioths είπε:

1998 είχαμε μεγάλη καταιγιδα? 1994 θα εννοείς. Για το 2002 έχω δει αναφορά σε άρθρο γνωστού μετεωρολογου για 131μμ μετρημένα στο Γαλάτσι. Σε 3 ώρες!! Μακάρι να την ξαναβρώ. Δεν θυμάμαι τίποτα γιατί ήμουν αγέννητος τότε. 

Μάρτιος 1998, από τις ισχυρότερες κακοκαιρίες των 90ς στην νότια Ελλάδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, galatsioths είπε:

Είναι η γνωστή 25η που έβαλε μέτρα χιόνι στα ορεινά;

Ναι ακριβώς, στην Πελοπόννησο ιδίως απ' ότι έχω διαβάσει https://meteodrosia.blogspot.com/2017/03/25-28-1998.html

Και μια φωτογραφία της Πάρνηθας με τεράστιες ποσότητες χιονιού στις 29 Μαρτίου 1998.

https://www.flickr.com/photos/ndimensi/5320789465

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ναι ακριβώς, στην Πελοπόννησο ιδίως απ' ότι έχω διαβάσει https://meteodrosia.blogspot.com/2017/03/25-28-1998.html

Και μια φωτογραφία της Πάρνηθας με τεράστιες ποσότητες χιονιού στις 29 Μαρτίου 1998.

https://www.flickr.com/photos/ndimensi/5320789465

Για ημιορεινές περιοχές της Πελοποννήσου, όπως η πόλη της Τρίπολης, πρέπει να είναι το μεγαλύτερο χιόνι τους μέχρι και τις μέρες μας. Σήμερα θα παρακαλούσαμε για μια τέτοια κακοκαιρία έστω τον Ιανουάριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλαδή ιστορική χειμερινή κακοκαιρία λιγο πριν μπει ο Απρίλης... ο εφιάλτης των ανοιξοκαλοκαιράκηδων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/28/2024 at 5:29 PM, galatsioths said:

Δηλαδή ιστορική χειμερινή κακοκαιρία λιγο πριν μπει ο Απρίλης... ο εφιάλτης των ανοιξοκαλοκαιράκηδων

Ειρωνικό αυτό το ποστ, αρχές Απρίλη την ίδια χρονιά είχε 30αρια 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 28/2/2024 at 4:29 ΜΜ, Χιονοσκεπής είπε:

Για ημιορεινές περιοχές της Πελοποννήσου, όπως η πόλη της Τρίπολης, πρέπει να είναι το μεγαλύτερο χιόνι τους μέχρι και τις μέρες μας. Σήμερα θα παρακαλούσαμε για μια τέτοια κακοκαιρία έστω τον Ιανουάριο.

Νομίζω η Τρίπολη είδε 15ποντο αν θυμάμαι απο τα ρεπορτάζ τότε λόγω οριακά θετικής θερμοκρασίας..απο τα 700μ κ πάνω ήταν το πολύ χιονι εκει τότε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Νομίζω η Τρίπολη είδε 15ποντο αν θυμάμαι απο τα ρεπορτάζ τότε λόγω οριακά θετικής θερμοκρασίας..απο τα 700μ κ πάνω ήταν το πολύ χιονι εκει τότε..

Στο χωριό μου Αγιο Πέτρο Αρκαδίας πρόποδες Πάρνωνα στα 950 μέτρα υψόμετρο ο θείος μου που είναι μόνιμος λεει ότι είναι απ' τα μεγαλύτερα χιόνια όλων των εποχών, δεν θυμάται κάτι τέτοιο ξανά, έβαλε στο χωριό σε μια μέρα 2 μέτρα στην κυριολεξία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Στο χωριό μου Αγιο Πέτρο Αρκαδίας πρόποδες Πάρνωνα στα 950 μέτρα υψόμετρο ο θείος μου που είναι μόνιμος λεει ότι είναι απ' τα μεγαλύτερα χιόνια όλων των εποχών, δεν θυμάται κάτι τέτοιο ξανά, έβαλε στο χωριό σε μια μέρα 2 μέτρα στην κυριολεξία!

Και εγώ είχα διαβάσει για τρομακτικά ποσά υετού στην Αρκαδία, δηλαδή και με οριακά θετικές κατά διαστήματα δύσκολο να έριξε μόνο 15 εκ. στα 600 μ. της Τρίπολης. Τόσο έριξε στον Πειραιά στην Μήδεια. Στην εθνική οδό είχε γίνει πανικός. Η μοναδική μου επιφύλαξη είναι η εποχή, τέλη Μαρτίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

⁸Άρθρο σαν σήμερα 3 Μαρτίου 1928 απο την εφημεριδα Ανδριώτης για την μεγάλη κακοκαιρια που ειχε προηγηθεί..δυνατοί  3 σερι χειμώνες τότε για τα προσήνεμα(1927,1928 και 1929)

Και οι σχετικοι χαρτες

 

Screenshot_20240303-130655_Chrome.jpg

archives-1928-2-23-18-1.png

archives-1928-2-23-18-0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχει κανείς στοιχεία από αυτή την κακοκαιρία στις 21-22 Φλεβάρη 1945? Φαίνεται ιστορικός προσήνεμος αλλά δεν έχω βρει εφημερίδα από τότε να δω τι ακριβώς έκανε...

Θησείο πάντως βλέπω ελάχιστη -0,9c και χαμηλότερη μέγιστη ημέρας 2,9c σε εκείνη την κακοκαιρία

archives-1945-2-22-0-1.png

archives-1945-2-22-0-0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...