Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας κ πιασαμε 2004...Ραφηνα 14.2.2004...Ραφηνα κ Πορτο Ραφτη ειδαν μεσα σε 2 χρονια 2002 κ 2004 τα 2 μεγαλυτερα μεταπολεμικα τους χιονια...

FB_IMG_1672392088778.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, heavy snow είπε:

Σφοδρος αποτομος χιονιας με τεραστια παπλαμουδα θυμαμαι στα Γιαννενα.Πολυ δυνατος και στην δυτικη μακεδονια.

30-1-2004

archives-2004-1-30-0-0.png

Μια μερα μετα εχει φωτο ο δορυφορος στις 31 - 1- 2004.Παραμενεουν χιονοστρωσεις απο τα 500 μετρα στην Ηπειρο - Γιαννενα.

snapshot-2004-01-31T00_00_00Z.thumb.jpg.07a6ce06af7f001a91d3795cd93f1df5.jpg

 

 

 

Χαχα Μίλτο μην τα λες αυτά, άλλοι νομίζουν ότι τα Γιάννενα χιονιζονται έτσι μια φορά στα 100 χρόνια. Χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, geornik είπε:

Μιας κ πιασαμε 2004...Ραφηνα 14.2.2004...Ραφηνα κ Πορτο Ραφτη ειδαν μεσα σε 2 χρονια 2002 κ 2004 τα 2 μεγαλυτερα μεταπολεμικα τους χιονια...

FB_IMG_1672392088778.jpg

Ο μπαμπάς μου δούλευε τότε στην Κερατέα. Φυσικά δεν είχε πάει εκείνο το ΠΣΚ, αλλά τη Δευτέρα που ξαναπήγε, τόσες μέρες μετά, είδε φοβερές ποσότητες χιονιού. Κάποιοι συνάδελφοι που έμεναν εκεί του είχαν πει ακόμη και για ένα μέτρο χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα πριν 8 χρόνια η Θεσσαλονίκη σημειώνει την πρώτη μέρα ολικού παγετού μετά το 2006 και επίσης σημειώθηκε η πιο πρόσφατη χιονοδιαταξη για την βορειοελλαδα (για Δεκέμβριο)NOAA_1_2014123018_2.thumb.png.09a95c85c79eb7574f23f71e95a03265.png

 

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρία χρόνια πριν σαν σήμερα, 30/12/2019, μας επισκέφτηκε  η "Ζηνοβία".

Η διάταξη συνοπτικά ήταν αυτή:

archives-2019-12-30-12-0.png

archives-2019-12-30-12-1.png

Κι όμως, με αυτή τη διάταξη είδαμε καθαρότατη χιονόπτωση στην Ηλιούπολη για αρκετή ώρα, εμφανίστηκαν νιφάδες μέχρι το Κέντρο και η χιονόστρωση στον Υμηττό ξεκινούσε από τα 250-300 μέτρα περίπου, ενώ στα 500+ που έφτασα πλησίαζε το 20ποντο. Η Πάρνηθα θάφτηκε Μέρα μεσημέρι όλα αυτά!

Άλλη μια διάταξη που φαίνεται τζούφια, αλλά κατάφερε πολλά περισσότερα από κακοκαιρίες με -10 στα 850, μπλε γεωδυναμικά, αλλά με τον αυλώνα στην Αρμενία.

Το συσταστικό της επιτυχίας ήταν φυσικά ο ΒΔ επιφανείας και η σύγκλιση πάνω από την Αττική, με το χαμηλό κοντά μας και σε πολύ καλή θέση.

Άλλη μια φορά που αποδείχθηκε ότι δεν χρειαζόμαστε -12 στην Αττική. Αρκεί χαμηλό σε καλή θέση και ΒΔ επιφανείας.

 

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Χιών είπε:

Τρία χρόνια πριν σαν σήμερα, 30/12/2019, μας επισκέφτηκε  η "Ζηνοβία".

Η διάταξη συνοπτικά ήταν αυτή:

archives-2019-12-30-12-0.png

archives-2019-12-30-12-1.png

Κι όμως, με αυτή τη διάταξη είδαμε καθαρότατη χιονόπτωση στην Ηλιούπολη για αρκετή ώρα, εμφανίστηκαν νιφάδες μέχρι το Κέντρο και η χιονόστρωση στον Υμηττό ξεκινούσε από τα 250-300 μέτρα περίπου, ενώ στα 500+ που έφτασα πλησίαζε το 20ποντο. Η Πάρνηθα θάφτηκε Μέρα μεσημέρι όλα αυτά!

Άλλη μια διάταξη που φαίνεται τζούφια, αλλά κατάφερε πολλά περισσότερα από κακοκαιρίες με -10 στα 850, μπλε γεωδυναμικά, αλλά με τον αυλώνα στην Αρμενία.

Το συσταστικό της επιτυχίας ήταν φυσικά ο ΒΔ επιφανείας και η σύγκλιση πάνω από την Αττική, με το χαμηλό κοντά μας και σε πολύ καλή θέση.

Άλλη μια φορά που αποδείχθηκε ότι δεν χρειαζόμαστε -12 στην Αττική. Αρκεί χαμηλό σε καλή θέση και ΒΔ επιφανείας.

 

εκεινη την ημερα βολο, περα απο χιονοπτωση μιας ωρας με 2,5 βαθμους εκανε το εξης παραξενο.....οσο μεσημεριαζε η θερμοκρασια επεφτε αλλα το χιονι γινοταν βροχη-χιονονερο, με αποτελεσμα στις 2.30 το μεσημερι να εχει χιονονερο με 1,5 βαθμο και σημειο δροσου <0,5....επισης γενικα οι χιονοπτωσεις ειχαν ανεβει απο τα 400 και πανω ενω το πρωι που ο βολος ειχε 2,5 βαθμους πανω κατω  υπηρξε χιονοστρωση ακομα και κατω απο τα 100 μετρα...... τι χειροτερο απο το να χανονται 15-30 χιλιοστα σε βροχη-χιονονερο....Αλλη μια φορα αποδειχθηκε οτι ο βολος δεν χρειαζεται ιδιαιτερη αιτια για να φαει μουφα......μαλιστα οταν νυχτωσε η θερμοκρασια εκτοξευτηκε στους 7 βαθμους και προφανως μεχρι την επομενη μερα ειχε λιωσει τα παντα κατω απο 350 μετρα οπου ειχε λιγοτερο απο 10 εκ χιονοστρωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα το 2015:

Σημαντική κατεβασιά σε έναν κάκιστο χειμώνα. Δε θυμάμαι και πολλά γεγονότα απ' αυτό παρά ένα -8 στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης την πρωτοχρονιάarchives-2015-12-31-12-1.png.831ac8687cedd17c429e2ab0597c80d8.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Yata είπε:

Σαν σήμερα το 2015:

Σημαντική κατεβασιά σε έναν κάκιστο χειμώνα. Δε θυμάμαι και πολλά γεγονότα απ' αυτό παρά ένα -8 στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης την πρωτοχρονιάarchives-2015-12-31-12-1.png.831ac8687cedd17c429e2ab0597c80d8.png

Φαινεται πολυ πιο εντυπωσιακο απο οσα καταφερε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

Φαινεται πολυ πιο εντυπωσιακο απο οσα καταφερε...

Λογικά θα χιονισε στις κλασσικές περιοχές (Εύβοια, Σποράδες)

Πάντως ήταν πολύ σύντομο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Yata είπε:

Λογικά θα χιονισε στις κλασσικές περιοχές (Εύβοια, Σποράδες)

Πάντως ήταν πολύ σύντομο

Ήμουν στο Βέρμιο τότε, είχε ρίξει στο βουνό 15 20 ποντακια

 

 

20151231_134610.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας που εφτασε στο τελος του αυτος ο υπεροχος καιρικα δεκεμβριος θα αναφερω ποσες  ημερες χιονοπτωσης ειχε καθε χρονια  δεκεμβριο μηνα στην πολη του βολου απο το 2010 και μετα

2010 : 2 ημερες χιονιπτωσης [ 11(απλη χιονοτπωση), 16(χιονοστρωση)]

2011: 0 (μια μερα με χιονονερο ειχε μονο στις 22/12)

2012 : 0

2013 : 0 (μια μερα χιονονερο στις 11/12 που προσκαιρα ειχε γινει χιονοχαλαζο με καποιες νιφαδες)

2014 : 2 (30,31 με μεγαλη χιονιστρωση)

2015 : 1 (31 κατι χιονομπορες )

2016 : 3 [29 (πευκακια εστρωσε 1-2 εκ στα αμαξια κτλ αλλα κεντρο νομιζω οχι), 30(απλη χιονοπτωση) ,31(επιασε μια αχνη σε σκεπες αμαξια κτλ)] 

2017 : 2 [ 21 ( απλη χιονοπτωση), 22 (χιονοστρωση σε μεγαλο μερος της πολης στις ευκολες επιφανειες ενω προς περιφερειακο εστρωσε και στον δρομο)]

2018 : 1 (26 απλη χιονοπτωση)

2019 : 2 (29 καποια ωρα εντονη χιονοπτωση που επιασε γλιτσα στα αμαξια, 30 μιση ωρα καλη χιονοπτωση το πρωι )

2020 : 0 ( 0 μερες χιονοπτωση και στο πηλιο)

2021 : 1 (18 χιονομπορες)

2022 : αχαχαχαχαχαχαχαχαχχα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια κριτικουλα του 2022 για βόρεια Ελλάδα και κυρίως Θεσσαλονίκη/Καστοριά από προσωπική εμπειρία

 

Γενάρης: πολύ μέτριος από πλευράς χιονοπτώσεων (μόνο η Φλώρινα είχε καλό χιονι, Καστοριά trace amount στις 29/1) αλλά θερμοκρασιακά δεν ήταν και χαλια

4.5/10

Φλεβάρης: λίγο πιο θερμός από το κανονικό. Δύο καταιγίδες στην θεσσαλονικη 22/2 και 27/2, έζησα την 1η (πέρασε ξυστά). Νμζ χιόνισε λίγο σε Περαία και Μηχανιώνα στις 27 αλλά όχι σαλονικα κέντρο. 20 εκ. Καστοριά/Φλώρινα την ίδια μερα

5/10

Μάρτης: πάλι οριακά έξω από τον χιονιά η θεσσαλονικη αλλά οι θερμοκρασίες από μόνες τους δίνουν ένα 7.5/10.

Καστοριά 25 εκ. 2 Μάρτη πρωί κι άλλοι μίνι χιονιαδες 6,8 & 9 Μάρτη.

Αν γινόταν κάνα έπος όπως '87 και '05 τότε 9+ ανετο.

Απρίλης: πολύ διπρόσωπος. Επική για την εποχή πάντως η κακοκαιρία της 18-19 Απρίλη. Από καταιγίδες τίποτα απολυτως

5/10

Μάιος: μας έβαλε δυναμικά στην αστάθεια. Αυτό που έζησα στην Καστοριά 14/5 ήταν σπάνιο. Κοντινοι κεραυνοί κάθε λίγα δευτερόλεπτα, αρκετοί στα 1-3 χιλιόμετρα. Και παλιότερα την Θεσσαλονίκη πολύ λίγες φορές έζησα κάτι ανάλογο. Εκτός από αυτου δεν έκανε κάτι δυνατό. Α ναι και το πρώιμο σιχαμα στις 23/5-5/6

6/10

Ιούνιος: φοβερός. Έζησα στην Περαία την genesis με απίστευτη νυχτερινη κεραυνικη δραστηριότητα στις 9/6 που θύμιζε το bow echo του 2019, και την καταιγίδα της 14/6 (έξω από Σαλόνικα όπου ήταν πιο ήπια). Ήμουν παρον και την χαλαζόπτωση της Καστοριάς στις 28-29/6. Δεν είδα μεγαλύτερο χαλάζι από κοντά αν και στην Ελλάδα έχει ρίξει 3πλασιο σε μεγεθος στο παρελθόν.

Αν ζητήσετε footage τα στέλνω

8.5/10

Ιούλιος: βαρετοκαιρια στο μεγαλύτερο μέρος του (ευτυχώς χωρίς καύσωνες), αλλα τον έσωσε το διήμερο 8-9/7. Φοβερούς κεραυνους κατέγραψα το βράδυ της 8/7 από Περαία. Έκανε και μια σύντομη καταιγίδα 30/7 βράδυ που δημιουργήθηκε πάνω από την περιοχή.

7/10 μόνο για αυτό το διήμερο, αλλιώς 4/10

Αύγουστος: δεν έχω λόγια. Απίστευτος μήνας. Πρώτο δεκαήμερο ωστόσο ξεκιναει ψιλοβαρετο. Μια απόπειρα καταιγίδας έκανε 3/8 αλλά ήταν στα τελευταία της όταν έφτασε Περαία. Σήκωσε όμως 40-50 ριπές. Τίποτα στην αστάθεια της 6-8/8. Μετά έκανε ένα πρωινό στις 14/8 όπου ήταν έρεβος κυριολεκτικά, αλλά η καταιγίδα πέρασε ξυστά. Εντυπωσιακο shelf cloud προς Ημαθία στις 16/8, ορατό από Περαία. Έφτασε σαν ασθενές μπουρίνι.

Το 21-25/8 ήταν ίσως το καλύτερο πενθήμερο των τελευταίων ετών μαζί με Αριάδνη και Θάλεια για μένα προσωπικά. Κυριολεκτικά είχα σχεδόν βαρεθεί (με την καλή έννοια) να βιντεοσκοπω την κάθε καταιγίδα και μετά να εντιταρω. Ενιωθα λες και είμαι storm chaser στην αμερικη.

Πλειοψηφία από αυτόν δε μας επηρέασαν.

Πάντως:

23/8 έκανε μπουρίνι νωρίς μεσημέρι με 50-60 ριπές.

23/8 απόγευμα φοβερα αστροπελεκια προς Θεσσαλονίκη/χαλάστρα μερια χωρίς μπασιμο πιο νότια

24/8 τρομερή πρωινή καταιγίδα με 20-30mm & κεραυνούς στην Περαία πάνω στα σπίτια (παρόμοιο με 14/5 στην Καστοριά και ακόμα χειρότερο), δύο μικρότερα μπασιματα 24 και 25/8 βράδυ.

Έχω footage για όλα τα παραπανω

29-30/8 ορεινοασταθειες δυτική Μακεδονία χωρίς μπασιμο στην Καστοριά

9/10 ανετα, ίσως και 9.5/10, σίγουρα όχι 10 διότι δεν είδα κάτι σαν το '19 στην Χαλκιδική 🥴🥴

 

Σεπτέμβρης: OOF. Έχασα δύο φοβερες βροχοθυελλες στην Θεσσαλονίκη. Ειδα πάντως από μακριά την υπερκαταιγιδα της 17/9 στην περαια, με πανέμορφα χρώματα και κεραυνούς. Παρόλο που πέρασε 50χλ βορειοτερα από τον δήμο θερμαϊκού, είχε δυνατές ριπές ανέμου στην περιοχή λόγο οριακών καθοδικων ρευματων. Στο αεροδρόμιο καταγράφηκε τιμή 91 χιλιομετρων (wtf). Θερμοκρασιακά ήταν από τους καλύτερους των τελευταίων ετων. Καστοριά 24/9 πρωί 4 βαθμούς, το θυμάμαι σαν χτες.

7/10 από δικιά μου εμπειρία, θα ταν πολύ παραπάνω αν ήμουν Σαλόνικα όλο τον μήνα

Οκτωβρης: απίστευτη καταιγίδα (ίσως microburst) 11 το βράδυ Καστοριά 1η του μήνα με μικρό χαλάζι και μεγάλη ραγδαιότητα. Ριπες πιθανώς και πάνω από 75 χιλιόμετρα. Διάρκεια μόλις 3-4 λεπτά. Ο υπόλοιπος μήνας ήταν βαρετός αλλά με καλουτσικες ελάχιστες. 23-26/10 στον δκιαολον και μη ξαναέρθεις παλιοσιχαμα 😒

4/10, θα ήταν 2.5 χωρίς εκείνο το έπος της 1/10

Νοεμβρης: το πάλεψε με τις καταιγίδες 20-22/11 χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Καταταλλα πολυ ζεστός με πολύ αυξημένη υγρασία. Πάντως Σαλόνικα είχε καλές καταιγίδες με Εύα και Φόβο, δεν ήμουν εκεί πάντως

2.5/10

Δεκέμβρης: 🥴🥴🥴🥴🥴

1/10

 

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως, σκεφτομουν , οτι η αθηνα ουσιαστικα εχει κανει το 3/3 οσο φορα τους χειμωνες και οχι μονο την χιονοστρωση στο κεντρο, γιατι αν θυμαμαι καλα και τον χειμωνα 2019-2020 τα ειχε παει εξαιρετικα οσο αφορα ορεινα-ημιορεινα, τοτε δεν ηταν  με τα 3+ μετρα παρνηθα ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

παντως, σκεφτομουν , οτι η αθηνα ουσιαστικα εχει κανει το 3/3 οσο φορα τους χειμωνες και οχι μονο την χιονοστρωση στο κεντρο, γιατι αν θυμαμαι καλα και τον χειμωνα 2019-2020 τα ειχε παει εξαιρετικα οσο αφορα ορεινα-ημιορεινα, τοτε δεν ηταν  με τα 3+ μετρα παρνηθα ;

Ναι, εκείνος ο χειμώνας ήταν. Είχα ανέβει Πάρνηθα τέλη Φλεβάρη και στο Μπάφι είχε εύκολα 2 μέτρα χιόνι σε αρκετά σημεία. Τότε όμως είχε ήδη λιώσει αρκετό, το πικ των χιονοστρώσεων ήταν τον Γενάρη. Πρέπει να ήταν από τους καλύτερους χειμώνες στην ιστορία του βουνού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ναι, εκείνος ο χειμώνας ήταν. Είχα ανέβει Πάρνηθα τέλη Φλεβάρη και στο Μπάφι είχε εύκολα 2 μέτρα χιόνι σε αρκετά σημεία. Τότε όμως είχε ήδη λιώσει αρκετό, το πικ των χιονοστρώσεων ήταν τον Γενάρη. Πρέπει να ήταν από τους καλύτερους χειμώνες στην ιστορία του βουνού.

οποτε τεχνικα εχουμε το 3/3 και στοχευετε στο 4/4 αχαχαχ το 2003 δεν ειχε θαφτει η παρνηθα ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

οποτε τεχνικα εχουμε το 3/3 και στοχευετε στο 4/4 αχαχαχ το 2003 δεν ειχε θαφτει η παρνηθα ;

Ξέρω για το Φεβρουάριο ότι ήταν ακραίος, αλλά δεν ξέρω πόσο χιόνι έβαλε στην Πάρνηθα και τα άλλα βουνά. Ήμουν και νήπιο τότε, οπότε δεν έχω πρωτογενείς μνήμες.

Πάντως, έχω δει από το 2003 κάποιες πραγματικά απίθανες εικόνες από το Πήλιο, μιλάμε για ΜΕΤΡΑ, όχι αστεία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ξέρω για το Φεβρουάριο ότι ήταν ακραίος, αλλά δεν ξέρω πόσο χιόνι έβαλε στην Πάρνηθα και τα άλλα βουνά. Ήμουν και νήπιο τότε, οπότε δεν έχω πρωτογενείς μνήμες.

Πάντως, έχω δει από το 2003 κάποιες πραγματικά απίθανες εικόνες από το Πήλιο, μιλάμε για ΜΕΤΡΑ, όχι αστεία.

 

 

ναι το πηλιο ειχε θαφτει κανονικα τοτε, πρεπει να ειχε 6-8 μετρα γενικα στα χανια και το χιονοδρομιο και πιο ψηλα δεν αποκλειω να ειχε και παραπανω σε σημεια....εχω βρει φωτογραφια απο το χιονοδρομικο 16 μαιου του 2003 και ειχε ακομα 1,5-2 μετρα......Τωρα εχουν περασει πολλα χρονια που εχει να κανει κατι παρομοιο, για πιο πριν ξερω το 1993 νομιζω και ισως το 1996 που ειχε παλι μετρα, μετα απο αυτα πολυ καλα πηγε και το 2006 με >4 μετρα οπως και το 2012 με πανω απο 4 μετρα επισης....επειτα και περυσι πηγε πολυ καλα λογο μαρτιου που εφτασε 2+ στο χωριο και στα ψηλα ειχε σιγουρ 3+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πήλιο -Διρφυς είχαν δει ακραία χιόνια το 2003 και γενικά όλα τα βουνά της ανατολικής Στερεάς-θεσσαλιας...Θυμάμαι στο δρόμο προς Δομοκό είχε 1 μέτρο+ στα 500 μόλις μέτρα..Πρέπει να έχω και φωτο,μόλις την βρω θα την βάλω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασύλληπτο ψύχος στα Βαλκάνια με το -30 να ακουμπάει ρουμανια. Τι θα γινόταν αν κατέβαινε πιο νότια προς Ελλάδα δε μπορώ καν να το φανταστώ archives-1929-2-10-6-1.png.eeca8048c749f37352f2231e42ab760e.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...