Jump to content
thanossnow

Αναφορές κεντροβόρειου χιονιά 20-22/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ παγωνιά ήδη ξεκίνησε! Σε όποια σημεία έχει μείνει χιόνι σαν να άρχισε ήδη να παγώνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσσηνία απ' τα 600+ χιονοπτώσεις Ταΰγετο κατά βάση ασθενή φαινόμενα και δυτική Μεσσηνία από λίγο μεγαλύτερα υψόμετρα. Αναμενόμενη εξέλιξη δηλαδή ασθενή φαινόμενα σύγκλισης με κάποιες εξάρσεις τοπικά χωρίς να έχουμε κάποια έκπληξη από θέμα έντασης φαινομένων.

Νεοχώρι Αρκαδίας βόρειος Ταΰγετος πριν λίγο.

niochori-19.jpg

Ασθενή φαινόμενα και Νέδουσα με 3,7 β. και μηδενικό σ.δ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Michael είπε:

Πάρνηθα στο καζίνο

 

 

 

IMG_20240121_172848.jpg

IMG_20240121_172821.jpg

Εγώ δεν καταλαβαίνω... γιατί δεν έστρωνε με τίποτα σχεδόν. Ενώ είχε 0 ή ακόμα και λίγο κάτω από το μηδέν.

Επίσης οι νιφάδες ήταν κοκκωδους μορφής, δλδ από αυτές που στρώνουν εύκολα. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι είχε 100% υγρασία.

Ο υετός πάντως δεν ήταν τόσο λίγος στο βουνό σήμερα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.livecameras.gr/up/dionysos.php δειτε. νομιζω χιονονερο πεφτει. εγω βγηκα λιγο εξω να δω δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι... Εχω ξεχασει τι θα πει χιονι μαλλον χαχα

 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να κάνω μια ερώτηση; Πόσα εκατοστά χιόνι έχει στο Κιλκίς; 30; 40; 50; Διοτι μόλις είδα μια είδηση ότι δεν θα λειτουργήσουν τα σχολεία λέει αύριο εκεί. 

Φαντάζομαι δεν έχει τα εκατοστά που ανέφερα. Δηλαδή κλείνουν τα σχολεία για 3-4 εκατοστά χιονιού;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, fear777 είπε:

Να κάνω μια ερώτηση; Πόσα εκατοστά χιόνι έχει στο Κιλκίς; 30; 40; 50; Διοτι μόλις είδα μια είδηση ότι δεν θα λειτουργήσουν τα σχολεία λέει αύριο εκεί. 

Φαντάζομαι δεν έχει τα εκατοστά που ανέφερα. Δηλαδή κλείνουν τα σχολεία για 3-4 εκατοστά χιονιού;

Λόγω παγωνιάς μαλλον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, fear777 είπε:

Να κάνω μια ερώτηση; Πόσα εκατοστά χιόνι έχει στο Κιλκίς; 30; 40; 50; Διοτι μόλις είδα μια είδηση ότι δεν θα λειτουργήσουν τα σχολεία λέει αύριο εκεί. 

Φαντάζομαι δεν έχει τα εκατοστά που ανέφερα. Δηλαδή κλείνουν τα σχολεία για 3-4 εκατοστά χιονιού;

νομίζω η πόλη γύρω στα 10-12, λογικά και λιγότερα τώρα μετά το όποιο λιώσιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Stefanos_Veria said:

Λόγω παγωνιάς μαλλον

Πλάκα θα κάνεις. Εμείς πηγαίναμε στο σχολείο τη δεκαετία '80 με -10 και 8 μποφόρ Βαρδαρη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ήταν άσχημα σαν κακοκαιρία ( που φυσικά δεν τελείωσε ακόμα ) αλλά θα ήθελα να το παλέψει κι άλλο η Θεσσαλονίκη και λοιπές δυνάμεις...

Εγώ το σκ το πέρασα στην Αίγινα. Εχθές όπως είδατε και σε φωτογραφίες υπήρχε ΑΘΛΙΑ ατμόσφαιρα, σκέτο δηλητήριο σε ολόκληρο το λεκανοπέδιο και τις γύρω περιοχές. Ένα καφέ κίτρινο νέφος που το σκεπάζε από άκρη σε άκρη. Αυτό που μου άρεσε πολύ είναι το φαινόμενο Fata Morgana που πρώτη φορά το παρατηρώ!

IMG_20240120_140825.jpg.092b5a2778bd8f218e72f4d035b3d24f.jpg

IMG_20240120_140728_1.jpg.652cbd8cd2fe9485ec017fc98bf113d6.jpg

Σήμερα πανέμορφη ημέρα με ριπές βοριά βαριά συννεφιά που ήταν όλα τα λεφτά. Παρόλο την αισθηση του κρύου έκανα τις βόλτες μου και μάλιστα το ευχαριστήθηκα πολύ!

Μετά επιστροφή στο Χαϊδάρι με  λιγότερο αέρα ομολογουμένως και θερμοκρασία στους 7,2β. Στο καράβι μας πήρε και μας σήκωσε - αδύνατο να περπατήσεις - και ήμουν ο μόνος χαζός που βρισκόμουν πάνω στο κατάστρωμα ενώ μάλιστα με πήρε και ο ύπνος σε μια από τις καρέκλες 🤣🤣🤣🤣 Μετά κρυοπαγήματα παντού χαχαχαχα.

Ευχάριστη έκπληξη που χιόνισε έστω και για λίγο στο χωριό μου ( για την ακρίβεια η χιονόπτωση παρατηρήθηκε ανάμεσα στην Ιτέα και τους Γόννους και είχε μεγάλη ένταση ίσως και λόγω των ψυχρών καταβατικων που παρατηρούνται αρκετές φορές από τον κάτω Όλυμπο...

Και μια τυπική αναφορά από την αδελφή μου από τα Χανιά ( θα της μάθω να δίνει καλύτερες αναφορές χεχεχε) με πολύ αέρα, κύμα και λίγη βροχή. Αυτολεξεί μου είπε: " Το ξενοδοχείο έτρεμε από τον αέρα "

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

νομίζω η πόλη γύρω στα 10-12, λογικά και λιγότερα τώρα μετά το όποιο λιώσιμο

Αντε να έχει 6-7εκ λοιπόν. Δηλαδή κλείνουν τα σχολεία με διαταγή τύπου Χούντας και οι γονείς τι κάνουν; Απλά κοιτάνε; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω... γιατί δεν έστρωνε με τίποτα σχεδόν. Ενώ είχε 0 ή ακόμα και λίγο κάτω από το μηδέν.

Επίσης οι νιφάδες ήταν κοκκωδους μορφής, δλδ από αυτές που στρώνουν εύκολα. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι είχε 100% υγρασία.

Ο υετός πάντως δεν ήταν τόσο λίγος στο βουνό σήμερα. 

Είχε απίστευτο αέρα. Αυτό που έριχνε ήταν κάτι παγοσφαιριδια που με τον αέρα στο πρόσωπο τα ένιωθες σαν αμμοβολή 🤣. Δεν το έχω ξαναδεί τόσο έντονο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω... γιατί δεν έστρωνε με τίποτα σχεδόν. Ενώ είχε 0 ή ακόμα και λίγο κάτω από το μηδέν.

Επίσης οι νιφάδες ήταν κοκκωδους μορφής, δλδ από αυτές που στρώνουν εύκολα. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι είχε 100% υγρασία.

Ο υετός πάντως δεν ήταν τόσο λίγος στο βουνό σήμερα. 

Μάλλον λόγω του αέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, fear777 said:

Αντε να έχει 6-7εκ λοιπόν. Δηλαδή κλείνουν τα σχολεία με διαταγή τύπου Χούντας και οι γονείς τι κάνουν; Απλά κοιτάνε; 

Το κανουν γιατι δεν εχουν πετρελαιο να ζεστανουν τα σχολεια.. Αστο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Dusterakos said:

Το κανουν γιατι δεν εχουν πετρελαιο να ζεστανουν τα σχολεια.. Αστο!!

Ουπς. Δεν μου πέρασε από το μυαλό αυτό. Αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι απλά τραγικό και σοκαριστικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Αντε να έχει 6-7εκ λοιπόν. Δηλαδή κλείνουν τα σχολεία με διαταγή τύπου Χούντας και οι γονείς τι κάνουν; Απλά κοιτάνε; 

Καλά, και τι να πουν οι γονείς;;

Εγώ άμα ήταν να χάσω σχολείο λόγω χιονιού και διαμαρτύρονταν οι γονείς μου, θα τους καρύδωνα στον ύπνο τους 🤣

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Καλά, και τι να πουν οι γονείς;;

Εγώ άμα ήταν να χάσω σχολείο λόγω χιονιού και διαμαρτύρονταν οι γονείς μου, θα τους καρύδωνα στον ύπνο τους 🤣

Αρχικά εξυπακούεται πως θα έκανα κοπάνα ακόμα και αν με στέλνανε 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Michael είπε:

Είχε απίστευτο αέρα. Αυτό που έριχνε ήταν κάτι παγοσφαιριδια που με τον αέρα στο πρόσωπο τα ένιωθες σαν αμμοβολή 🤣. Δεν το έχω ξαναδεί τόσο έντονο 

Ακριβώς αυτό! Σαν αμμοβολή!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Πλάκα θα κάνεις. Εμείς πηγαίναμε στο σχολείο τη δεκαετία '80 με -10 και 8 μποφόρ Βαρδαρη. 

Είναι ένδειξη της μαλθακοτητας που υπάρχει πλέον στις μέρες μας. Ειδικά στα αστικά κέντρα. Δυστυχώς. Καλά κάνεις και το λες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...