Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτασα πίσω άνω Κυψέλη, ενώ στον Κορυδαλλό βλέπαμε κατά βάση αστεράκια, εδώ ψιχαλιζει και σε αρκετά σημεία της διαδρομής. Σε αναμονη της επιδείνωσης !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μις μου είπε η σύζυγος ότι όσο βρισκόμουν στον Κορυδαλλό στην καλή μπούκα που έκανε με 5 βαθμούς φαινόντουσαν καθαρά νιφάδες μέσα στη βροχή .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως, επειδή αναφέρθηκε, δε νομίζω ότι είμαστε πιο κάτω από τις προβλεπόμενες θερμοκρασίες αυτή την ώρα. Για την περιοχή μου π.χ. στα 200 μέτρα, μηδενίζω με τα 850 από -7 έως -8. Τώρα έχω 4.6 βαθμούς με τα 850 λογικά να είναι κοντά στο -4 με -4.5 βάση μοντέλων, οπότε είμαι ακριβώς στην Τ επιφανείας που προβλεπόταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7.8 βαθμούς εδώ Νίκαια... Συννεφιάζει αλλά το ξέρω ότι τέτοιος υετός δεν φτάνει ποτέ εδω... Τουλάχιστον να μείνει ξάστερος να πέφτει η Τ...

Αύριο υποχρεωτικά αλυσίδες στο αυτοκίνητο όσοι κυκλοφορούν στην Αττική... Τώρα το άκουσα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιστροφή με τον ηλεκτρικό Από Ειρήνη και πάνω βροχή. Πήρα το αμάξι από το σταθμό του ΚΑΤ και έφτασα κάτω κηφισιά με t αμαξιού 3.5 c .παμεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Winter_Addict είπε:

Πάντως, επειδή αναφέρθηκε, δε νομίζω ότι είμαστε πιο κάτω από τις προβλεπόμενες θερμοκρασίες αυτή την ώρα. Για την περιοχή μου π.χ. στα 200 μέτρα, μηδενίζω με τα 850 από -7 έως -8. Τώρα έχω 4.6 βαθμούς με τα 850 λογικά να είναι κοντά στο -4 με -4.5 βάση μοντέλων, οπότε είμαι ακριβώς στην Τ επιφανείας που προβλεπόταν.

Άρα αν πάμε μέχρι -6 συν ένταση φαινομένων εσυ που είσαι μεταμόρφωση θα πας γύρω στους 1,5-2 βαθμούς μίνιμουμ ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Gianniskif said:

Άρα αν πάμε μέχρι -6 συν ένταση φαινομένων εσυ που είσαι μεταμόρφωση θα πας γύρω στους 1,5-2 βαθμούς μίνιμουμ ; 

Στην ένταση άντε να φτάσω 1, πιο κάτω δεν πάει όσο και να το ήθελα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4.8 η Τ στον Γέρακα με 2.5 σημείο Δρόσου λόγω υγρασίας, εις εδώ στα ανατολικά θα παλέψουμε πολύ με τον ΒΑ άνεμο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Sotiris είπε:

Μπορείς να μου θυμίσεις ποια σελίδα είναι?

Εφαρμογή είναι από το play store

Εάν γράψεις ραντάρ καιρού θα στο βγάλει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Winter_Addict είπε:

Στην ένταση άντε να φτάσω 1, πιο κάτω δεν πάει όσο και να το ήθελα.

Δεν έχω γνώση της περιοχής . Μακάρι να πας πιο κάτω και να στρωθείς . Για την δικιά μου ξέρω ότι με -6 πχ καλή υποστήριξη και καλά φαινόμενα μπορεί να παίξω εως 0 . Βέβαια σε κάθε κόψιμο φαινομένων 1 βαθμό πάνω και απευθείας λιώσιμο του χιονιού ειδικά αν μιλάμε για μέρα . Ας ελπίσουμε για το καλύτερο δυνατό . 
 

αν είχαμε ένα -7 γεμάτο νομίζω θα ήμουνα σίγουρος για καλά πράγματα 

Επεξεργάστηκε από Gianniskif
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποτιστική κατά διαστήματα με 4 βαθμούς εδώ... για ένα φίλο που έγραψε για τις προβλεπόμενες θερμοκρασίες, ραδιοβόλιση στα 850 -3.5, Τζίφος πρόβλεψη -4.5, Πάιος πρόβλεψη -3,5.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3.5 T στη Πολιτεία με χιονόνερο. Θα παρακαλούσα τα παιδιά από Κηφισια να αναφέρουν και κάποιο υψόμετρο στο οποίο βρίσκονται ή περιοχή. Υπάρχει Κηφισιά με 200 μέτρα, υπάρχει και Κηφισια με 500μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Gianniskif said:

Δεν έχω γνώση της περιοχής . Μακάρι να πας πιο κάτω και να στρωθείς . Για την δικιά μου ξέρω ότι με -6 πχ καλή υποστήριξη και καλά φαινόμενα μπορεί να παίξω εως 0 . Βέβαια σε κάθε κόψιμο φαινομένων 1 βαθμό πάνω και απευθείας λιώσιμο του χιονιού ειδικά αν μιλάμε για μέρα . Ας ελπίσουμε για το καλύτερο δυνατό . 
 

αν είχαμε ένα -7 γεμάτο νομίζω θα ήμουνα σίγουρος για καλά πράγματα 

Σωστά τα λες, γιατί είσαι λογικά κοντά στα 300 μέτρα, οπότε είσαι 1 βαθμό πιο κάτω από εμένα πάντα. Σε απόσταση 1χλμ σε ευθεία, αυτή τη στιγμή βλέπω τον σταθμό του αστεροσκοπείου να έχει 5.7 βαθμούς στα 70 μέτρα, εγώ στα 200 έχω 4.6 και η Λυκόβρυση στα 250 έχει 4.2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Έφτασα πίσω άνω Κυψέλη, ενώ στον Κορυδαλλό βλέπαμε κατά βάση αστεράκια, εδώ ψιχαλιζει και σε αρκετά σημεία της διαδρομής. Σε αναμονη της επιδείνωσης !

Άνω Κυψέλη είναι από τις λίγες περιοχές του Δήμου Αθηναίων όπου μπορεί να το δεις να πέφτει σε κάποια έξαρση την Τρίτη, ειδικά αν είσαι στα τελευταία σπίτια προς Τουρκοβούνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

3.5 T στη Πολιτεία με χιονόνερο. Θα παρακαλούσα τα παιδιά από Κηφισια να αναφέρουν και κάποιο υψόμετρο στο οποίο βρίσκονται ή περιοχή. Υπάρχει Κηφισιά με 200 μέτρα, υπάρχει και Κηφισια με 500μ

Εγώ είμαι στα 310 σύνορα Κηφισιάς με νέα ερυθραια 

Επεξεργάστηκε από Gianniskif
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω ξαναγραφω, με κινδυνο να εκτεθω, οτι οι Τ ειναι ΑΠΙΘΑΝΑ χαμηλες για την ωρα....

Σε συνδυασμο με την ανακοινωση για υποχρεωτικες αλυσιδες αυριο σε οποιο ΙΧ κινειται στην Αττικη, ρε λετε 7.30 - 8.00, που θελω να ανεβω απο Ζωγραφου - Μαρουσι, να σας μεταδιδω live χιονοκαταιγιδα με ακαριαιο 10-15 ποντο αλα 2022 ????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλο θα είναι επειδή πολλοί γράφουμε από κινητό ειδικά κατά τη διάρκεια της κακοκαιρίας να γράφουμε από ποιες περιοχές είναι οι αναφορές και σε τι υψόμετρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Άνω Κυψέλη είναι από τις λίγες περιοχές του Δήμου Αθηναίων όπου μπορεί να το δεις να πέφτει σε κάποια έξαρση την Τρίτη, ειδικά αν είσαι στα τελευταία σπίτια προς Τουρκοβούνια

Ναι, και λογικά θα κάνω και βόλτα προς τα πάνω, να περπατήσω μπας και το δω! Στο όριο είμαι σωστά, είναι και ο άνεμος βέβαια, θα δούμε. Σε κάθε περίπτωση ο κύριος όγκος του υετού για Αττική θα είναι την τρίτη.

Επίσης στο ναουκαστ πάντα κοιτάω ευρωπαϊκό στις Τ. Ο τζιφος υπερεκτιμαει όρος τα κάτω, το γαλλικό υπερεκτιμαει προς τα πάνω. Τζεμ επίσης υπερεκτιμαει όρος τα κάτω.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Εφαρμογή είναι από το play store

Εάν γράψεις ραντάρ καιρού θα στο βγάλει.

Υπάρχει και στο google

https://www.kairosradar.gr/rantar-kairou/kirklareli/10640204?center=38.16,23.76&placemark=41.7351,27.2252&zoom=9.35&period=periodCurrentHighRes

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...