Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Μπορεί να μη μας έκανε την χάρη να έχουμε τις επιθυμητές θερμοκρασίες, όμως ο υετός που έπεσε κ πέφτει ακόμη είναι απίστευτος! Οδηγάς στο δρόμο κ ψάχνεις να βρεις διαδρομή χωρίς λίμνες. Τα χωράφια γεμάτα με λίμνες. Τα ποτάμια φουσκωμένα. Τα βουνά από τα 400μ αρχίζουν να ασπρίζουν(τις ώρες εξάρσεων ήταν από τα 200μ) κ από τα 600-700μ κ πάνω, όπου δεν ανέβηκε σε όλη τη διάρκεια της κακοκαιρίας η θερμοκρασία πάνω από το 0, έχουν μπει μεγάλα ύψη χιονιού.

Είναι ιδανικές συνθήκες για να ποτιστει σωστά η γη κ να μην γίνουν ζημιές. Πέρα από την ομορφιά του, το χιόνι μου αρέσει επειδή το νιώθω ως υγεία, για μας κ την φύση γενικότερα. Κ αυτή η κακοκαιρία το έκανε με τον πιο ιδανικό τρόπο. Χιόνια στα βουνά, ακόμη και τα χαμηλά, νερό πιο κάτω. Τώρα αν το βλέπαμε κ στρωμένο στην αυλή μας, θα ήταν το ιδανικό για τα γούστα μας, όμως με τέτοιες ποσότητες νερου-χιονιού που έριξε, θα είχαμε θέματα κ ζημιές.

Οπότε, μια χαρά η Αυγή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με χιονόνερο κι άλλα 2,3mm σημερινά έφυγα νωρίς το πρωι από το σπιτι μου στα Μελισσια!!

Φοβερή χιονοκαιρία από υετικής πλευράς....φτάσαμε τα 55,5mm στην αυλή μου, με βροχή, χιονονερο, χιονοχαλαζα, παγοσφαιριδια κσι χιονονιφάδες....το προσκαιρο στρωσιματακι εγινε με τα χιονοχαλαζο-παγακια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, menidi είπε:

Δεν ήταν για τα πεδινά αυτή η κακοκαιρία παίδες. Τα Βίλια τώρα έχουν 1 βαθμό και ο Διόνυσος στα 600μ το ίδιο! Το απίστευτο είναι ότι τα Βίλια δεν έπιασαν αρνητική ΚΑΘΌΛΟΥ, ενώ ο Διόνυσος οριακά έφτασε -0.3 για πολύ λίγο. 

Σάββατο πρωί ανεβαίνω, με παρέα, το μονοπάτι από Θρακομακεδόνες προς Φλαμπούρι -Μπαφι και θα δώσω αναλυτικό ρεπορτάζ! Καληνύχτα!

Θα ανέβω κι εγώ Σάββατο πρωί, θα συναντηθούμε; Χαχα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωινό καφέ με θέα από το μπαλκόνι μου. Ρίχνει χιόνι περισσότερο από χθες. Καλή χιονιά. 
ΟΡΟΠΕΔΙΟ ΛΑΣΙΘΙ ΚΡΗΤΗ
 

IMG_8390.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα Γιωργάρα @ΠΩΓΩΝΙ ! Δεν το πέτυχες στα καλύτερα του το μέρος αλλά μια γερή γεύση την πήρες.

image.png.46ec29bd5499aabae434c8dd600d2284.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,λιακάδαρα και κρύο στη όμορφη Πάτρα,αχιονο το Παναχαϊκό.ελιωσε και η χθεσινή Πασπαλά.

Μια ερώτηση,ξέρει κανείς σε τι ποσότητες θα παίζει η Τύμφη στα 2000+;Λογικά μισό μέτρο+ έτσι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ο καιρός ακόμα έχει απότομα κλεισίματα και μέχρι και πριν 1 ώρα είχε ψιλόβροχο με πολύ ισχυρό βοριά.  Νομίζω μάλιστα σήμερα οι ριπές του ΒΑ ανέμου είναι ακόμα πιο ισχυρές εδώ στην Αττική (εννοείται υπάρχει ακόμα απαγορευτικό απόπλου)  Μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα κακοκαιρία από όλες τις απόχεις σε αυτό τον αναιμικο χειμώνα, έστω και αν δεν ήταν η κλασσική χιονοκακοκαιρία πεδινών.

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδες ώρα αναχώρησης από την πανέμορφη Σέτα με τις καλύτερες των εντυπώσεων με χιονόπτωση ποιοτική και άκοπη.Το ύψος της χιονόστρωσης στα 70+


 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περίμενα ότι δεν θα φτάσουν χαμηλά τα χιόνια αλλά όχι και έτσι... Η πασπάλα έφτασε για λίγο κάτω από τα 500 και τώρα ουσιαστικά ότι έχει μείνει είναι πάνω από τα 550.

Στενή Ευβοίας στα 450μ τώρα έχει 2-3 πόντους όπως βλέπω στην κάμερα. Κακοκαιρία από τα lidl και δυστυχώς είναι η πιο αξιόλογη του φετινού χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Κρητη παει για πολλα χιονια...Ο Ομαλος ηδη χωνει απο χθες...Αυριο το μετρο θα ναι δεδομενο...

423327741_7287730791250117_5452127005490331357_n.jpg

Οροπεδιου Λασιθιου...

423537209_7287719211251275_8192919950154761407_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα.

Απλα στη Σετα δεν σταματαει κι απ οτι φαινεται απο τη δορυφορικη, εχει σιγουρα αλλες 3-4 ωρες χιονοπτωσης.

Στη  Χαλκιδα μια ψεκαδα μονο που δεν αφηνει να στεγνωσουν οι δρομοι. Μια υπεροχη και παλιακη κακοκαιρια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταφυγιο Παρνηθας..Οπως εγραψε και ο Γιωργος πριν το χιονι ειναι κοντα στο μετρο...Δειτε δεξια της οθονης που ειναι το πεζουλι...Οποτε....Ο Γιαννης κανει λογο για 90 ποντους!!

417642314_760270052211486_5284171996009166549_n.jpg

Η "Αυγη" πανω απο τα Χανια...Συμπαγεις νεφωσεις πιυ δινουν βροχες,χιονοχαλαζο στα χαμηλα και χιονια στα ημιορεινα και ορεινα...

422882612_10163256286934097_6286154762028327625_n.jpg

Μας πουλησαν οι θερμοκρασιες και οχι ο υετος που φοβομασταν..Εαν ειχε επιβεβαιωθει το -6 του τζιφου στα 850 με τις ραγδαιοτητες που ειχε χθες το πασπαλο θα εφτανε μεχρι κεντρο..Και απο τα 250-300μ.,απλα θαψιμο..Δε πειραζει..Οαση ηταν οι μερες αυτες..

Χειμερινη διαταραχη αλλα οχι ψυχρη εισβολη..Οταν υπερδυναμεις προσηνεμες δεν στρωνουν καν τι να λεμε...!!!Εχουμε ζησει ιστορικες καταστασεις..Μια ομορφη διαταραχη..Τιποτα αλλο...

Το μονο που κρατω η καταιγιδαρα χθες με βορειο ρευμα παρακαλω μεχρι την Αθηνα...Παμε παρακατω...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες.Μεχρι πριν μιση ωρα εριχνε λιγο χιονακι.Τωρα βγαινει ο βρωμιαρης.41μμ ο συνολικος υετος,αρκετα χειροτερα σε σχεση με αλλες περιοχες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα Γιωργάρα @ΠΩΓΩΝΙ ! Δεν το πέτυχες στα καλύτερα του το μέρος αλλά μια γερή γεύση την πήρες.

image.png.46ec29bd5499aabae434c8dd600d2284.png

Μητσαρα μου ναι ισχύει οπότε αυτό μου δίνει το έναυσμα να το κάνω προορισμό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Περίμενα ότι δεν θα φτάσουν χαμηλά τα χιόνια αλλά όχι και έτσι... Η πασπάλα έφτασε για λίγο κάτω από τα 500 και τώρα ουσιαστικά ότι έχει μείνει είναι πάνω από τα 550.

Στενή Ευβοίας στα 450μ τώρα έχει 2-3 πόντους όπως βλέπω στην κάμερα. Κακοκαιρία από τα lidl και δυστυχώς είναι η πιο αξιόλογη του φετινού χειμώνα.

έτσι ακριβώς...θυμίζει γενικώς τις κακοκαιρίες των "ανάπηρων" χειμώνων...δυστυχώς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.. Για βγειτε και άλλοι στη Νίκαια να δείτε... Ρίχνει κάτι σαν χιόνι ή έχω μαζέψει😂?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...