Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αν υπαρχει θα ειναι το 06-07 αλλα και τοτε το Νομεβρη πρεπει να ειχε βαλει 10+.

Αρχές Φεβρουαρίου του 2007 είχε κάνει μια λάιτ ψυχρή εισβολή που όμως είχε στρώσει χιονάκι από τα 300-350 μέτρα του Υμηττού στην Ηλιούπολη, επομένως σίγουρα είχε βάλει περισσότερο από 10εκ. και τότε πάνω σε εσάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αν υπαρχει θα ειναι το 06-07 αλλα και τοτε το Νομεβρη πρεπει να ειχε βαλει 10+.

Τζορτζ ο 2017-18 είχε κάνα 10ποντο? Γιατί και αυτός πρέπει να ζοριστηκε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΙ....

Ρε την Αυγη, την Αυγουλα, για 1-1,5 βαθμο, θα μιλαγαμε για 3ημερη χιονοκατασταση....ακομα και στα μπετα....

60-65-70αρες ριπες ΒΒΑ, παλευει τιμια και σωστα να γκρεμισει την πολυκατοικια απτα ξημερωματα.....υγεια και ομορφια εξω, βγαινεις 5 λεπτα και παγωνεις μεχρι το μεδουλι που λεμε....

3,8 παρακαλω η ελαχιστη, ακομα και στα ταπεινα 180 μετρα, αισθηση -3 με -3,5, το πρωι ΠΟΝΟΥΣΕΣ απτο κρυο κυριολεκτικα....χιονοδρομικος εξοπλισμος φυσικα εγω, χαλαρος, αλλα ο κοσμος ζοριζεται ειναι η αληθεια....κυριως λογω του feeling, νταξει ειναι ζορικο να στεκεσαι, να περπατας, κλπ με αισθηση -3 διαρκως....

6,2 η μεγιστη μεχρι στιγμης, νωριτερα εβγαλε και Βρωμιαρη, ωστοσο παραμενουν χιονοκουρτινες πανω απο Πεντελη-Παρνηθα και Υμηττο που κατα διαστηματα μας ριχνουν ξεμπαρκο χιονονερακι - ψεκαδοβροχο.....

Μακαρι να μην τελειωνε ποτε, ετσι πρεπει να ειναι ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ

Απολαυστε στιγμες, πριν μας πλακωσουν τα 20αρια και η νοτιαδουρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανάβαση Πεντέλη 12:50 χιονόστρωση ξεκινούσε απ' τα 550 μέτρα ακριβώς, στα 700-730 που έφτασα είχε 15 ποντακια χοντρικά στα απάτητα.εμω ψιλοχιονιζε!

IMG_20240131_125240.jpg.f6b18cefe2910d6e3953be4a8621f3b6.jpgIMG_20240131_125059.jpg.2bcb42ab8b5d8da05229ec7265509399.jpgIMG_20240131_133129.jpg.fa7c559c80deebe7acf42fc643ddf193.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://samaria-gorge.gr/Live-camera.html

Συνεχίζεται ανελέητα το σφυροκόπημα στη Σαμαριά, έχουν θαφτεί όλα τα τοιχία του πάρκινγκ και πρέπει να έχει ξεπεράσει το 1 μέτρο

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμφωνώ σε όλα με τον Γιώργο, μακάρι να είχαμε 10 τέτοιες κακοκαιριες κάθε χειμώνα.

Για μένα πάντως μπαίνει ένα άλλο ζήτημα, και θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων. Μήπως πλέον με τις τρελά αυξημένες Τ των νερών του Αιγαίου, αλλάζουν τα δεδομένα για τους προσηνεμους χιονιαδες? Μήπως πλέον ΒΑ επιφάνειας σημαίνει ότι χρειαζόμαστε-8 μέχρι και στα 400 για να μηδενισουμε? Η μήπως εκφυλιζονται πιο εύκολα οι ψυχρές αεριες μάζες χωρίς να το βλρπουν αυτό τα μοντέλα? 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα 19 μμ έκλεισε εδώ στα Πατήσια η κακοκαιρία, 36 μμ ο πενιχρός απολογισμός του μήνα. 

Γκάζια σήμερα η Τ, έπιασε 11 βαθμούς για πλάκα 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Petros21 είπε:

Συμφωνώ σε όλα με τον Γιώργο, μακάρι να είχαμε 10 τέτοιες κακοκαιριες κάθε χειμώνα.

Για μένα πάντως μπαίνει ένα άλλο ζήτημα, και θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων. Μήπως πλέον με τις τρελά αυξημένες Τ των νερών του Αιγαίου, αλλάζουν τα δεδομένα για τους προσηνεμους χιονιαδες? Μήπως πλέον ΒΑ επιφάνειας σημαίνει ότι χρειαζόμαστε-8 μέχρι και στα 400 για να μηδενισουμε? Η μήπως εκφυλιζονται πιο εύκολα οι ψυχρές αεριες μάζες χωρίς να το βλρπουν αυτό τα μοντέλα? 

 

Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ, ιδίως βλέποντας τις τραγικές θερμοκρασίες που επικρατούσαν στα ημιορεινά - ορεινά της Εύβοιας. Η Στενή με τόσο έντονα και διαρκή φαινόμενα μόλις και μετά βίας έπεσε κάποια στιγμή τους 0.6 στην κορύφωση της εισβολής, ενώ κατά βάση ήταν συνέχεια στους 2-3 βαθμούς. Ίσως το ζεστό Αιγαίο εκφύλισε σημαντικά το κρύο και ο ΒΑ έφτανε στην Εύβοια και την Αττική θερμότερος από το αναμενόμενο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως χθες απο βιντεο των τσιντσινιδων ( βολιωτες youtubers ) σε ενα κλιπ με τον αγωνα της νικης βολου χιονιζε κανονικα! εκει στις 7-8 ηταν η ωρα, οταν εβγαλα εγω το βιντεο με την παγωμενη βροχη... δεν εχω διαφορα στο υψομετρο με το πανθεσσαλικο, αντε να ειχα 5-10 μετρα μικροτερο εγω, μαλλον γιατι ειναι πιο κοντα το πηλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί να μην χιόνισε αλλά ήταν μια κακοκαιρία από τα παλιά. Τα είχε όλα χιόνι, βροχή, χιονόνερο και πολυ πολύ υετό συνοδευόμενο από κρύο. Μακάρι να έρθουν και άλλες τέτοιες το έχουμε ανάγκη. Πριν μια εβδομάδα πέρασε από την Υλική και δεν την έχω ξαναδεί τόσο χάλια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 minutes ago, Χιών said:

Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ, ιδίως βλέποντας τις τραγικές θερμοκρασίες που επικρατούσαν στα ημιορεινά - ορεινά της Εύβοιας. Η Στενή με τόσο έντονα και διαρκή φαινόμενα μόλις και μετά βίας έπεσε κάποια στιγμή τους 0.6 στην κορύφωση της εισβολής, ενώ κατά βάση ήταν συνέχεια στους 2-3 βαθμούς. Ίσως το ζεστό Αιγαίο εκφύλισε σημαντικά το κρύο και ο ΒΑ έφτανε στην Εύβοια και την Αττική θερμότερος από το αναμενόμενο.

Το κρύο ήρθε εκφυλισμένο ,δεν μπορώ να πιστέψω πως το Αιγαίο ζέστανε μια ψυχρή μάζα στα 500 hPa Προφανώς μιλάμε για χιόνια προσηνεμων  ηπειρωτικών με το κρύο να εγκλωβίζεται στους ορεινούς όγκους του ηπειρωτικού κορμού και συγκλισεις που δεν ήρθαν ποτέ στην Εύβοια και στην Αττική .

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρά του ότι έχει βγάλει σπαστό ήλιο πριν λίγο που ήμουν κέντρο μιλάμε για πραγματικά χειμωνιάτικη μέρα. Σα να θυμήθηκα τα παλιά όταν πήγαινα σχολείο και τον δαγκώναμε. Μου έχει κάνει εντύπωση οτι ακόμα και τώρα πολλές περιοχές λεκανοπέδιο δεν έχουν δώσει μεσημεριάτικα διψήφια μέγιστη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Τζορτζ ο 2017-18 είχε κάνα 10ποντο? Γιατί και αυτός πρέπει να ζοριστηκε

Έμενα Κρυονερι αλλα σιγουρα καπου γυρω στις γιορτες ειχε χιονισει χωρις να ξερω υψος χιονοστρωσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκ νεου κλεισιμο στο αψε-σβησε απο Τρελο, ψεκαδοβροχο που μουσκεψε τους δρομους.....Ζωγραφου.....και ανοιγει εκ νεου....μεχρι αυριο πρωι ετσι θα μας παει, ΑΠΙΘΑΝΗ εμμονη, 5 ημερες με φαινομενα....μακαρι να ειχαμε και χιονοθερμοκρασιες...

6,2 σε πτωση, αισθηση οχι πανω απο 1-1,5....

Τι υπεροχες κρυες χειμωνιατικες ημερες ειναι αυτες ρε παιδια.....ΣΩΘΗΚΕ και ο Γεναρης 2024, κλιματικα δεν νομιζω να βγει ο θερμοτερος ολων των εποχων, οπως φαινοταν μεχρι 25/1, χαρη σε αυτη την ομορφη παλιακη διαταραχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι σταθμοι εξω λενε 9 -10 βαθμους... εγω μπορω να πω πως ο ηλιος εχει 20 βαθμους και ο αερας -3 οποτε αυτος ο συνδυασμος αποτελει το 9αρι... ειναι πολυ περιεργο να παγωνεις και με μπουφαν οταν φυσαει και οταν σταματαει ο αερας να θες να βγαλεις και το φουτερ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες ως τώρα 

Καλάβρυτα 4.6 (ελάχιστη 0.1)

Ζωγράφου 6.7 (ελάχιστη 4.0)

Ποταμός Κέρκυρας 15.7 (ελάχιστη -3.2)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοσμας Κυνουριαςστον Νοτιο Παρνωνα ενα απο τα χωρια που χιονιζονται με τετοιο καιρο. Η φωτογραφια ειναι απο το arcadia portal.

Επεξεργάστηκε από Koumoustas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ολα αυτα που εριξε τα εριχνε με αρνητικες Τ τωρα θα ειχα μισο μετρο χαχα

Τελος παντων, το Αιγαιο συνεχιζει να μας βρεχει ακομα και τωρα!! Και η Τ κολλημενη στους 3 βαθμους. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα από το Φίλυρο στην χιονοπαρεα. Τελικά χιονοκαιρια ορεινών ήταν αυτή που είχαν οι περισσότερες περιοχές με κάποιες ημιορεινές εξαιρέσεις. Εντυπωσιακότερη κάμερα όλων στο φαράγγι της Σαμαριάς. Ένα μέτρο και γράφει ακόμη.Επισης παρατηρώ πως για άλλη μια χρονιά η Κρήτη βγαίνει πρωταθλήτρια ύψους χιονιού στα βουνά .Δεν αναφέρομαι σε ετήσια ύψη υετού κλπ για να μην παρεξηγηθω. Τέλος στα δικά μας μετά από ένα διήμερο θετικών θερμ. Επιστρέψαμε στις αρνητικές θερμ.παμε για άλλα και υπομονή το επόμενο δεκαήμερο μάλλον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίθανο κλείσιμο ο καιρος οπως ερχόμουν απο τη δουλειά, στην Πεντελη χιονίζει σπό τα 700μ. περιπου και ειναι χιονισμενη απο τα 450-500μ. Εδω Μελισσια βορισμα χιονονερου και πολυ κρύο....Άλλα 5,1mm σήμερα ...ο δε γιος μου απο το σχολειο του, μου ανεφερε οτι ειχε χιονονερο με αρκετες νιφαδες σ' ένα διάστημα που είχαν κενο!!!

IMG_20240131_152256.jpg

IMG_20240131_152331.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...