Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιστροφη στους χαρτες μετα απο μερες.Παμε να φερουμε την μπαλα να στριφογυριζει πανω απο τη χωρα για μια εβδομαδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Επιστροφη στους χαρτες μετα απο μερες.Παμε να φερουμε την μπαλα να στριφογυριζει πανω απο τη χωρα για μια εβδομαδα.

Μαρτης 87; Πολυ φιλοδοξο! Ας φερουμε πρωτα το -8 για καμια μερα κ ας λεμε κ ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Μαρτης 87; Πολυ φιλοδοξο! Ας φερουμε πρωτα το -8 για καμια μερα κ ας λεμε κ ευχαριστω

Θατοφαιρουμαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θελω να γραψω δυο λογια για το χθεσινό φιάσκο. 

Αν ηταν Δεκεμβριος θα μιλαγαμε για μια αξιολογοτατη διαταραχη παλιακη οπως λεμε.  Ομως παιδια ειμαστε πλεον στο κατωφλι της ανοιξης αν βγαλουμε κ το 1ο 10ημερο του Φλεβαρη. Χιονισε πανω απο τα 500μ κ μαλιστα κ εκει με θετικες Τ. Κατάντια. 

Προγνωστικα καλυτερα να εβλεπα το φλυτζανι παρα να ετρωγα τα ματια μου να βγαλω προγνωση κ μαλιστα απο κινητο. Αλλη μια καταντια. Θέλετε να πειτε ατυχια, θελετε να το πειτε αποθεωση μιας επιστημης που εχει ορια; Δεν μπορω να καταλαβω πως το -5,5 εγινε σε πραγματικό χρονο -4 κ γιατι να μην γινει -6 βρε αδερφε; Πιο κοντα ειναι εξαλλου ( ατυχια)!

Παντως ακομα κ με -4 με 500αρια μπομπα χιονολυτος εφτασε μεχρι τα 150-200μ κ αυτο το λεω για οσους αμφισβητουσαν οτι το χιονι θα φτασει ως τα 100-150 κ η χιονοστρωση απο 200-250μ κατι που κ ο Δασκαλος εγραψε στην προγνωση του. Αν λοιπον ερχοταν το ριμαδο -5,5 τωρα θα ειχαμε καταγραψει μια ωραια χιονοπτωση με πολυ καλη διάρκεια κ ενταση. 

Μεγαλη απογοητευση κ πικρα. Θα μου πει κάποιος σιγα το πραμα γι αυτο σκας; Ε το χειμώνα ναι κ γι αυτο κ μονο εσείς μπορείτε να με καταλαβαιτε

Προς το παρον δινω αδεια στον εαυτο μου απο τα καιρικά για επανασυνταξη αν έρθει κ αυτη φετος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Θελω να γραψω δυο λογια για το χθεσινό φιάσκο. 

Αν ηταν Δεκεμβριος θα μιλαγαμε για μια αξιολογοτατη διαταραχη παλιακη οπως λεμε.  Ομως παιδια ειμαστε πλεον στο κατωφλι της ανοιξης αν βγαλουμε κ το 1ο 10ημερο του Φλεβαρη. Χιονισε πανω απο τα 500μ κ μαλιστα κ εκει με θετικες Τ. Κατάντια. 

Προγνωστικα καλυτερα να εβλεπα το φλυτζανι παρα να ετρωγα τα ματια μου να βγαλω προγνωση κ μαλιστα απο κινητο. Αλλη μια καταντια. Θέλετε να πειτε ατυχια, θελετε να το πειτε αποθεωση μιας επιστημης που εχει ορια; Δεν μπορω να καταλαβω πως το -5,5 εγινε σε πραγματικό χρονο -4 κ γιατι να μην γινει -6 βρε αδερφε; Πιο κοντα ειναι εξαλλου ( ατυχια)!

Παντως ακομα κ με -4 με 500αρια μπομπα χιονολυτος εφτασε μεχρι τα 150-200μ κ αυτο το λεω για οσους αμφισβητουσαν οτι το χιονι θα φτασει ως τα 100-150 κ η χιονοστρωση απο 200-250μ κατι που κ ο Δασκαλος εγραψε στην προγνωση του. Αν λοιπον ερχοταν το ριμαδο -5,5 τωρα θα ειχαμε καταγραψει μια ωραια χιονοπτωση με πολυ καλη διάρκεια κ ενταση. 

Μεγαλη απογοητευση κ πικρα. Θα μου πει κάποιος σιγα το πραμα γι αυτο σκας; Ε το χειμώνα ναι κ γι αυτο κ μονο εσείς μπορείτε να με καταλαβαιτε

Προς το παρον δινω αδεια στον εαυτο μου απο τα καιρικά για επανασυνταξη αν έρθει κ αυτη φετος. 

Είχα γράψει 4 μερα πριν οτι δε θα πηγαίνατε κατω απο μειον 5 δύσκολα ...εχουμε φαει φολα πολλες φορεε εδω με σπαστα 850 οταν το χαμηλο ειναι αλλου για αλλού οποτε το χα μυριστεί νωρις οτι δε θα κανει τιποτα κατω απο τα 500...Την έχω πατήσει εδω πολλές φορές μειον 5 στα 850 με σαπια ομως 850 πιο βορεια το χαμηλο Κύθηρα και η τ δε πέφτει ποτέ κατω απο 0 ....αυτο ακριβως εγινε κι εκει ενας ρεαλιστης το βρισκε ανετα..κι ανα δεν υοηρχαν οι χιονοκαταιγιρδες δε θα υπηρχε ουτε το χαλαζοχιονο που εγω προσωπικα δε το θεωρω χιονι , γιατι εδω το χω δει να στρωνει και με 7 βαθμους πριν 6,7 χρονια μια μερα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Μόνο σενάριο 10 των ensembles του Ευρωπαίου, δεν συμβιβαζόμαστε με οτιδήποτε άλλο:

gens-10-1-270.png

 

gens-10-0-270.png

gens-10-3-270.png

Το -20 στην Αττική!! Τι είπες τώρα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικά το χαλαζόχιονο είναι χιόνι; Εννοώ έχει χιονο-νιφάδες ή σαν σύσταση μοιάζει πιο πολύ στο χαλάζι που ξέρουμε, απλά σε πολύ μικρότερο μέγεθος;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Βασικά το χαλαζόχιονο είναι χιόνι; Εννοώ έχει χιονο-νιφάδες ή σαν σύσταση μοιάζει πιο πολύ στο χαλάζι που ξέρουμε, απλά σε πολύ μικρότερο μέγεθος;

Κανονικα ειναι ναι.. εγω για μενα ειπα δε το θεωρω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Κανονικα ειναι ναι.. εγω για μενα ειπα δε το θεωρω 

απλά το λέω γιατί όταν πέφτει, ακόμη και πολύ να είναι δεν φτιάχνει στρώμα σαν το χιόνι, αλλά είναι μπαλίτσες με κενά ανάμεσα, όπως το χαλάζι. Ενώ το χιόνι γίνεται ένα ενιαίο στρώμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Βασικά το χαλαζόχιονο είναι χιόνι; Εννοώ έχει χιονο-νιφάδες ή σαν σύσταση μοιάζει πιο πολύ στο χαλάζι που ξέρουμε, απλά σε πολύ μικρότερο μέγεθος;

Εμενα πιο χαλάζι μου κάνει όσες φορές το έχω δει παρά νιφάδα..

Επίσης θεωρώ ότι η χθεσινή μέρα δεν καταγράφεται ως ημέρα χιονόπτωσης για το κέντρο Αθήνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

απλά το λέω γιατί όταν πέφτει, ακόμη και πολύ να είναι δεν φτιάχνει στρώμα σαν το χιόνι, αλλά είναι μπαλίτσες με κενά ανάμεσα, όπως το χαλάζι. Ενώ το χιόνι γίνεται ένα ενιαίο στρώμα.

Ε για αυτο ειπα δε το θεωρω ..αλλα νομιζω επιστημονικά ειναι και με βάση τις συνθήκες που επικρατούν για να πέσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα περισσοτερα μοντέλα, κυριως οι δυτικοι μπορουν να ελπίζουν μπας και καποια στιγμή γινει το θαύμα. Οσο για τους υπολοιπους και ιδιαίτερα εμας τους προσήνεμους, να λεμε μακαρι να εχουμε μια εξελιξη σαν κι αυτη του Γερμανου icon στο 00.

Για το ακραιο τωρα σεναριο του ευρωπαϊκου υποσεναρίου 10, περνάει τη σφήνα ανατολικα απο τον Ατλαντικό, αλλα αμεσως μετα ξεπαταγονται υψηλες πιεσουλες απο την Γροιλανδία, πανω απο την Ισλανδία και β του Ηνωμενου Βασιλείου.

gens-10-1-144.png.72fd46f595ec362262e9c1b3b4fdf406.png

Έπειτα γίνονται κολπα αλα 2004 για τους προσήνεμους, με μια αποτυχημενη αποπειρα καταβασιας που καταληγει ανατολικα, κι εκ νεου κατεβασμα, πετυχημένο τελικά, μεσω Σκανδιναδίας.

Να σημειωθει επισης, οτι στα ensemble του ευρωπαίου εχει περισσοτερα ψυχρα σενάρια σε σχεση με χθες το απογευμα, για μετα τις 8-9/2, ανεξαρτητα του αποτελέσματος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Προσπάθεια καλοήθη και από ευρωπαϊκό στα πολυυυ μακρινά. Μόνο με αζορικο στο γεωγραφικό μήκος και πλάτος της Ισλανδίας θα δούμε προκοπή.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υποσεναριο 14 του Ευρωπαίου  στην επέτειο της Τσικνοπέμπτης 2004

IMG_0053.png.a37f98f3275025bb83800dce60bad830.png

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά εγώ πήρα το τρίτο το μακρύτερο. Μπορεί να χιονιζομουνα από νωρίς αλλά ήταν χλαπατσοχιονο και το έπιασε μόνο στους κάδους και στα αμάξια άλλα υγρό. Συν του ότι ήμουν άρρωστος τη βραδιά εκείνη. Οι λοιποί βόρειοι άνω των 300 μετρων το χάρηκαν καλά. Οπότε είμαι στην ίδια μοίρα με τους προσηνεμους. Σας καταλαβαίνω όλους εκεί κατω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Φαίνεται καλύτερο το 6αρο του τζίρου, το Ατλαντικό χαμηλό θα ενισχυθεί με το ψύχος της Ευρώπης,και όχι της Αμερικής, οπότε όταν μπει στην Ευρώπη θα πρέπει να είναι ψυχρότερο.

Θέλει πολλή δουλειά ακόμη ..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Gary είπε:

Προσωπικά εγώ πήρα το τρίτο το μακρύτερο. Μπορεί να χιονιζομουνα από νωρίς αλλά ήταν χλαπατσοχιονο και το έπιασε μόνο στους κάδους και στα αμάξια άλλα υγρό. Συν του ότι ήμουν άρρωστος τη βραδιά εκείνη. Οι λοιποί βόρειοι άνω των 300 μετρων το χάρηκαν καλά. Οπότε είμαι στην ίδια μοίρα με τους προσηνεμους. Σας καταλαβαίνω όλους εκεί κατω

Αν ήσουν στην ίδια μοίρα με τους προσηνεμους γκαρυ του δικού σου υψομέτρου θα είχες μαζέψει 1 μέτρο χιόνι τα τελευταία 3 χρόνια. 😅Χαχαχσ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το θεμα ειναι πως οτι και να ερθει τις επομενες δυο εβδομαδες,θα ερθει με δυτικη ροη..δυστυχως με αυτον τον τροπο,οι πιθανοτητες να δουμε κατι καλο ειναι μηδαμινες..πρεπει να ερθει απο ανατολικα για να ειναι κατι αξιοπρεπες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, athper said:

το θεμα ειναι πως οτι και να ερθει τις επομενες δυο εβδομαδες,θα ερθει με δυτικη ροη..δυστυχως με αυτον τον τροπο,οι πιθανοτητες να δουμε κατι καλο ειναι μηδαμινες..πρεπει να ερθει απο ανατολικα για να ειναι κατι αξιοπρεπες..

Τι εννοειτε οταν λετε 'δυτικη ροη';;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Φαίνεται καλύτερο το 6αρο του τζίρου, το Ατλαντικό χαμηλό θα ενισχυθεί με το ψύχος της Ευρώπης,και όχι της Αμερικής, οπότε όταν μπει στην Ευρώπη θα πρέπει να είναι ψυχρότερο.

Θέλει πολλή δουλειά ακόμη ..

Έβγαλε μπαστακα στη Ρωσία... Κρύο γιοκ... Βροχούλες και νοτιάδες.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, thesprotos said:

Σημαίνει βροχές και νοτιάδες φιλε

Τουλαχιστον ας εχουμε ακραιες βροχες με διαρκεια και καταιγιδες! Το προτιμω αυτο απο το τιποτα. Αλλα πολυ φοβαμαι οτι ουτε κατι τετοιο θα γινει. Για να δουμε απο αρχες φλεβαρη τι θα δειξουν οι χαρτες και βλεπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...