Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Παίζει πολύ το Ατλαντικό ριτζ και στον Ευρωπαίο.. καλώς!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικότατος και ο Ευρωπαίος. Πάντως βρε παιδιά πως γίνεται μετά από κάθε ψυχρή εισβολή ακόμη και αν είναι φαρσοκωμωδίες όπως όλες οι φετινές, να έχει πάντα άπειρες μέρες βαρεμάρες και άνω των κλιματικών. Έχει εξήγηση αυτό ή απλά τυχαίνει;

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Τραγικότατος και ο Ευρωπαίος. Πάντως βρε παιδιά πως γίνεται μετά από κάθε ψυχρή εισβολή ακόμη και αν είναι φαρσοκωμωδίες όπως όλες οι φετινές, να έχει πάντα άπειρες μέρες βαρεμάρες και άνω των κλιματικών. Έχει εξήγηση αυτό ή απλά τυχαίνει;

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12

Τα τελευταια χρονια δειχνει να γινεται ισχυρη ταση οπως και οι αντικυκλωνες φιλε μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οικτρά διαγράμματα ensembles από τζιφο και παιο για Φλεβάρη. Μακάρι κάτι να μη βλέπουν σωστα και να τουμπαρουν σύντομα... 🤬

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Οικτρά διαγράμματα ensembles από τζιφο και παιο για Φλεβάρη. Μακάρι κάτι να μη βλέπουν σωστα και να τουμπαρουν σύντομα... 🤬

Υπομονή και η καλή διάταξη των μέσων όρων θα φανεί στα διαγράμματα μας σε 5 μέρες 🙂

(Μετά τις 12)

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Υπομονή και η καλή διάταξη των μέσων όρων θα φανεί στα διαγράμματα μας σε 5 μέρες 🙂

(Μετά τις 12)

Μιχαήλ πως γίνεται ρε συ ο ΜΟ να είναι συνεχώς πάνω από το 0, το σύνολο των μελών να είναι πάνω από το 0, όλα αυτά έως και 14, και η διάταξη να ειναι καλή σε 5 μερες;

image.png.dc1608ae130b70cfe2c11704eceda357.png

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Μιχαήλ πως γίνεται ρε συ ο ΜΟ να είναι συνεχώς πάνω από το 0, το σύνολο των μελών να είναι πάνω από το 0, όλα αυτά έως και 14, και η διάταξη να ειναι καλή σε 5 μερες;

image.png.dc1608ae130b70cfe2c11704eceda357.png

Όλα τα μοντέλα μετά τις 12 δίνουν άνοδο αζορ. Εφόσον καθιερωθεί η ταση αυτή θα φανούν και καλά σενάρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι μέσοι όροι και των τριών μοντέλων έχουν απόλυτη ταύτιση στο κονσεπτ το καιρικό...άνοδο αζορ από ιβηρική κάθοδο Αυλώνα...για προχωρημένες ώρες τέτοια ταύτιση είναι σπανιότατη και μπορεί να δικαιολογηθεί μόνο αν όντος έρχεται κάτι πραγματικά ισχυρό.Επισηε το ότι βλέπουμε έναν Ατλαντικό χαμηλό να μπαίνει δυτική Ευρώπη και να έχει ψυχρή εισβολή εκεί στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σημαίνει ούτε ζωνικη μιας και φαίνεται ότι είναι ένα σποκομενο χαμηλό που ενισχύεται από ευρωπαϊκό ψύχος και δεν κουβαλάει ψύχος από Καναδά.Επιση η ψυχρή τεράστια μπιλλια που θα τροφοδοτήσει αυτό το χαμηλό είναι τόσο ισχυρή μιας και είναι ολόκληρος πολικός λοβός που θα μένει ακλόνητη στα β.ανσυολικα και στη ουσία με αναστροφή κίνηση θα φέρει φαινομενικά ψυχρή εισβολή από βόρεια β.δυτικα αλλά με σιβηρικό ψύχος.Αυτος είναι ο μηχανισμός που περιγράφουν τα μοντέλα αποτυπώνεται στους μέσους όρους και έχουν μια πρωτοφανή ταύτιση καθολική όλα.Λογικα ο ΑΟ θα κατακρημνίστει και άλλο .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Μιχαήλ πως γίνεται ρε συ ο ΜΟ να είναι συνεχώς πάνω από το 0, το σύνολο των μελών να είναι πάνω από το 0, όλα αυτά έως και 14, και η διάταξη να ειναι καλή σε 5 μερες;

image.png.dc1608ae130b70cfe2c11704eceda357.png

Επειδή η διάταξη των μέσων όρων είναι καλή για αρχή κατάβασης, δεν δείχνουν ακόμα πχ να μας επηρεάζει. Δηλαδή ναι είμαστε 400 ώρες μακριά 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και προφανος τέτοιοι μέσοι όροι τέτοιοι δείκτες δείχνουν ότι τα ΔΚΒ έχουν πολλές πολλές ελπίδες να δουν κάτι πολύ καλό.Θελουμε δεν θέλουμε αν δεις πέρα από το ασφαλές 5μερο 7μερο αυτό φαίνεται είτε πέσει τραγικά έξω είτε αλλάξει αυτό έχουμε και όσοι ασχολούνται με το πολύ μετά αυτό βλέπουν.Δεν είναι ούτε χαρτορίχτρες ούτε λένε τον καφέ ,τώρα αν το κάνουν για τα λαϊκ η κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο εμένα δεν με αφορά ούτε με ενδιαφέρει ,με ενδιαφέρει η πληροφορία που εγώ δεν έχω πρόσβαση και με τις οποίες δικές μου πενιχρές γνώσεις έχω προσπαθώ να την μετάφραση σύμφωνα με την δική μου λογική άσχετα με το γράφει ο καθένας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απελπισία οι χάρτες...τι να σχολιάσουμε! Μέχρι 10 Φλεβάρη είναι είδη καμμένο το διάστημα...μακάρι να αρχίσει να φαίνεται κάτι μέχρι του Αγίου Βαλεντίνου τουλάχιστον γιατί τα περιθώρια στενεύουν... Χρόνος υπάρχει ακόμα πάντως για κάτι καλό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπα τον ξεχνάμε τον απευθείας Αυλώνα ,αφού και αυτό το τρέξιμο δεν το κάνει,αλλά κάνει εκπληκτικά πράγματα ...μιχαηλλλλλλλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μπα τον ξεχνάμε τον απευθείας Αυλώνα ,αφού και αυτό το τρέξιμο δεν το κάνει,αλλά κάνει εκπληκτικά πράγματα ...μιχαηλλλλλλλ

Καλά το πάει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Καλά το πάει. 

Η σφήνα που έγινε σφεντόνα όσο κι αν δεν μπορούν να το καταλάβουν αρκετοί κεντροβορειοι είναι ευλογία....ήταν αδύνατον να κατέβει τέτοιο τέρας και να μας κάνει τον χιόνια που ψάχνουμε....ένα γρήγορο πέρασμα άντε αν έκανε και κάνα χαμηλό από δυτικά κάνα δωδεκάωρο...αυτό το τέρας για να ευνοήσει και ένας πρέπει να ξεκινήσει από δυτικά ούτε καν από Ιταλία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω σε 15 μέρες από τώρα να μπαίνω στο φόρουμ να ξαναβλεπωτα σημερινά μηνύματα και να λέω...

Little did they know...

Διάλειμματακι, γυμναστικουλα στους 20 βαθμούς και ετοιμαζομαστε για τον ΚΟΟΟΓΚΑ αργότερα... Καληνύχτες από μένα 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Θέλω σε 15 μέρες από τώρα να μπαίνω στο φόρουμ να ξαναβλεπωτα σημερινά μηνύματα και να λέω...

Little did they know...

Διάλειμματακι, γυμναστικουλα στους 20 βαθμούς και ετοιμαζομαστε για τον ΚΟΟΟΓΚΑ αργότερα... Καληνύχτες από μένα 😉

Ναι καμία βδομάδα ύπνο ξεκούραση γιατί ...ο χειμώνας είναι πίσω!!!και είναι άγριος..Μ🤣🤣🤪🤪...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...