Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τρομακτική διάταξη με μέτρο χιονιού στον αλμυρό 

Εγώ θέλω ένα χαμηλό σαν του Δεκέμβρη του 2010 (εννοείται με ένα ταπεινό -4/-5 στα ψηλά να μας χαρίζει τις ιδανικές Τ για βαρύ νοτιαδόχιονο), μιας και στα «μεγάλα χιόνια» πιο πολύ με την Λάρισα συμβαδίζουμε χαχα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχαχαχαχα...να ξυπνας και να μπαινεις να διαβασεις τα μνματα που γραφτηκαν απο την ωρα που επεσες για υπνο και να νομιζεις οτι καταστρεφεται το συμπαν..αξια ανεκτιμητη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, g_ar είπε:

Εγώ θέλω ένα χαμηλό σαν του Δεκέμβρη του 2010 (εννοείται με ένα ταπεινό -4/-5 στα ψηλά να μας χαρίζει τις ιδανικές Τ για βαρύ νοτιαδόχιονο), μιας και στα «μεγάλα χιόνια» πιο πολύ με την Λάρισα συμβαδίζουμε χαχα. 

Όχι και ότι πιο εύκολο...

Δες τι ψύχος είχε μπει σε όλη την Ευρώπη πριν μας έρθει αυτό το ιδανικό χαμηλό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω παντως τον φετινο χειμωνα τον εχω τελειωσει στο μυαλο μου..πιστευω οτι δεν μπορει το παληκαρι,τι να κανουμε τωρα..απο εκει και περα ΑΝ κατεφερει να γινει κατι,καλοδεχουμενο..εχει κουρασει η κατασταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Είδα τα σενάρια του ευρωπαίου. Μόλις 5 να είναι αυτά που δεν σηκώνουν αντιικυκλώνα....

 

όσο αφορά τον τζίφο που τρέχει σίγουρα την δυτική διαταραχή απλά δεν θέλει να την βγάλει... Παλιά ήταν αυτός που τις αγαπούσε περισσότερο εντωμεταξύ..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

εμ ναι, και εδώ τα τρία στάδια:

 

όχι γροιλανδικός (αν και έχει σχετικά υψηλά γεωδυναμικά)

gens-31-1-360.png

 

αζορικογροιλανδικός (καΛοήθης)

 

gens-51-1-360.png

 

 

 

και Γροιλανδοαζορικός (καΚοήθης)

gens-21-1-360.png

 

Το 3 είναι κατάρα για όλους. Αυτό λέμε Μιχαήλ. Το ότι δεν χιονιζει εύκολα προσηνεμα ο λεγόμενος καλοήθης, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να χιονίσει τα ΚΒ. πάντως το έχουμε πάει σε άλλο λεβελ. Καλοήθης, κακοήθης, σφήνες, Στρινγκ Αυλωνες, μπάστακας. 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλύτερο το 06 εξαφανίζει σκανδιναβικό και αδυνατίζει τον μπαστακα και φορτώνει μωβ όλο το κομμάτι από β.δυτικα μέχρι β.ανσυολικα της Σκανδιναβίας...και φέρνει και κεντρονοτιο βροχοχαμηλο που έχουν έλλειμμα υετού κάτω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε να το παλέψουμε για καταιγίδες την Δευτέρα… Αφού θερμοκρασίες για χιόνια δεν έχει ούτε για τα βουνά, ας έχει ζέστη για να’χούμε cape.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Το 3 είναι κατάρα για όλους. Αυτό λέμε Μιχαήλ. Το ότι δεν χιονιζει εύκολα προσηνεμα ο λεγόμενος καλοήθης, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να χιονίσει τα ΚΒ. πάντως το έχουμε πάει σε άλλο λεβελ. Καλοήθης, κακοήθης, σφήνες, Στρινγκ Αυλωνες, μπάστακας. 😂😂😂

Μετά το μετεωρολογικό γλωσσάρι που εξηγώ επιστημονικούς όρους πρέπει να ανοίξει φορουμικο γλωσσάρι να εξηγήσουμε στο κοινό τις τρελες μας😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Εμένα το 6αρι σαν αποτέλεσμα μου αρέσει. Δεν έχει όπου να ναι τους αντικυκλωνες. Μείωσε τα 850αρια,αλλά βελτίωσε 500αρια του Αυλώνα.

Και πιθανώς να βγάλει εικονικό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αυτό το τρέξιμο ίσως είναι αποτύπωση πολύ αρνητικών δεικτών. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι το -1 ευνοεί ΚΒ ΚΑΙ ΤΟ 0 προσηνεμα. Είναι προφανές ότι παίζουμε σε κλίμακα λίγων χιλιομέτρων για το που θα χιονίσει Ελλάδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Και αυτό το τρέξιμο ίσως είναι αποτύπωση πολύ αρνητικών δεικτών. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι το -1 ευνοεί ΚΒ ΚΑΙ ΤΟ 0 προσηνεμα. Είναι προφανές ότι παίζουμε σε κλίμακα λίγων χιλιομέτρων για το που θα χιονίσει Ελλάδα. 

Όλοι θα χιονιστουν.. Όλοι είμαστε στερημενοι φέτος.. Δε χωράνε διαχωρισμοί.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Επιτέλους!!!!ο εφιάλτης τζιφος δείχνει τρελλές!!!...πήγαμε 5😋

Και κοίτα μετα τι θα Δεν σε αφου  θα κατέβει αυλωνας  από βορειοανατολικά ..Σου είπα χειμωνας διάρκειας με κοροϊδεύες κιόλας το πρωί οτι έβλεπα πολυηημερο χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Επιτέλους!!!!ο εφιάλτης τζιφος δείχνει τρελλές!!!...πήγαμε 5😋

Αααα... Σε αρέσει τώρα... Το πρωί αλλά έλεγες... Είχες βάλει πλερεζες😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Και κοίτα μετα τι θα Δεν σε αφου  θα κατέβει αυλωνας  από βορειοανατολικά ..Σου είπα χειμωνας διάρκειας με κοροϊδεύες κιόλας το πρωί οτι έβλεπα πολυηημερο χαχαχα

Ναι αλλά άλλαξε το ραν...το κακό δεν ήταν το κύριο αλλά ο μέσος όρος του τζιφου...σε αυτό το ραν δεν άφησε ξκειδαροτρυπαχστην Σκανδιναβία αλλά ολόκληρη Πορτάρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Αααα... Σε αρέσει τώρα... Το πρωί αλλά έλεγες... Είχες βάλει πλερεζες😂

Παιδάκι μου εξήγησα...έδωσα περισσότερη αξία στον τζιφο απ' ότι του αξίζει...αλλά το 6 δεν έχει καμία σχέση με το 0 ...κάτσε να δούμε και ανσμπλ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

¨οσο αφορά τον μέσο όρο του τζίφου, ΄έχουμε θετικές αλλαγές στην αποκοπή, αλλά χαλάει η βασική μεταβλητή της Αμερικής. άρα σίγουρα πάλι θα δούμε έναν κακό μέσο όρο.. 

 

Να δούμε αν το κακό, θα είναι χειρότερο ή καλύτερο από πριν.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...