Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κολαση πραγματικη 🤣 Με γροιλανδικαρα αυτα τα 2-3ποντα θαψιματα?

καλά κάτσε να βγει ένα τέτοιο σενάριο και θα δεις αν είναι 2-3 Cm ή 20-30.. χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=18&date=2024-02-04&model=gfs&member=ENS&bw=1

Κοιταξτε που ειναι η κοκκινη γραμμη ,κοιταξτε που κινουμαστε εμεις

Και μετα απορουμε για τους συνεχομενους και παρατεταμενους καυσωνες καθε καλοκαιρι τελευταια

Τα είπες όλα.. Κυνηγάμε φαντάσματα. Δεν υπάρχει κάτι πάρα μόνο θερμά ρεκόρ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σενάριο 1 και ευρωπάιος

ECM1-240.GIF?04-0gens-1-1-240.png

 

για να δούμε την συνέχεια του 1

gens-1-1-264.png

Να τη η συνέχεια.. κάτι τέτοιο θα έκανε και ο Ευρωπαίος.

 

02-16-01-gens-1-1-348.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να εξηγείς όμως Μισελ στο κόσμο, κυρίως στους επισκέπτες και σε όσους δεν γνωρίζουν για να μην τρέφουν αυταπάτες, οτι οταν χρησιμοποιείς εκφράσεις του στυλ  κόλαση,  κλπ κλπ κλπ αναφέρεσαι για την δική σου περιοχή και ΜΟΝΟ. 

Καλό ξημέρωμα παίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Να εξηγείς όμως Μισελ στο κόσμο, κυρίως στους επισκέπτες και σε όσους δεν γνωρίζουν για να μην τρέφουν αυταπάτες, οτι οταν χρησιμοποιείς εκφράσεις του στυλ  κόλαση,  κλπ κλπ κλπ αναφέρεσαι για την δική σου περιοχή και ΜΟΝΟ. 

Καλό ξημέρωμα παίδες.

Γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτός ο κανόνας εφαρμόζεται μόνο σε εμένα? Δεν σε έχω δει να κάνεις τέτοια νύξη σε άλλες περιπτώσεις χιονιαδων. Λες και θα αρχίσω να μιλάω για μια αλλη περιοχή. Προφανώς την δική μου.... Τετριμμένα πράγματα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, icestorm said:

Τα ενσεμπλ μαπα ειναι παιδια για Αθηνα μιλαω τωρα το ματι γυαλιζει κ δεν με αφορουν τα προσηνεμα γενικα. Το μονο ενθαρρυντικο κ αυτο κραταμε μεχρι στιγμης ο εμποδισμος που παει να στηθει Δ. Ευρωπη γυρω στις 14/2. Αυτο θα κρινει πολλα οποτε το μετα δεν εχει αξια να το κοιτάμε. Αν ο εμποδισμος στηθει ευνοικα θα το ξερουμε σε κανα 3ημερο απο τωρα

Ολα και για παντου μαπα ειναι !! Το να κοιταμε στις 15 μερες μπροστα ειναι σα να στελνουμε μνμ στο fb ξερω γω στη Rihanna και να ελπιζουμε οτι θα βγει ραντευβου μαζι μας γιατι σε μια συναυλια μας φανηκε οτι μας ειχε κοιταξει στα ματια 😛 😛 Το μονο ενθαρυντικό ειναι πως εχουμε 4 Φεβρουαρίου και η λογική λεει πως μια δυο ευκαιριες μεχρι μεσα τελη Μαρτίου  θα υπαρξουν. προφανως και θα σχολιαζουμε τα πιθανα σεναρια και υποσεναρια και θα ξυοναμε στις 5.30 να προλαβουμε πρωινο τζιφο αλλα οχι γιατι υπαρχει κατι στο οριζοντα αλλα γιατι ειμαστε μαζοχες !!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω να καίγεται και ο Φλεβάρης και επειδή κάποια στιγμή, δεν μπορεί, κάτι θα κάνει, να τρώμε τσαμπα κρύα τον Μάρτιο με 4-8 βαθμούς χωρίς πεδινο χιόνι φυσικά. Ο, τι χειρότερο δηλαδή,ούτε στον εχθρό μου. Χίλιες φορές βροχουλες με ζεστη τον Μάρτιο πάρα κρύα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα φιλαρακια...

-Μη ξαναπεις στον κοσμο για χιονια..Ακουσες??Καλημερες!!!💚💚

Pinocchio.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτός ο κανόνας εφαρμόζεται μόνο σε εμένα? Δεν σε έχω δει να κάνεις τέτοια νύξη σε άλλες περιπτώσεις χιονιαδων. Λες και θα αρχίσω να μιλάω για μια αλλη περιοχή. Προφανώς την δική μου.... Τετριμμένα πράγματα.

Πρώτον δεν μίλησα για κανόνα, απλά σε προέτρεψα σε προσωπικό επίπεδο για να μην μπερδεύεται κόσμος μπου μας παρακολουθεί..

Το εαν θα κάνω νύξη ή οχι είναι δικό μου θέμα και θα το κρίνω εγω ως mod..

Και τρίτον, δεν εχω δει άλλο μέλος να ανεβάζει απο το πρωι μεχρι το βραδυ  χάρτες και συστήματα που τον ευνοούν καταχρώντας την υπομονή και την ανοχή των περισσοτέρων..

Οκ ; Σε κάλυψα ;;

Αντε καλημέρα...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, περιμένω να δω επιτέλους μήπως βλέπαμε βελτιώσεις στα πρωινά αλλά όχι, πάλι μετά από τα καλά 12αρθα τα πρωινά ήταν σχετικά άσχημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά...Καταλαβαίνω ότι η απογοήτευση έχει χτυπήσει κόκκινο όσον  αφορά το μέλλον,άλλα δεν μπορώ να ακούω για πολλοστή φορά "κάηκε όλος ο Φλεβάρης ,θα πάει με +15 στα 850 μέχρι τν Απρίλη και τέτοια".

Ο μήνας έχει ακόμα 5 και μόλις την την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε χιονοκαιρία ορεινών ημιορεινών και χειμωνιάτικο σκηνικό στα πεδινά και όλα αυτά να φαίνονται στους χάρτες 4 μέρες πρίν μόνο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπαχαλεσιον τα πρωινά κυρία...μπλέχτηκαν πολλοί εμποδισμοι μαζί..άθλιο το Τζεμ απ' άκρη σ' άκρη...σχετικά οκ τα ανσμπλ του τζιφου ...να δούμε μπας και βγει άκρη από τον παιο .Η μέρα της μαρμότας φτιάχνουν όλη την μέρα για να χαλάσουν στα πρωινά όλην ευρωπαϊκού που φτιάχνει νον στοπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Με το συμπαθειο φιλε,αλλα κουραστηκα να επαναλαμβανω τα χιλιοειπωμενα.Παντως το 87 αζοροσκανδιναβικος το εφερε,οποτε σε παρακαλω μην το φερνεις για παραδειγμα ειναι ιεροσυλια.

Εντάξει έχεις δίκαιο, αν θες μπορείς να βγάλεις το 1987 από την πρόταση και κρατά τα υπόλοιπα γιατί όντως ήταν εξαίρεση των εξαιρέσεων...

Αυτή τη φορά όμως επειδή το χαμηλό που έρχεται από μεγάλη Βρετανία και μετά δείχνει να επηρεάζει εμάς, σηκώνει υποτροπικό στην Τουρκία και στην μαύρη θάλασσα, άρα απομακρύνει το ψύχος από να, άρα με σκανδιναβικό θα γίνει αποκοπή του Ατλαντικού χαμηλού σε εμάς, το οποίο δεν έχει ιδιαίτερο ψύχος για κάτω των ημιορεινών , + έχει πιθανότητες να ενωθεί ο υποτροπικος Τουρκίας με τον σκανδιναβικό να γίνει σιβηρικος και το χαμηλό να στροβιλιζεται και να βρεχομαστε μέρες με +3 στα 850... 

Σε άλλες περιπτώσεις που τα βα είναι ανοιχτά με ψύχος ο αζοροσκανδηναβικος θα ήταν θεού βοήθημα

Αυτά😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Εντάξει έχεις δίκαιο, αν θες μπορείς να βγάλεις το 1987 από την πρόταση και κρατά τα υπόλοιπα γιατί όντως ήταν εξαίρεση των εξαιρέσεων...

Αυτή τη φορά όμως επειδή το χαμηλό που έρχεται από μεγάλη Βρετανία και μετά δείχνει να επηρεάζει εμάς, σηκώνει υποτροπικό στην Τουρκία και στην μαύρη θάλασσα, άρα απομακρύνει το ψύχος από να, άρα με σκανδιναβικό θα γίνει αποκοπή του Ατλαντικού χαμηλού σε εμάς, το οποίο δεν έχει ιδιαίτερο ψύχος για κάτω των ημιορεινών , + έχει πιθανότητες να ενωθεί ο υποτροπικος Τουρκίας με τον σκανδιναβικό να γίνει σιβηρικος και το χαμηλό να στροβιλιζεται και να βρεχομαστε μέρες με +3 στα 850... 

Σε άλλες περιπτώσεις που τα βα είναι ανοιχτά με ψύχος ο αζοροσκανδηναβικος θα ήταν θεού βοήθημα

Αυτά😄

Και φαίνεται από τα πρωινά όλο αυτό που λες...τον εμφάνισαν λίγο πολύ όλα τα μοντέλα και το ψύχος εξαφανίστηκε τουλάχιστον στα κοντινά ενώ είναι εμπόδιο και για τα πιο μακρινά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!

Όπως είχαμε προπερσι 2 σερί χειμώνες συνεχώς κάτω από τον μέσο όρο με απανωτούς χιονιαδες, έτσι πέρσι και φέτος είμαστε πάνω με απανωτές"Αλκυονίδες". Πού είναι το παράξενο;  Έχουμε μάθει εδώ ότι έχει ο καιρός συγκεκριμένου μοτίβο κ δεν το ξέρω;  Απ'όσα έχω καταλάβει, για να στρωθεί μια νιφαδα έξω απ'το σπίτι μας χρειάζεται να συγκλίνουν αμέτρητες παράμετροι κ εμείς καθόμαστε εστιάζουμε σε 5-10 πράγματα, όταν είναι αλλά 1000. Ο πλανήτης μας κ συγκεκριμένα στα μέρη της Ελλάδας έχουν υπάρξει κ πιο κρύες κ πιο ζεστές περίοδοι. Το χιόνι δεν σταματάει, τουλάχιστον σύντομα όσο ζούμε, ακόμη κι αν έχουμε γενική άνοδο θερμοκρασίας. Πάντα θα υπάρχουν κρύες εξάρσεις με χιόνια. Απλά μην θέλουμε κάθε χρόνο. Θυμάμαι την δεκαετία του 90 στην Αθήνα σχεδόν είχαμε ξεχάσει πως είναι το χιόνι. Την δεκαετία του 2000 είχαμε 4 βαρβάτους χιονιαδες, την δεκαετία του 10 είχαμε κάποιες εκπλήξεις προς το τέλος. Αντίστοιχα είχαμε κ καύσωνες κ ζεστούς χειμώνες... Η χώρα μας τα έχει κ θα τα έχει αυτά. Ποικιλία! Άλλοτε θα έχει πιο πολλά μπιφτέκια, άλλοτε πιο πολύ κοντοσούβλι...... 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ευτυχώς ο παιος αντέχει!!

Το καλύτερο είναι ότι άντεξε με ψιλομετριο εμπειρισμό άρα έχουμε ευκαιρία κι έτσι αν έρθει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα το φθινοπωρο για να χιονισει χαμηλα πρεπει να χιονισει πρωτα ψηλα..Ας κανει μια δυνατη κακοκαιρια ορεινων εκει κατα τις 14-16 ,οπως κατι παει να ψελλισει ο παιος και μετα εχει ο θεος..παλευουμε με τα 5 ποντα στα 1200..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το καλύτερο είναι ότι άντεξε με ψιλομετριο εμπειρισμό άρα έχουμε ευκαιρία κι έτσι αν έρθει 

Αυτό έγινε γιατί παρέμεινε το ψύχος στα β.ανσυολικα και δεν εξοβελιστηκε.Και αυτό έγινε γιατί σχηματίστηκε πρώτα εμποδισμος στον Ατλαντικό ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...