Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κοίτα σε σχέση με τζίφο εννοείται πολύ καλύτερα. Αν αποτύχει όμως, πάμε κατευθείαν από αντιζωνικη σε ζωνικη.

Σε αυτό που λες ήθελα να πω και εγώ . Για πρώτη φορά φέτος βλέπουμε να συμφωνούν το άλλοτε κλασσικό δίδυμο ουκμου-ευρωπαιου

Ε γιατί το άλλο που είναι 60-80 ώρες μετά στην καλύτερη είναι σίγουρο ότι θα πετύχει?...αυτό εδώ τουλάχιστον είναι πιο κοντά στο ταιμιγκ πτώσης των ζωνικων άντε στην χειρότερη να έβαζε και καμιά έξτρα σφήνα από Γαλλία....δεν το συζητώ ΡΑΝΑΡΑ!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιουκμο και πάιος άλλαξαν μαζί λογική εντελώς στις 96 για πρώτη φορά φέτος...περιμένω ανσμπλ...αν συμφωνούν και συνεχιστεί στα πρωινά....ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ!!!,εγρήγορση....😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, [weathermaniac] said:

Στα 12αεια χάσαμε μια σημαντική μεταβλητή Βαγγέλη, αυτή του Τέξας που οδηγάει σε σωστό Ατλαντικό χαμηλό... Θεωρώ τα 12αρια σήμερα πολύ κατώτερα των χθεσινών.

🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και γώ συμφωνώ ότι το ευρωπαϊκό ήταν ίσως το καλύτερο 12αρι… Μεταφέρει το όλο ενδιαφέρον ένα 5-7ημερο νωρίτερα. Το αγοράζω. 

2 κομβικής σημασίας σημεία είναι τα παρακάτω. Αν η εικόνα στον ατλαντικό ήταν καλύτερη πιστεύω θα έβγαζε χιονιά ήδη στις 216-240 ώρες. Επίσης έχει μείνει σημαντικό απομεινάρι του αυλωνα πάνω από την σκανδιναβια… Ωστόσο μιλάμε πάλι για μια πολύ περίπλοκη διάταξη η οποία όπως αναφέρθηκε πιο πάνω μπορεί πολύ εύκολα να στραβώσει και να επαληθευτεί το χείριστο σενάριο (να βγει ο κογκας βόλτα στον Ατλαντικό)…
Το βλέπουμε… πάντως ο τζίφος ακόμη είναι στο δικό του μονοπάτι. 

Θελω να δω αν σε κάποιο από τα ενς του Ευρωπαίου υπάρχει κάποιο σενάριο με καλύτερη εικόνα στον ατλαντικό που να οδηγεί σε καλύτερο σενάριο στην συνέχεια.

IMG_8134.jpeg.2f67adedbf380fbcc9d7b2962c27be48.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Και γώ συμφωνώ ότι το ευρωπαϊκό ήταν ίσως το καλύτερο 12αρι… Μεταφέρει το όλο ενδιαφέρον ένα 5-7ημερο νωρίτερα. Το αγοράζω. 

2 κομβικής σημασίας σημεία είναι τα παρακάτω. Αν η εικόνα στον ατλαντικό ήταν καλύτερη πιστεύω θα έβγαζε χιονιά ήδη στις 216-240 ώρες. Επίσης έχει μείνει σημαντικό απομεινάρι του αυλωνα πάνω από την σκανδιναβια… Ωστόσο μιλάμε πάλι για μια πολύ περίπλοκη διάταξη η οποία όπως αναφέρθηκε πιο πάνω μπορεί πολύ εύκολα να στραβώσει και να επαληθευτεί το χείριστο σενάριο (να βγει ο κογκας βόλτα στον Ατλαντικό)…
Το βλέπουμε… πάντως ο τζίφος ακόμη είναι στο δικό του μονοπάτι. 

Θελω να δω αν σε κάποιο από τα ενς του Ευρωπαίου υπάρχει κάποιο σενάριο με καλύτερη εικόνα στον ατλαντικό που να οδηγεί σε καλύτερο σενάριο στην συνέχεια.

IMG_8134.jpeg.2f67adedbf380fbcc9d7b2962c27be48.jpeg

Αν φτασει στον Ατλαντικο μηπως απο Κο-γκα να τον πουμε καλυτερα Κο-λομβο🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενώ ο παιος είναι καλός σαν λογική, πάει λίγο παραπέρα τις ημερομηνίες, και αφού ήμαστε ήδη στις άπειρες ώρες κινδυνεύουμε να χάσουμε το παιχνίδι . Πρέπει τα ενσεμπλες να δείξουν ψυχρή λίμνη για τις 18 Φλεβάρη και ας είναι απρόβλεπτη η πορεία της γενικά

Εντ μεταξύ Βαγγέλη έχεις δίκαιο, το ουκμο θα έβγαζε Αυλώνα μετά και άνοδο αζορικου, αλλά και πάλι όλα θα κρέμονταν από μια λεπτή κλωστή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά μου ανσμπλακια συμφωνείτε στις 72 και στις 96 με τον πατερουλη σας φέρτε τον μεγάλο χειμώνα στο σπίτι του...εκεί που δοξάστηκε αιώνες και δεκαετίες...εκεί που νιώθει άνετα το χιόνι...που ξέρει τι θα πει χαρά....που το φιλοξενούν με όλες τις τιμές...Ω ΜΕΓΑΛΕ ΧΕΙΜΩΝΑ ΦΕΡΕ ΤΟ ΧΙΩΝ..🤟🤟🤟🙏🙏🙏👼👼👼

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Γιουκμο και πάιος άλλαξαν μαζί λογική εντελώς στις 96 για πρώτη φορά φέτος...περιμένω ανσμπλ...αν συμφωνούν και συνεχιστεί στα πρωινά....ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ!!!,εγρήγορση....😎

θεωρώ ότι με σενάριο πρωινού ευρωπαίου τζεμ θα ήμασταν στις ίδιες ώρες ενδιαφέροντος.

17 λεπτά πριν, BrainA είπε:

🤣

Nonprofit Social Marketing | Don't Mess with Texas | Successful Social  Marketing Campaign | Social Impact Architects

11 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Και γώ συμφωνώ ότι το ευρωπαϊκό ήταν ίσως το καλύτερο 12αρι… Μεταφέρει το όλο ενδιαφέρον ένα 5-7ημερο νωρίτερα. Το αγοράζω. 

2 κομβικής σημασίας σημεία είναι τα παρακάτω. Αν η εικόνα στον ατλαντικό ήταν καλύτερη πιστεύω θα έβγαζε χιονιά ήδη στις 216-240 ώρες. Επίσης έχει μείνει σημαντικό απομεινάρι του αυλωνα πάνω από την σκανδιναβια… Ωστόσο μιλάμε πάλι για μια πολύ περίπλοκη διάταξη η οποία όπως αναφέρθηκε πιο πάνω μπορεί πολύ εύκολα να στραβώσει και να επαληθευτεί το χείριστο σενάριο (να βγει ο κογκας βόλτα στον Ατλαντικό)…
Το βλέπουμε… πάντως ο τζίφος ακόμη είναι στο δικό του μονοπάτι. 

Θελω να δω αν σε κάποιο από τα ενς του Ευρωπαίου υπάρχει κάποιο σενάριο με καλύτερη εικόνα στον ατλαντικό που να οδηγεί σε καλύτερο σενάριο στην συνέχεια.

IMG_8134.jpeg.2f67adedbf380fbcc9d7b2962c27be48.jpeg

όπως είπα και στο Βαγγέλη θεωρώ ότι αυτή η εικονα, είναι πολύ κοντά χρονικά με του ευρωπαίου

gem-0-240.png?0

 

και πολύ πιο σίγουρη για κάτι καλό. Τώρα στον ευρωπάιο πχ, αν συνέχιζε αυτό το τρέξιμο, η μπάλα της Γροιλανδίας, θα πήγαινε στο ατλαντικό μέρος της, και το υπόλοιπο στον πολίκό αυλώνα, και θα είχαμε μηδένα αποτέλεσμα. 

Βέβαια, με λίγο καλύτερο Αζορικό, με την μεταωλητή του... Τέξας, όπως στο τζεμ, θα πηγαίναμε σε ένα πολύ καλόπ σενάριο και σίγουρο. αναμονή για  εσνέμπλς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Εφω θα φτανα το boldαρισμα μεχρι το οδηγαει🤣

autocorrect. χεχε

Και πριν που είχα γράψει ξενέρωτο 20ποντο στην αρχή μου έβαλε ξεχωριστό 20ποντο, ακριβώς το αντίθετο!😹

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Τα 12αρια μας ξεκαθαριζουν οτι το πεδινο χιονι για την ωρα αποτελει ονειρο...Εμενα προσωπικα μου θυμισαν μια διαφημιση που επαιζε το 80 και το 90...Και ηταν η απαρχη για τον ερχομο του καλοκαιριου..Οι γηραιοτεροι θα θυμουνται...Οχι σκουπιδια σε θαλασσες κι ακτες...🤣Αγαπημενα χρονια...Και αθωες διαφημισεις...Τελος παντων...Για τον Μαρτη εχει ο θεος αλλα ο Φλεβαρης οπως και ολοι οι μηνες που προηγηθηκαν απλα φετος δε μπορουν..Δυστυχως για καποιους ΚΑΙ φετος...Κοντοζυγωνει η ωρα που θ ακουσουμε την διαφημιση αυτη..

hqdefault.jpg

Αγαπημένη διαφήμιση!!! χαχαχα

Προς το παρόν ψηφίζω Νασα... ή Μάσα όπως το πάρει κανείς 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν περιμένω την επιδείνωση του καιρού για αυτό το σκ. 

Το πέρασμα του μετώπου το δείχνει κατά τις 04:00 με 05:00 πρωί Δευτέρας.. Συνήθως αργεί πολλές φορές αλλά ο στόχος είναι αρκετό σόου και περισσότερο υετό απο την προηγούμενη γραμμή λαίλαπας που γέλασαν ακόμα και οι πέτρες στην Αττική... Θέλω να ελπίζω ακόμα και για 20μμ+ ( Αρε που είσαι Ντάνιελ και Μπαλλε 😅 )

Δυναμικό αίτιο θα υπάρχει για ωραία πραγματάκια..

Παρακάτω συνολικός υετός παίου που σίγουρα θα έχει διαφοροποιήσεις απο περιοχή σε περιοχή. Ελπίζω προς τα πάνω. Όχι μόνο για την περιοχή των Αθηνών αλλά για όλη την Ελλάδα!

ecmwfgr-25-132.png.e75a5a96f2b4f7e83f23f18930b34983.png

ecmwfgr-2-87.png.af907b287e67b0bc25a77cf37effa01a.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Προς το παρόν περιμένω την επιδείνωση του καιρού για αυτό το σκ. 

Το πέρασμα του μετώπου το δείχνει κατά τις 04:00 με 05:00 πρωί Δευτέρας.. Συνήθως αργεί πολλές φορές αλλά ο στόχος είναι αρκετό σόου και περισσότερο υετό απο την προηγούμενη γραμμή λαίλαπας που γέλασαν ακόμα και οι πέτρες στην Αττική... Θέλω να ελπίζω ακόμα και για 20μμ+

Δυναμικό αίτιο θα υπάρχει για ωραία πραγματάκια..

Παρακάτω συνολικός υετός παίου που σίγουρα θα έχει διαφοροποιήσεις απο περιοχή σε περιοχή. Ελπίζω προς τα πάνω. Όχι μόνο για την περιοχή των Αθηνών αλλά για όλη την Ελλάδα!

ecmwfgr-25-132.png.e75a5a96f2b4f7e83f23f18930b34983.png

ecmwfgr-2-87.png.af907b287e67b0bc25a77cf37effa01a.png

Πραγματικά όλα τα περάσματα των καταιγίδων από την Αθήνα φέτος έγιναν όλες ξημερώματα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πραγματικά όλα τα περάσματα των καταιγίδων από την Αθήνα φέτος έγιναν όλες ξημερώματα!

Απο την μια είναι καλό γιατί φαίνονται καλύτερα οι κεραυνοί απο την άλλη όμως πολλές φορές έχω την επόμενη μέρα σχολείο και δεν το ευχαριστιεμαι 😁

Ένα τέτοιο θέλω μόνο:😅

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Απο την μια είναι καλό γιατί φαίνονται καλύτερα οι κεραυνοί απο την άλλη όμως πολλές φορές έχω την επόμενη μέρα σχολείο και δεν το ευχαριστιεμαι

Κι εμενα το σχολειο με προβληματιζει,ξενερωμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Απο την μια είναι καλό γιατί φαίνονται καλύτερα οι κεραυνοί απο την άλλη όμως πολλές φορές έχω την επόμενη μέρα σχολείο και δεν το ευχαριστιεμαι 😁

Ένα τέτοιο θέλω μόνο:😅

 

Θα τα δεις Λάρισα το καλοκαίρι χαχχαχα. Πέρα από την πλάκα το συγκεκριμένο είναι γιγαντιαίο, δεν χωράει καν στην Θεσσαλία αυτό το κτήνος! Pecos hank Λατρεμένος επίσης!

Εγώ θέλω ημέρα την  καταιγίδα. Αν είναι σωστή καταιγίδα θα προκαλέσει από μόνη της την νύχτα οπότε πάλι θα φαίνονται οι κεραυνοί😀

 

Btw και εμένα μου αρέσει πολύ η νασα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κι εμενα το σχολειο με προβληματιζει,ξενερωμα.

Πόσες φορές έχεις μείνει τάξη;🤗

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα τα δεις Λάρισα το καλοκαίρι χαχχαχα. Πέρα από την πλάκα το συγκεκριμένο είναι γιγαντιαίο, δεν χωράει καν στην Θεσσαλία αυτό το κτήνος! Pecos hank Λατρεμένος επίσης!

Εγώ θέλω ημέρα την  καταιγίδα. Αν είναι σωστή καταιγίδα θα προκαλέσει από μόνη της την νύχτα οπότε πάλι θα φαίνονται οι κεραυνοί😀

 

Btw και εμένα μου αρέσει πολύ η νασα

Αν θυμάμαι καλά πέρσι το καλοκαίρι σε μια καταιγίδα στη Λάρισα ( που την έβλεπα κι εγώ απο την Ιτέα) είχες "τρελαθεί" με το γεγονός του ότι η καταιγίδα σήκωνε σκόνη/ κονιορτό ; Κάτι τέτοιο..

Τεσπά αυτές δεν είναι ούτε το 5% απο αυτές στις μεγάλες πεδιάδες των ΗΠΑ😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...